Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси относно вал и лагерни тела на триоперационна дърводелска машина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси относно вал и лагерни тела на триоперационна дърводелска машина

    Имам следната дърообработваща машина в не много добро състояние.


    Разглобих я за профилактика и около вала и лагеруването, както и около закрепването на циркулярния диск, се появиха неясноти и въпроси.

    Снимка на вала свален заедно с лагерните тела. Лагерното тяло от страната на циркулярния диск е отворено, а до нето са подредени детайлите по реда на демонтаж.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0002.jpg
Прегледи:1
Размер:64.3 КБ
ID:6138084

    Снимка на отвореното лагерно тяло. Тук е махната зегерката до лагера и капачката.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0003.jpg
Прегледи:1
Размер:237.8 КБ
ID:6138088 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0004.jpg
Прегледи:1
Размер:143.5 КБ
ID:6138087

    Първият ми въпрос е за предназначението на този пръстен с много лошо качество на обработка върху лагера.
    Втория ми въпрос е, колко стегнато трябва да стои този лагер в лагерното тяло. Защото в момента лагера се движи в корпуса на лагерното тяло свободно на ръка. Това нормална сглобка ли е? При лагерното тяло от другата страна на вала се усеща същото движение, но там не съм успял да го разглобя напълно, за да видя какъв е лагера.

    Тук се вижда една подбитост на челото, където ляга едната притискателна шайба за циркулярния диск. Какво може да се направи за това?
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0005.jpg
Прегледи:1
Размер:151.6 КБ
ID:6138089

    Последното нещо е свързано с притискателните шайби на циркулярния диск.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0007.jpg
Прегледи:1
Размер:97.4 КБ
ID:6138090Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0006.jpg
Прегледи:1
Размер:54.8 КБ
ID:6138091

    едната шайба е крива и от там и циркулярния диск има биене след като се стегне. Възможно ли е да се изправи чрез отнемане на материал или по-добре да се направи нова. Кривината е близо 0.5мм и се вижда на 2-рата снимка, където липсва ръжда по периферията.
    Прикачени файлове

  • #2
    От: Въпроси относно вал и лагерни тела на триоперационна дърводелска машина

    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=205531 виж тази тема дали може да ти е полезна.
    Външната черупка на лагера не трябва да хлопа в лагерното тяло. А тази тел кръглата не помня да съм я срещал при мен. машината мисля е същата като моята.
    шайбите може и да се изправят с престъргване, но може и да не се получи... потърси опитен стругар. Аз струг имам, но още се уча

    едит: капачката на лагерното тяло плътно ли беше легнала или имаше малко луфт? Щом лагерното тяло идва широко явно някога е превъртал лагер вътре и тая тел е сложена за да подпре добре външната черупка към корпуса на лагерното тяло, та да не хлопа и да не превърта. Ако съм прав - трябва ти ново лагерно тяло или обработка на наличното и минаване на друг размер лагер.
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

    Коментар


    • #3
      От: Въпроси относно вал и лагерни тела на триоперационна дърводелска машина

      Благодаря за отговора Филип. Точно тази тема гледах преди да пусна своята. Машинката е малко по-различна от тази на Рачо ковача. Моята е била производство на предприятие в Асеновград и представлява това.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0001.jpg
Прегледи:1
Размер:104.7 КБ
ID:5769103

      Много се чудех дали да започна да се занимавам с възстановяването и изобщо, защото освен тези проблеми по механичната част, които открих се оказа и мотора изгорял.

      Междувременно от пускането на темата до сега вече дадох мотора за пренавиване, смяна на лагери и центробежен изключвател. Утре отивам да си го взема ремонтиран.

      Относно вала и лагерните тела ситуацията прдължава да ми е странна. Дори с този "тел" и поставена капачка на лагерното тяло, лагера продължава да има ход от около 1mm по оста на леглото си, като на вала е плътно набит и не се мести.

      Същата е ситуацията с хлабината и от другата страна на вала с другия лагер. Разликата там е, че не съм успял все още да отворя лагерното тяло, защото не мога да избия патронника от вала.

      Коментар


      • #4
        От: Въпроси относно вал и лагерни тела на триоперационна дърводелска машина

        Пуснах отговор преди почти седмица, но още не се е появил в темата. Може би проблеми с модерацията.
        Пиша за развитието по въпроса. Изрязах си нещо като клин от сравнително мек метал и успях да избия патронника, намиращ се от другата страна на вала. След това получих достъп до другото лагерно тяло и установих, че там хлабината не е в леглото на лагера, а в оста на която е набит лагера. От тази страна съответно не открих "телоподобното" уплътнение. Все още не съм свалил лагерите и лагерните тела от вала за да се опитам да измеря хлабината, но това което ми дойде на ум е, че мога да използвам някое от лепилата предназначени за фиксиране на лагери. Подобно решение би ми спестило относително голямата разправия по привеждането на въпросните сглобки от двете страни на вала в нормално състояние, като се преработват лагерните тела или самият вал.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X