Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв GPS да си купя?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Вечния въпрос на новака:Какво да купя?

    С Орегона няма да сбъркаш. Дакотата е окастрена версия на Орегон, и като гледам доста хора се оплакват от проблеми. С Орегоните не съм имал никакви ядове от както ги имам (3-4 години). Топокартата на Европа може спокойно да я пропуснеш, освен ако не държиш специално на нея. Не е нищо особено, за мен не върши никаква работа. Фотонавигация е да те заведе до мястото на снимката, ако имаш снимки с GPS координати в тях (всички заснети с Орегона са такива, когато има сателитен сигнал). Имай предвид че снимките са колкото да се вижда нещо, изобщо не разчитай на някакво качество. Ценното е, че са с координати и посока, за мен са идеални за документални снимки на обектите ни.
    еТрекс-а има предимството че работи и с двете системи, но като функционалност не си заслужава.
    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

    Коментар


    • #17
      От: Вечния въпрос на новака:Какво да купя?

      Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
      С Орегона няма да сбъркаш. Дакотата е окастрена версия на Орегон, и като гледам доста хора се оплакват от проблеми. С Орегоните не съм имал никакви ядове от както ги имам (3-4 години). Топокартата на Европа може спокойно да я пропуснеш, освен ако не държиш специално на нея. Не е нищо особено, за мен не върши никаква работа. Фотонавигация е да те заведе до мястото на снимката, ако имаш снимки с GPS координати в тях (всички заснети с Орегона са такива, когато има сателитен сигнал). Имай предвид че снимките са колкото да се вижда нещо, изобщо не разчитай на някакво качество. Ценното е, че са с координати и посока, за мен са идеални за документални снимки на обектите ни.
      еТрекс-а има предимството че работи и с двете системи, но като функционалност не си заслужава.
      Много благодаря за отговора. Ще размисля още, но вероятно ще ми спести 200 лв до Орегон 450. И за мен 1:100 000 е неприемлив мащаб. А като съм свикнал да мъкна Пентакс с два обектива, дъждобран, поне 3 филтъра, че и статив понякога, вероятно ще се окаже, че напразно съм похарчил допълнителни средства ако взема модела с камера.

      Коментар


      • #18
        От: Вечния въпрос на новака:Какво да купя?

        Изобщо не ти трябва камерата в такъв случай. Преди да снимаш с апарата, сверяваш точно часовника му спрямо GPS-a. Оставяш GPS-a да си записва трак, и си снимаш с Пентакса. След това с удобна програмка, примерно GeoSetter си вкарваш автоматично координати във всичките снимки според записания трак. И без това камерата на Орегона снима ужасно зле. Вземай 450 без "t".
        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

        Коментар


        • #19
          От: Вечния въпрос на новака:Какво да купя?

          Аз пък да взема да внеса малко объркване, в случай че човекът вече е взел решение
          Камерата на gps-а изобщо не е за подценяване. Някъде тук бях чел един пътепис на един колега, който е обикалял света с мотор. Тръгнал с един голям фотоапарат с обективи и една сапунерка. И човека казва, че най-хубавите му снимки ги е направил със сапунерката, в смисъл като моменти.
          В общи линии големият фотоапарат се вади само в специални случаи и трябва да се пази от прах, дъжд и т.н. докато gps-а или телефона е винаги в ръката и се снима много по-удобно и бързо.
          Аз съм Орегон 550 от няколко години и снимките, които прави изобщо не са лоши.
          Иначе, ако няма камера и Етрекса не е лош избор заради Glonass

          Коментар


          • #20
            От: Вечния въпрос на новака:Какво да купя?

            Хубави - лоши, така на приказки нищо няма да разбере. Може да са хубави за някой, който никога не е виждал снимка. За мен са пълно мазало. Ето и примери, за да си прецени:





            За такива документални кадри стават, като единственото голямо предимство е, че може да снимаш в дъжд и всякакви условия.
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • #21
              От: Вечния въпрос на новака:Какво да купя?

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00284.jpg
Прегледи:1
Размер:109.6 КБ
ID:5424405Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00019.jpg
Прегледи:1
Размер:165.1 КБ
ID:5424419Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00344.jpg
Прегледи:1
Размер:343.2 КБ
ID:5424409Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00355.jpg
Прегледи:1
Размер:118.3 КБ
ID:5424414Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00360.jpg
Прегледи:1
Размер:69.0 КБ
ID:5424415Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00370.jpg
Прегледи:1
Размер:122.0 КБ
ID:5424416Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00211.jpg
Прегледи:1
Размер:215.1 КБ
ID:5424417Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00271.jpg
Прегледи:1
Размер:145.9 КБ
ID:5424418

              Важно е и количеството, не само качеството
              В крайна сметка повечето хора снимат за спомен, не само за разни списания и билбордове. Нали така

              Коментар


              • #22
                От: Вечния въпрос на новака:Какво да купя?

                Тези последните снимки от Гармина ли са щото като ги сравнявам с тези от на dhv нямат нищо общо. И аз смятам че тая камера на Орегон 550 е безмислена, колегата да си вземе 450 модела без камерата и да му е мирна главата. Иначе относно дакотата не знам дали е орязана откъм екстри освен по-малкия екран и липсата на 3D изглед например. Иначе откъм разлики не виждам особена разлика в двата модела. Отскоро вече съм собственик на Монтана 600 и там вече наистина е дуга бира, това си е чист хибрид между навигация за кола и офроуд. За жалост нямам пряка възможонст за сравнение тъй като стария ми GPS e етрекс Vista HCX и този новия определено е на светлинни години напред като цяло. Орегона е по-малкия му събрат като цяло и ако не ти е проблем живота на батерията например за повечко дни без наличието на ток е добър избор. Като цяло основното предимство е да имаш възможност за работа с растерни карти на тези новите приемници, другите екстри са само едни благинки с които може да се живее и без тях. Пък който има смартфон с камера дето да е по-читава винаги може да си геотагва директно снимките, пък като гледам снимките на dhv тез от смартфоните определено са с по-добро качество. Който пък има пари вече има масови удароустойчиви сапунерки с вградени GPS-и точно които също могат да геотагват снимки.
                П.С.
                RoHS версия означава че се използват безоловни припои по платката на устройството. Вече всичко що се внася в Европейския съюз като електроника от няколко години трябва да е RoHS съвместимо, говоря за марковата електроника. Там китайски боклуци ако пише че имат такъв сертификат то не е ясно дали е истина като цяло. Но стария оловно-калаен припой си е по-добър във всяко едно друго отношение така че и да не е RoHS версия все тая.

                Коментар


                • #23
                  От: Какъв GPS да си купя?

                  Здравейте.Спрял сам се на etrex 30.Смятам да го ползвам за преходи на големи дистанции и ще трябва да му се сложи подробна топографска карта на BG.Проблема,е че до сега съм ползвал карта и компас и не знам как ще се справя с инсталирането на карти в усройството.Може ли някой да ми помогне?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Какъв GPS да си купя?

                    Ако го купиш от от официалният представител на Гармин тук,той ще бъде с най новата карта на Бг,после ще трябва само ъпдейти да правиш през 3 месеца,което не е никак сложно! Ако е закупен от друго място-въпроса е по сложен,на ако си купиш картата ще ти обяснят,иначе-четене в нета-има доста по въпроса!!!!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Какъв GPS да си купя?

                      Купувам го на старо,само със зарядно към него.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Какъв GPS да си купя?

                        Здравей venelinek,

                        Ето тук http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=53123 има систематизирана информация, но не съм сигурен дали имаш достъп до тази тема.
                        Също и тук http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=36646
                        За съжаление не може с две думи да се обясни, как се прави всичко. Ще трябва да извървиш един не много дълъг път на четене, за да разбереш как се правят нещата.
                        В общи линии на gps-a трябва да се качи през usb кабел в папка garmin един файл с име "някаква_карта.img" и разбира се, този файл трябва да съдържа желаната карта. Ако gps-a ти не върви с никаква карта може да почнеш с тази:

                        http://www.bgmountains.org/bg/bgmoun...80-bgmountains

                        BG Mountains - безплатна карта на повечето български планини. На сайта е описано как се прави инсталацията. Лошото е, че ще ти трябва и една програма на Гармин Mapsource. Трябва да потърсиш от къде да си я дръпнеш. На мен ми дойде с GPS-a.

                        Друга хубава карта е OFRM от karta.bg Тя е платена, но си заслужава парите.
                        И друга карта, на колегата dhv, http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=74704&p=2100025#post2100025
                        Надявам се, че няма нищо против, че пускам линк.
                        Само теглиш img файла и го слагаш на GPS-a

                        Приятни занимания!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Какъв GPS да си купя?

                          Благодаря ти connann.Започвам да чета.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Какъв GPS да си купя?

                            Вече съм собственик на etrex 30.Стария му собственик го е получил като подарък преди месец и казва че не го е ползвал,така и изглежда.Въпроса ми е следния:В момента е software version 2.80, Във вътрешната памет има две карти,които за нищо не стават.Май са някакви демо.Първата е Worldwide DEM Basemap,NR а втората е Digital Globe Demo.JNX .Та мога ли да махна старите и да сложа една подпобна на България,която да ползвам за намиране на адреси и една подробна топографска за преходи през горите и запаметяване на разни точки в тях,към които да мога да се върна след време.Страх ме е да не го повредя понеже не са ми много ясни нещата.Ще се радвам ако може да помогне някой...На ясно съм че безплатни работи няма.От Варна съм.Поздрави

                            Коментар


                            • #29
                              От: Какъв GPS да си купя?

                              Първоначално публикуван от venelinek Преглед на мнение
                              Вече съм собственик на etrex 30.Стария му собственик го е получил като подарък преди месец и казва че не го е ползвал,така и изглежда.Въпроса ми е следния:В момента е software version 2.80, Във вътрешната памет има две карти,които за нищо не стават.Май са някакви демо.Първата е Worldwide DEM Basemap,NR а втората е Digital Globe Demo.JNX .Та мога ли да махна старите и да сложа една подпобна на България,която да ползвам за намиране на адреси и една подробна топографска за преходи през горите и запаметяване на разни точки в тях,към които да мога да се върна след време.Страх ме е да не го повредя понеже не са ми много ясни нещата.Ще се радвам ако може да помогне някой...На ясно съм че безплатни работи няма.От Варна съм.Поздрави
                              Не махай Worldwide DEM Basemap, това е базовата карта. Тя се показва само когато няма друга карта и е хубаво да си я има. Второто бяха май сателитни снимки/растерна карта. Също не е нужно да я махаш, защото не пречи. Тези снимки се управляват с програмата Birdseye. Самата програма е безплатна и се тегли свободно, но самите снимки са с абонамент повечето.
                              Слагай новите карти смело и за сега не трий нищо. Направи си и копие на файловете от GPS-a на компютъра. Понякога помага

                              Коментар


                              • #30
                                От: Какъв GPS да си купя?

                                Добре че писа,щях да ги изтрия.Как да си сложа картата на vedrin и според теб кои карти да си сложа?А какво ще кажеш за software версията.Много съм ти благодарен connann за бързата намеса и помоща.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X