Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Близкия изток

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Близкия изток

    so far, the ramadan thing hasnt been a problem like I thought it would. only a week left, then it'll be back to normal.

    it was nice until I left tatvan, probably 20-30 degrees, but now its about 40, & very hot & dry

    gas is about 3lv a liter


    I havent had good i-net since leaving tatvan, so as usual, Im back to being behind on loading fotos.
    Im in Silopi now, right on the Iraqi border.

    I figgered I needed to do something about my appearance, and luckily this hotel had one of those turban repair kits in the room.

    I should blend in like a native now!

    look out Iraq!

    Досега Рамадан-а не се оказа такъв проблем, какъвто очаквах да бъде. Остана само още една седмица от него, а после нещата ще се върнат към обичайното.

    Времето беше хубаво докато не тръгнах от Татван, може би 20-30 градуса, но сега е около 40 градуса и е много горещо и сухо.

    Бензинът върви около 3 лева за литър.

    Не съм попадал на свестен интернет откакто тръгнах от Татван, така че както обикновено изоставам с качването на снимките. Сега се намирам в Силопи, точно на границата с Ирак.

    Реших, че трябва да направя нещо по отношение на външния си вид, и за щастие в хотела има от тези ремонтни комплекти за тюрбани по стаите.

    Сега би трябвало да се слея с останалите като местен жител!

    Пази се, Ирак!



    Последно редактирано от sabin; 01-09-10, 09:20.

    Коментар


    • От: Близкия изток

      Doug, this garment fits you!
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • От: Близкия изток

        Do the KKK thing now!
        You'll never find out - I got no key hole....

        Коментар


        • От: Близкия изток

          Doug, american boi, welcome to Iraq....
          Ha, ha, ha....
          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
          Златомир Попов - Forry

          Коментар


          • От: Близкия изток

            I spent a few days in Tatvan waiting for the coil from Istanbul.
            I couldnt leave the hotel without pain in the ass kids bothering me. they all know 2 words in english, hello, & money.
            The second always followed the first. it was really annoying. Finally, I just started saying goodbye, as soon as they said hello, & kept walking.
            It didnt help much, but at least it was something.
            Or I'd say I dont speak english, & talk to them in russian. that helped some also.

            I pretty much just am sick & tired of this area. Im glad all of TR isnt like this.
            I spent a couple days in Trabzon, & everyone there was nice, & no one bothered me.
            Its just regional I guess. Another thing, when in the country riding, beware of kids that like to throw things, and big mean assed dogs.

            Прекарах няколко дни в Татван, в очакване на бобината от Истанбул.
            Не можех да изляза от хотела без досадните деца да ме обкръжат. Всички те знаят две думи на английски: "здравей" и "пари".
            И втората винаги следва първата. Беше адски досадно. Накрая започвах да им казвам "довиждане" веднага щом ми кажеха "здравей" и отминавах нататък.
            Това не помагаше особено, но поне беше нещо.
            Или им казвах, че не говоря английски и им говорех на руски. Това помагаше в някои случаи.

            Просто ми додея от този регион. Радвам се, че цяла Турция не е като тук.
            Прекарах няколко дена в Трабзон и всички там бяха свестни и никой не ми е досаждал.
            Явно просто тук региона е такъв. Още нещо, когато карате в тази страна, пазете се от хлапета които обичат да замерят с разни неща и от големи, зли кучета.


            heres a few pics around Tatvan. a very unappealing place, even without the pain in the ass kids.

            Ето няколко снимки от Татван. Много неприветливо място, дори без да броим досадните деца.


            Lake Van

            Езерото Ван





            local hashish salesman, offered me his wares

            Местен продавач на хашиш, който ми предложи стоката си




            One night, I noticed 3 yamahas at the hotel, I asked the guy at the desk about them, so I could go say hi.
            they were across the hall from me. I knock on the door, & a german guy answered. I was saying hello, telling him I was also on a bike, when someone in the room said
            'is that Doug?'
            WTF? hahahahaha
            So I met dickyb, from on ADVrider.com, as well as Klaus & Berhart, they were riding to Van.
            It was nice to hang out a bit & talk to them, unfortunately, they were leaving early, but we met up for a coffee first.
            it amazes me where I run into people that know me!

            Една вечер забелязах три Ямахи пред хотела и попитах човека на рецепцията за тях, за да им кажа по едно здравей.
            Те се намираха в отсрещното крило срещу моето. Почуках на вратата и един германец ми отвори. Тъкмо казвах здравей и обяснявах че и аз карам мотор, когато някой в стаята каза "Това Дъг ли е?"
            Какво по дяволите? хахахахахаха
            И така се запознах с dickyb от ADVrider.com, а също и с Клаус и Берхард, които караха към Ван.
            Беше приятно да поседим заедно и да си поговорим. За нещастие те тръгваха рано сутринта, но преди това се видяхме за по кафе.
            Удивлявам се на какви места срещам хора, които ме знаят!


            Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 10:50.

            Коментар


            • От: Близкия изток

              there was a military parade to celebrate some victory day. I was making the new coil to fit, so missed most of it, but there were
              several military bigwigs there, & a parade of soldiers from the local base
              and a couple helicopters flew over the street

              Имаше военен парад по случай някакъв ден на победата. Аз бях зает да приспособявам новата бобина, така че изпуснах по-голямата част от него, но имаше няколко военни големци там и маршировка на войниците от местната база.
              А два хеликоптера прелитаха над улицата.








              Bike was running again, time to get outta this shithole!

              the temp went from mild, to friggin hot! very dry & rocky down here.

              Моторът работеше отново и беше време да се чупя от този кенеф!

              Температурата се смени от умерено до адски горещо! Много е сухо и скалисто тук долу.












              Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 10:58.

              Коментар


              • От: Близкия изток

                theres absolutely nothing for miles out here. no traffic, no towns, just a few small villages.
                I got to the ouskirts of Eruh, & the bike dies.
                I pull over, look down, & the new harley coil is spweing shit out like a volcano.
                son of a bitch!
                I remembered seeing what looked like a car repair shop about 1/4 mile back, & it was downhill, so I turned around & rolled to it.
                Luckily, it was, and unlike the other car shop, these guys were helpful.
                As I now know the turkish word for coil (bobeen) I could tell em what was bad.
                they make a call, & a mechanic showed up. he had 1 new & 1 used car coils. we stuck em on, wired em up, & Im running again.
                20 dollars & 30 minutes later.
                I should have done this to begin with!
                so Im back on the road.

                Няма абсолютно нищо наоколо в продължение на километри. Няма движение, няма градове, само няколко малки селца.
                Тъкмо стигнах до покрайнините на Ерух и мотора угасна.
                Отбих встрани, погледнах надолу и видях новата оригинална бобина от Харли да бълва лайна като вулкан.
                Мамка му стара!
                Спомних си, че видях нещо което приличаше на сервиз за коли на около половин километър назад по пътя и понеже натам беше спускане, обърнах мотора и го пуснах по инерция дотам.
                За щастие наистина се оказа сервиз, и за разлика от предния сервиз, тези момчета бяха услужливи.
                Тъй като вече знам турската дума за бобина (бобина), можех да им каза какво не е наред.
                Те звъннаха по телефона и един механик се появи. Той имаше една нова и една употребявана бобина. Монтирахме ги, свързахме ги и пак съм в джаза.
                Само за 20 долара и 30 минути.
                Трябваше така да направя от самото начало!
                И така, пак съм на пътя.




                Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 11:08.

                Коментар


                • От: Близкия изток

                  coils are hot, but its running ok. I make it to Sirnak at dark, & got a room. they have 1 hotel, it sucks, has no water. but oh well.
                  some local guy wants to hang out with me, but I basically just want to eat & sleep.
                  he was a little TOO friendly, which puts me on guard. But, he seemed ok, Im just a bit gunshy when people are too nice.
                  the next morning, I take a taxi to a couple bike shops, as they have Izh's here, which are 12v & point ignition, so the coils should
                  work fine. I found a shop with a couple, & went back to get the bike.
                  my 'friend' was waiting for me.
                  how can you ride the bike with bad tires?
                  I had a flat on the rear. dammit!
                  I looked, & could not find a nail. I thought maybe someone let the air out? but the valve cap was greasy, didnt look like it had
                  been removed.
                  he said I'd have to ride it 5 minutes to a tire shop.
                  I said no, it will ruin the tire. I will buy a pump
                  (its funny, cuz I was laughing at all the stuff the guys in tatvan had on their bikes, including a big tire pump, now I need one!)
                  of course my helper says there are no pumps around.
                  he was actually the opposite of being helpful, I had noticed. seemed a bit weird.
                  anyhow, I saw what looked like a hardware store, so I went there, they had a pump, & when I went back to the bike, he didnt have
                  much else to say.
                  Alot of times I get along better without such help.
                  I did call Cem again when I was shopping for coils tho, he's my good translator
                  I air up the tire, & head to the bike shop.
                  The owner of the shop was helpful, but he had no idea how to wire up a set of coils.
                  I mouned them on the front frame tubes, so they will not get heat from the motor, & bought a spare tube just in case.
                  its not the right size, but its a 16, so it'll work in an emergency.

                  Бобините са горещи, но мотора работи добре. Стигнах до Сирнак по тъмно и си взех стая. Там имат един хотел, който е кофти и в него няма вода. Но какво пък.
                  Някакъв местен пич иска да поседи с мен, но аз просто искам да хапна и да се наспя.
                  Той беше ПРЕКАЛЕНО приятелски настроен, което ме накара да съм нащрек. Той изглеждаше наред, но аз просто съм подозрителен към прекалено приятелски настроените хора.
                  На следващата сутрин взех такси до два магазина за моточасти, тъй като местните карат ИЖ, които са 12-волтови и с контактна запалителна система, така че бобините би трябвало да са съвместими. Намерих магазин в който имаше две и се върнах, за да взема мотора.
                  Моят "приятел" ме чакаше.
                  "Как можеш да караш мотора с повредени гуми"?
                  Задната гума беше спаднала. По дяволите!
                  Огледах я, но не можах да намеря пирон. Помислих си, че някой може да я е спуснал, но капачката на винтила беше гресирана и не изглеждаше да е била махана.
                  Той каза, че трябва да карам около 5 минути до сервиза за гуми.
                  Аз му отвърнах, че това ще унищожи гумата и че ще купя помпа.
                  (забавното е, че както се присмивах на всички неща които момчетата от Татван носеха по техните мотори, включително и помпа за гуми, сега на мен ми трябва такава!)
                  Естествено, моя помощник заяви, че няма помпи за гуми наоколо.
                  Забелязах, че той всъщност беше точно обратното на "полезен". Беше малко шантаво.
                  Както и да е, видях един магазин, който ми заприлича на железария, така че влязох там и те имаха помпа, и когато се върнах при мотора, той нямаше какво да каже.
                  В голяма част от случаите се оправям по-добре без подобна помощ.
                  Обадих се отново на Кем докато купувах бобините, тъй като той е моя добър преводач
                  Напомпах гумата и се запътих към мото-магазина.
                  Собственикът на магазина беше любезен, но нямаше представа как да свърже чифт бобини.
                  Монтирах ги на предните тръби на рамката, за да не се нагряват от двигателя и купих резервна вътрешна гума за всеки случай.
                  Не е точния размер, но все пак е 16, така че ще свърши работа при евентуална авария.










                  this was the other shop in town, they were utterly clueless

                  Това е другият магазин в града, там бяха гола вода.

                  Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 11:38.

                  Коментар


                  • От: Близкия изток

                    Once on the road again, heading south to Iraq.
                    Im not too far down the road, & the bike is missing, & just not running right. coils are hot!
                    I was wondering if the plug caps I got were with resistors inside, which could cause it to miss.
                    I stop at a gas station, & pull the caps off, wrapping the wires around the plugs.
                    another 5 miles, the bike died.
                    well, I had left the car coils mounted as a backup, so I just swapped the wires around, the bike fired right up, ran 5 seconds, & died again.
                    WTF?
                    no spark. hmmmm no headlight. hmmmmm

                    the bolt holding the wires to the + side of the battery was gone, and by the looks of where the wires were sparking to the terminal,
                    it had been loose awhile.
                    I remember checking the wires, but it was probably a week or so ago?
                    put a new screw in, & it fired up fine.
                    I figured since I had the car coils hooked up, I'd leave it like that for now, & see what happens.
                    The GPS had stopped working also, because of the wire loose, but I'd had problems with it off n on the whole trip, so I didnt think
                    much about that. but I guess its dead, as it hasnt come back on since, and it has power to the mount now.
                    I guess I need to just get a rebuilt unit after ever summer?
                    Anyhow, bikes running good, coils still very hot, but working ok.
                    screw it, lets go!

                    Отново съм на пътя, в южна посока към Ирак.
                    Не съм изминал много разстояние, когато моторът започва да прескача и просто не работи нормално. Бобините са горещи!
                    Зачудих се дали лулите на свещите които купих имат вградени резистори, което може да е причина за прескачането.
                    Спирам на една бензиностанция и махам лулите, увивайки кабелите около свещите.
                    След още 8 километра, моторът угасна.
                    Е, бях оставил автомобилните бобини монтирани като резерва, така че просто преместих кабелите, моторът запали веднага, работи 5 секунди и угасна отново.
                    Какво по дяволите?
                    Няма искра. Хммм, няма и фар. Хмммм

                    Болтът, който фиксира кабелите към плюсовия терминал на акумулатора го няма и съдейки по белезите от искрите от кабелите по терминала, е бил разхлабен от известно време.
                    Спомням си, че проверявах кабелите, но това вероятно беше преди около седмица.
                    Поставих нов болт и запали без проблем.
                    Реших че така и така съм закачил автомобилните бобини, ще го оставя така засега и ще видим какво ще стане.
                    GPS-ът също беше спрял да работи заради откачения кабел, но понеже с него си имах проблеми през цялото пътуване, не му обърнах внимание. Но предполагам сега е изгорял, тъй като оттогава не се е включвал, а сега има захранване към стойката.
                    Предполагам, че ще просто трябва да си взема ремонтиран уред след края на лятото?
                    Както и да е, моторът работи добре, бобините пак са много горещи, но работят добре.
                    Майната му, да тръгваме!




                    Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 12:41.

                    Коментар


                    • От: Близкия изток

                      turkish toilet paper, at a gas station. this is why turks dont eat or shake hands with the left, as thats your 'dirty' hand
                      (I carry paper with me!)

                      Турска тоалетна хартия, в една от бензиностанциите. Това е причината турците да не ядат или да не се ръкуват с лявата ръка, тъй като това се води "мръсната" ръка.
                      (Аз винаги нося тоалетна хартия с мен!)




                      I got to Silopi at dark, & got a room at the Grand Hotel. Its very close to the Iraq border.
                      not the cheapest, but a nice place. they had a bellhop & all that fancy crap.
                      still cheap by US prices tho!

                      Стигнах до Силопи по тъмно и си взех стая в Гранд хотела. Той се намира много близо до иракската граница.
                      Не е от най-евтините, но е хубаво място. Имат си пиколо и всички останали луксозни изгъзици.
                      И пак е евтино в сравнение с щатите!






                      the bathroom even came with a complimentary points file! these are handy!

                      В банята дори има безплатна пиличка за чукче и наковалня! Тези са удобни!

                      Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 12:50.

                      Коментар


                      • От: Близкия изток

                        I got up early & headed to the border. I didnt know what to expect, & was obviously a bit nervous.
                        Northern Iraq is supposed to be basically safe, but its still Iraq!
                        I went thru the turkish side of the border.
                        they look at me funny, like I dont know whats on the other side
                        TR; why are you going to Iraq? you are working there?
                        Me; no, just tourist
                        TR; no, really. why are you going?

                        hehehe
                        they said ok finally, have fun! & stamped my passport.

                        So I cross the bridge, & go to Iraq customs.

                        its full of turks. there is a line of trucks several miles long waiting to get in, most have cement & rebar for building houses or whatever.
                        I walk in, theres 2 lines. turks, & everyone else.
                        the everyone else line is empty. hahahaha
                        I go to the window. they look at me funny, I hand em my passport

                        they all show it to everyone, jabbering.
                        and looking at me
                        more jabbering
                        they look out the window at the bike
                        still more jabbering.
                        finally, someone comes up to me
                        hello! why you come to Iraq? you have job here?
                        no, Im just a tourist
                        huh????
                        tourist. I just came to visit.
                        you not come to work?
                        no
                        an american tourist in Iraq? on a motorcycle?
                        yes
                        more jabbering
                        Im getting a bit nervous
                        he says, go to that window......
                        so I went over there.
                        repeat the 1st scenario.

                        well, you need to go to THAT window....

                        ok, then as I seem to be the biggest thing to come thru here in awhile, they have all come out to look at me, go out, look at the bike,
                        stare at me more, still more jabbering.....
                        soldiers with machine guns lookin at the bike
                        (I have GOT to get one of those sneaky keychain cameras!!!!)

                        finally, the girl smiles, says welcome to Iraq, & have a good time, then stamps my passport.

                        woohoo!

                        a couple military checkpoints, & I get to the customs/vehicles building.
                        people everwhere
                        no semblance of organization that I see.
                        Im at a complete loss.
                        A cop points me to a building, and for over an hour, I play window roulette. here, there, oops, not this one, finally I get a form
                        and a guy comes to look at the serial number of the bike.
                        the form needed about 5 signatures, the people were actually really nice, at the crowded windows, someone always took my papers fast,
                        as they saw I was just some dumb tourist.
                        finally, a guy handed me the filled out form, told me not to lose it, & said I could go.

                        I still didnt know what to expect, as I dont know anyone who has been here before as a tourist.

                        screw it, lets find out!
                        I start the bike, put it in gear (everyone is looking) and it doesnt go anywhere. wtf?

                        the chain is off the sprocket...... weird

                        ok, so what happened, is that the axle adjuster, which was welded to the frame, broke off at the weld. this happened to me in
                        Bulgaria also, and a 'master welder' reattached it. I wasnt too impressed with his welding, but it held up ok,
                        until I was on the border with Iraq.
                        Not high on my list of places to breakdown!
                        So I put the chain back on, push the axle back, & ziptie a bolt onto the axle to keep it from moving forward & cocking the wheel at an angle again.

                        its 10km to the first town......

                        I got to the edge of town, stopped at a gas station, showed em what was needed, & there was a welder down the road. I got there,
                        & these guys were some of the nicest & most helpful guys I have ever met.
                        They drop everything, reweld it on, pull out some sandwich stuff & fed me, gave me some sort of milk/yogurt stuff, which tasted like
                        it had gone bad, & would not take a dime from me. I asked about a store, as we had drank a big bottle of water & pepsi, I figured to
                        at least replace that. One guy took me to a store next to them, but when I got the stuff, wouldnt let me pay. then thought I wanted to take it with me, & I said no, it was
                        for you guys!
                        It was amazing, these guys had these 3 crappy little shop bays, doing welding & auto electrics, and they were just happy to meet
                        an american on a bike, & help me out.

                        Im not the great satan, they werent terrorists. go figure!

                        Станах рано и се запътих към границата. Не знаех какво да очаквам и очевидно бях малко нервен.
                        За Северен Ирак се предполага, че е безопасен, но все пак си е Ирак!
                        Преминах през турската страна на границата.
                        Те ме гледаха особено, все едно не си давам сметка какво има от другата страна.
                        Турският граничар: Защо отивате в Ирак? Там ли работите?
                        Аз: Не, просто съм турист.
                        Турският граничар: Не, сериозно. Защо отивате?

                        хехехе
                        Най-накрая те казаха "ОК, приятно изкарване!" и ми подпечатаха паспорта.

                        И така, пресякох моста и се насочих към иракската гранична служба.

                        Беше пълно с турци. Имаше няколкокилометрова опашка от камиони, чакащи да влязат в Ирак, повечето от които возеха бетон и арматура за строеж на сгради или каквото и да е.
                        Аз влизам и се оказва че има две опашки. За турци и за всички останали.
                        Редицата за всички останали е празна. хахахаха
                        Отивам до гишето. Те ме гледат особено докато си подавам паспорта.

                        Те го показват на всеки от граничарите, бърборейки нещо.
                        И ме гледат.
                        Още бърборене.
                        Поглеждат през гишето към мотора.
                        И още бърборене.
                        Най-накрая някой идва към мен.
                        - Здравейте! Защо идвате в Ирак? Работите ли нещо тук?
                        - Не, аз съм просто турист.
                        - Моля???
                        - Турист. Просто дойдох за да разгледам.
                        - Не сте дошли за да работите?
                        - Не.
                        - Американски турист в Ирак? На мотоциклет?
                        - Да.
                        Още бърборене.
                        Започва да ми става притеснено.
                        Той казва, "Отидете на онова гише......"
                        И аз отивам там.
                        Повторение на първоначалния сценарий.

                        "Ами, трябва да отидете на ОНОВА гише...."

                        И след като явно съм най-значимото нещо, случвало се на тази граница от доста време, те всички идват за да ме огледат, след това излизат навън за да огледат мотора, после ме зяпат още, и дърдорят още.....
                        Войници с автомати разглеждат мотора
                        (Просто ТРЯБВА да си взема една от тези ключодържатели със скрита камера!!!!)

                        Най-накрая, момичето се усмихва, казва ми "Добре дошли в Ирак, приятно изкарване" и ми подпечатва паспорта.

                        Ихааа!

                        След две военни КПП-та се отправям към сградата на митницата/МПС контрол.
                        Пълно е с хора.
                        Не виждам дори и помен от някаква организация.
                        Тотално съм объркан.

                        Едно ченге ме упътва към една от сградите и в продължение на повече от час играя на гишейна рулетка. Тук, там, опа, не това гише, най-накрая получавам формуляр и един човек идва за да погледне серийния номер на мотоциклета.
                        Формулярът трябва да се подпише от около 5 служители и хората всъщност бяха наистина свестни. На претъпканите гишета винаги някой ми взимаше бързо документите, тъй като виждаха, че съм просто някакъв тъп турист.
                        Най-накрая, един човек ми подаде попълнения формуляр, каза ми да не го губя и че мога да тръгвам.

                        Още не знаех какво да очаквам, тъй като не познавам никого, който е идвал тук преди като турист.

                        Майната му, сега ще разберем!
                        Запалих мотора, сложих го на предавка (всички ме гледат), а той не тръгва наникъде. Какво по дяволите?

                        Веригата е паднала от зъбното колело...... странно.

                        ОК, това което се е случило е, че обтегача на веригата, който беше заварен към рамката, се е скъсал на заварката. Това ми се случи също и в България, и един "майстор-заварчик" ми го поправи. Не бях особено впечатлен от неговата заварка, но тя си държеше добре, докато не стигнах до границата с Ирак.
                        Ирак не ми е измежду предпочитаните места за получаване на повреда!
                        И така, слагам обратно веригата и избутвам оста назад и хващам един болт за оста с кабелна връзка, за да не се движи напред и изкривявам колелото отново под ъгъл.

                        Има 10 км до първия град......

                        Стигнах до покрайнините на града и спрях на една бензиностанция. Показах им какво ми трябва и се оказа, че има заварчик наблизо по пътя. Отидох там и тези хора се оказаха едни от най-свестните и услужливи хора, които някога съм срещал.
                        Те зарязаха всичко, завариха обтегача, извадиха някакви сандвичи и ме нахраниха, дадоха ми нещо като айрян, което имаше вкус все едно е развалено, и не пожелаха да вземат дори цент от мен. Попитах ги дали има магазин наоколо, защото бяхме изпили голяма бутилка с вода и пепси, и реших че поне мога да им ги възстановя. Един от тях ме заведе до съседния магазин, но когато взех нещата, той не ми даваше да платя. Той си мислеше, че искам да взема нещата с мен, но аз му казах "не, това е за вас, момчета!".
                        Беше удивително, тези момчета държащи тези 3 скапани малки дюкянчета за заварки и автоелектроремонти, бяха просто щастливи да се срещнат с един американец на мотоциклет и да му помогнат.

                        Нито аз съм големият сатана, нито те са терористите. Иди го разбери!
                        Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 13:59.

                        Коментар


                        • От: Близкия изток

                          It was a great introduction to Iraq. Screw the media, & all the miscomceptions & bad things I had heard!
                          Once again, it had no basis in reality!

                          I hung out a bit, then I figured I better get to Dohuk, where I wanted to spend the night, its about 60km away.

                          Това беше страхотно запознанство с Ирак. Майната им на медиите и на всички неверни и лоши неща, които бях чувал!
                          Още веднъж, те нямат нищо общо с реалността!

                          Помотах се малко, след което реших, че е по-добре да отида в Дахук, където исках да прекарам нощта, на около 60 км разстояние.


                          the line of trucks at the border

                          Опашката от камиони на границата




                          Iraqi customs form for the bike. the only thing I can make out is HOODLUM

                          Иракски митнически формуляр за мотора. Единственото нещо, което мога да разчета е HOODLUM.



                          axle adjuster repair

                          Поправка на обтегача на оста




                          pepsi with a pull tab. I hadnt seen that in awhile

                          Пепси с откъсваща се метална халка. Не бях виждал такава от доста време.

                          Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 14:20.

                          Коментар


                          • От: Близкия изток

                            at the welding shop

                            В работилницата за заварки











                            ancient bridge in Zarkho

                            Древен мост в Захо



                            I stopped to ask the cops directions. they were a bit shocked, but helpful.
                            Not many roadsigns here!

                            Спрях за да поискам напътствия от ченгетата. Те бяха леко шокирани, но услужливи.
                            Няма много пътни табели тук!


                            Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 14:19.

                            Коментар


                            • От: Близкия изток

                              The road to Dohuk was ok, but a bit rough. I found out that they get worse tho, as you head east.
                              and every village you pass thru has speedbumps. unpainted, unmarked. After I got the frontend airborne a couple times, I learned.
                              SLOW DOWN in towns! some are low, some high, some narrow, some wide. the hi narrow ones are the worst. Sometimes I could go around
                              them off the road, some I had to go over at a sharp angle. a couple times I got hung up.
                              Did I mention I built this bike too low?
                              hahahaha
                              I got to Duhok, & saw a hardware store, so I stopped. my clutch is not releasing good, sort of jerky. its gettin a bit worn, but
                              I think the discs are sticking on the fingers a little, so I wanted to get a round file & clean up the holes.
                              next door was an oil change shop, so I figured I'd also change the oil in the motor & trans.
                              I got the cut out can he used as a drain can, but it wont fit under the frame.
                              he says no problem, pull the bike up, & drain it there.
                              he points to a small ditch with water flowing in it.
                              In there I ask?
                              hmmm, no EPA in Iraq I guess.....
                              so I did.
                              I did drain the engine oil into the bucket, with the use of a funnel I made from a water bottle.
                              OK, new oil, so now to find a room!
                              hotels here are only in the bigger cities, most are expensive, & they have not heard of wifi.
                              I went to several, finally found one with a PC in the room. it was crappy & slow, but worked.
                              until the power went out.
                              several times
                              The guy at the desk was the closest thing to a rude person I have met so far, but he was hard to figure out. he was sort of an ass, but then offered me something to eat.
                              everyone freaks when I ride by. soon as I stop, a crowd gathers. all are friendly & curious, then amazed when I tell em where I am from.
                              not once has a kid come begging for money!
                              Its nice here!

                              Пътят към Дахук беше добър, но малко неравен. Открих, че пътищата стават по-зле, когато се насочиш на изток.
                              И във всяко населено място през което преминавате има гърбици за регулиране на скоростта. Небоядисани и немаркирани. След като предницата полетя във въздуха на два пъти, си научих урока.
                              КАРАЙТЕ БАВНО из градовете! Някои от гърбиците са ниски, други са високи, някои за широки, други са тесни. Високите, тесни гърбици са най-лошите. Понякога можех да ги заобиколя като излезна от пътя, а понякога минавах през тях под остър ъгъл. На два пъти засядах отгоре им.
                              Споменах ли, че съм направил мотора прекалено нисък?
                              хахахаха
                              Стигнах до Дахук и понеже видях железарски магазин, се спрях. Съединителят ми не отпуска добре, някакси накъсва. Започва леко да се износва, но си мисля че дисковете леко залепват за палците, така че исках да взема една кръгла пила и да зачистя отворите.
                              В съседство имаше автосервиз за смяна на масла, така че реших също да сменя маслото на двигателя и трансмисията.
                              Взех изрязаната туба, която той използваше за отцеждане, но тя не влизаше под рамата на мотора.
                              Той каза, че нямало проблем, да прекарам мотора и да източа маслото там.
                              Посочи малка канавка с течаща вода в нея.
                              Там вътре? - питам аз
                              Хммм, изглежда няма агенция по опазването на околната среда в Ирак.....
                              Така и направих.
                              Успях да източа маслото от двигателя в кофата с помощта на фуния, която направих от шише с вода.
                              ОК, маслото е сменено, сега да си намеря стая!
                              Хотелите тук са само в големите градове, повечето са скъпи и не са и чували за безжичен интернет.
                              Минах през няколко, докато накрая открих един с компютър в стаята. Беше скапан и бавен, но работеше.
                              Докато не спря тока.
                              Неколкократно.
                              Човекът на рецепцията най-много се доближаваше до представата ми за груба личност от всички, които бях срещнал досега, но не беше лесно човек да го прецени що за птица е. Той се държеше отчасти като задник, но пък после ми предложи нещо за ядене.
                              Всички се шашкат, когато мина покрай тях. Веднага щом спра, се събира тълпа. Всички за приятелски настроени и любопитни, а след това и удивени, когато им кажа откъде съм.
                              Нито веднъж някое хлапе не е дошло да проси пари!
                              Тук е хубаво!








                              oil dranage ditch

                              Канавка за източване на масло



                              official iraqi harley oil, far as the bike knows, anyhow.....

                              Официално иракско масло за Харли, поне доколкото мотора може да разбере.....



                              homemade oil filter wrench. it worked so good, Im gonna make myself one from an old timing chain & some rebar

                              Самоделен ключ за смяна на маслен филтър. Работеше толкова добре, че и аз ще си направя такъв от стара верига и арматурно желязо.




                              hotel bani

                              Хотел Бани




                              modern plumbing, with toilet paper on tap

                              Модерна канализация с тоалетна хартия на кранче.

                              Последно редактирано от sabin; 05-09-10, 15:03.

                              Коментар


                              • От: Близкия изток

                                It's...... noo words. Go on.
                                I saw local enduro, may be KAWA....
                                още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X