Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Дискусията леко се измести от съществото. А именно дозиметър който да е практичен за използване за непрофесионални цели, да е лесно преносим и да не е скъп.

    Преди да напиша моето предложение да ви кажа че първите ми две години стаж записани в трудовата ми книжка са в ЦНИЛ към Редки Метали... (Централната научно изследователска лаборатория към ДСО Редки Метали) която се занимаваше с дозиметрия и разработка на специализирана апаратура за анализ и подбор на уранови руди, концентрати и т.н. В дозиметрията и анализа в нашата страна имаше уникални учени и много подготвени хора. И тук пиша специални благодарности към човека от който съм научил много в тази област - г-н Методи Димитров - водещ учен, преподавател и изключителен специалист - лека му пръст...

    На темата. До момента уреда който най-много отговаря на приложението за което говорим е: РКСБ 104 (битов радиометър - дозиметър)

    ТТ данни:

    РКСБ-104 малогабаритный прибор с ручным выбором режимов и пределов измерения, предназначен для контроля радиационной обстановки специалистами и населением. Благодаря функции "дежурный режим" прибор не требует постоянного Вашего контроля за радиационной обстановкой, где бы Вы ни находились - в лесу, на даче, вблизи опасных в радиоактивном плане объектов и т.д. При превышении установленного Вами порога дозиметр подаст звуковой сигнал об опасности. В приборе предусмотрена функция усреднения показаний из выборки измерений для получения более точных данных. Прибор отличает простота управления, универсальность функций и современный дизайн.
    ·Измерение мощности полевой эквивалентной дозы гамма-излучения.
    ·Измерение плотности потока бетта-излучения с загрязненных радионуклеидами поверхностей одежды,жилых помещений, продуктов питания, "даров леса".
    ·Измерение удельной активности радионуклеида цезий-137 в веществах.
    ·Звуковая сигнализация о превышении мощности полевой эквивалентной дозы гамма-излучения,установленной потребителем.



    Прибора е сравнително малък, мери всичко което е необходимо за нашите цели, лесен е за използване и което е най-важно има и автоматичен режим.

    Навремето се намираха тук тези прибори за смешни цени. Сега гледам че са към 100-на долара което никак не е скъпо. Въпросът е дали може да се организира внос.
    Имам два такива прибора. Проблемът им е че с годините течнокристалния дисплей нешо не издържа иначе всичко им е ОК. Приборите са тествани с еталонна апаратура в Атомния център и показват завидна точност която е повече от достатъчна за нашите цели.

    Сега е момента quadra да каже кога и как ще ни осигури внос.
    Адреса на предприятието което ги произвежда е:

    ОАО "Минский приборостроительный завод"
    http://www.belvar.com

    Освен този прибор който ми е познат горната фирма произвежда и нов модел
    РАДИОМЕТР РКС-107 който не съм виждал но изглежда още по-добре...





    Ще задействаме нещата и ще видим, ако няма подводни камъни мисля че всичко би трябвало да е точно.
    Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

    Коментар


    • #17
      Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

      Аз също проявявам интерес и бих закупил такъв уред.

      Коментар


      • #18
        Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

        Днес (б.а. преди 20 мин.) видях на едно място устройства за измерване на радиационния фон или нещо подобно (алфа бета гама лъчи - не му разбирам). Портативно е със батерийка 12 волта като от дистанционно за кола. Устройството е колкото кибритена кутийка.
        Обяснявам как работи - има звукова и светодиодна сигнализацийка - и отчита преминалите през сензора на някакви си радиоактивни частици. Нормално пиуква по 3-4 пъти в секунда (толкова бил нормалния фон - каза човека), като му приближиш радиоактивен образец - лабораторен и започва да учестява, като още го приближиш толкова често започва да писука че по едно време сигнала е продължителен (демек ще се мре).
        Та тези устройства са ги правили за някакви военни, за митници, за болници, след това работата се разсъхнала (поради липса на пари) и сега даже не ги правят - аз нали съм любопитен и попитах какво е това странното устройство - та ми обясниха. Сега има само налепени платки (2х3 см- влиза в кибритена кутия барабар с батерията и има един много странен датчик и феритно трафче да вдига напрежението за този датчик), ама ако има интерес предполагам че ще ни ги сложат и в кутийки.
        Аз след 2-3 часа ще ходя до там по друга работа и ако някой има да пита нещо да казва.
        Аз ще питам колко струва.

        Помежду другото ги видях във фирма SKA - дето правят алармите. Намира се в БАН с/у завода електроника.
        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

        Коментар


        • #19
          Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

          Ще бъде интересно да разберем повече...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #20
            Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

            Гайгеров брояч. Това не е даже дозиметър.
            Толкова малка ампула хваща само мощни източници, не е чувствителна. Или слаби, но много от близо.

            Коментар


            • #21
              Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

              В понеделник ще имам повече информация за чувствителността на това чудо. Ще ходя да го тествам с лабораторен образец на радиоактивно лъчение - някаква люспа представлява - каза човека, която всяка година се калибрира колко силно излъчва радиоактивност (или там както се казва). Държи се в оловен контейнер.
              Ще ги помоля да го филмирам с камерата.

              По между другото това устройство вече си го взех.
              Голяма играчка е като го пуснеш.
              Средно на минута дава по 3-4 пиукания, неравномерно разпределени т.е. може да пиукне 3 пъти в 3 секунди и после 2 минути да няма нищо, може и равномерно да ги кара - ако си поиска.
              Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
              LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
              Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

              Коментар


              • #22
                Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                Колко струва? И колко могат да произведат, защото съществено предполагам че нямат много части.
                Значи, това уморява и къса нервите ако работата ти е да чакаш нещо. Може да свърши работа само за предупреждение че става нещо или че приближаваш до лошо място. Не бива да са много малки, понеже ядат батериите, лакоми са.
                Имах едни подобни, ГИ-111, и тъкмо се зачудих какво да ги правя, и някой изрод ги открадна(((

                Коментар


                • #23
                  Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                  Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                  Колко струва? И колко могат да произведат, защото съществено предполагам че нямат много части.
                  Значи, това уморява и къса нервите ако работата ти е да чакаш нещо. Може да свърши работа само за предупреждение че става нещо или че приближаваш до лошо място. Не бива да са много малки, понеже ядат батериите, лакоми са.
                  Имах едни подобни, ГИ-111, и тъкмо се зачудих какво да ги правя, и някой изрод ги открадна(((
                  В момента не съм говорил за цена - дадоха ми едно като да си начеша крастата и като на колега. Иначе е доста малко като елементи - то си е една платчица колкото половин кибр. кутия. Имат достатъчно - останала име е половин касетка готови налепени платки и не са си правили труда да ги продават и да им търсят пазар. Ама ако има интерес казаха че няма кой да се занимава да ги слага в кутийки - ще ги дават като платки, пък който иска да си ги слага.
                  За консумацията - не са лакоми, казаха че с една батерийка от 12 волта като за дистанционно за кола - демек А23S, изкарва около седмица включено при нормална радиационна обстановка - което си е бая време.
                  Повече информация ще добия в понеделник като го тествам с източник и ще видя колко му е чувствителността.

                  Стефане, кажи какво да питам още за източника или за устройството или за нещо друго което може да е полезно.
                  Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                  LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                  Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                  Коментар


                  • #24
                    Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                    А, то е ясно какво е. Една ампулка - Гайгеров брояч. Захранването и е като на микроскопична луминисцентна лампа. И пискун от часовник, едва ли има нужда от усилвател. Всеки път като го улучи частица, за малко става проводящо и през него протича ток. Импулсът се чува от пискуна. Веднага след това лампичката угасва. Добре де, ампулата става непроводима Сигурно има и формировател на импулси.
                    В тоя си вид не става за нищо. Като компасите от Автомания. Само за дежурно средство, радиационно куче. И то само за гама. Не ми се мисли от какви потоци рентген или алфа - бета ще сработи.Такова лъчение сигурно издухва месото от костите.
                    Знаеш ли, ако наистина струват стотинки, не виждам защо да не вземем целия кашон и после да мислим кво да ги правим. Все нещо ще измислим.
                    Даже вече измислих Спазари се и го вземай

                    Коментар


                    • #25
                      Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                      Пък аз да попитам, как може детекторите на такъв принцип (флуид в ампула/бутилка), тип гайгеров брояч, да уловят алфа или прочие някое от корпускулярните лъчения ? Това възможно ли е ?
                      Предварително мерси...
                      Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                      Коментар


                      • #26
                        Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                        Те не са флуидни прибори. Вакуумни са си. Между стената и централната нишка прескача искра. По-скоро работи като кондензатор.
                        Какво ли няма ... Но обикновенно са преобразуватели. Най-често луминисцентни. Външната частица се поглъща до някаква дълбочина от нещо, от това то се възбужда. При типичните за такива частици енергии, каскадата на преизлъчване като правило започва с оптически фотон. Неговото светене и се регистрира пряко. Според дълбочината в материалът пък на който е започнало светенето може да се свали например спектърът на облъчването.
                        А иначе тая енергия се преизлъчва все по-кротко, така че ако искаш можеш да мериш даже загряването на приемника или да слушаш бръмченето му. Да мериш електрическа проводимост, механична пропускливост, увеличаване на теглото, каквото си харесаш

                        Коментар


                        • #27
                          Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                          Мерси за инфото Демек, ако енергията на удара е недостатъчна, искра не прескача... Затова това уредче мери гама, например, но не и по-ниските енергии (при малък интензитет). Така да го разбирам ?
                          Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                          Коментар


                          • #28
                            Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                            Да, изобщо казано не влиза вътре през ламаринката. Така вече няма повод да протече значим ток. Изобщо казано го зарежда електрически. Повърхностно. Теоретически може да мериш това, но тогава трябва да се разправяш с електрометрия. Това са капризни методи. Използват се и те. Нещо такова са писалките - индивидуални дозиметри. Те са един цилиндричен кондензатор, който се използва като електроскоп. С едно електростатично генераторче се зареждат до високо нопрежение. Когато през тях минава частица, протича някакъв ток. Зарядът на кондензатора намалява. След краен брой попадения се свършва. Като се знае зарядът му и количеството електричество което губи от всяка частица, се знае колко е облъчен. Когато листенцата на военния стигнат до края на скалата може да го изхвърлиш, вече не ти трябва. Гледай да легнеш някъде встрани от пътя, че да не се спъват в тебе. И другите са облъчени, и на тях им е зле и падат.
                            Алфа частиците всъщност са хелиеви ядра - протони. Бетата са електрони. Те са много тежки частици с много големи сечения на взаимодействия и малък свободен пробег в тенекията на Гайгеровата тръбичка. Така че за да протече ток в нея под тяхното облъчване, трябва да са релативистични. Тогава просто ще правят дупки. Малки дози ще предизвикат радиационна корозия. За да заработи такова малко детекторче, потоците трябва да са чудовищни. То ще работи още известно време ако е с лампова електроника. Само че наоколо отдавна няма да има живи, които да се интересуват от показанията му ...

                            Коментар


                            • #29
                              Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                              Стефане, мерси за подробните обяснения Аз имам известна представа за видовете лъчения и т.н. И точно ми беше любопитно частичковите как се засичат, щото електромагнитните, айде, за тях много материали се явяват "прозрачни" и биха им предоставили достъп до газова смес, жичка, сцинтилационни работи или каквото там ще ги засича.
                              А ми е любопитно също с неутронните лъчения как се постъпва, които са също частици. Тоест, парчетия някаква Такова детекторче улавя ли ги ? Или питам глупости в момента ? ))
                              Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                              Коментар


                              • #30
                                Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                                За съжаление с такава комуникация трудно ще ти стане ясно за какво става дума.
                                Накратко - основна разлика м/у гама и алфа/бета детекторите е че площта на активната част на детектора за алфа/бета трябва да е много голяма. Поради много силното самопоглъщане в материята на практика алфа/бета замърсяването се детектира само в повърхностен слой. Затова за да има поток частици който адекватно да бъде уловен от детектора, последния трябва да има голяма площ (около 100см2) Освен това пред детектора не може да има никаква физическа защита освен изключително тънко майлатово фолио, поради това че всеки пластмасов или метален капак ще псре всякакво алфа/бета лъшение. Поради тези неудобства, подобни приборчета от типа на личните дозиметри за алфа/бета часстици няма. Има си прибори и за тях, но те определено не са джобен формат.
                                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X