Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Представляват ли опасност дивите глигани ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Представляват ли опасност дивите глигани ?

    Преди два дни се разхождах в планина близо до Велико Търново и част от маршрутът ми се пада по черен път.
    Неведнъж съм виждал глигани из целия планински масив северно от града и източно от реката, а онзи ден имаше пресни тракове в калната почва, които несъмнено бяха глигански.

    Въпросът ми е представляват ли тези животни реална опасност за:
    • ходещ човек
    • спящ човек, установил се в самостоятелен палатков лагер


    Случаите, в които съм имал близка среща от трети вид с тях са били или с кола или съм забелязвал да бягат подплашени отдалеч, но дали може да се разчита, че са безопасни изобщо или е имало инциденти?

  • #2
    От: Представляват ли опасност диви глигани

    Както всички диви животни в обитавани от хора райони - обикновено заобикалят прав, легнал, подскачащ на един крак, возещ се в ППС или ходещ на ръце човек отдалече.

    Понякога взаимният страх прави бели.

    Коментар


    • #3
      От: Представляват ли опасност диви глигани

      Винаги бягат!
      Редки случаи напада само, когато животното е ранено или има малки.
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #4
        От: Представляват ли опасност диви глигани

        Много хора ги е хванала треската по оцеляване в гората

        На мен ми се е случвало глиган да се доближи до палатката ми докато спя, заради храната оставена отвън, но когато ме видя даже почна да боксува за да избяга

        и това ми е урок, никога повече храна навън вечер - много привлича всякакви животинки

        Коментар


        • #5
          От: Представляват ли опасност диви глигани

          Свините-майки защитават бебетата си яростно от всичко живо, което създава пряка опасност, особено докато те са малки (през лятото, с шарена окраска); ранените животни са потенциално опасни, особено ако са преследвани и притиснати; особено агресивни и опасни са разгонените глигани през брачния период - декември. Но това може да се случи само ако човек отиде при тях и ги обезпокои и изненада, иначе животните отбягват хората.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #6
            От: Представляват ли опасност диви глигани

            Див глиган в зряла възраст е яко и опасно добиче. Имайте впредвид , че може да убие и мечка - така пишат из разни ловджийски книги по действителни случаи. Глигана има сила, не е толкова тъп и е отлично въоръжен с глиги, черепът му е здрав , пък сланината го прави почти брониран. По принцип бяга от човека още отдалеч,понеже е наплашен от ловджиите , но ако е притиснат натясно или ранен може да атакува и тогава бягане му е майката. Ако са стадо може да защити свинете и малките . Още внимавайте , защото свинята е всеядно животно т.е. яде и месо, че и мърша дори. По-опасни са обаче питомните или полудивите прасета на свобода , понеже не се страхуват много от хората . Те понякога са черни и приличат на дивите . Пазете се ако имате куче или друго животно покрай вас , че може да нападнат заради него . Мен ме преследва веднъж едно такова стадо заради едно мое едро куче . Едва успях да избягам.

            Преди години имах челна среща с един огромен глиган в гората на един черен път . Аз го чух като се провираше през храстите , а той не и се появи пред мен на три метра . Двамата се изплашихме , първо той избяга после и аз.

            Коментар


            • #7
              От: Представляват ли опасност диви глигани

              Много са опасни на пролет женски с малките, хич не е шега!

              Коментар


              • #8
                От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                Досега аз не съм чул за нападнат колега(ловец) от свиня майка,но от ранен глиган има няколко случая с познати колеги.Веднъж дори колега които нищо не подозира му изкача един глиган от храстите и директно се запътва към него да го нападне,но колегата се оказва по-бърз и му отнася главата от 2 метра с ловната пушка.После се оказва че друг колега от ловната дружинка преди това е стрелял по глигана и го ранява в белодробната област.
                0885719173-Красимир

                Коментар


                • #9
                  От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                  Незнам как ги изненадвате тези диви прасета на по три метра!!!! Ние ги търсим като игла в купа сено. Та първо което искам да кажа е че освен ранен глигана не е опасен ,защото като всяко диво животно още преди да сте разбрали то ви е усетило и запалило с двеста.
                  0877 44I 88I
                  Самурай 1,3
                  Дискавъри ТД5

                  Коментар


                  • #10
                    От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                    Преди няколко години имаше смъртен случай край Лакатник (Лакатник ли е или Лъкатник ?)
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                      Първоначално публикуван от Валето Преглед на мнение
                      Незнам как ги изненадвате тези диви прасета на по три метра!!!! Ние ги търсим като игла в купа сено. Та първо което искам да кажа е че освен ранен глигана не е опасен ,защото като всяко диво животно още преди да сте разбрали то ви е усетило и запалило с двеста.
                      Обикновено се случва при продължително усамотяване и забравени разхлабващи хапчета!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                        Преди няколко години имаше смъртен случай край Лакатник (Лакатник ли е или Лъкатник ?)
                        По това прасе беше стреляно като по армейска мишена на стрелби.
                        0877 44I 88I
                        Самурай 1,3
                        Дискавъри ТД5

                        Коментар


                        • #13
                          От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                          Първоначално публикуван от Валето Преглед на мнение
                          Незнам как ги изненадвате тези диви прасета на по три метра!!!! Ние ги търсим като игла в купа сено. Та първо което искам да кажа е че освен ранен глигана не е опасен ,защото като всяко диво животно още преди да сте разбрали то ви е усетило и запалило с двеста.
                          Що така не мога да се съглася с теб, не знам. Редовно ме гледат как минавам покрай тях с жипката, на 2 метра и не мръдват. Веднъж направих абсолютната глупост да подгня един дребен, не е бил повече от 70-80 кила. Само след 10 секунди се сетх, че съм в ужасна грешка и се радвам, че не успях да го закача... ама човек изпростява понякога.

                          Не изключвам да се дължи на факта, че имаме навика да се завираме на места, дето нормалните хора не ходят. Макар, че се е случвало и да се гледаме от 5 метра с тях насред пътя, и то асфалтов път, който си се ползува, а не в гората.
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                            Мен примерно ме е страх повече от кърлежи, от колкото от диво прасе.
                            Всяко животно би нападнало сАмо за да се защити(себе си и малките) или за храна.Е дивите прасета все още намират корени,грудки и жълъди и би следвало да се притесняваме едва когато те свършат....

                            ПП Един колега спомена, че се изненадали взаимно с едно прасе в гората, щото вършил нещо....Гаранция прасето е било с наскоро счупен нос....
                            Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                              Глиганите са опасни ако ви нацелят и когато си карате автомобилчето "он роад", съвсем културно, на асвалтирания път... Нямате идея какви поражения следват върху превозното средство и нервната система...
                              Публикувайте отговор

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X