Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

    Жал ми става като чета как потомците на най овчарския народ на Европа са забравили уменията на дедите си Срам Срам

    Взимаш издоено овче мляко примерно 40 литра то си е с точната температура.Сипваш му две лъжици мая„това е относително спремо месеца и други неща които се учат постепенно.Бъркаш го бавно и му цвъркашправиш си устата на кокощи г... и дърпаш въздух навътреПоверието е че ако не му цвъркаш нема да станеОставяш го да престои два часа „и това е относително“
    И хубаво го завиваш с кожухче най добре да има изолация.
    След двата часа го развиваш и то е станало като кисело млеко толкова гъсто
    Взимаш решетачната лъжица и го нарезваш налево и после надесно да стане на дребни късчета

    После трябва да имаш едно специално сандъче на крака с наклонено дъно отворено около 10 сантима отпред тураш цедилката вътре„това е тензух метър на метър“и с една чиния изгребваш закваската и я изсипваш вътре.Връзваш цедилката и туряш капака и един плосък камък отгоре и така то се пресова и почва да истича суроваткатаТова един час и после като спре да капе махаш камика и разтваряш цедилката и сиренето е като една пита
    Режеш го на буци 10на 10сантима приблизително и го тураш в две тави отдоле ръсваш морска сол и отгоре хубаво го ръсиш солта го стега и държи.И сабале го редиш в съдът в който ше зрее редиш плътно и ръсиш малко морска сол сипваш цвикът който е пуснало в тавите и зада се покрие добавяш от суроватката и отгоре един плосък камък да го натиска да не исплува ама и да не е много тежък да го сплеска че е още меко.И на камъка ръсиш от морската солчица.

    И го оставяш да узреекъм двайстия ден нее лошо да го пробваш и щом ти харесва почваш да ядеш

    Това е за сирене от овче млеко по БДС от 4200гр.става кило сирене но по мои наблюдения пуска повече

    Има голямо значение кога доиш кой месец майското и юнското млеко отиват екстра качество юли и август второима значение района в полето не става хубаво сирене па камо ли кашкавал.Кашкавалът иска Балканза да е Балкански

    Млекото се мени с времето и това трябва да гледаш

    Не ми се издаваха рецепти ама като гледам че никой не знае едно елементарно нещо не се стърпях ше фанем да умрем и край на рецептатанека се барем знае Поздрави пием Каменица
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

    Коментар


    • #17
      От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

      Евала на Стария! Оказа се, че целата тайна е била в "цвъркането" с уста още в началото, заслужи си биритЕ човека! Абе май всичко си опира до МЛЯКОТО и още нещо, което си е пак млякото. Хехехехехе забавна работа ще стане, почвам с практиката в петък хиляди благодарности на отзовалите се (ше черпим нема как)

      Коментар


      • #18
        От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

        Ей, Стария, кви са тия 4,200 л мляко за кило сирене ... Че те днес от кило мляко правят две сирене бе

        Иначе домашния кашкавал и този от мандрите се различават - и като технология, и като вкус. Баба ми правеше такъв с лимонтузу, той не се меси и като го запечеш почти не се разтапя. По едно време ми беше омръзнал. Исках да ям купешки кашкавал. Е, баба ми остаря, спря да гледа животни и аз минах само на купешки кашкавал. След може би 10-тина години ми донесоха една малка питка от ония домашния кашкавал. Е, няма такъв вкус, много се бях затъжил. С тая малка питка сигурно 3-4 типови хляба изядох - само хляб и малко кашкавал. Ама от ония стария селския хляб с дебелите кори. То и хляб не остана истински ...
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • #19
          От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

          Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
          Ей, Стария, кви са тия 4,200 л мляко за кило сирене ... Че те днес от кило мляко правят две сирене бе

          Иначе домашния кашкавал и този от мандрите се различават - и като технология, и като вкус. Баба ми правеше такъв с лимонтузу, той не се меси и като го запечеш почти не се разтапя. По едно време ми беше омръзнал. Исках да ям купешки кашкавал. Е, баба ми остаря, спря да гледа животни и аз минах само на купешки кашкавал. След може би 10-тина години ми донесоха една малка питка от ония домашния кашкавал. Е, няма такъв вкус, много се бях затъжил. С тая малка питка сигурно 3-4 типови хляба изядох - само хляб и малко кашкавал. Ама от ония стария селския хляб с дебелите кори. То и хляб не остана истински ...
          Ако има мераклии може да напиша и каракачанската рецепта за кашкавала как се прави у Балкана без ток и уредии как се пари у върбова кошничкаи стаааавааа хашхавааааллллл
          К мирной жизни не пригоден.
          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

          Коментар


          • #20
            От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

            Пиши пиши сеа сме те фанали...

            Коментар


            • #21
              От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

              Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
              Ако има мераклии може да напиша и каракачанската рецепта за кашкавала как се прави у Балкана без ток и уредии как се пари у върбова кошничкаи стаааавааа хашхавааааллллл
              Айде сега... Разбира се че сме мераклии
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #22
                От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                Здравейте,
                Доста изчетох от форума(прекрасен е). А сега по темата. Правил съм Сирене по инструкций от този сайт:
                http://biology.clc.uc.edu/Fankhauser/Cheese/Cheese.html
                За българско сирене гледайте рецептата за Feta. Получава се прекрасно сирене. Пробвал съм и кашкавала. Доста време отнема направата, но рецептата е истинска, а не като бабешкия кашкавал с лимонтузу. И накрая препоръчвам на мераклийте да изпробват и рецептата за синьо сирене. получи се нещо прекрасно при мен, но за много кратко време(много бързо свърши). Може да си преведете сайта през http://translate.google.com/#. Успех на мераклийте.
                Билките - алтернатива на коктейла от химикали - хапче.

                Коментар


                • #23
                  От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                  Дай си поща на лични. Ще ти пратя един pdf

                  Коментар


                  • #24
                    От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                    Първоначално публикуван от marin56_bg Преглед на мнение
                    Дай си поща на лични. Ще ти пратя един pdf
                    Мога ли да се класирам и аз

                    Коментар


                    • #25
                      От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                      Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                      Не ми се издаваха рецепти ама като гледам че никой не знае едно елементарно нещо не се стърпях ше фанем да умрем и край на рецептатанека се барем знае Поздрави пием Каменица
                      Думай накъде да фащам. Пристигам с каса Каменарка.... ама и семселето. Да са научат.... на готово. То, май на друго и не могат
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                        Кашкавала (не тъпата имитация, дето леко прилича на кашкавал) верно се меси, но подробности не помня. И гаранция няма лимонтузу вътре. и иска яко отлежаване - не помня точно, но то ли месец, то ли три. И иска поливане със суроватка (цвик). И обръщане. Като се видим с баща ми, дано се сетя да го питам и дано помни всичките подробности.
                        Иначе Стария е прав (има си хас и да не е), читав кашкавал може да се направи и на поляната. Имаше един екземпляр преди, който тъкмо така правеше и резултата беше ммммммм..... чак ми потекоха лигите, като се сетих.

                        П.П. Ако някой произведе истински, ама наистина истински кашкавал, да свирка, ставам клиент.
                        Последно редактирано от tef4o; 12-08-10, 17:46. Причина: Допълване
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                          Три месеца, без колебание!
                          И пишете рецептата, че интродукцията вече много дълга стана.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                            И аз а дам мойта лепта по въпроса потърсете учебник по стокознание за ИТ от 1988г. или по стар там ги имаше технологията на кашкавала и сиренето.
                            За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                            0878 79 20 61 Борис

                            Коментар


                            • #29
                              От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              Думай накъде да фащам. Пристигам с каса Каменарка.... ама и семселето. Да са научат.... на готово. То, май на друго и не могат
                              Утре мале ше я кача на трезвоче требва да се чете не е като сиренето къде съм го правил това само съм го чел.Да сте жи ви и здрави
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар


                              • #30
                                От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Три месеца, без колебание!
                                И пишете рецептата, че интродукцията вече много дълга стана.
                                Рецепта за производство на кашкавал

                                .....Мандрите са изплитани с пръти покривани с дъски, с по три отделения: За подсирване и преработване с температура от 18-20 градуса , сушилня за кашкавал с темп.12 до 15 градуса, склад до половината в земята с насрещни отвори за вентилация, с темп.също 12-15 градуса. Инвентарът им се състои от / два казана, три, четири чебура -това са прерязани наполовина бурета, 7,8 ведра, две,три бъчви за масло, една буталка или чебур за избиване на отварата и един тезгях-
                                всичко от дърво /, калъпи за кашкавал от дърво, преса с тежести, бъркачка-кръстачка и цедило.
                                Изисква се млякото за подсирване да бъде много чисто /иначе кашкавала потъмнява и добива лош вид, млякото достига в мандрите топло /веднага след
                                издояването му и да не се избива по пътя /. То е прецеждано през 8-10 цедки, като най-горната е сменявана често. Затопляно е до 28-30 градуса и подсирвано със сирище, приготвено по описания вече начин. Подсирването трае 40-45 минути. Сиренината се нарязва с дървен нож или телена резачка и след 5 минути се рабърква с телена лира или с дървена кръстачка в продължение на 8-10 минути. После суроватката се отделя с помощта на цедило, натискано с ръце. В действителност месенето на сиренината за кашкавал и отделяне на суроватката не е извършвано с ръце, а чрез газене с крака. Изцеденатата сиренина се нарязва с едър нож на едри късове и се изважда на конопено цедило върху тезгяха. Късовете се раздробяват с ръце на дребни парчета, събират се в цедилката и се пресуват от начало с тежест 4-5 кг на 1 кг сиренина, а в края до 12-14 кг в продължение на 1,5 ч. до 2 часа. Пресуването е извършвано с примитивни преси, най-често с един лост запънат неподвижно в единия край, а на другия с тежести от квадратни камъни, закачени върху лоста с куки.
                                Според описанието на Тахтунов изцедената сиренина се изважда от цедилката, нарязва се на парчета с размери 10 на 20 см и се оставя да зрее
                                2-3 часа при тем.15-20 градуса, покрита с черги докато дойде /хамура/ В студено време в планината зреенето продължава дори до 1 -2 дни. Правени са проби , като късче от сиренината се потапя в тиганче при 60-65 градуса за 30-40секунди. Проверявана е и еластичността на тестото и при установяване, че /хамурът/ е готов , е започвало/ хашладжийството/ - паренето на кашкавала.
                                Готовата за парене сиренина се нарязва на тънки филийки с нож на ръка, взема се от нея с кошчето по десетина кг измерено на око и се потпя в казанчето с топлата вода при 65-70 градуса, като се бърка с дървена пръчка.
                                След това кошът се вдига и топлата сиренина се измесва с ръце. Всичко това се извършва от калфата и се нарича /хашладисване/.../от 1926 г. във водата в казанчето за парене се слага сол, с което се въвежда и вътрешното осоляване на кашкавала/
                                Измесената в коша сиренина се изсипва на тезгяха и се омесва отново два -три пъти. Сега вече майсторът събира краищата, измества тестото добре, като откъсва пъпа /гюбека/ и го слага в калъпа -форма. Питата се обръща през 5-10 мин.,втори път след 10-15, и трети път след 20-25 мин. Кашкавалът престоява в калъпа докато се втвърди- балканският за 4-5 часа, а полският за 24 часа. Калъпите са дървени, при полският - 5 см височина и 29 см в диаметър, а при балканският - 7-8 см височина и 30 см в диаметър. Една пита полски кашкавал тежи 5 кг, а балканският 7-9 кг.
                                Соленето на кашкавала продължава 10-15 дни, с морска сол счукана на дребно и прекарана през едро сито. През първите два дни се соли два пъти дневно на 12-15 часа.
                                След това се слагат по две пити, като често се обръщат. Понякога майсторите прибягват ,/макар и в редки случаи, към водно осоляване и то за преминали и шупнали пити/. След осоляването и узряването, което продължава 1 -2 месеца, кашкавала се почисва добре и се измива с хладха вода или солен цвик, всяка пита поединично. Измитите пити се нареждат за
                                изсушаване на /кафез/ при отворени прозорци за проветряване. При хубаво време и температура от 12-до 15 градуса сушенето продължава 15-25 дни.Изсушеният кашкавал се нарежда до 6-7пити, една върху друга ва /дека/ и се притискат с тежести за да прилепнат питите добре. Деките се обръщат на 7-8 дни.
                                ....из книгата на Г.Атанасов и И.Машаров "Млечната промишленост в България - в миналото и днес", 1981 г. Земиздат

                                Поздрави на всички
                                К мирной жизни не пригоден.
                                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X