Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рецепта за миниум?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Рецепта за миниум?

    Откак се интересувам от разните неща по тенекиите,бричките и производните,знам че , както и тук се пише,истината е в оловния миниум.За жалост е забранен по ред причини.На едната къща на село има остъкление с Г-образни винкели.Единственото им покритие е 1 ръка миниум.Остъклението е на около 20 години.Естествено е матирало,външните части са потъмнели,сякаш са прашни.Но корозия няма.А това е най-важното,това е била целта.Сега разбирам защо човека,правил този 2/3 от къщата стъклено-метален саркофаг псува по новите грундове,главно с които мажем порти,огради,метални врати и прочее железа из къщите.Питал съм го много пъти дали има,той все казва че няма,а тайно си е закътал една торбичка , може и по големи количества да са.Това,което знам е че се нанася на леко повърхностно ръждясала ламарина,не на лъскава.По думите му така бил по - добър контакта м/у миниума и метала.
    По горе прочетох цена от 21лв/кг + 5,60лв безир,което за мен е на цената на дву-компонентен грунд,и то от известна марка(няма да правя реклама),така че не знам дали вече решението е само и единствено миниума.Има по-модерни препарати за третиране на метали,сигурно аз като прохождащ капацитет си лъжа главата от етикетите но...

    Коментар


    • #17
      От: Рецепта за миниум?

      Добре де, миниум+безир. А отгоре какво? И след колко време?
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Рецепта за миниум?

        Супер си е цветът на миниума

        Коментар


        • #19
          От: Рецепта за миниум?

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Супер си е цветът на миниума
          Той какъвто - такъв. Въпроса е че далеч не пасва на всичко. Пък и безира като основа няма кой-знае какви качества.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Рецепта за миниум?

            Аз, като го видя този цвят, знам че ни ръжда ще тръгне, нито ще избелее. Иначе - предполагам, че боя отгоре е ОК.

            Коментар


            • #21
              От: Рецепта за миниум?

              Бе тя боя е ОК, ама самия безир съхне години...

              Затова нагоре мислих за примерно безцветен алкиден лак. Поне ще изсъхне в някакви вменяеми срокове, примерно 2-3 дни.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                От: Рецепта за миниум?

                Той точно затова е подбран - и не е чак години. На миниума му трябва време, за да поработи с желязото. Което е реакция твърдо с твърдо и тя не е склонна да протича при напълно неподвижни частици. Тя, и при подвижни, пак не е много чевръста.

                Коментар


                • #23
                  От: Рецепта за миниум?

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Той точно затова е подбран - и не е чак години. На миниума му трябва време, за да поработи с желязото. Което е реакция твърдо с твърдо и тя не е склонна да протича при напълно неподвижни частици. Тя, и при подвижни, пак не е много чевръста.
                  Подбран е щото като беше моден нямаше друго. Просто трябва да видим колко време му трябва.

                  А и въпросния лак, дето ползвам да си лакирам платките, ако го оставиш намира съхне примерно 3-4 дни, и пак си седи мек. Ама приемрно след седмица можеш безгрижно да си го мацаш отгоре с боя, примерно и тя алкидна.

                  Аз напролет ще имам реални резултати с друг продукт. Ако вземе да работи ще е супер. Засега няма индикации за излагация, ама още не е кръстен със солчица.
                  Последно редактирано от sparkybg; 11-11-10, 15:31.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Рецепта за миниум?

                    Много си е даже хубав материал безирът. Но не пречи да тестваме. Лошото е, че тестовете ше се проточат.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Рецепта за миниум?

                      И аз 2 стотинки...като човек, занимавал се доста време с кърпене на коли.
                      Когато оправиш една кола изцяло отвътре, възниква вечният въпрос - сега с какво ще я мажем ? А е вечен, защото колкото тенекеджии, толкова рецепти, съвети
                      и изобщо можеш да чуеш какво ли не. Включително и откровени глупости.
                      Аз самият, когато работех, почти не съм използвал миниум.Причината е съвсем проста - това е много добро покритие, но иска време.И колкото да ви е чудно - иска проветряване.
                      За да изсъхне добре миниумът се чака поне 1 седмица /ако е една ръка и не е много повтаряно/, освен това е нужно да е топло времето и е много важно, ако е възможно, вратите на колата
                      да стоят денонощно отворени. Понеже няма клиент, дето ще те изтърпи толкова време, се ползват алкидните грундове.Те не са лоши, но никога не трябва да се забравя, че представляват
                      само основа за бъдещо боядисване. За тях важи желязното правило за боите - по-добре три ръце тънко / с пълно изсъхване между тях /, отколкото една ръка "яко" / т.е. дебело,клепано/.
                      При хубаво време или топло помещение, алкидните грундове съхнат доста бързо - примерно час и половина, два. Пипаш с гола ръка - трябва да не лепне изобщо.
                      Още на нещо ме е научил опитът - автомобилните емайллакове / автомобилните бои, казано по-просто/ са най-добрите при кърпене.Включително и българските.
                      Ето как съм го правил аз : след пълното изкърпване се прави сериозен оглед на целия под, ако трябва с фенерче. Почти винаги има останали петънца от ръжда, които трябва да се почистят
                      максимално добре, до метал. И само там, където изобщо не може да се бръкне, се слага преобразувател. Той също си има някакво технологично време за реакция. Същите тия места после
                      задължително се неутрализират със разтвор от сода. После подсушаване, ако трябва - с термопистолета. После прахосмукачката.
                      Следва първото покритие - алкидния грунд. Нанася се тънко, без повтаряне, дори някъде да прозира. Изчаква се да изсъхне / ама наистина /.
                      После втора ръка грунд, пак без повтаряне. Изчаква се да изсъхне. Това е достатъчно като основа.
                      След това с автомобилна боя / все имате някоя останала стара кутия /,се мажат веднъж само заварките. Освен другите си положителни качества,
                      автбоята / на алкидна основа / съхне бързо. След 1 час е готова и започва основното боядисване на пода с автобоя. Внимателно, с широка четка, без повтаряне.
                      Тук е моментът, ако разполагате с време, да изчакате една нощ. Ако може повече - по-добре. Следва втората ръка автобоя. И това е всичко.

                      Сега описвам обработка за коли, подложени на по-тежки натоварвания, например джипове, в които се влиза често с кални обувки, внася се много сняг или газят из гьоловете.

                      Когато тази ръка автобоя изсъхне напълно, си нарязвате асфалтова мушама за покриви / неопесъчена, разбира се /. За нея се продава съответното лепило, което прилича
                      на течен асфалт. То се разрежда с бензин или АМВ. Като го купите, е прекалено гъсто и го разреждате да стане като блажна боя. Маже се тънко, без да се натиска и
                      с мека четка. На намазания участък се залепва мушамата / тя има лице и гръб, та трябва да се внимава / и леко се подгрява от разстояние с термопистолета.
                      След като мине един ден, скроявате парчета от стъклено платно и забърквате полиестерна смола. Налепвате ги по пода и хубаво ги намазвате със смолата.
                      Платното става твърдо и е доста износоустойчиво. Може да се сложи и още един пласт по същия начин. След един ден, може да се слагат постелки, мокети, китеници, килими, кувертюри,
                      кой каквото си харесва.
                      Ясене, аз се отклоних от миниума, ако решиш - вземи мерки с гумата.
                      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                      имат право да гласуват на избори.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Рецепта за миниум?

                        Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                        ...Ясене, аз се отклоних от миниума, ако решиш - вземи мерки с гумата.
                        Никаква гума!!!!!!!!!!!!!!
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Рецепта за миниум?

                          И още нещо за миниума, последно и спирам. Но съм го видял с очите си.
                          Преди много години, един човек от нашия квартал си купи "Костенурка". Искаше да я предпази и я намаза отвътре с миниум.
                          То тогава нямаше и с кой знае какво друго.След повече от 10 години се наложи да я разголи пак, че бяха излели вътре
                          един 50 литров бидон с вода. Миниумът изглеждаше, все едно току-що е мазан, само цветът му не беше толкова ярък.
                          Нямаше нито едно петънце ръжда.
                          Та такива работи...
                          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                          имат право да гласуват на избори.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Рецепта за миниум?

                            хехе
                            защо, мислите, аз, шефът на химиците тука, съм такъв фен на миниума?

                            Коментар


                            • #29
                              От: Рецепта за миниум?

                              ПАСИВИРАНЕ - това е наименование на образуването на плътен окисен слой върху метала, който предпазва от по нататъчното му корозиране..../например концентрираната сярна киселина върху алуминия- затова и се превозва в алуминиеви цистерни/. Миниума представлява оловен окис/един от няколкото окиса на оловото/. Действието му е, че "влиза" повърхностно няколко микрона в желязото, като по този начин прави плътен предпазващ слой на метала под себе си. Преди години се произвеждаше в Оловно-цинковия комплекс в гр.Кърджали, но производството му отдавна е спряно. Всичко, което се намира тук-там все още е или от стари запаси или внесено... Производството на всички видове оловни бои е забранено по екологични причини, но продажбата-не...

                              Коментар


                              • #30
                                От: Рецепта за миниум?

                                аз ,мога да спомена нещо, във Лакпром -Световрачане, правеха корабен лак. Опаковка от 5 литра, която включваше като пълнители, оловен двуокис или т.н миниум, соли на ортофосфорната киселина с цинк и др неща от които не се облепва с брада кораба.Като разредител е дифталов безир сгъстен с р-р на колофон в диетилов етър. Цвета на лака бе тъмно зелен. Навремето имах Лада,а който не е имал такава кола не знае 1-цата за корозия. При добре изчистена повърхност и обработена с телена четка, после ортофосфорна к-на 10% р-р, 10 мин. престой и след това се измива повърхността с вода и се чака да изсъхне. Тогава се намазва с лака. Ладата е 1600 - 1986г. Просто там където съм намазал не е мръднало. Скоро се видях с турчина на който я продадох,май е от Девин, още я кара. После имах Субару легаси 1992г 2.2 двигател. Купето бе като на ладата гниеше пред очите ми и пак същата процедура. С двигател и др.неща не съм имал проблеми.Още се кара Субаруто.
                                Последно редактирано от белята; 06-03-11, 15:05. Причина: правопис
                                Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X