Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

    Става въпрос тогава, когато даден човек сам, по собствена воля, устремено се прецаква и ти самия можеш да получиш някаква изгода от този факт (не говорим за нищо незаконно, не говорим за това да го подвеждате и т.н.). Тоест един вид да вземете изгода от чужда глупост като трето, необвързано със случая лице.

    Нормално ли е да го направите или по-скоро бихте го определили като форма мародерство?

  • #2
    От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

    То си зависи от човека все пак, ако е някой , който постоянно прецаква другите веднага ще му ударя балтията. Ако е свестен човек , който помага на хората макар и прост не бих се възползвал .
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • #3
      От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

      Тоест в процеса влагаш форма на лична преценка, което най-вероятно е правилното решение.

      Но нека да говорим за напълно непознат - може да се окаже както добър човек, така и лош. Тогава какво би направил?

      Коментар


      • #4
        От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

        Всичко зависи от това какъв човек си и какъв искаш да бъдеш .
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • #5
          От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

          Ама аз вас питам? За себе си знам... обикновено съм от страната на глупаците и не мога да се възползвам от нищо

          Коментар


          • #6
            От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

            Всяка една търговска сделка при продажба на нещо което не си произвел сам или не си му "добавил стойност" е това което описваш. И к'во праЙм сЯ?
            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

            Коментар


            • #7
              От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

              Много симпатично и завеяно момиче в магазина и понеже е леко глупаво не смята добре ти връща повече пари - от кое да се възползваш?
              Същата ситуация с възрастен човек зад щанда ?
              Или пък съвсем нормален човек изморен от работа пак уверено ти връща 15 вместо 5 лева .
              Всеки сам си избира как да постъпи .
              И си знае за себе си .
              Това ме навежда на мисълта, че ако работиш в магазин много лесно може да разбереш кой какъв е
              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

              Коментар


              • #8
                От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                Възползвам се от младото момиче, като със спестените пари купувам билети за кино под звездите
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #9
                  От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                  Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                  И к'во праЙм сЯ?
                  Аз питах... а вие отговаряте

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                    Да де, ама въпроса нещо няма отговор. Или има, отговорът е "зависи от...."
                    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                      Отговорът може да е сложна дизюнкзия от много възможности Примерът с търговията ми хареса. Естествено първосигнално човек се сеща за примера с продавачката. Аз си намислих вече два-три резлични варианти, при които аз самия бих реагирал по различен начин, а дефакто се оказва, че са морално еквивалентни. Затова ми стана интересно да прочета чужди разсъждения.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                        Не ме разбра.

                        Продавачката е само инструмент на предприемача. Идеята е следната. Ти отиваш в магазина за кило олио. Това кило олио в магазина струва 1лв. На същото разстояние от дома ти има склад където това олио е 0.8лв. Предприемача се възползва от твоето незнание и реализира приход. Как да се чуства продавачът заради тези 0.2лв. и как се чустваш ти като разбереш? Приемаме, че преприемачът в магазина и предприемачът в склада са инвестирали едни и същи средства в идентични бази. Примерът е за бутилка олио, ама може да е и за продукт за 100к. Хайде сега ти отговори.

                        П.П. Чудя се как може да си толкова продуктивен автор на теми. Преди да пуснеш една тема, направи си един анализ, много от отговорите ще ти дойдат сами.
                        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                          Филипе, имаш ли жена? А имал ли си? В който искаш смисъл на "имам" отговори. Сериозно питам.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                            Джамбазов - напротив, много добре те разбрах от самото начало. И отговарям - за мен това в общия случай е нормално*! Виж в примера на travelling за мен не е - бих върнал парите на жената и не бих се възползвал. И сега търся голямата дебела граница, която разделя случаите. Най-лошото е както казах, че за себе си открих почти идентични ситуации, при които ще направя различен избор. Няма обаче да ги кажа, че за едната ме е срам

                            * До определени разумни граници естествено. В един момент става като с такситата с по 3лв на километър и нещата се променят към "не е нормално". Но в общия случай с търговците всичко е наред.

                            turtey - а ти работа нямаш ли си, че така си губиш времето да четеш мои теми?

                            А иначе моята жена сериозно смятам да не е твоя работа!
                            Последно редактирано от Filthy@JvruceR; 18-07-10, 08:40.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Нормално ли е да се възползваш от глупостта на другите?

                              Джамбазов,мисля че трябва да се разделят нещата.
                              В живота винаги от едно нещо печелиш ,а от друго губиш. Никога не можеш да бъдеш само на печалба. Номерът е загубите, да са по малко от печалбите.
                              Когато се говори за бизнес това са други отношения. В случая дали ще купиш от магазина или склада това е въпрос на личен избор и това е търговска сделка. Аз тогава ,затова че примерно съм монополист на пазара за сегменти и имам почти всичко налично,това означава ли ,че трябва да режа главите на клиентите си от коленете ,защото те са закъсали и например стоката я няма никъде, а камионът или колата им трябва спешно. Никога не го правя. Има си норма на печалба и се съобразявам с нея.
                              Винаги, когато в бизнеса съм проявявал малодушие и съм давал повече информация отколкото трябва, съм съжалявал.

                              А в живота никога не бих се възползвал от върнати повече 5 или 10 лева. ,никога не бих постъпил нечестно с някого само защото е паднал.
                              Не се знае утре как ще се обърне палачинката и дали няма да се окажеш отдолу в един момент.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X