Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да направя решетка от квадрати в Arcmap?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да направя решетка от квадрати в Arcmap?

    Здравейте! Нов потребител съм тук, основно ориентиран към картографирането. Искам да попитам, как мога да си направя решетка от квадрати със зададен размер, в моя случай - 1000х1000м действителни размери, която да наложа върху другите слоеве, след което с intersect да пренеса линейните обекти като изолинии и реки във всеки един квадрат, за да мога след това да взема най-ниската и най-високата точка от всеки квадрат и да получа средна стойност за надморската височина. Оттам правя центроиди с тези стойности например в excel, след което интерполирам и получавам карта с вертикално разчленение на релефа и прочие. Тези стъпки са ми ясни, но не знам как да си направя решетката. Някой може ли да помогне?

    Благодаря предварително!

  • #2
    От: Как да направя решетка от квадрати в Arcmap?

    В следната връзка от форума ще намериш един от начините за направа на мрежа, а в #4 връзка за създадени мрежи( в пост #2 и #4):

    Мисля, че няма проблеми да импортираш .shp файлове в ArcMAP.
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...50#post1163550

    Коментар


    • #3
      От: Как да направя решетка от квадрати в Arcmap?

      Здравй колега
      Колегата tabak е посочил добър вариант на изработването на такава мрежа и само за раазяснение - да Shape файл се отваря без проблеми от ArcMAP, все пак това е файлов формат на ESRI, създателите на ArcGIS.
      Реших обаче да предложа и други варианти в случай, че GlobalMapper не е налична.
      Първият вариант е MapInfo, за мен това е най-коретният начин за изработка. Клипчета как се прави точно, са показани тук, извинявам се за лошото качество, но не ми се занимаваше . Едното клипче показва как се стартира разширението на програмата, с което се прави, а другото съшинската работа.
      Втори вариант е със самия ArcMAP. Това е хитър, но лично според мен. не най-добрият начин. Ще обясня накратко ако не е ясно ще разяснявам пак. Методът е следният: В в режим Layout след като е зададен мащаб на картата се генерира грид. В менюто с настройките на грида има опция за обръщабето му в графика. Получената графика се копира от Layout прозореца е Data прозореца, след което се раазгрупира. От меню Drawing селектираните линии на грида се избира Convert Graphics To Features, създава се нов слой в който се намира самият грид. Надявам се, че е достатъчно ясно

      Коментар


      • #4
        От: Как да направя решетка от квадрати в Arcmap?

        Правиш растер с такъв размер на клетката и конвертираш във вектор.
        Последно редактирано от Pacific; 14-07-10, 12:24.

        Коментар


        • #5
          От: Как да направя решетка от квадрати в Arcmap?

          Здравей,
          това става с един инструмент, който можеш да намериш в toolbox-а на arcmap. Инструментът се казва fishnet.

          http://webhelp.esri.com/arcgisdeskto...ement%29_works
          http://webhelp.esri.com/arcgisdeskto..._management%29

          Ако не се лъжа той създаваше линеен слой, който след това можеш да конверитраш в полигонов с инструмента feature to polygon, който се намира пак в toolbox-a.

          Успех

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X