Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се вади болт със счупена глава

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се вади болт със счупена глава

    Здравейте колеги,
    наскоро си избих подкартерната защита. За съжалени обаче ламаринката при огъването си е откъснала главата не един от болтовете които я държат.
    Болтът е 8мм и е леко раждясъл. Тъй като се намира на рамата се чудя дали няма някакъв по-лесен начин за изваждане.

    Едно от предложенията които получих беше да го разпробия с 4мм боргия и после примерно с пила или отверка да се опитвам да го развия без да разпробивам дупката.

    Вие какво ще кажете?

    Неискам да ходя в серзивз защото последният път ми издупчиха една излишна дупка на рамата и вече ми е писнало да се правят глупости по горката ми джипка
    One Planet, One Internet!
    We Are All Connected!

    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

  • #2
    От: Как се вади болт със счупена глава

    Ако е останало да стърчи нещо от болта е лесно, правиш с ножовката нарез за права отвертка, пръскаш с нещо за развиване на ръждясали болтове и започваш. Ако не стърчи - при мен, има специални инструменти за развиване на скъсани болтове.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #3
      От: Как се вади болт със счупена глава

      [QUOTE=

      Едно от предложенията които получих беше да го разпробия с 4мм боргия и после примерно с пила или отверка да се опитвам да го развия без да разпробивам дупката.

      Вие какво ще кажете?

      Неискам да ходя в серзивз защото последният път ми издупчиха една излишна дупка на рамата и вече ми е писнало да се правят глупости по горката ми джипка [/QUOTE]

      Ако съм ти по път, мини да ти дам подходящия инструмент. То пак се дупчи, ама става по-лесно.
      Не му помня името, ама е като конусен метчик с лява резба.

      Коментар


      • #4
        От: Как се вади болт със счупена глава

        Използвай шпилкоизваждач- едно като метчик за навиване на резба, но стъпката е обратна и конусна. Разпробиваш с 4мм и навиваш това нещо на ляво и болта се развива.
        Mitsubishi Pajero 2, 2,5 tdi, ss, glx, 95, къса база
        0895445845

        Коментар


        • #5
          От: Как се вади болт със счупена глава

          Пенчо, благодаря ще ти пиша на лично.
          One Planet, One Internet!
          We Are All Connected!

          Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

          Коментар


          • #6
            От: Как се вади болт със счупена глава

            Ако скъсания болт стърчи дори и малко първо се закрепва една гайка и вътре в гайката се заварява с телоподаващо от нагряването обикновенно ръждата отлепва и се отвива. Ако се откъсне , следва разпробиване но с обратно свредло по някога от усилието при разпробиването скъсаното парче се отвива само. Ако и така не стане в отвора се набива подходящ по размер торкс . Забравете за обратните конусни метчици при навиването конуса разпъва още повече отънените стени и развиването става въобще невъзможно развил съм сигурно стотици скъсани шпилки и болтове и никога не съм успял с такъв метчик. На скоро ми попадна един комплект за вадене на скъсани болтове на Вюрт и той беше на същия принцип като торкса но с по малки перца и пак нищо не стана с него.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Как се вади болт със счупена глава

              И при мен в неделя се скъса един болт на гардовете на кормилото на мотора.
              Много се ядосах защото не знаех как ще го извадя, но от вибрациите докато се приберем се разви сам.
              Та в този ред на мисли, сега ако не държи нищо вече може и сам да се развие след някой и друг ден каране.

              Коментар


              • #8
                От: Как се вади болт със счупена глава

                Със заварена гайка е най-сигурно. Ако не стане от първия път, се къса от върха и не е проблем да се повтори и потрети.
                За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                Коментар


                • #9
                  От: Как се вади болт със счупена глава

                  Има ли възможност да го нагрееш с горелка.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се вади болт със счупена глава

                    Това със заваряването на гайка не помага много много ,ако шиплаката е в халумин.Наскоро го правихме това ,на едната лапа на двигател от комбайн Нива.Шпилката отказваше да се развие и заварих 1 и впоследствие 2 законтрени гайки.Така и не се одви,на втория път/с 2 гайки/ направо откъртих половината лапа.Проклетия алуминии беше прихванал много яко.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се вади болт със счупена глава

                      Естествено е да не става винаги. По закона за всемирната гадост. Сети ли се докато се мъчеше да я развиеш, да я почукваш?
                      За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                      Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се вади болт със счупена глава

                        А зависи и с какво се заварява гайката.Целта е при заваряването болта да се загрее много( с ЦО то не може да се загрее добре).Това го постигам с аргона и смея да кажа че до сега не ми се опрял болт.Също така болта не трябва да се развива в топло състояние затова веднага след заварката се охлажда (по възможност само болта) с вода.Чукането както каз колегата по горе също помага.
                        Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се вади болт със счупена глава

                          Да кажа и аз моят метод:
                          Имам една заготовка за шлаково чукче-направено от 12 мм "къдраво желязо). Прищипана арматура, или каквото и е там името. Въглеродна стомана която се закалява добре. Единия край е изкован на четиривърха пирамида, и то доста висока. Разбирай-ъгъла е много малък. След разпробиване на скъсания болт по центъра(горе-долу) набивам въпросният край на пирамидата в отвора, той си прави легло в много по-меката стомана на болта, и после с тръбния(чешмеджийски) ключ развивам. Както таргата каза-почукването помага значително. В осево и радиално направление. Може да се напръска с разните там спрейове, но не съм уберден, че помага кой знае колко.
                          С подобен инструмент, но направен от шестограм 24 мм развивахме накъсаните болтове на звездочката на "Кировец". Определено работи. Номера е отвора по центъра да не е много близък по диаметър до диаметъра на скъсания болт. В такъв случай при набиването в отвота се получава и раздуване на болта както някой по-нагоре спомена. В резултат може болта и да тръгне-ако го е държала ръждата, или да затегне още повече. Трябва малко усет какво да се направи.
                          Стара наука е това...
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се вади болт със счупена глава

                            Това за свързването на алуминия и стоманата го беше описал един колега някъде в УАЗ раздела.Там бяха окачили джипа да виси за главата няколко дни,за да я извадят от шпилката и пак не бяха успяли,а я рязаха.После някой друг им каза,че това се оправяло само като се кисне въпросния болт или шпилка само с вода.На мен за щастие това не се е случвало досега.От конусните шпилко изваждачи и аз не съм въобще доволен,само веднъж едно менте в изблик на умопомрачение го набих с яко чука в дупката на болта и онзи взе че се разви.Иначе обикновенно при моя майсторлък откъсва стружка и се изважда или още по-лошо къса се в болта,е това последното не го пожелавам на никой.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се вади болт със счупена глава

                              Има една гяволия за вадене на счупени метчици и друг подобен инструмент но той действа само ако е възможно сериозно нагряване на детайла. Счупения инструмент се нагрява хубаво до червено та и след почервеняване с оксижена след което мястото се посипва с цимент на прах или кварцов пясък за да няма достъп на кислород и инструмента пак да се закали след като всичко истине скъсания инструмент вече се разпробива с лекота .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X