Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

    И аз да се запиша с един Примус на принципа на бензиновата лампа,бачка на гас за горене,керосин,бензин и на дизел вероятно,може би и на спирт ще работи,имам и другия модел който се води спиртник с хромникеловото резервуарче в квадратната кутийка,и на бензин работи добре,бащата го донесъл от Коми през 75-6г......доста добри алтернативни туристически пособия,че не се знае кви времена ни чакат
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ABCD0002.jpg
Прегледи:1
Размер:386.3 КБ
ID:5263569Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ABCD0001.jpg
Прегледи:1
Размер:329.7 КБ
ID:5263570Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ABCD0003.jpg
Прегледи:1
Размер:339.0 КБ
ID:5263571
    LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
    Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

    Коментар


    • #47
      От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

      Първоначално публикуван от gavra74 Преглед на мнение
      Това съм го пробвал на практика http://xenos-bushcraft.com/blog/?p=389 Надали ще става за кулинарни шедьоври насред пущинака, но за кафе или преваряване на вода е перфектен. С около един пръст спирт за горене кипва джезве, със сух спирт не съм го пробвал. И е лесен за направа, само дето дупките ги направих повече от 1 мм и ми се струва че бързо изгаря спирта.
      Това и аз съм го ползвал. Много е удобно да си затоплиш водица в канчето докато мръзнеш на реката чакайки златната рибка . Но за готвене си е нищо, а и гори доста спирт. Аз ползвам спирт + ацетон в отношение 3:2. Доста добър резултат. Но съм много доволен и от турските NURGAZ дето са по 10тина левчета и бутилките са по лев, леви и педесе. Ето малко снимки:



      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01100.jpg
Прегледи:1
Размер:43.5 КБ
ID:5295224Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01101.jpg
Прегледи:1
Размер:86.6 КБ
ID:5295226Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01102.jpg
Прегледи:1
Размер:110.3 КБ
ID:5295227Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01105.jpg
Прегледи:1
Размер:49.4 КБ
ID:5295225Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01103.jpg
Прегледи:1
Размер:86.9 КБ
ID:5295228Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01104.jpg
Прегледи:1
Размер:88.2 КБ
ID:5295229
      Калъфчето си е мое дело. И леко съм го приспособил да приляга точно самата поставка обърната на обратно към газовата бутилка. Да кажа и че по раницата не се разлива, тече, капе грам газ. Единственият недостатък е че е малко по-тежичък. С 1 бутилка карам около 1 - 1.5ч. Зависи от атмосферните условия. Кипва литър вода за близо 4мин. и е с мощност 1.7kW.

      Поздрави !

      Коментар


      • #48
        От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

        https://m.globetrotter.de/shop/colem...?orderNo=10149
        3дравей те! Виждам ,че темата е от преди 4г . Но да не отварям нова харесал съм си един котрон на колеман , ако някой го е ползвъл ще съм му благодарен за мнението.

        Коментар


        • #49
          От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

          Не зная дали ще намериш директен ползвател на точно този модел но отзивите за ето този са доста добри:

          http://www.edelrid.de/en/sports/hexo...l-nocolor.html

          Аз се интересувах от тези мултигоривни котлони та четох преди време.
          Все още не съм го купил.

          Според мен такава модулна конструкция е за предпочитане заради по-компактният размер при транспортиране.
          Хората разправят, че работи и на пропан-бутан.
          В същият ценови диапазон е и мисля, че е по-добър избор.
          И не на последно място - има го в БГ, Стената ги продават.
          Има подобен модел и Primus но е по-обемен от Edelrid.

          И имай предвид, че осмърдява багажа задължително.
          Рано или късно, ако е с багаж.
          Газта е по-чиста в този аспект.
          Враг усраине

          Коментар


          • #50
            От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

            Оппа, сега виждам темата и като горд собственик на лампата на Аладин, трябва да се запиша и тука

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040182.jpg
Прегледи:1
Размер:107.9 КБ
ID:5664553

            8 рубли, 90та година, ГУМ Ленинград.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040184.jpg
Прегледи:1
Размер:139.0 КБ
ID:5664554

            Това нещо е правено за война. Само на бензин съм го ползвал, на гръб почти не съм го носил. Докато карах Лада Самара, се возеше в багажника, над 10 години. Сега стои в гаража, пълна окомплектовка с фунийка и ЗИП. При инвентара с който ще посрещаме Апокалипсиса.

            Коментар


            • #51
              От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

              Хахаха - 8 рубли...
              Сега за 8 рубли не може да се купи и тапата за бутилката на модерните
              Между другото с какво се прави налягане в резервоара?
              Щото като гледам снимката май все пак трябва да има налягане пък не виждам помпа.
              Или бъркам?
              Враг усраине

              Коментар


              • #52
                От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                Хахаха - 8 рубли...
                Сега за 8 рубли не може да се купи и тапата за бутилката на модерните
                Между другото с какво се прави налягане в резервоара?
                Щото като гледам снимката май все пак трябва да има налягане пък не виждам помпа.
                Или бъркам?
                Правилната употреба е да се подгрее със спирт, при вдигнато заслонче към резервоара.

                Коментар


                • #53
                  От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                  Ами то и при съвременните е така но след това налягането изтрасква горивото от резервоара към горелката.
                  Абе също както при бензинова лампа - няма разлика.
                  Чудех се тук дали трябва да има налягане или горививото просто изтича на гравитационнен принцип към горелката.
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • #54
                    От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                    Оппа, сега виждам темата и като горд собственик на лампата на Аладин, трябва да се запиша и тука

                    [ATTACH=CONFIG]805079[/ATTACH]

                    8 рубли, 90та година, ГУМ Ленинград.

                    [ATTACH=CONFIG]805080[/ATTACH]

                    Това нещо е правено за война. Само на бензин съм го ползвал, на гръб почти не съм го носил. Докато карах Лада Самара, се возеше в багажника, над 10 години. Сега стои в гаража, пълна окомплектовка с фунийка и ЗИП. При инвентара с който ще посрещаме Апокалипсиса.

                    Ако случайно някога решиш да се разделиш с това примусче не се колебай да ме потърсиш!!!
                    Only after the last tree has been cut down,
                    Only after the last river has been poisoned,
                    Only after the last fish has been caught,
                    Only then will you find that money cannot be eaten.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                      На мойто кашонче пише само ГОСТ - мост, производител и цената. Няма инструкция за употреба за съжаление. Значи като се отвори големия капак, после малкото капаче отпред и то издърпва резервоара с цялата горивна уредба напред а заслончето си застава на мястото. Въртока със синджира се мушка отстрани и готово. Със спиртец отдолу в тавичката сигурно е най-добре, ама аз го паля винаги с един фитил от вестник, като факелче. Главата и ръцете ми са отстрани естествено, а не отгоре, щото съм се пърлил , ама при други условия, хаха. Пуши, мирише и като се стабилизира веднъж пламъка, нататък - печка. Не знам дали прави някъде налягане, бензина /и силата на пламъка/ се регулира и спира с въртока отстрани.

                      П.П. Дописвам си за колегата преди мен. Много си я пазя тая машинка, много съм доволен от нея и ми е скъп спомен от студентска екскурзия в Съюза. Оглеждай по битаците, когато имаш възможност, там често излизат такива неща за по няколко лева.
                      Последно редактирано от jordanov sv; 02-06-15, 14:03.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                        Интересна раЛта... И аз се записвам ако решиш да се разделяш с него
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • #57
                          От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                          И аз имам такъв руски примус още от казармата. Страхотна работа вършеше тогава на границата. В джуганите и в джиповете винаги имаше бензин в изобилие. От тогава не съм го палил, а минаха 25 години... Сега всички уплътнения са се скапали. Трябва да ги подменя. Кофтито, е че не са стандартни о-пръстени а нещо, като гумени тръбички и едва ли ще намеря резервни. В самият комплект имаше резервни, които и те са се скапали, като всичко съветско, което съм имал.
                          По руските и скандинавските форуми има показано със снимков материал, как се сменя фитила и как се прави пълна профилактика. Самият примус не е съветски, както може да се сетите. Той е краден от скандинавска фирма 1 към 1 По спомен оригинала струваше към $ 100.
                          В момента за туризъм използвам само и единствено разглобяемата си туристическа печка/котлон на дърва. Нищо не се скапва, 100% неръждавейка, а дърва навсякъде, където ходя има ...да не говоря за факта, че е значително по-компактна и по-лека

                          п.с. Ето тук на този линк може да му се види "анатомията":
                          http://photo.qip.ru/users/korj2korj/3868294/

                          p.s. 2 Тук е показана профилактиката на Optimus 8R, който незнам дали е оригинала, защото преди малко прочетох, че модела съществува още от времето на втората световна война
                          http://www.spiritburner.com/fusion/s...c.php?tid/137/
                          Последно редактирано от akraba1; 05-06-15, 13:34.
                          Хобито ми https://www.facebook.com/bgengraving

                          Коментар


                          • #58
                            От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                            Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                            Интересна раЛта... И аз се записвам ако решиш да се разделяш с него
                            Ей налазихте яко колегата за примуса а оригинала се произвежда още (Optimus Hiker) и се продава свободно, е не е 8 рубли ама нали е за апокалипсиса та човек не трябва да се стиска http://www.ebay.co.uk/itm/Optimus-HI...item4ae9cba0ef

                            Коментар


                            • #59
                              От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                              Е тоя апокалипсис скъпо ще ми стъпи...
                              140 паунда... Не ми се смятат в рубли [emoji4]
                              Враг усраине

                              Коментар


                              • #60
                                От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                                Китайче, работи перфектно на бензин и газ за осветление.


                                https://cloud.mail.ru/public/7Hf3/9kQ4m3ktV
                                https://cloud.mail.ru/public/GN6G/ym61hjWnY
                                https://cloud.mail.ru/public/N2TT/mAiQMKryq
                                https://cloud.mail.ru/public/891t/WLgqVxi4q
                                Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X