Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

    Попаднах на интересна статия за "Еволюцията на туристическото оборудване" и силно ме заинтригува част 14 - устройствата за приготвяне на храна - т.нар примуси.
    Преди години прочетох книгата на Ф.Нансен за полярната експедиция на кораба "Фрам" и там беше споменато за готварския апарат конструиран от Ф.Нансен.За съжаление в книгата не беше описано устройството му и едва тук в тази статия успях да задоволя любопитството си.
    Оказва се че Нансен е бил добър конструктор на топлотехнически съоръжения и на базата на известния керосинов "Primus" е разработил готварски апарат, който служи за приготвяне на храна и добиване на вода от лед или сняг.

    http://www.mountain.ru/article/artic...rticle_id=3969
    Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

    Коментар


    • #32
      До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      Да, идва с две дюзи. Едната е за бензин + пропан бутан, другата е за дизелово гориво и керосин. По спомен за нафтата дюзата беше с почти два пъти по-голям диаметър но ще проверя точно... В интерес на истината не съм правил експеримент как ще гори с разменени дюзи... имам в предвид обратното на инструкцията...

      Странно, моят OmniFuel е с три дюзи :
      0,28 / 0,37/ 0,45мм.
      съответно
      нафта+керосин / бензин / пропан-бутан

      Палил съм го с всичките горива, но не ми е хрумвало да раменя дюзите.
      Предполагам ще гори, но пушекът ще е в повече.

      Коментар


      • #33
        До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

        Здравейте!

        Искам да съживя темата! Подариха ми следния руски примус. Има си кратко упътване на руски, резервни части и е нов. Но само предполагам как точно се борави безопасно с него Моля, ако има запознати от Вас, а съм сигурен че е така да ми помогнете!

        Поздрави, Камен!
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #34
          До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

          Първоначално публикуван от Камен Ангелов Преглед на мнение
          Здравейте!

          Искам да съживя темата! Подариха ми следния руски примус. Има си кратко упътване на руски, резервни части и е нов. Но само предполагам как точно се борави безопасно с него Моля, ако има запознати от Вас, а съм сигурен че е така да ми помогнете!

          Поздрави, Камен!
          Обади се като си наоколо с него.
          Ще го преборим Шмеля.

          Коментар


          • #35
            До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

            Първоначално публикуван от Камен Ангелов Преглед на мнение
            Здравейте!

            Искам да съживя темата! Подариха ми следния руски примус. Има си кратко упътване на руски, резервни части и е нов. Но само предполагам как точно се борави безопасно с него Моля, ако има запознати от Вас, а съм сигурен че е така да ми помогнете!

            Поздрави, Камен!
            Имам някъде един такъв ако вече не съм го изхвърлил. Работи като бензинова лампа. Сипваш бензин в резервуара и напомпваш с помпичкота. Отдолу под горелката има малка тавичка сипваш малко бензин в нея и го палиш да подгрее главата периодично леко отвиваш крана и си пазиш главата защото ако не е загрял хвърля пламъци на поне един метър нагоре. Много е хубав но докато го запалиш е много пушак и пламъци. Има едно много хитро техническо решение като одвиеш крана до край на стержена има игла която почиства дюзата. Твоя е по нов модел но като гледам разликата е само в поставката за тенджерката моя е Шумел 2.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #36
              От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

              Това съм го пробвал на практика http://xenos-bushcraft.com/blog/?p=389 Надали ще става за кулинарни шедьоври насред пущинака, но за кафе или преваряване на вода е перфектен. С около един пръст спирт за горене кипва джезве, със сух спирт не съм го пробвал. И е лесен за направа, само дето дупките ги направих повече от 1 мм и ми се струва че бързо изгаря спирта.
              Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

              Коментар


              • #37
                От: До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                Имам някъде един такъв ако вече не съм го изхвърлил. Работи като бензинова лампа. Сипваш бензин в резервуара и напомпваш с помпичкота. Отдолу под горелката има малка тавичка сипваш малко бензин в нея и го палиш да подгрее главата периодично леко отвиваш крана и си пазиш главата защото ако не е загрял хвърля пламъци на поне един метър нагоре. Много е хубав но докато го запалиш е много пушак и пламъци. Има едно много хитро техническо решение като одвиеш крана до край на стержена има игла която почиства дюзата. Твоя е по нов модел но като гледам разликата е само в поставката за тенджерката моя е Шумел 2.
                За подгряването се използва спирт за горене!!!!! Това с бензина е доста екстремно!!!!

                Коментар


                • #38
                  От: До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  За подгряването се използва спирт за горене!!!!! Това с бензина е доста екстремно!!!!
                  Това пишеше в упътването да се напълни тавичката под дюзата с бензин от резервуарчето. Даже аз практикувах като напомпам и отворя дюзата студения бензин се удря в капачето и се стича надолу и пълни тавичката след което паля. Няма и логика да е със спирт подгряването да носиш с тебе две различни горива все пак това е експедиционен котлон.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #39
                    От: До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    Това пишеше в упътването да се напълни тавичката под дюзата с бензин от резервуарчето. Даже аз практикувах като напомпам и отворя дюзата студения бензин се удря в капачето и се стича надолу и пълни тавичката след което паля. Няма и логика да е със спирт подгряването да носиш с тебе две различни горива все пак това е експедиционен котлон.
                    Ако имаш излишни вежди и мустаци - и с бензин става.
                    Колко е да се носят 50мл. спирт. И с по-силна ракия става.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                      Ето още едно примусче което имам в бойната готовност . Купих няколко бройки преди десетина години от закрития вече военен магазин на ул. Попова шапка . Идеален е за притопляне на консерва варене на чай и кафе и е изключително просто устроен дори и да искаш няма къкво да му счупиш може да се носи и пълен със спирт има стабилна гумена гарнитура на капака.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3379.jpg
Прегледи:1
Размер:73.5 КБ
ID:5233195Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3378.jpg
Прегледи:1
Размер:81.7 КБ
ID:5233196Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3377.jpg
Прегледи:1
Размер:76.9 КБ
ID:5233193Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img762.jpg
Прегледи:2
Размер:160.1 КБ
ID:5233194
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #41
                        От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                        Такова видях преди десетина години да продават в един оръжеен магазин. Струваше 5 лева. Един мой съученик ми го купи от военните при Ситняково. Тяхната цена беше 25 стотинки...
                        Пробвал съм го и върши работа...
                        Only after the last tree has been cut down,
                        Only after the last river has been poisoned,
                        Only after the last fish has been caught,
                        Only then will you find that money cannot be eaten.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                          Това си е стандартен армейски спиртник. Върши работа, ама май тия са с азбест на дъното, та не е много по европейските норми
                          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                            Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                            Това си е стандартен армейски спиртник. Върши работа, ама май тия са с азбест на дъното, та не е много по европейските норми
                            Не май, направо са си с азбест!
                            Only after the last tree has been cut down,
                            Only after the last river has been poisoned,
                            Only after the last fish has been caught,
                            Only then will you find that money cannot be eaten.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                              Толкова азбест има около нас че няма да се очистим от него още поне 200 години голямата част от водопроводните тръби в България са азбесто-циментови. Иначе спиртника е купен точно от тоя магазин на "Ситняково" не помня точно цената но беше там някъде . Сега на мястото на магазина има вече МОЛ. Казаха ми че въпросния магазин е преместен някъде около Суходол из подделенията някой който живее в тоя район и има някъква имформация да я сподели пък ще почерпя доста хубави неща съм си купил от тоя магазин докато беше на ул. "Попова шапка".
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • #45
                                От: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                                Ето с какво се сдобих и аз! http://www.dealextreme.com/p/outdoor...se-2-ag3-46371
                                Преди ползвах един доста по-голям с бутилки които се перфорират, но този е много по-компактен. Малко по-голям е от кутия цигари и тежи 94 гр. Цената е невероятна и изработката не е лоша. В специализираните магазини толкова малък струва 5-6 пъти повече. Чаках два месеца доставка, но си струваше. Има и запалване с пиезокристал.
                                Вече го изпробвах. Стапя сняг, пали огън. Направо ни спаси задниците в един заслон. 400 мл вода завира за около 1,5 мин.
                                Ползвал съм и оная руска кутийка с резервоарчето, но по-трудно се пали и ми оставяше бензинов дъх по всичко в раницата. Иначе така бумти, че хората наоколо си местят палатките на безопасно разстояние и е непретенциозен от към гориво. За дълъг път и готвене няма грешка ламята.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X