Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

    Да не заблудя някои говаря за малките примуси тип кутия и двата са руски и след като съм могъл да си ги купя като ученик са били достатъчно евтини имам някави спомени за 9лв. от 82г.

    Коментар


    • #17
      Re: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

      Първоначално публикуван от Иван Алексиев Преглед на мнение
      Да не заблудя някои говаря за малките примуси тип кутия и двата са руски и след като съм могъл да си ги купя като ученик са били достатъчно евтини имам някави спомени за 9лв. от 82г.
      Да точно за тях става въпрос. Тенекиената кутията на примуса е боядисана в сиво и май има знак за качество /СССР/ от онова време.
      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • #18
        Re: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

        Честито. Хубава работа. Системата "multi fuel" има два сериозни +. Първо както казва Венци може да източиш от резервоара и да напълниш примуса (особено ценно за пътувания извън страната, защото газ в бутилки е забранено да се пренася). Още по големия + е работата при ниски температури. Както знаем от учебника по физика, когато разширяваме адиабатно газ, той се охлажда. Затова след няколко минути изтичане на газ от бутилката, тя постепенно започва да се охлажда. При температура над 0гр. С. не е проблем, но при - 20 навън и допълнителното охлаждане газта спира да излиза и мощността на примуса рязко намалява. Ефекта е много неприятен, имал съм удоволствието да го изпитам няколко пъти... Има си и минусите тази система, обаче. И това е главно нуждата от сериозна поддръжка. Дори при използване на качествени горива, дюзата трябва да се почиства редовно, а с бензин от грузия напр. след всчко използване. Primus, като фирма се славят с много качествени "примуси" - логично нали но не и като особено дуракоустойчиви. Има една американска фирма, която не е особено популярна тук, Mountain Safety Research (MSR), те имат един модел Expedition XKG, това е признато по света за най мултигоривния примус. Има и междинно подгряване на горивото (предполагам че и този на Венци има), което също е много съществена екстра. Кто най сериозен + на примусите с газова бутилка намирам това че почти не се нуждаят от поддръжка, по леки са (но пък амбалажа на горивото компенсира) и не миришат. Както и да е, моделът който е представен от Венци също е един от най добрите в света, и едва ли ще остане разочарован.
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #19
          До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

          Аз ползвам една джаджа дето работи на спирт и е пределно проста.В комплекта и има горелка две стойки за горелката и за тенджерката , две алуминиеви тенджерки и 4 алуминиеви чинийки.
          Комплекта е СССР и е струвал 10 рубли.И в момента на руския пазар го има само че произведен от шведска фирма.
          Поради простото устройство горелката се води свръхнадеждна.
          http://intranet.tatonka.com/infosys/...info1.dll?4126

          http://tyrpalatka.narod.ru/tyr48.htm

          http://tyrpalatka.narod.ru/tyr214.htm

          Тук нещо полезно от....школата по оцеляване.....http://entus.narod.ru/primus/primus_st.html
          Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

          Коментар


          • #20
            До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

            Това е моята джаджа.Добре работи и с 90 градуса спирт и с денатуриран технически спирт закупен от някоя железария та дори и с обикновен първак .
            Прикачени файлове
            Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

            Коментар


            • #21
              До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

              Спиртника си е слаб, на него не може да свариш нищо. Тоя е номенклатурен хай-тек, в детството ми имаше такива. Само за тежкари. А преди няколко години купих от военния магазин по-прости, по 12 стотинки. Доларът беше два лева.

              Коментар


              • #22
                До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                И аз така си мислех, но съм го пробвал и си вари съвсем добре.Вярно иска завет и съд с капак тогава си върши работата добре.
                Разбира се не съм го пробвал на открито при температури под нулата, но тази зима ще проверя как се справя.Предимно с научна цел инак не обичам при отрицателни температури да замръквам в палатка.
                Между другото братята руснаци са допуснали една грешка като са го копирали или конструирали.
                Нещото със старнични изрези, което прилича на канче и се поставя над спиртника , и служи за поставка на съда над пламъка няма долни отвори или изрези за въздух.Та в един момент, когато се разгори спиртника се получава "конфликт на интересите" през едни и същи изрези трябва да постъпва въздух за горенето и да отлитат продуктите на горенето.Това довежда до проблеми с горенето и рязко спадане на ефективността.Опитно установих , че ако се разпробият отвори за постъпване на въздух спиртника започва да работи много по-добре.Същото се получава и при използване на обикновена телена стойка за тенджерката над пламъка.
                Така подобрен на завет при температури 5-6 градуса си кипва вода съвсем спокойно може да се приготви нещо просто и питателно.
                Последно редактирано от Keltis; 27-09-07, 15:04. Причина: допълване
                Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                Коментар


                • #23
                  До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                  Първоначално публикуван от Keltis Преглед на мнение
                  Аз ползвам една джаджа дето работи на спирт и е пределно проста.В комплекта и има горелка две стойки за горелката и за тенджерката , две алуминиеви тенджерки и 4 алуминиеви чинийки.
                  Комплекта е СССР и е струвал 10 рубли.И в момента на руския пазар го има само че произведен от шведска фирма.
                  Поради простото устройство горелката се води свръхнадеждна.
                  http://intranet.tatonka.com/infosys/...info1.dll?4126

                  http://tyrpalatka.narod.ru/tyr48.htm

                  http://tyrpalatka.narod.ru/tyr214.htm

                  Тук нещо полезно от....школата по оцеляване.....http://entus.narod.ru/primus/primus_st.html
                  Как мога да се сдобия с един чайник, като този от комплекта?
                  Прикачени файлове
                  Only after the last tree has been cut down,
                  Only after the last river has been poisoned,
                  Only after the last fish has been caught,
                  Only then will you find that money cannot be eaten.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                    Преди години баща ми имаше примус, работещ с газ за осветление. Той замина в казана, защото не успяхме да му поправим помпата.
                    Сега използвам този :
                    Прикачени файлове
                    [B][COLOR="Blue"]Don't run faster than your guardian angel can fly !!![/COLOR][/B]

                    Коментар


                    • #25
                      До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                      Виждал съм руско изпълнение, станок за тенджарата и отстрани място за бензинова лампа и огъня се отвежда по улей към тенджарата. Нещо такова има и на някои текезесарки за подгряване на картера и водата.
                      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                      Коментар


                      • #26
                        До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                        Евтин двугоривен туристически котлон.От eBay.Цената му е около 65 долара с доставката до България.Днес го изпробвах с безоловен бензин.Работи отлично, шуми като бензинова лампа.За 3 минути кипва литър вода при стайна температура.Според инструкцията работи с бензин или с газови бутилки с вентил( не тези с пробиването отгоре).
                        Забелязани са следните слабости при изработката - Боята на бутилката се разтваря от бензин.
                        В комплекта пристигат калъф за носене, резервна дюза и инструменти за смяна на дюзата и прочистване на отвора и.
                        Скоро ще пробвам котлона с керосин.
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от Keltis; 26-09-09, 20:36.
                        Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                          А за бензин и керосин не трябва ли да се сменят дюзите?
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #28
                            До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                            До колкото бях чел за туристическите котлони на MSR и Coleman дюза се сменя само при работа на нафта (дизелово гориво) за бензин, пропан-бутанова смес и керосин дюзата е една и съща.Днес сутринта реших да пробвам китайчето на керосин.
                            И понеже нямам в комплекта дюза с друг размер, а само резервна дюза не съм сменял нищо.
                            Резултата беше много добър, отново син бездимен пламък и рев като на бензинова лампа.Стори ми се ,че повече време трябва за да се подгрее изпарителната тръбичка за да почне да се изпарява керосина.
                            Та след по-продължително подгряване на тръбичката системата заработи като на бензин.

                            Между другото Венци, при твоя многогоривен котлон сменя ли се дюзата за различните горива ?
                            И ако се сменя би ли написал какъв размер е дюзата за дизелово гориво?
                            Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                              Да, идва с две дюзи. Едната е за бензин + пропан бутан, другата е за дизелово гориво и керосин. По спомен за нафтата дюзата беше с почти два пъти по-голям диаметър но ще проверя точно... В интерес на истината не съм правил експеримент как ще гори с разменени дюзи... имам в предвид обратното на инструкцията...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #30
                                До: Примус (Приспособления за готвене в полеви условия)

                                Да би било интересно да споделиш резултатите от експеримента.
                                Сега съм решил да си търся отоплител за палатката - tent heater , но за сега срещам само маркови на Coleman и цените им са доста солени.
                                Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X