Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Май че не уцелих с първия мотор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Май че не уцелих с първия мотор

    И така по случай 40тия ми рожден ден и задаващата се "Mid-life crisis" преди известно време си купих нов мотор(втора ръка). Това разбира се се случи след много гледане и четене по и'нет. Реших че като ще е гарга трябва да е рошава и си купих BMW R1200GS ABS от 2004 на 66k km. Машината е иделано подържана и няма никави технически проблеми. Има корозия на обичайното място на двигателя отпред, който ще си оправя ако го задържа. И така на проблема:

    Почват да ме обземат съмнения за този мотор, май не е за мене!!!

    В живота си съм карал какво ли не - от моторче 50x40 см до верижна руска машина на която скоростите се превклуючваха с чук.
    Първо , карайки BMW-то имам чуството че този мотор е по- близо до последния тип. Превключването на 1-ва на светофар не винаги става понякога потеглям на 2ра. Слизането на долна предавка от 3рата е съпроводено от едно доста силно метално клик. Всеки път имам чуството, че нещо се е счупило.
    Второ може би по-лошо е, че на магистрала над 120км на 6-та скорост имам чуството че на бохера хич не му харесва.
    Последно и не толкова важно е, че е мотора е доста висок и тежи 1 тон ( е само 220кг но...) аз съм 182см. Като паркирам имам чуството че бутам Жигула напред назад, btw с височината се справям.

    И така почнах да се заглеждам по BMW F800 ST (с ABS и т.н.т.) и новия VFR 1200 F ABS от червените понеже са по-бързи :-). Така или иначе не се очертава никакво каране за мене из Африка или по степите и нещо по-удобно за градът и/или магистралата изглежда доста примамливо. Ако не бяха парите бих скочил на VFR-a но за съжаление е доста нов.

    И така дайте съвет какво да го бъде.

    Да си нося кръста и да се боря с това, което съм си купил. Всичко си му е ок само да не бяха тези скорости. Четох, че GS Adventure e с по-добра скоростна кутия (1ва но не и 6та) но пък да сменям скоростна кутия ...
    Да се пробвам с F800 ST -то (как му е 6тата скорост). BTW не ми харесва окачването но...
    Да почвам да събирам парички за VFR-a
    ... Или нещо по-хитро. Maшини като Ducati (вкл, Mutistradata) не ме блазнят, още по-малко големите скутери, абсурт.

    Предварително благодарности за съветите.
    Последно редактирано от gulemetov; 14-05-10, 19:27.
    Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

  • #2
    До: Май че не уцелих с първия мотор

    Здравей,

    според мен не бързай да отписваш (продаваш) мотора, тези машинки имат нужда от малко време и километри за да те спечелят, но след това няма да искаш да погледнеш нищо друго.
    Ако забележките ти са само тези които си описал, мога да ти кажа, че това не са проблеми а просто специфични особености на машината.
    Съветвам те да пробваш следното:

    1.Когато включваш на 1-ва преди потегляне, опитай се да го правиш почти едновременно със стискането на ръчката не съединителя. ако се забавиш дори и една секунда след като си стиснал съединителя, вала на скоростната кутия спира да се върти и ако спре в неподходящо положение, включването на 1-ва не става.

    2.При превключване към по-висока или по-ниска предавка в движение, опитай да приложиш малко натиск в съответната посока на лостчето за скоростите преди да си задействал съединителя. Ще се учудиш колко мазно превключва. Използването на масло 75W140 в скоростната кутия също помага.

    3.Ако боксера не се чуства добре на високи обороти 4000 и нагоре, може би има нужда от синхрон на доселните клапи, което не е чак толкова трудно и можеш да го направиш и сам.

    Относно теглото и височината - въпрос на свикване, но с твоя ръст не би трябвало да е проблем. Аз съм 172см 80кг и карам R1150GS, който е над 250кг зареден.

    Успех!

    Иван
    BMW R1150GS

    Коментар


    • #3
      До: Май че не уцелих с първия мотор

      Нека да поясня какъв е проблема със скоростите. Като е студен мотора на място включва без проблем на първа скорост. Като загрее обаче и е спрян на място калкото и да се опитвам не става. Пробвам с леко побутване на пред и натискане на лоста, понякога става но не винаги. Друг трик препоръчван от хора от advrider.com е да се държи кракът леко опрян на лоста за известно време преди преквключване, пак работи понякога но не винаги. В момента маслото в скоростната кутия е на 6к км 80W-90 сложено от сервиза на BMW. Чудя се дали 75W-140 пълна синтетика (като това http://www.louis.de/_30be1af4a923275d8a ... &anzeige=0)
      ще има някакъв ефект?

      По отношение на 6тата скорост няма какво да се прави. Всички мотори BMW R1200 серия са с еднакви скоростни кутии без GSA и специалните полицейски версии.

      Някой да има опит с тази пълна синтетика за скоростна кутия и BMW R1200 ?
      Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

      Коментар


      • #4
        До: Май че не уцелих с първия мотор

        Първоначално публикуван от ivanov13 Преглед на мнение
        Здравей,

        според мен не бързай да отписваш (продаваш) мотора, тези машинки имат нужда от малко време и километри за да те спечелят, но след това няма да искаш да погледнеш нищо друго.
        Ако забележките ти са само тези които си описал, мога да ти кажа, че това не са проблеми а просто специфични особености на машината.
        Съветвам те да пробваш следното:

        1.Когато включваш на 1-ва преди потегляне, опитай се да го правиш почти едновременно със стискането на ръчката не съединителя. ако се забавиш дори и една секунда след като си стиснал съединителя, вала на скоростната кутия спира да се върти и ако спре в неподходящо положение, включването на 1-ва не става.

        2.При превключване към по-висока или по-ниска предавка в движение, опитай да приложиш малко натиск в съответната посока на лостчето за скоростите преди да си задействал съединителя. Ще се учудиш колко мазно превключва. Използването на масло 75W140 в скоростната кутия също помага.

        3.Ако боксера не се чуства добре на високи обороти 4000 и нагоре, може би има нужда от синхрон на доселните клапи, което не е чак толкова трудно и можеш да го направиш и сам.

        Относно теглото и височината - въпрос на свикване, но с твоя ръст не би трябвало да е проблем. Аз съм 172см 80кг и карам R1150GS, който е над 250кг зареден.

        Успех!

        Иван
        Точно видях преопръките, ще го пробвам това със лоста на съединителя. Какви са ти наблюденията за пълна синтетика в скоростната кутия на бохера? Пак четох много - преобладаващото мениние е че няма ефект и си е загуба на пари. Но честно казано аз бих се пробвал да видя ще се промени ли нещо.

        Благодаря за съветите - машината си ми харесва само тези скорости... ставам за смях на светофарите
        Последно редактирано от gulemetov; 14-05-10, 22:49.
        Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

        Коментар


        • #5
          До: Май че не уцелих с първия мотор

          Маслото няма да промени нищо.
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Май че не уцелих с първия мотор

            Пробвах да направя както го препоръчваш:
            1.Когато включваш на 1-ва преди потегляне, опитай се да го правиш почти едновременно със стискането на ръчката не съединителя. ако се забавиш дори и една секунда след като си стиснал съединителя, вала на скоростната кутия спира да се върти и ако спре в неподходящо положение, включването на 1-ва не става.
            На кратко не се получава пак. Много е странно. В началото при студен мотор включва без проблем. Като загрее и сякаш 1ва скорост изчезва. Затова вече стоя на светофарите на включена първа а когато се налага направо тръгвам на втора поне мощност не липсва.
            BTW гледах чертежите на скоростната кутия и не видях да има синхронизатори

            За превклчването на долу си правих експерименти вчера и си мисля че вклюване на втора трябва да става при скорост под 18км/ч на първа под 8км/ч. Тогава чукането не е толкова силно.
            Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

            Коментар


            • #7
              До: Май че не уцелих с първия мотор

              Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
              Маслото няма да промени нищо.
              ДА това е преобладаващото мнение по БМВ форумите. Мерси
              Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

              Коментар


              • #8
                До: Май че не уцелих с първия мотор

                Изчакайте до утре. Във форума има доста собственици на подобни машини, но обикновено в събота и неделя, си ги яздят... Със сигурност има решение на проблема с първа скорост. Ако не получите тук компетентен съвет, как да се справите, обърнете се към специализиран сервиз.
                Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                Коментар


                • #9
                  До: Май че не уцелих с първия мотор

                  Здравейте отново,

                  когато се качих от Трансалпа на моя 1150, имах същия проблем с първа скорост. След като прочетох някъде за това, че входящия вал на скоростната кутия спира за 0,4 сек след отделяне на съединителя, реших да пробвам да включвам по-бързо и оттогава нямам пропуск.
                  Можеш да пробваш още нещо: при стиснат съединител, когато първа не иска да включи, отпусни леко съединителя, докато започне леко да приплъзва и трябва веднага да щракне на първа.

                  @giorgio,

                  при мен като смених маслото в скоростната кутия от 75W90 на 75W140, започна да превключва малко по тихо и плавно на загрят мотор, но разликата не е голяма, повече зависи от начина на превключване и от оборотите.


                  Иван.
                  BMW R1150GS

                  Коментар


                  • #10
                    До: Май че не уцелих с първия мотор

                    Първоначално публикуван от ivanov13 Преглед на мнение
                    Здравейте отново,

                    когато се качих от Трансалпа на моя 1150, имах същия проблем с първа скорост. След като прочетох някъде за това, че входящия вал на скоростната кутия спира за 0,4 сек след отделяне на съединителя, реших да пробвам да включвам по-бързо и оттогава нямам пропуск.
                    Можеш да пробваш още нещо: при стиснат съединител, когато първа не иска да включи, отпусни леко съединителя, докато започне леко да приплъзва и трябва веднага да щракне на първа.

                    @giorgio,

                    при мен като смених маслото в скоростната кутия от 75W90 на 75W140, започна да превключва малко по тихо и плавно на загрят мотор, но разликата не е голяма, повече зависи от начина на превключване и от оборотите.


                    Иван.
                    Много добър съвет. Гледах чертежите на скоростната кутия пак и пак и сега мога да кажа че разбирам как се получава така че валовете не захащат. Дизайна на скоростната кутия като принцип е доста опростен но затова и подсигурен повече от необходимото за ~100 коня. Общо взето каквото и деиствие да се направи, което да премести някой от двата вала помага. В това отношение може да се направи следното:
                    1.Да се побутне леко мотора напред или назад ( 1 стъпка стига ) и валовете зацепват като в същото време се натиска лоста на скоростите
                    2. Да се отпуснат едновремено съединителя и се натиска лоста на скоростите (както беше препоръчано от Иван ) Само че понякога има силно чук но с времето човек може да се усъвършенства и ..
                    3. Колкото и страно да звучи да се наклони мотора на дясната му страна пак съпроводено с нитискане на съединителя.

                    По отношение защо проблема се появява при загрял мотор излиза че вискозитета на маслото намалява и "завихрянето" (тука не знам коя дума е подходяща за да се опише ефекта) е по-малко. Разбрах че този проблем се появявал след смяната на маслото сложено от завода на БМВ понеже там към маслото волно или неволно имало монтажна грез, която помагала. Излиза че поради много доброто смазване на маслото го има този проблем при скоростите. Така , че тези който имат по-нови мотори от R серията не го изпитват този проблем но като сменят оригиналното масло ще го изпитат (е дано не де но...)

                    За акустичния звук при превключването на по-долна предавака излиза че зависи от:
                    1. Колко бързо се превключва
                    2. Оборотите на двигателя и скороста на мотора

                    При по-високите скорости 3,4,5,6 не се чува толкова силно понеже са доста близо и Nm силата (на двигателя спрямо оборотите) е по малка. Според мене тука и броя на зъбните колела игра значение но... както и да е.

                    И така благодаря за съветите, аз засега оставам с този мотор. Надявам се в бъдеще тази тема да е полезна на новите собственици на употребявани BMW от R сериите. (R1100, R1150, R850, R1200GS ST R и прочие). Мисля, че тези мотори ще стават все по -популярни в България имаики предвид пътищата, ниската им цена 2-ра ръка (ebay.co.uk) и простотата на двигателя. Успех

                    BTW, оказа се че корозията по двигателя там, където пръска предната гума е поради използването на лош "primer" (това , което помага на боята да захване по добре за основата) през първите години на производство на R1200GS.
                    Ето това е един добър "primer" , който може да се използва ако някой иска да пребоядисва някоя част от двигателя.
                    http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320410474158&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
                    и боя:
                    http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280504507805&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
                    Последно редактирано от gulemetov; 19-05-10, 23:21.
                    Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X