Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
    Тишо, другата седмица ще ходя на село сигурно да залагам виното и да обера асмата, и ще изолирам бидоните с каменна вата, много отдавна се каня да ги санирам ама все се мотая
    Със сигурност ще има ефект , тъй като при ферментацията се отделя топлина.
    Но с културните дрожди и да не ги изолираш , по спомен до 6-7 градуса функционират.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      +++ за Културните( култивирани, купешки) дрожди. Трета година ползвам дрожди SLB за трудна ферментация и съм изключително доволен в комбинация с ДАФ. За този период съм използвал над 2кг дрожди, вече наченах пети пакет. Плюсовете са много! - Бърза и сигурна ферментация, от - до, по - голямо КПД спямо дивите, които се намират в плодовете. Културните отключват аромати и дават по - голям рандеман, и аромат на плодови и гроздови ракии! Изобщо повече материал без дрожди и активатор, не слагам! За скромната сума от 25лв за дрождите - за 0.5кг и 10лв за 1кг ДАФ, 5 лв доставка - общо 40лв, които стигат за 2.5 тона материал. Тези 40лв се изплащат многократно! На мен основен плюс ми е, че тези дрожди ядат много бързо захарта и материал, с около 19-20% захарност е готов за 5-6 дни в жегите. Понеже съдовете са ми кът, това ме спасява изключително много! Да не говорим, че съм правил сливи на 17-18% захарност и са готови за 4-5 дни. Много добре си спомням как познати и приятели ми се смееха и подиграваха преди три години - "ти луд ли си да слагаш химия в джибрето", "това са глупости", "Ти луд ли си да дестилираш джибри на петия ден", "сливи ферментират за 40 дни!" и тн. и тн... За пример - 200л джибре(130-140кг сливи, 10тина-12 кг захар и 40л вода) - бам на петия ден в казана - 25 26-л хубава ракия - всичко онемя. Изводите оставам за вас. Поздрави!
      Ако е машина, нека бъде немска!
      XJR 1200
      ETZ 150
      Kawasaki Ninja ZX10R

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
        +++ за Културните( култивирани, купешки) дрожди. Трета година ползвам дрожди SLB за трудна ферментация и съм изключително доволен в комбинация с ДАФ. За този период съм използвал над 2кг дрожди, вече наченах пети пакет. Плюсовете са много! - Бърза и сигурна ферментация, от - до, по - голямо КПД спямо дивите, които се намират в плодовете. Културните отключват аромати и дават по - голям рандеман, и аромат на плодови и гроздови ракии! Изобщо повече материал без дрожди и активатор, не слагам! За скромната сума от 25лв за дрождите - за 0.5кг и 10лв за 1кг ДАФ, 5 лв доставка - общо 40лв, които стигат за 2.5 тона материал. Тези 40лв се изплащат многократно! На мен основен плюс ми е, че тези дрожди ядат много бързо захарта и материал, с около 19-20% захарност е готов за 5-6 дни в жегите. Понеже съдовете са ми кът, това ме спасява изключително много! Да не говорим, че съм правил сливи на 17-18% захарност и са готови за 4-5 дни. Много добре си спомням как познати и приятели ми се смееха и подиграваха преди три години - "ти луд ли си да слагаш химия в джибрето", "това са глупости", "Ти луд ли си да дестилираш джибри на петия ден", "сливи ферментират за 40 дни!" и тн. и тн... За пример - 200л джибре(130-140кг сливи, 10тина-12 кг захар и 40л вода) - бам на петия ден в казана - 25 26-л хубава ракия - всичко онемя. Изводите оставам за вас. Поздрави!
        Аз ползвам същите дрожди, но забравих активатора някъде из село, карам без него. Това ми напомня като правя медената ракия да си купя... Виж в сливите не съм слагал SLB мая за хляб съм слагал, но то като цяло си е същата работа.
        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
        Ford Fiesta 1.4 Tdci

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Сварих малко сливова. Общо е към 62 градуса, след като престоя отворена два дена.
          И сега се чудя на колко да я разреждам. По стандарт било 38, някъде препоръчват за сливова около 40, щото иначе била много "остра" и неприятна за пиене ... ама не е ли твърде малко?
          Пил съм сливова на 52 градуса в Братислава и си беше супер, само дето не даваха по много
          А моята и на 62 с две ледчета, нито е "остра", нито "неприятна" ...
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Купешката Троянска , дето я ползвам от години, е 40.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Купешката е толкова малко градуса, защото сме в Европската Уния, където има законодателство което пък казва, че за всеки алкохолен градус над /да речем 40 гр/ се плаща еди какъв си акциз на държавата.Иначе стария ни стандарт БДС ракията си беше 42 алк. гр.
              А за отлежаването, моят опит е вече да НЕ разреждам ракията при наливането в бурето, а след като я извадя от там.Когато стои вътре на висок алк.градус, примерно на над 65 гр. от дъба се изваждат лигнините, които миришат на ванилия, шоколад и т.н. приятни миризми, докато при по-нсък алк. градус се изваждат танините-а те са трапчиви.Въпроса е на вкус да ти е добре.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Никога не е имало стандарт 42 алк. гр. Стандартът е 40 за високоалкохолни и 38 за плодови, които после стснаха 37... Не се включва мастика.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  И да- отлежаването в "дъб" е на 65-67 алк. гр. ... говорим за месеци, не за години ... после се разрежда, евентуално се блендира ...

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Значи ясно: наливам в бурето и после ще разреждам. Междувременно с много лед, щото няма да я изчакам много
                    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                      Значи ясно: наливам в бурето и после ще разреждам. Междувременно с много лед, щото няма да я изчакам много
                      Без да е формула, в ново буре до 3 месеца, в старо-до 9 ...

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Моето буре е на 5 години и вече става само за да си го гледам. Една година стои ракията там и има цвят на първата сутришна пикн@. До третата година се усещаше нотка на дъб, сега само омеква ракията и става по-пивка. В събота сравних ракия стояла извън и в бурето. Тази извън е като прясно сварена, бабата си беше сложила някаква пръчка щото така и харесвало повече, в събота и дадох да сравни и вика изсипвай и оная в бурето....
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                        Ford Fiesta 1.4 Tdci

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Какъв е смисълът да се оставя ракията на 50, че и повече %? За мен това е извращение. Ама на мен не ми е сладко да пия силна ракия, не ми харесва и не ми харесва. Преди вкъщи я оставяха 51-52%. Идваше ми бая силна. От няколко години аз се занимавам с ракиепроизводството за родата и плодовата я оставям 42-44 максимум. Гроздова 45-47, гроздова от миризливо грозде(мускат, брестовица и тн.) - 42 -45 максимум. Чувал съм, че не случайно някои сливови дестилати се оставяли и на 36- 38, както и други плодови ракии. На по - ниски % се отключвали повече аромати. Според старите пиянки - ракията трябвало да е силна и да припарва, да я усещаш. Аз си искам да си ми е мека, ароматна и пивка. Както казах, не обичам да пия силни ракии. За отлежаване в буре - хубаво нещо си е, стига и бурето да е хубаво. Ако отлежава на висок алкохолен % - най - добре.
                          Ако е машина, нека бъде немска!
                          XJR 1200
                          ETZ 150
                          Kawasaki Ninja ZX10R

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                            Какъв е смисълът да се оставя ракията на 50, че и повече %? За мен това е извращение. Ама на мен не ми е сладко да пия силна ракия, не ми харесва и не ми харесва. Преди вкъщи я оставяха 51-52%. Идваше ми бая силна. От няколко години аз се занимавам с ракиепроизводството за родата и плодовата я оставям 42-44 максимум. Гроздова 45-47, гроздова от миризливо грозде(мускат, брестовица и тн.) - 42 -45 максимум. Чувал съм, че не случайно някои сливови дестилати се оставяли и на 36- 38, както и други плодови ракии. На по - ниски % се отключвали повече аромати. Според старите пиянки - ракията трябвало да е силна и да припарва, да я усещаш. Аз си искам да си ми е мека, ароматна и пивка. Както казах, не обичам да пия силни ракии. За отлежаване в буре - хубаво нещо си е, стига и бурето да е хубаво. Ако отлежава на висок алкохолен % - най - добре.
                            Такива, като тебе не трябва да ват насоки за производство.
                            Ти си си комерсиаен и безчувствн, относно качеството на ракията.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Бурето е дъбово, на 3 години. Досега в него имаше гроздова, но не очаквам да се отрази на сливовата.
                              Силната ракия, лесно се разрежда. Слабата трябва да се вари пак
                              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Съседите почнаха да правят "ракия" от жито. После отлежава в черничеви и крушови бурета. Знае ли някой технологията?
                                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X