Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Впрочем, най-хубавата ракия която съм пил е достатъчно добра на вкус за да ми пресече всякакво желание за уискита и прочие прехвалени питиета.
    Колега, от целия ти пост, само с това съм съгласен.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      То няма значение дали си съгласен или не.
      Това е според науката, а не както дядо или комшията е казал.

      Все едно да не си съгласен със законите на Нютон или на Архимед.
      Аз не пиша каквото ми е кеф, или вярвам в него, а научно доказани факти.

      Пък ако не ви изнася-не вярвайте, ваша си работа.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Извини ме, не се познаваме, значи нищо лично, но тази материя ти е чужда.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          То няма значение дали си съгласен или не.
          Това е според науката, а не както дядо или комшията е казал.

          Все едно да не си съгласен със законите на Нютон или на Архимед.
          Аз не пиша каквото ми е кеф, или вярвам в него, а научно доказани факти.

          Пък ако не ви изнася-не вярвайте, ваша си работа.
          Е именно де, нали в доста дебели книги пише, че ракията старее като молекулите ѝ се окисляват с кислорода. Та зарад туй е желателно да се съхранява в съдове пълни на 60-70% някъде.
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            ...
            Стареенето е в бурето, но и там е малко време, както кри кри каза-максимум 8-9 месеца. Няма смисъл от повече, па ако щете и 100 години я дръжте в бурето.
            ....

            Ха наздраве!.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Ivodianov оцвети малко количество с сушени сливи за проба. Ще останеш доволен. Дъбовият чипс се слага на кучешка ракия, която е за продажба според мен. Хубавата ракия носи аромата на плодовете от които е правена. Наздраве!

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от dimichos Преглед на мнение
                ... Хубавата ракия носи аромата на плодовете от които е правена...
                В този ред на мисли: някой слагал ли е стафиди в гроздова ракия?

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                  В този ред на мисли: някой слагал ли е стафиди в гроздова ракия?
                  Зетя правеше ракия от стафиди, от някъде бяха намерили гръцки. Не знам какво стана но не се е оплаквал.
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                    В този ред на мисли: някой слагал ли е стафиди в гроздова ракия?
                    Да, придават приятен аромат и променят леко цвета на ракията , разбира се зависи от количеството.
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Тая година!80 литра матрял отел с 3 кг захар-14 литра идеална ракия!47 градуса!Ся съм заложил 300 литра памид с 15 кг захар и след 3-4 седмици варя!
                      Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
                      0888854582
                      Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
                      Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от dimichos Преглед на мнение
                        Ivodianov оцвети малко количество с сушени сливи за проба. Ще останеш доволен. Дъбовият чипс се слага на кучешка ракия, която е за продажба според мен. Хубавата ракия носи аромата на плодовете от които е правена. Наздраве!
                        Добър вечер. Слагал съм и сушени сливи(от моите, аз съм си ги сушил, без подсладители и тн) Слагал съм и черница, слагал съм и средно печен дъбов чипс. Най - съм доволен от дъбовия чипс(нямам буре). Слагам по 2г на литър. След повторната дестилация стои с чипса за около 3-4 седмици, колкото да хване цвят, на около 65-67 об. % ал. в голям бидон. После я разреждам и наливам в стъклени дамаджани, като не ги пълня до горе. Това е. Мирише си на сливи да си такова мамата. Аз усилване на аромата усетих значително след започване употребата на културни дрожди, които отключват и продуктират плодови аромати. Поздрави.
                        Последно редактирано от ivodianov1992; 29-09-19, 21:23.
                        Ако е машина, нека бъде немска!
                        XJR 1200
                        ETZ 150
                        Kawasaki Ninja ZX10R

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                          Добър вечер. Слагал съм и сушени сливи(от моите, аз съм си ги сушил, без подсладители и тн) Слагал съм и черница, слагал съм и средно печен дъбов чипс. Най - съм доволен от дъбовия чипс(нямам буре). Слагам по 2г на литър. След повторната дестилация стои с чипса за около 3-4 седмици, колкото да хване цвят, на около 65-67 об. % ал. в голям бидон. После я разреждам и наливам в стъклени дамаджани, като не ги пълня до горе. Това е. Мирише си на сливи да си такова мамата. Аз усилване на аромата усетих значително след започване употребата на културни дрожди, които отключват и продуктират плодови аромати. Поздрави.
                          А като и намалиш градуса ще се увеличи още аромата. Аз не съм правил такива големи количества ракия ,за да усещам разлика в аромата, но SLB дрождите ми спасяват Д-то вече няколко пъти при изненадващи застудявания. Предвидимата ферментация е най-важното предимство за мен.
                          И да се отчета и аз, в събота варих муската, 35л на около 55-57гр. и 6-7л патоки, този път не слагах нищо за преварка и не пусна колкото очаквах. Братчеда(казанджията) каза,че в последно време е доста разочарован от захарта , дори и румънската са развалили и не пуска толкова колкото трябва. Той ме съветва да завишавам количеството захар или да ползвам съотношение 3/1. Следващата ракия, която ще варя е с мед вместо захар, принципно винаги завишавам количеството мед, защото захарното съдържание не е 1/1 , компенсирам с лимонтозу после, дрожди задължително.
                          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                          Ford Fiesta 1.4 Tdci

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Именно. Разреждам на около 42-44 об. % алк. и наливам в дамаджани. След 10-12 месеца си е супер ароматна и мека сливова. След още толкова става елексир. "Предвидимата ферментация е най-важното предимство за мен." - Абсолютно! Предвидимата и най - вече правилна, навременна и тн. ферментация е от огромно значение за хубав дестилат. За захарта, не мога да изкажа мнение. Аз ползвам това, което има в близките магазини - Сладея и Захира основно. Не съм забелязал проблеми. Понеже имам сливова градина, а тази година беше силна, наблягам на плодовете. Все пак захарта си има калоричност и след като нагласиш материала на 19-21% захарност, не би трябвало да има проблеми сякаш. Аз лично сливовия материал го нагласям на около 18-19% захарност по Брикс - заради бързата ферментация, но аз изпитвам дефицит от към съдове и на тази захарност, в топлото време, ферментацията ми протича за 5- 6 дни. Така бера поетапно сливи (на 2- 3 пъти) през 5 дни и залагам. Съответно предната партида вече съм я "прекарал" през казана и така. С мед ракия, не съм правил и също не мога да изкажа мнение. Тази година е изключително силна за гроздето и при тези цени, и качество на грозде спрямо цена за 1кг. бяла захар, не виждам особена нужда от използването й. Разбира се - за коригиране на захарността, ако има нужда, но до толкова.
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                              Именно. Разреждам на около 42-44 об. % алк. и наливам в дамаджани. След 10-12 месеца си е супер ароматна и мека сливова. След още толкова става елексир. "Предвидимата ферментация е най-важното предимство за мен." - Абсолютно! Предвидимата и най - вече правилна, навременна и тн. ферментация е от огромно значение за хубав дестилат. За захарта, не мога да изкажа мнение. Аз ползвам това, което има в близките магазини - Сладея и Захира основно. Не съм забелязал проблеми. Понеже имам сливова градина, а тази година беше силна, наблягам на плодовете. Все пак захарта си има калоричност и след като нагласиш материала на 19-21% захарност, не би трябвало да има проблеми сякаш. Аз лично сливовия материал го нагласям на около 18-19% захарност по Брикс - заради бързата ферментация, но аз изпитвам дефицит от към съдове и на тази захарност, в топлото време, ферментацията ми протича за 5- 6 дни. Така бера поетапно сливи (на 2- 3 пъти) през 5 дни и залагам. Съответно предната партида вече съм я "прекарал" през казана и така. С мед ракия, не съм правил и също не мога да изкажа мнение. Тази година е изключително силна за гроздето и при тези цени, и качество на грозде спрямо цена за 1кг. бяла захар, не виждам особена нужда от използването й. Разбира се - за коригиране на захарността, ако има нужда, но до толкова.
                              Ако продължават да прецакват захарта ще варя само с мед. А с мед ракията е много блага и вкусът и е по-приятен. Единственият минус е трудното разреждане съответно почти невъзможно да премериш правилно захарността. Аз за това и слагам малко повече отколкото салгам захар и после слагам лимонтозу да компенсирам. И пак дрожди, после ДАФ и бъркане.
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Да питам-как се прецаква захар?
                                Или винаги търсим някой друг да е виновния, а по-малкия рандеман не е заради неправилна, непълна или каквато и да била друга ферментация. Или загуби от изпарение на алкохола от материала.
                                Или загуба при варенето...
                                Има много причини за малък рандеман, защо се хващате,ч е захарта била "разредена"?
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X