Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
    Става - с добро качество, гроздова...
    Благодаря за мнението колега , ще пробвам !
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Става си гроздова като гроздова, ама от стафиди като стафиди (сушено грозде демек). Това, което се продава в магазина, не е баш сушено грозде, ами е бая манипулиран продукт. Манипулацията е в посока много по-добри потребителски качества, но като нищо е в противоречие с годността за производство на алкохол - например разни консерванти, а и какво ли не още.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Става си гроздова като гроздова, ама от стафиди като стафиди (сушено грозде демек). Това, което се продава в магазина, не е баш сушено грозде, ами е бая манипулиран продукт. Манипулацията е в посока много по-добри потребителски качества, но като нищо е в противоречие с годността за производство на алкохол - например разни консерванти, а и какво ли не още.
        Ей тва ме притеснява и мен. Много вероятно да е ползвана химия при производството им, консерванти и др. химикали. В другия случай както казваш, ако са истински натурал стафиди, ставало по-хубава ракия и от гроздовата. Причината, липсата на чепки и семена.
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Момци да ви питам кога си варите ракията?
          По принцип в дебелите книги препоръките са когато материала е готов ( падне шапката и захаромера, рефрактомера покаже 0% захари). Това при мен обикновенно се случва най-много за две седмици при топло време.
          Питам, защото всички покрай мен дават акъл за минимум 30 дни когато говорим за грозде?
          Според книгите пак, когато приключи ферментацията и няма захари повече, започват други процеси. Затова съветват да се дестилира възможно най-скоро.
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Дестилираш възможно най - скоро. Джибрите трябва леко да нагарчат, на вкус се усеща най - добре. Захароизмервателните уреди, не показват коректно, защото има наличие на спирт в материала.
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Дали е време вече да се купува гроздето? Че то всяка година различно ...
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Зависи от сорта,някои зреят по-рано други по-късно.
                А независимо от сорта,задължително е да е добре узряло с висока захарност.
                .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                Киа спортаж2000тди 98г
                Ауди А3 1.9ТДИ
                Каравана Аdria 390Q

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Сега берат белите сортове, и аз се оглеждам за мерло или каберне за виното. Края на септември ако искаш за червено вино. А сега валя на доста места и захарността е паднала, така че не знам кога ще е удачно.
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    От своя страна и аз искам да попитам знаещите. Имам 3 бидона заложени с джибри. По 200 литра са. В двато има памид и други сбирщайни от асмите, в третия има брестовица. Имам една идея, искам да я споделя с вас, от своя страна вие да кажете удачна ли е или не? Изварявам двато бидона с памид и отделям първак и паток. Третия бидон с брестовицата го изварявам и него, но преди да го изваря източвам 30-40л. вино, с което вино накрая преварям всичката ракия за аромат. При преварка в казана нагласям на около 25 об.% алкохол, но до колко да спра събирането и да започна отсичане на паток, при преварка съм чувал за 50-60% и от там надолу паток. Има ли смисъл да слагам при преварката вино за аромат или да си изваря нормално всичкия материал, а после да преваря само чиста ракия? Благодаря!
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Не мисля,че ще стане номера.
                      Свари си брестовицата отделно,и ще имаш хубава ракия с аромат.
                      И другата ще е хубава,но без аромат.
                      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                      Киа спортаж2000тди 98г
                      Ауди А3 1.9ТДИ
                      Каравана Аdria 390Q

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Не знам. Миналата година стана. Даже добре се получи, ама се чудя на колко да започна отсичането на паток. Залагам на 60%.
                        Ако е машина, нека бъде немска!
                        XJR 1200
                        ETZ 150
                        Kawasaki Ninja ZX10R

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Иво аз меря на чучурката , като стигне 50 гр отделям за преваряване . Събирам само тази с висок градус.
                          На нас клиренс ни трябва , не скорост

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                            Не знам. Миналата година стана. Даже добре се получи, ама се чудя на колко да започна отсичането на паток. Залагам на 60%.
                            Според мен това, че правиш преварка няма значение. Т. е. спираш да събираш както обикновенно, примерно 45 гр.
                            Който търси , намира !
                            Човекът е човек, когато е на път !

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Това се чудя и аз. По тефтерите пише, при преварка, да започва отсичането на 60%, но там се събира всичко до 5% и паток, не се отделя. Тоест при преварката се буха всичко събрано в казана и се спира на 60%. Но аз като преварям, паток, не слагам, тоест най - слабата фракция, която слагам като преварям ракия, не е 5%, а минимум 40%. Та в тоя ред на мисли, пак ли на 60% да спирам... или да си бухам и патоките в казана и да спирам на 60% ошантавих се!

                              Ето една конячна схема, която се доближава най - близко до производството на ракия с аламбик.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cognac.jpg
Прегледи:2
Размер:53.2 КБ
ID:5797786
                              Ако е машина, нека бъде немска!
                              XJR 1200
                              ETZ 150
                              Kawasaki Ninja ZX10R

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Иво защо не вариш на казан със колона?



                                Не правиш преварки и ракията се получава добра.
                                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                                0878 79 20 61 Борис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X