Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
    ...полупреварка...
    Какво е това?
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Не правя преварка. Варя само от грозде, вино не вадя. Събирам патоките (около 40 литра) и ги слагам в материала на следващото варене. От около 500 литра джибри изкарвам 70/75 литра ракия. Затова го броя като полупреварка.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Ясно.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Здравейте. Днес сложих захар да я разтворя във вода и... я карамелизирах. Успях да я разтворя във вода но мирише на изгоряла захар и черна на цвят. Въпроса ми е става ли за ракия или да хвърлям. Благодаря.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Ще даде аромат на греяна ракия. Как така ще изхвърляш...
            Nissan Pathfinder 4.0L

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
              [ATTACH=CONFIG]979130[/ATTACH]
              След няколко часа бълбукане на мътна ракия събирана в интервала 50-45гр. Стана си бистра и отдели въпросното вещество - син камък , и нека да е глупостно но всеки път така го правя и ми върши супер работа.
              Това искам да го разбера как става???
              Помътняването на ракията при разреждане има две причини.
              1 наличие на фюзелни масла - (като подобно на слагането на вода в мастиката) само че не са толкова приятни. ако при нагряване изчезва проблема е ясен. Дестилацията не е добра, получава се при много стар и лош материал,
              Има много начини за поправка, но май най добре да се превари. Руснаците ползват буркан за суха кондензация на лулата , върши работа особено при пшеничени дестилати.
              Тук в родопите ползват една особена техника наричат я "къпана ракия" Стар метод под чузура на казана се слага стъклен съд ( мерителен цилиндър) наполовина пълен с вода , ракията минава през него и прелива в тенджерата. Получава се разделяне заради температурата и маслата се събират в слой. Върши работа, ако трябва ще обяснявам.
              2 другото помътняване е ако водата е твърда а ракията кисела- грозно е но не е проблем ураява се и е ок.
              Това на снимката е пример на сулфати в джибрето, (гнили плодове) та те рагират с медта на казана. Хубаво е иначе ще се пият, за това и казаните се праваят от мед,

              Всичко това е от лош материал. , с хубав материал се прави хубава ракия, но кога е зле работа трябва да се спаси ракията трябва повече внимание и четене.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Здравейте колеги! Нов сезон, нови чуденки. Искам да обсъдим две техники на дестилиране, защото се колебая към коя да подходя. Материалът е в 4 бидона по 220л. пълни на 3/4. Във всяко едно бидонче има по 100-120кг сини сливи, които са смляни с дрелка и бъркалка. Сливите са от моята градина и са с перфектно качество, няма нито една загнила или наранена, добре озрели. Освен тях във всяко едно от бидончетата има добавени по 10кг захар и по 40л вода. Общата захарност е около 19%. Използвани са дрожди за трудна ферментация и активатор. Ферментацията мина гладко и очаквано бързо за тия горещини. Материалът ще се дестилира на меден аламбик с полезен обем 200л. Искам да се получи хубава и ароматна сливова, единият вариант на дестилиране е като от всеки казан отделям 1% първак, който изхвърлям, след това отделям средна фракция за отлежаване(пиене), като отделям до 50-55 об. % алк. Под 55% отива за патоки като тези патоки ги добавям във всеки следващ казан сливи. Последните патоки, от последния казан, естествено остават за догодина. Та това е първият вариант - без да се прави втора дестилация на материала. Отделям първак, а патокито започвам да отделям на 50-55%. Вторият вариант, за който се чудя и по който варих сливите миналата година е именно този, който ще видите най долу като картинка, и друг път съм го публикувал, взет е от ракиджийския форум и представлява конячна схема за дестилиране на АЛАМБИК. Както споменах, миналата година работих по нея и резултатът е чудесен. Според Вас, кой вариант на дестилиране е по - удачен за хубава и ароматна сливова? Зная, че и отлежаването играе особено важна роля, но сега конкретно се съсредоточаваме върху дестилирането.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cognac.jpg
Прегледи:2
Размер:53.2 КБ
ID:5820721
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Технологията е ОК за сливова, с една основна забележка- подиркиките ( патоките) не се добавят в следващия казан, това вече е дестилат и е напълно лишено смисъл. Трябва да се съберат от всички казани, и да се преварят накрая без никакъв допълнителен материал в казана. Подирките ( патоките) от преварката вече остават за догодина , а ракията от въпросната преварка ще има отлични качества и голям потенциал за отлежаване и развитие във времето

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Здравей колега, до колкото разбирам, опасенията ти са за първия изброен от мен метод, но бих желал да поясня, че добавяйки патоки във всеки следващ казан, то техният обем, няма да превишава допустимите според някои технолози 10% от общия обем на казана. Аз няма да събирам патоките докато потече вода, а от 55 об. % алк. до около 20-25%. Което ще рече патоки с обем 15- 20 литра максимум, които се вписват в допустимите проценти за аламбик с полезен обем 200л. До колкото разбрах, за теб е по - удачен вторият метод с повторна дестилация(преварка)?
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Нямам опасения за първия метод, ще се получи- знам, защото съм го правил. Ракия с високо качество, обаче се получава при повторна дестилация и правилно отлежаване и двете са еднакво важни, но мисля, че ти го знаеш.
                      съветвам те да използваш вторият посочен от теб метод - повторна дестилация на Alembic. В случай че имаш възможност, пресован материала и зареди само “виното” , така ще си напълно изряден с конячния метод. С първата дестилация ще получиш Brouillis с алкохол между 27- 32 градуса, а при повторната му дестилация ще получиш Eau de vie 65-75 градуса, ето вече е подходящ материал за отлежаване и развитие

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                        Това искам да го разбера как става???
                        Помътняването на ракията при разреждане има две причини.
                        1 наличие на фюзелни масла - (като подобно на слагането на вода в мастиката) само че не са толкова приятни. ако при нагряване изчезва проблема е ясен. Дестилацията не е добра, получава се при много стар и лош материал,
                        Има много начини за поправка, но май най добре да се превари. Руснаците ползват буркан за суха кондензация на лулата , върши работа особено при пшеничени дестилати.
                        Тук в родопите ползват една особена техника наричат я "къпана ракия" Стар метод под чузура на казана се слага стъклен съд ( мерителен цилиндър) наполовина пълен с вода , ракията минава през него и прелива в тенджерата. Получава се разделяне заради температурата и маслата се събират в слой. Върши работа, ако трябва ще обяснявам.
                        2 другото помътняване е ако водата е твърда а ракията кисела- грозно е но не е проблем ураява се и е ок.
                        Това на снимката е пример на сулфати в джибрето, (гнили плодове) та те рагират с медта на казана. Хубаво е иначе ще се пият, за това и казаните се праваят от мед,

                        Всичко това е от лош материал. , с хубав материал се прави хубава ракия, но кога е зле работа трябва да се спаси ракията трябва повече внимание и четене.
                        Тези синичките неща , си виждат когато извадиш ракията студена от хладилника. Като постои на стайна температура и се стопли, се отделя отгоре като мазно петно(наистина напомня на топла мастика). Материала беше много добър, само хубави здрави и незагнили сини сливи. Обработени 2 часа след закупуването.
                        Един въпрос в посока мускат отонел. В събота заложих 150 кг на шара на 22-23% захарност. Добавих 60л вода и 15кг захар. При 30 градуса дневни температури прави впечатление ,че не ври много буйно а само се надига. Аз не съм при на място и само това ми дават като информация. Замислям се дали да не сложа SLB дрожди... Някакви съвети?
                        ПП Бидоните са навън , не на закрито.
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                        Ford Fiesta 1.4 Tdci

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
                          ...
                          Един въпрос в посока мускат отонел. В събота заложих 150 кг на шара на 22-23% захарност. Добавих 60л вода и 15кг захар. При 30 градуса дневни температури прави впечатление ,че не ври много буйно а само се надига. Аз не съм при на място и само това ми дават като информация. Замислям се дали да не сложа SLB дрожди... Някакви съвети?
                          ПП Бидоните са навън , не на закрито.
                          Дрождите са си дрожди, те няма да навредят на процеса.

                          Обаче що ти трябваше вода и захар при такива градуси?

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                            Дрождите са си дрожди, те няма да навредят на процеса.

                            Обаче що ти трябваше вода и захар при такива градуси?
                            Захарта и водата са за повече количество ракия.
                            Калояне, долу-горе същия материал и аз заложих в петък.
                            Моите са в гараж. През деня е топло , но през нощта температурите падат до 13-14 градуса. Аз като вляза в гаража и се усеща, че е по-топло. За сега нямам проблем с ферментацията. Но щом при теб бидоните са на открито и както го дават да застудява другата седмица , те съветвам да добавиш културни дрожди.
                            Защото дивите , при 13-14 гр. практически спират да работят.
                            Който търси , намира !
                            Човекът е човек, когато е на път !

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                              Дрождите са си дрожди, те няма да навредят на процеса.

                              Обаче що ти трябваше вода и захар при такива градуси?
                              Първо за да разредя сместта и да я докарам до необходимото за вместимостта на казана(казанджията така или иначе ще ми разреди с вода материала), второ за рандеман и трето да повдигна малко захарността. За съжаление не можах да я измеря след като забърках джибрите, защото се оказа,че захаромера ми се е разпаднал, явно някое от децата на село го е ползвал за дрънкалка. Ще дам наставления довечера да сложат дрождите и да не мисля повече в тази насока.
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                                Захарта и водата са за повече количество ракия.
                                Калояне, долу-горе същия материал и аз заложих в петък.
                                Моите са в гараж. През деня е топло , но през нощта температурите падат до 13-14 градуса. Аз като вляза в гаража и се усеща, че е по-топло. За сега нямам проблем с ферментацията. Но щом при теб бидоните са на открито и както го дават да застудява другата седмица , те съветвам да добавиш културни дрожди.
                                Защото дивите , при 13-14 гр. практически спират да работят.
                                Тишо, другата седмица ще ходя на село сигурно да залагам виното и да обера асмата, и ще изолирам бидоните с каменна вата, много отдавна се каня да ги санирам ама все се мотая
                                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X