Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Ще си позволя малка корекция колега.
    Това че някое грозде или джанка са по- кисели на вкус, при правилно протекла ферментация не се нуждят от сода.

    "...При варенето оцетната и другите киселини се свързват с алкохола (губи се градус) и се получават естери етилацетати който са силно отровни и боли глава."

    Етилцетата е естер на оцетната киселина, и не при варенето, а в процеса на ферментация се обрзува, като реакция между оцетната и етанола, както и си написал, но също е и продукт на дейността на дрождите. Има висок коефициент на ректификация, така че при правилно отделяне на първака, проблема е никакъв.
    Въобще не е чак толкова отровен, използва се в хранителната промишленост под Е1504, в ракията също е желан в
    малки дози.
    Глвата не боли от него, а от ацеталдехида, който в малки количества също е желан в дестилата.
    Въобще направата на истинска ракия, както някой написа тук, е висш пилотаж.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Във връзка с горното казаните затова са са от мед (Cu), която каталитично да разгражда етилацетата на етанол и ацетон, които са лесно разделими.
      А гасенето на киселинност с химикали силно намалява ароматите на същинската ракия и е само...опит за летене.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Да ви попитам колеги, какво правите с първака които се отделя в началото. От миналата и от тази година имам събрани 3 литра на 80градуса варени само от грозде мерло , без да е точено за вино и добавяно захар.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Правилният отговор е да се използва за нещо, различно от консумация, или повторно варене.
          Когато е повече, като количество се обработва химически и се подава отново за дестилация, но за няколко литра не си струва.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
            Да ви попитам колеги, какво правите с първака които се отделя в началото. От миналата и от тази година имам събрани 3 литра на 80градуса варени само от грозде мерло , без да е точено за вино и добавяно захар.
            В книжката "Светът на въглерода", авторът Айзък Азимов препоръчва тази фракция да се ползува за течност за чистачки или като добавка в резервоара през зимата.
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
              В книжката "Светът на въглерода", авторът Айзък Азимов препоръчва тази фракция да се ползува за течност за чистачки или като добавка в резервоара през зимата.
              Добре,че това не го написа в Бара.
              .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
              Киа спортаж2000тди 98г
              Ауди А3 1.9ТДИ
              Каравана Аdria 390Q

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                да се ползува за течност за чистачки
                На няколко места ми казаха да не го ползвам за чистачки защото алкохола разяждал маркучетата и уплатненията на стаклата.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
                  На няколко места ми казаха да не го ползвам за чистачки защото алкохола разяждал маркучетата и уплатненията на стаклата.
                  E зимната течност за чистачки с какво е? Пак е на етанолова основа, но не мирише на гроздовица като си свръкнеш на стъклата зимъска.
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    ...Когато е повече, като количество се обработва химически и се подава отново за дестилация, но за няколко литра не си струва.
                    Къде може да се прочете по-подробно за това?
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                      Къде може да се прочете по-подробно за това?
                      Страхувам се, че няма къде да се прочете, поне на български.
                      Все пак, ако ти е интересно-питай.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                        Страхувам се, че няма къде да се прочете, поне на български.
                        Все пак, ако ти е интересно-питай.
                        Интересно ми е, питам. Имам необходимите познания по химия, така че може и със специализирани термини. Пък ще е интересно и на други.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          Страхувам се, че няма къде да се прочете, поне на български.
                          Сподели от къде ти си го прочел-научил, нищо че не е на бъларски.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Не съм видял...
                            Всичките първоточни съставки: ацеталдехид, диетилов естер, акролеин, етилформиат, метил и етилацетат, маслени алдехиди, изопропанол, триметил и триетиламин, кротонов алдехид, както и други, но тези се контролират лабораторно са отровни и подлежат на задължително и контролирано отделяне, за което има стандарт. Поради това, че се отделят с висок процент етанол подлежат на денатуриране.
                            Информация съм черпил от книги на руски, като на практика съм прилагал някои методи.
                            По същество най-добър резултат се получава при обработка с KMnO4, който бута чувствително част от по-горе изброените и позволява "преварка" със съответното разреждане. Процеса не е безкраен и втори път вече не е ефективен. Имам и количествени записки, но предпочитам да не ги споделям, за да не стават инструкция за употреба. Процесът може да достигне около 40% ефективност, според изходната суровина.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Благодаря за информацията. Имам едно питане. В Катуница дестилационната инсталация за зърнен спирт работи под вакуум. Освен икономията на енергия, вакуумната дестилация дава ли други, качествени предимства, например в промяна на коефициентите на ректификация на нежеланите компоненти?
                              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Основно-икономия на енергия. Инъче отговорът е "да", но въпросът ти е за друга тема. Ректификация при ракията няма.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X