Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
    Това го знам, да. Но абсолютно ли е задължително да е на 40°. Идва ми слаба. Сякаш на 46-49 е по - харна.

    Има стандарти - световни, ама твоя стандарт е най-важен...

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
      Нали трябва да пробвам всичко ...Имам един въпрос - ако сега към рякията прибавя домашно сушени сини сливи, ще има ли полза? Или би навредило? Сливите нямат захар и консерванти, просто са нацепени и изсушени.
      Не трябва ДА ПРОБВАШ ВСИЧКО! ...учи се от грешките на другите, а не от своите.
      Сухите сливи ще са полезни за подсилване на вкус и аромат, но си остава сериозният проблем с помътняването после. Препоръчвам да се направи настойка от тях и после да се добави към ракията.

      н960 има правилно виждане по разглежданите проблеми.

      Сливите не трябва да са обелени.

      Тези 25-30 градуса на казана('дето казват 100 човека), ако разбира се става въпрос за температурни градуси се отнасят за "варене" на гъсти течности и те достигат до 40-има се предвид, когато целият материал се загрее(с разбъркване и отворен капак), част от твърдите съставки изплуват отгоре и се избягва загаряне.

      Наздраве!
      Последно редактирано от chrichri; 23-08-17, 21:47.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от meha1971 Преглед на мнение
        Я кажете как да направя дрянова ракия.Днес събрах окола 60кг плод.Трябва ли да ги оставя да омекнат ден-два Костилките да ги отделя ли сега или след ферментацията преди казана.
        Специално за Мехата:
        Дряновата ракия се прави по три начина.
        !. Както се прави и от шипки- в съд се слагат около 20% плод и се заливат със захарен сироп ( 1:3,5), следва заквасване, ферментация и дестилация.
        2.В готовата, някаква ферментирала каша се слагат дренките(колкото повече-толкова по-изявен дренков вкус и аромат).Задължително се изчаква едно, или по-добре две денонощия и следва "варене".
        3.Правиш, каквото ти дойде на ума, отиваш и вариш в Дряново и: ето ти дрянова ракия !

        Наздраве!

        пп: Костилките могат да се махнат лесно преди слагането в казана.
        ВАЖНО: Никой, ферментирал с костилки материал не се държи на "склад" ! Допуска се до няколко дни.
        Последно редактирано от chrichri; 23-08-17, 21:53.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Ааа сакън, Дряново ми е на десетина километра може и аз да пробвам. Пп. Сложих сливите и разредих малко с вода. До 50тина градуса. Под "обелени" имам предвид с извадени костилки и разцепени на две. Да стои за сега така. След време ще разредя още. Ааа, забравих. Всяка вечер мисля е необходима дегустация по 300,400мл..... поне
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Иво, когато пишеш за градуси винаги уточнявай за какви става въпрос. В нашия бранш 1% е 1 градус(алкохолен), при бирата е друго, при термометрите е друго..

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Ъъъ. Обемни % алкохол. Мисля, че така се казваше. Това имам предвид. Меря с един хърватски спиртомер (alcoholometer) с термометър и скала. Имам и един френски на ALLA, също с вграден термометър. По тях гледам и коригирам спрямо температурата.
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                Това го знам, да. Но абсолютно ли е задължително да е на 40°. Идва ми слаба. Сякаш на 46-49 е по - харна.
                На вкус и цвет-товарищи нет!
                Правиш си я по твой си вкус,но ароматите на плодовата ракия се проявяват при малък градус.Аз примерно правя кайсиева и сливова и ги оставям на 42-43гр,тогава е пивка и се усеща точно от какво е произведена.Гроздовата я оставям на 45 и си се хлъзга при употреба.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Да, добре, нека постои...
                  А...знаеш ли колко?
                  И не ме питай...

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Ще го имам предвид! Миналогодишната сливова я оставих на 40. Че е мека и пивка, така е, но ми се струва слабичка. Иначе гроздовата на 46-48 е таман.
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                      На вкус и цвет-товарищи нет!
                      Правиш си я по твой си вкус,но ароматите на плодовата ракия се проявяват при малък градус.Аз примерно правя кайсиева и сливова и ги оставям на 42-43гр,тогава е пивка и се усеща точно от какво е произведена.Гроздовата я оставям на 45 и си се хлъзга при употреба.

                      Науката, Г-н Петров казва, че органолептично най-висока граница на чувствителност на вкус(при хората) се постига при 40%-но съдръжание на алкохол. Затова повечето високоалкохолни напитки са с този градус.
                      Изключения , разбира се има, но всички те си имат друго обяснение, небезивестно на нас.

                      Наздраве!

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Допускам, че е така. Инак по наше село от 40-45% ракия правим мента
                        Ако е машина, нека бъде немска!
                        XJR 1200
                        ETZ 150
                        Kawasaki Ninja ZX10R

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Българина нали е повече мъж от всичките мъжове по света, та пие сериозни ракии-48-50 градуса.
                          И хич не му идва на акъла, че много по-умни хора от него са установили, че 40 градуса е точния градус за високоалкохолна напитка. Все си мисли, че производителите нарочно разреждат "ракиите" за да получат повече количество.
                          И въобще не вижда, че най-марковите и скъпи питиета са с такъв градус, а при тях е напълно, напълно изключено дребното шмекеруване...
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Българина нали е повече мъж от всичките мъжове по света, та пие сериозни ракии-48-50 градуса.
                            И хич не му идва на акъла, че много по-умни хора от него са установили, че 40 градуса е точния градус за високоалкохолна напитка...
                            Хм , умни .....
                            "Установил" го е некой дет не мо`е да носи на пиенье .
                            А кат ньи мой - да си пий патоките . Да им имам стандарта !
                            Аз мойта съм и дал 48 град-а и си ми е супер . Баш в туй отношение на еврогеец нема как да са права .
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Бат'Владо, знаеш, че те уважавам и ценя, ама баш в този случай не си прав.
                              Пробвай се да пиеш ракия на 40-42 градуса, за месец да речем.
                              И после пиши как намираш "слабата" ракия на вкус и удоволствие от пиенето и.

                              Аз когато открих за мен си този градус-направо се родих.
                              Иначе с брата, в млади години се надпреварвахме кой колко по-силна ракия може да пие... Мъже...
                              След 200 грама не знаехме на кой свят сме.
                              А до последно докато пиех ракия(вече не я пия)-карах си на 40-42 градуса, и си пия ако ще цяла вечер, и си ми остава кефа от готиния вкус на ракията, и доброто мезе.

                              Наздраве.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Най редовно си поддържам запасите от Абсентче, джиткам си го така, след вечеря, като диджестивче. Чистичко. 55 градуса му пише, че е..
                                Та кой как пие и как му харесва не трябва да е канон, а строго индивидуално и поне толкова ирационално.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X