Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Значи да уточним, че горното уточнение не е много вярно. Даже на мен ми е интересно кой така го обяснява и откъде го е прочел. Иначе за справки - ЗАДС, там си пише кое и как, а и мисля че напред някъде го изкоментирахме.Обектът /казанджийница/ е лицензиран да извършва услуга изваряване на етилов алкохол /ракия/ на физически лица до 30 литра за семейно потребление на година. Няма проблеми тия 30 литра да са примерно 72 градуса, примерно. Акцизната ставка на ракията от този лицензиран обект е 550 лева за 1 хектолитър чист алкохол /това са 100 градуса обемни при 20 градуса температура по Целзий/. И следва просто изчисление... Действително, ако ракийцата е 40 град. ще се получи 2.20 на литър, /казанджиите така го обясняват/.
    При 43 градуса колко трябва да бъде?

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      При 43гр. - 2,365 лв.... Кое от написаните цифри от мен не е вярно?!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
        При 43гр. - 2,365 лв.... Кое от написаните цифри от мен не е вярно?!
        Точно
        А щото за уточнение ставаше дума и затова рекох къде да се прочете. Обясненията на изчисленията ти по-горе не са верни, т.е. едно към едно със законовия текст. Няма го никъде това 4.40 лева на литър или 5.50 лв./литър над 30те литра 50 градусова в бурето. Режимът е от едно десетина години, няма проблеми да си вариш всяка година съответното количество и да си ги събираш в един съд като искаш, хазяин-барин. Градуси, вид и количество се установяват лесно, годината на производство - не, документите трябва да кореспондират с това което имаме. Липсите са ясни и никой няма да ги търси, за излишъците не знам, не съм наясно
        Със здраве, другото е от лукавого

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Никой не казва. Следователно ще правя каквото знам. Нагласям 200 литра ракия/вода на 25° в казана. Слагам 1 кофа обелени сливи преди да затворя капака и варя. Ще доложа какво е станало. Евентуално.
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
            Здравейте! Имам спешен въпрос. Сварих 60 литра ракия от сини сливи и искам да пробвам да я преваря повторно. Наясно съм, че трябва да разредя с вода в казана и да наглася до 20-30°. Та дори и да няма смисъл от тази интервенция, чудя се как да запазя максимално аромата на сливи. Казвали са ми, да намачкам няколко шепи добре озрели плодове и да сложа в казана преди да го затворя. Ако смеля 2-3кг. Добре озрели кюстендилски сливи без костилките и ги сложа в казана?
            Когато решиш, че даден материал ще го преваряваш, отделяш грубо до 50% от първака и събираш всичко до 20 гр.
            После разреждаш на 25-35%. За аромата е хубаво да заделиш предварително 2 до 4 кофи в зависимост от обема на казана сок от материала, добавяш го и действаш.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Да попитам - горните два поста...

              ,,Нагласям 200 литра ракия/вода на 25° в казана. Слагам 1 кофа обелени сливи преди да затворя капака и варя. Ще доложа какво ''...

              Защо ракия/патоки/ - вода трябва да е 25 гр.? Сливите при преваряването не трябва ли да са ферментирали? Сушени евентуално?!


              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Нямам представа. Така казват 100 човека. При преварка нагласяш градуса в казана на 25-30. Сложих малко сушени сливи и малко пресни без костилките преди да затворя казана. Пак така казват - за аромат.
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  В пост 934 съм указал, че не е нужно дасе прави припек, а само хубава очистка с активен въглен. За мен това е най-доброто решение за махане на всички нежелани за казанджията примеси. Вече 2 г го използвам и няма грешка.
                  Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Нали трябва да пробвам всичко
                    Резултатът от 85 литра ракия на 45° е 65 литра ракия на 65°. Нещо такова се получи. Сега я сложих в бидон с черница да се оцвети. Ще я разредя след време. Имам един въпрос - ако сега към рякията прибавя домашно сушени сини сливи, ще има ли полза? Или би навредило? Сливите нямат захар и консерванти, просто са нацепени и изсушени.
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                      Да попитам - горните два поста...

                      ..

                      Защо ракия/патоки/ - вода трябва да е 25 гр.? ...



                      Най-грубо грубо казано - при тоя вид инсталации за получаване на добър рандеман градуса на материала трябва да е нисък.
                      Днеска съвсем случайно си говорих с един разбирач. Според него тая зима доста народ ще пукаляса. Всичко живо е тръгнало да вари джанки, круши, сливи и какво ли не, казаните не могат да изстинат. И аз, като чета темата, ми прави впечатление, че много хора говорят за промишлени количества без да са наясно с елементарни теории, за практики не знам... Внимавайте и си опичайте акъла как и по какъв начин бъркоча ще попадне при трети лица. Чат пат по света и у нас се вдига гюрултия по повод разни тъжни случки с летален изход.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Предполагам. Сега си сипах от миналогодишната сливова - дип си е харна, мекичка и пивка. "Ясно" е, че купешкият алкохол е супер дупер пречистен и безвреден, и че домашния е "отрова". Ама нали знаете парадокса на парите - като ти трябват ги няма, а като не ти трябват - пак ги няма! Та нещо такова забелязвам с купешките ракии. Дори най - реномираните мускатови и отлежали, ни(аз и приятели) се струват боза(и все пак много по - добре от масата ракии). На другия ден от 3-5 ракии си търсим място да умираме, а от домашната отрова си ни няма нищо и не само, разликата е огромна. Та те ви още един парадокс. Приемам, че е субективно. Та стоя и ги гледам тези две кила сушени сливи и се чудя дали да ги буфна вътре. Па иначе си варим по 150 литра сливова и още толкоз гроздова. Ей така за нас си. Родата голяма. Приятели много. Даже понякога, не стига! Наздраве! Бъдете здрави. Благодаря на всички колеги, помагате ми много! Не искам да цитирам имена, но наистина поклон пред знаещите хора!
                        Последно редактирано от ivodianov1992; 23-08-17, 20:01.
                        Ако е машина, нека бъде немска!
                        XJR 1200
                        ETZ 150
                        Kawasaki Ninja ZX10R

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Бла, бла ...! jordanov sv: ,,при тоя вид инсталации за получаване на добър рандеман градуса на материала трябва да е нисък.''

                          При кой вид инсталации градуса трябва да е нисък, за да се получи добър рандеман?! И според твоя ,,разбирач'', що тая зима мнозина ще ,,пукалясат''?!
                          Спрямо коя друга зима?! Статистика, моля...

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Когато се прави преварка,градуса на материяла се смъква умишлено със цел да не се запали във казана.Присъствал съм на такъв случай...

                            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                            Нали трябва да пробвам всичко
                            Резултатът от 85 литра ракия на 45° е 65 литра ракия на 65°. Нещо такова се получи. Сега я сложих в бидон с черница да се оцвети. Ще я разредя след време. Имам един въпрос - ако сега към рякията прибавя домашно сушени сини сливи, ще има ли полза? Или би навредило? Сливите нямат захар и консерванти, просто са нацепени и изсушени.
                            Смъкваш от някоя мома прясно обут чорапогащник,слагаш вътре сушенките и ги мяташ у бидоня.Оставяш ги докато ти хареса.
                            Но за да усетиш какъвто и да било аромат,първо ще трябва да смъкнеш градуса.Това,че е преварка,не означава,че е изгубила аромата си.Направи експеримент,вземи 150-200гр от продукта и разреди до 38-40гр.Остави го да преседи 12-24ч и провери,ако не ти хареса,бухай сушенките у бидона.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Това го знам, да. Но абсолютно ли е задължително да е на 40°. Идва ми слаба. Сякаш на 46-49 е по - харна.
                              Ако е машина, нека бъде немска!
                              XJR 1200
                              ETZ 150
                              Kawasaki Ninja ZX10R

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Точно! ,,Когато се прави преварка,градуса на материяла се смъква умишлено със цел да не се запали във казана.Присъствал съм на такъв случай...''


                                След всички експерименти, започнах да инвестирам в дъбови бурета с акациеви дъна...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X