Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

    Здравейте, колеги!


    Темата възникна спонтанно и за това се налага да се напишат правилата за нея.
    Целта на темата е да даде малко знания, а не да се превърне в място за спорове, караници и присмех. Моля съобразявайте се!

    Правила на темата:

    1. В темата се пишат само граматически и правописни правила или правилното изписване на често срещани грешки. Преди да напишете нещо, проверявайте, дали вече го няма.

    2. В темата могат да се задават въпроси. Пишете кратки, ясни и конкретни въпроси.

    3. Форумците, които пишат правила или отговарят на въпроси, трябва да са убедени в знанията си. Ако не са много сигурни по-добре да не пишат.

    4. Пишете за често срещани неща, бъдете кратки, ясни и разбираеми - без излишна терминология.





    Зная, че след като прочетете написаното, ще ме намразите /не,че ми пука/ и ще започнете да ми обяснявате как правописът не е основното в един сайт като "Офф роуд- България"............. Всички обаче, се бием в гърдите колко сме българи, и как всичко зависело от управляващите, а не от нас самите. Правописът е нещо, което зависи от нас. Колкото по-правилно пишем, толкова сме по-българи. Поради тези причини пускам тема свързани с правописа /правилата/ на родното четмо и писмо. Ако не сте сигурни като пишете, просто погледнете тук.



    Като за начало, ето ви 10 лесни правила за по-правилно писане на български език:

    1. Цифрите 4 и 6 ,не съществуват като букви нито в латиницата, нито в кирилицата.Те се срещат само в „маймуницата”,която става за ча - „чат”, „шматка”, а не „4ат”, „6матка”...;

    2. Ер малък (Ь ь) не е сложен за красота в азбуката. Слага се след съгласни букви- „Пеньо”, Ганьо,„твърдо нье”. След гласни букви ,в началото на думата или пред съществително собствено име се пише „йо” – Пейо,Зайо, Йовчо,Йорданка и др.

    3. В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й: „Цялата работа си е частен случай.” „Имаше много частни случаи .” Не („Имаше много частни случай .”); илария - иларии, а не иларий

    4. В заглавия пишем главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име итн.
    „Минаваш през мен (като Каспър)”, „Том Сойер и”..., „Кравите не се доят сами”, „Край река Марица седнах и лових”.
    Като си говорим за главни букви... за разлика от други езици, главна буква от абревиатурите е само първата: БНБ е Българска народна банка, БДЖ: Български държавни железници, допустимо е МВнР (Министерство на външните работи), ако има наложила се абривиетура МВР (Министерство на вътрешните работи);

    5. Прилагателните се пишат с малка буква („Изучавам български език в частна школа.”), но когато се отнася за учебен предмет, буквата е главна („Даскалката по Български език е строга”).
    Това важи и за всичко, което е единствено. Например: "Влизам в много форуми, но моят Форум е"...
    Това, което може да оприличите като лично име се пише с главна буква;

    6. „Не знам” се пише отделно. Същото важи и за „не мога”, ”не искам”, „не се” и т.н.


    Да си поговорим за пълния и непълния (краткия) член на съществителните от мъжки род. Ако искате естествено...

    Пълен член пишем когато можем да заменим въпросната дума, в която се съмняваме, с "той".
    Той се явява подлог в изречението. Или за по-разбираемо ,ТОЙ извършва действието.

    Пример:
    МесарЯТ хвана ножа. Проверяваме: Той хвана ножа. Следователно пишем с пълен член.

    Когато можем да заменим въпросната дума с "него", пишем кратък член.
    ”Него” не е подлог в изречението.”Него” не извършва действието.
    Пример:
    На Ловеца му хванаха заек. Проверяваме: На „него” му хванаха заек. Следователно пишем кратък член.

    При съществителни от женски и среден род такива проблеми няма .

    Пълният член се поставя на определението (прилагателното), ако има такова,. Отново се прилага проверката - той/него.
    Пример:
    Веселият пират си хвана риба. - Той си хвана риба .
    Или обратното: На веселия пират му хванаха риба. На НЕГО му хванаха риба.

    Отново при женски и среден род проблеми няма.

    Може и да има други начини за проверка на пълен, кратък член, но този е най-сигурният.


    Все по-често забелязвам, че една доста голяма част от пишещите във форума колеги, пропускат поставянето на малко тире (-) при използването на сравнителната и превъзходната степен. Малкото тире се пише без интервали отстрани.
    Не е болка за умиралка, но изглежда зле, пък и нерядко се променя целия смисъл на изречението.

    Пример:
    хубав, по-хубав, най-хубав
    велик, по-велик, най-велик
    голям, по-голям, най-голям
    щастлив, по-щастлив, май-щастлив
    и т.н.

    Частиците за степенуване по и най се пишат без тире когато са пред изрази.
    Примери:
    По ми се иска да беше спечелил Иван.
    По му се искаше днес да не вали.
    Най му беше хубаво с приятели.
    ... но най му се искаше да я погледне в очите
    Частицата за сравнителна степен по не трябва да се бърка с предпога по.
    Пример:
    по дефилето
    по осовата линия
    по ливадата

    Нека си припомним и правилата за писане на /в, във/ /с, със/.
    ВЪВ пишем, когато следващата дума започва с буква В или Ф.

    Пример:
    Той влезе във видеотеката.
    Тя пише във форумите.

    Във всички останали случаи пишем В.
    Пример:
    Той влезе в кафенето /сградата,киното,театъра и др./.

    СЪС пишем, когато следващата дума започва с буква С или З.
    Пример:
    Той оцвети вратата със синя боя.
    Той оцвети вратата със зелена боя.

    Във всички останали случаи пишем С.

    Пример:
    Той оцвети тавана с жълта /кафява,червена,черна и др./ боя.

    Пълната форма ВЪВ и СЪС се пишат и когато са употребени самостоятелно.
    Пример:
    ... във или извън помещението. А не: ... в или извън помещението.
    ... със или без гаранция. А не: ... с или без гаранция.

    Малко писания за запетайките.
    Най-важното е да не забравяме, че пред /ЧЕ/ винаги се поставя запетая.

    Пример:
    Той каза, че рибата не кълве.
    Естествено е и това правило /като всяко друго/ да си има изключения. Става въпрос за изрази като:
    - въпреки че
    - макар че
    - така че
    В тези случаи запетайките се поставят преди целия израз.

    Пример:
    Тя харесваше риболова, въпреки че от нея се искаше само да приготвя софрата.
    Тя харесваше риболова, макар че единствено и само приготвяше софрата.
    Беше и станало навик, така че нямаше смисъл да се оплаква.

    Запетайки се поставят и когато изреждаме прилагателни.

    Пример:
    Той беше дебел, беловлас, червендалест и гръмогласен.

    Също така /поставяме запетайки/, когато в едно изречение употребяваме наколко пъти съюза И , но винаги след второто И.

    Пример:
    Той беше дебел и беловлас, и червендалест, и гръмогласен.

    Следващото използване на запетая е, когато тя се явява като свързващо звено, между две и повече прости изречения, в едно сложно. Приемете това изречение за пример.

    Има и още едно правило, според което, запетайки се поставят на места, където се повишава интонацията. Това зависи от начина на четене, така че.........може и така:

    Пишете изречение, пишете 10-тина запетайки след него и командвате: ”Всички запетайки по местата!”

    За интервалите
    След запетая, точка, двуеточие, многоточие и др. препинателни знаци, винаги се пише интервал. Пред тях не се пише интервал.
    Тоест, препинателният знак е залепен за предната дума и сред него има интервал.

    Скоби и кавички "затварят" думата или израза без интервал. Извън тях се поставят интервали.
    Тоест, скобите или кавичките за залепени за думата или израза, който затварят и са оградени с интервали.


    За заглавията
    Заглавията започват с главна буква и завършват без никакъв препинателен знак. В редки изключение се допуска да завършат с удивителна или
    въпросителна. Но само в много, много редки изключения. В този форум едва ли има ситуация, която да налага такива изключения.


    За многоточието
    Многоточието е препинателен знак. То се състои от три точки. Само от три точки.въпросителна. Но само в много, много редки изключения. В този форум едва ли има ситуация, която да налага такива изключения.

    Двойно "н"!
    фин плат - фини ръце
    каменен стълб - каменни къщи

    П.С. Тази тема е взета на заем от ето този форум. Идеята на тази тема, не е да ни направи литературен форум, а просто да направим нашия форум по-приятен и по-приветлив за четене.
    Последно редактирано от pe6o74; 15-04-10, 01:25.

  • #2
    До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

    Правила за придобиване на основно образование

    Коментар


    • #3
      До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

      Браво!
      Имаше нужда от подобни пояснения.
      Камен Механджиев

      Коментар


      • #4
        До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

        Че има нужда има, обаче дали ще се прочетат ...
        Мале мале, къде сбъркахме ...
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • #5
          До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

          Въх (това е израз на възхищение)... определено има нужда от такъв урок по български език , направо съм се смял на глас четейки някои постове...а ако някой има възможност да направи компилация в която са събрани бисери от форума , ще е много интересно!!
          Последно редактирано от yurgana; 15-04-10, 19:49.
          "Суетата, е любимият грях на дявола"!

          Коментар


          • #6
            До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

            Първоначално публикуван от yurgana Преглед на мнение
            Въх (това е израз на възхищение)... определено има нужда от такъв урок по български език , направо съм се смял на глас четейки някои постове...а ако някой има възможност да направи компилация в която са събрани бисери от форума , ще е много интересно!!
            Ако не се лъжа имаше такава тема, но непомня точно в кой форум и подфорум беше...
            [COLOR=Black]
            [/COLOR]

            Коментар


            • #7
              До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

              Ами... като цяло форума много се разви , вече има толкова много раздели, теми и поддтеми ,че... направо си е трудоемко да се търси нещо определено
              "Суетата, е любимият грях на дявола"!

              Коментар


              • #8
                До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                Първоначално публикуван от pe6o74 Преглед на мнение
                Здравейте, колеги!
                Целта на темата е да даде малко знания, а не да се превърне в място за спорове, караници и присмех. Моля съобразявайте се!
                Правила на темата:
                1. В темата се пишат само граматически и правописни правила или правилното изписване на често срещани грешки. Преди да напишете нещо, проверявайте, дали вече го няма.
                3. Форумците, които пишат правила или отговарят на въпроси, трябва да са убедени в знанията си. Ако не са много сигурни, по-добре да не пишат.
                Зная, че след като прочетете написаното, ще ме намразите /не,че ми пука/ и ще започнете да ми обяснявате как правописът не е основното в един сайт като "Офф роуд- България"............. Всички, обаче, се бием в гърдите колко сме българи, и как всичко зависело от управляващите, а не от нас самите. Правописът е нещо, което зависи от нас. Колкото по-правилно пишем, толкова сме по-българи. Поради тези причини пускам тема, свързани с правописа /правилата/ на родното четмо и писмо. Ако не сте сигурни като пишете, просто погледнете тук.

                Като за начало, ето ви 10 лесни правила за по-правилно писане на български език:
                1. Цифрите 4 и 6 ,не съществуват като букви нито в латиницата, нито в кирилицата.Те се срещат само в „маймуницата”,която става за ча - „чат”, „шматка”, а не „4ат”, „6матка”...;
                2. Ер малък (Ь ь) не е сложен за красота в азбуката. Слага се след съгласни букви- „Пеньо”, Ганьо,„твърдо нье”. След гласни букви ,в началото на думата или пред съществително собствено име се пише „йо” – Пейо,Зайо, Йовчо,Йорданка и др. (непрално оставен интервал)
                4. В заглавия пишем с главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име итн. (правилно “и т.н.”)
                За интервалите
                След запетая, точка, двуеточие, многоточие и др. препинателни знаци, винаги се пише интервал. Пред тях не се пише интервал.
                Тоест, препинателният знак е залепен за предната дума и сред него има интервал” (б.а.).

                Пълният член се поставя на определението (прилагателното), ако има такова,. Отново се прилага проверката - той/него.
                Не е болка за умиралка, но изглежда зле, пък и нерядко се променя целият смисъл на изречението.

                Пример:
                ... май-щастлив

                Малко писания за запетайките.
                Най-важното е да не забравяме, че пред /ЧЕ/ винаги се поставя запетая. (поставя се в “кавички”)

                Следващото използване на запетая е, когато тя се явява като свързващо звено, между две и повече прости изречения, в едно сложно. Приемете това изречение за пример. (за да има “изречение” в текста трябва да има глагол).

                Има и още едно правило, според което, запетайки се поставят на места, където се повишава интонацията. Това зависи от начина на четене, така че.........може и така: ...
                За многоточието
                Многоточието е препинателен знак. То се състои от три точки. Само от три точки.въпросителна” (б.а.).

                Скоби и кавички "затварят" думата или израза без интервал. Извън тях се поставят интервали.
                Тоест, скобите или кавичките за залепени за думата или израза, който затварят, и са оградени с интервали. (повторна употреба на и/или)

                П.С. Тази тема е взета на заем от ето този форум. Идеята на тази тема, не е да ни направи литературен форум, а просто да направим нашия форум по-приятен и по-приветлив за четене.
                Ех, правопис ли е, да го опишем...?
                В жълто поле съм поставил някои от забелязаните правописни грешки, с червени знаци са добавени някои пропуски (според мене), а където е необходимо, в малки скоби съм написал основанието за бележката (като някъде съм цитирал самия pe6o74).
                П.П. Установих, че маркираните в "жълто" полета не се различават на синия фон.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                  Trapper-e не се хващай за запетайките като удавник за сламка.Не прави от мухата слон.Темата има съвсем друг смисъл.Погледни това:
                  Version
                  Младши участник
                  Дата на включване: May 2009
                  Публикации: 2
                  Точки (при гласуване): 0


                  Проблем със Сузуки Др600
                  Колеги преди 2- седмици ми се появи чукане в ДВГ при ниски обороти има някакво чукане и при леко по високи и кото го пусна из някои страмол на скорост и пак чука а пък когато не е загрял и разбил маслото го няма мотора е с нови клапани и са реголирани не съ те моля помогнете
                  Мерси предварително.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                    Това е обезпокояващо! Неграмотноста в страната ни расте...
                    "Суетата, е любимият грях на дявола"!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                      Първоначално публикуван от yurgana Преглед на мнение
                      Това е обезпокояващо! Неграмотноста в страната ни расте...
                      Може би така се обособяват диалектите

                      Темата е много хубава, само че точно на тия които им трябва най-много, най-малко ще я загледат .

                      Коментар


                      • #12
                        До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                        Според мен темата е доста добра.И аз не съм от най-дорите писачи имам желанието да пиша по разбрано но ми се случва и да допускам грешки.
                        Поздрави,
                        [FONT=Arial Narrow][SIZE=5][COLOR=black]SUZUKI DRZ[/COLOR][/SIZE][/FONT]

                        Коментар


                        • #13
                          До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                          Съвсем добронамерено :
                          Първоначално публикуван от endur0 Преглед на мнение
                          Според мен темата е доста добра.И аз не съм от най-дорите писачи. Имам желанието да пиша по-разбрано, но ми се случва и да допускам грешки.
                          Поздрави,
                          Последно редактирано от Chinela; 19-04-10, 20:02. Причина: И аз съвсем....

                          Коментар


                          • #14
                            До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                            Страхотна тема . Поне ако не в училище , тук ще се науча да бъда по-грамоитен, и да се науча на основни правила.
                            +1

                            Коментар


                            • #15
                              До: Относно правописа! За да бъде четенето по-приятно!

                              Хубава тема,но направо трябва да се закрие моторджийския форум,ако се гледа правописа!
                              Там има невъобразими бисери!
                              SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
                              0878299791

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X