Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам J-антена

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Много добра външна двубандова антена

    Здравейте, титани!

    И аз да споделя малко опит. Набързо огънах една антена с кръгова диаграма за дециметровия обхват /440 мегахерца/. За половина час стана и се държи добре животинчето. около 1.5 метра висока. До месец ще опитам да я подобря, май ще стане и тогава ще споделя схемата и снимки. ТЕстовете за в момента. При много кофти геогравско разположение, планински релеф отвсякъде, прави 20на километра с 2 вата от радиото.
    Успех и до скоро

    Коментар


    • #17
      От: Много добра външна двубандова антена

      Имам няколко питания. Като се прави по-горната версия на антената, където фидерът е захванат със свински опашки, тръбичката се забучва в пина на PL-ката. Така излъчвателят е изолиран от останалата част. Достатъчно здраво ли е, при условие, че пинчето е 10 мм? По-долната версия се захранва направо от конектора, а там въпросът ми е в България къде продават този SO239 STUD? По днешни цени в Практикер и Баумакс алуминиеви тръби ø8x1, 2 метра са 7.49, съответно 6.59 лв.

      Коментар


      • #18
        От: Много добра външна двубандова антена

        Първоначално публикуван от dtab Преглед на мнение
        ... а там въпросът ми е в България къде продават този SO239 STUD?
        Последно виждах подобни (не помня дали беше точно SO239, но можеш да го замениш с друг конектор) в люлин в страни от паркинга на Билата тук http://mpel.eu/article.php?sub_categ...article1Page=5
        Надявам се да ти е от полза.
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #19
          От: Направи си сам J-антена

          При тази със свинските опашки радиаторът се захваща към основата както и другите елементи. Няма нужда да бъде изолиран. 50-те ома съгласуване се постигат чрез местене на свинските опашки нагоре или надолу. След като се съгласува и се уточни мястото на връзката, фидерът може да се захване с нещо по-здраво. Колегата е направил мешана скара от 2 модела J-ки - тази на дадената от него схема и тази: http://nt1k.com/blog/2011/open-stub-...ed-many-times/
          Елементите са с еднакви дължини, но разстоянието между тях е различно, както и захранването.

          Иначе за пръти по-добре в Стилмет или дистрибуторите им. 6 метра 8х1 е около 10 лева. Имат си ножовки хората и можеш да си ги нарежеш на място за транспортиране както ти е удобно. Тия в Практикер и Баумакс са кръвопийци.
          LZ1OAL

          Коментар


          • #20
            От: Направи си сам J-антена

            И аз с един въпрос,
            Всичките елементи са от тръби с еднакво "фи" - купени от практикер
            В конкретния случай какво е било фи-то? И ако се ползват тръби с различно фи, трябва ли да се увеличава дължината на елементите и/или разстояните между тях? В оригиналната схема е посочено че тръбите са с фи 1/2 инча, тоест ако не бъркам 12 мм.

            Поздрави
            Искър

            Коментар


            • #21
              От: Направи си сам J-антена

              А има ли значение размера на основата ( Г-профила ). Ако го оставя дълъг около половин-един метър ще се отрази ли на антената ?

              Коментар


              • #22
                От: Направи си сам J-антена

                Зависи кой вариант си си избрал. Ако си се спрял на първия, където кабела пълзи по пръчките, няма значение, защото КСВ-то се наглася с местене на кабела нагоре-надолу. Ако е варианта с конектора директно отдолу, макар че на теория не би трябвало да има голямо значение, на практика (поне при моите опити) не му понася много добре, ако е повече от 15 сантиметра профила.
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #23
                  От: Направи си сам J-антена

                  Благодаря за информацията. Идеята ми беше да оставя около метър от профила и директно да го захвана за комина. Явно ще трябва да си направя мачта и да я изолирам от профила.

                  Благодаря.

                  73

                  Коментар


                  • #24
                    От: Направи си сам J-антена

                    Много симпатична схема за антена. Намерих я с повече подробности тук - http://ve3elb.ham-radio.ch/2m-70cm%20antennas.html
                    Мисля и аз да се пробвам, макар за момента да съм само слушател

                    Коментар


                    • #25
                      От: Направи си сам J-антена

                      Още по-добре разбита схема на същата антена. Но дали, ако резбата на пръчките се направи малко по-дълга, това ще може да се ползва за регулиране и донастройка на КСВ-то, като се вдигат или спускат?

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DualBandJPole2.jpg
Прегледи:1
Размер:104.7 КБ
ID:5568483

                      Коментар


                      • #26
                        От: Направи си сам J-антена

                        Моята я направих с по един винт отгоре в тръбите вместо тапа и ето ти настройка. Не съм я настройвал обаче, че като я качвах на покрива нямах още КСВ метър, а като си взех и я премерих - 1.6 на долния и 1.8 на горния, което напълно ме устройва.
                        Последно редактирано от Floyd; 04-03-14, 20:19.
                        LZ1OAL

                        Коментар


                        • #27
                          От: Направи си сам J-антена

                          Същия тип антени направени от по-тънък проводник има описани тука: http://www.dk7zb.com/ в раздел Wireman JPole. Много добре написани и като теория и като практика. По скоро в този сайт са описани мобилни варианти ако ходиш из природата и да ти е удобно да ги сгъваш/разгъваш/пренасяш с много добри показатели като за домашно направени, елементарни и бързо стават.

                          Аз лично съм правил повечето от тях - нямат грешка!
                          Последно редактирано от NiksZh; 19-11-14, 15:24. Причина: допълване
                          LZ1NIM/P
                          B pos

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X