Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дръжки за ножове.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Предпочитана дръжка за нож?

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    А като удобство ако се абстрахираме от другите и качества, досега една от най-удобните дръжки които съм пробвал, е на ножовете MORA (версията с черна гуменоподобна)...
    Абсолютно съгласен, много удобни са! Имам шведски вариант на "сървайвал" нож на MORA, дръжката му е невероятна :хубав захват, не пързаля мокра, устойчива/засега/ на механични въздействия. Пък и целия нож като цяло не е за пренебрегване. В използването на канап за увиване на дръжката обаче имам някои резерви : хигроскопичен материал е и, предполагам, ще се съгласите подгизналата дръжка как променя усета на ръката.
    "Make love, not war!"

    Коментар


    • #62
      До: Предпочитана дръжка за нож?

      Като си говорим за материали за дръжки, на мен лично ми е много любопитно дали синтетичен материал (да речем G10) има някакво предимство (изключвам цената) пред т.н. стабилизирано дърво...? Ако някой е срещал информация по въпроса ще е крайно интересно... Идеята е, че и в двата случая епоксидната смола дава голяма част от качествата...?
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #63
        До: Предпочитана дръжка за нож?

        стабилизирането на дървото има само една цел - да не се разпаднена стабилизация с епоксид се подлага обикновенно дървесина от капове,коренища и всякви гнилочи,които имат изключително красив фладер и са доста рехави и меки.за да стане използваема тази дървесина и да се ползва красивия и фладер трябва да се напълни с епоксид.никой не стабилизира твърди дървесини - круша,чемшир,желязно дърво(общо понятие), гваяк и т.н.не се стабилизират дори и средно твърди дървесини като ореха.просто нямам как да стане.
        G10 си е текстолит,но със стъклени влакна.там епоксида може и да е различен от този използван за дървото.по принцип при тънки плочки (под 6мм включително)текстолита е по-здрав от стабилизираното дърво.причината е проста - слоевете на плата или стъклените влакна са обикновенно успоредни на дължината,а при дървото както доиде.ако обаче текстолита е нарязан на тези дебелини и слоевете му са перпендикулярни на дължината и той ще е същия крехък боклук
        инак стабилизираното дърво се обработва много лесно на шкурка - директно се разпрашава.дори може и да се гравира,но никой не го прави,защото е безмислено да съсъпваш касив фладер с весьолае картинки
        има микарта в коато плата е заменен с хартия - доста добра имитация на слонова кост.
        http://diadoblago.ucoz.net/

        Коментар


        • #64
          До: Предпочитана дръжка за нож?

          Де да знам, може и прав да си. Но в брисата гледам продават и рога стабилизирани... А това стабилизиране ми изглежда доста по-трудно... Говорих с един цех който се занимава с импрегнация на дърво. За леките дървета от рода на чам ми казаха, че и размер 20х20 го пропиват изцяло... За тежки като орех гарантират към 5-6 сантиметра...

          Технологията е следната: Поставя се дървото във вакуум, нагрява се и след това в същата камера се вдига налягането и се пуска разтвора...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #65
            До: Предпочитана дръжка за нож?

            стабилизират еленови рога.всъщност смолата изпълва рехавата въртешна част на рога,която по принцип е неизползваема.след импрегнирането става използваема.стабилизирането на тая част от еленовия рог е толкова трудно,колкото да напоиш гъба с мед
            http://diadoblago.ucoz.net/

            Коментар


            • #66
              До: Предпочитана дръжка за нож?

              За рога ОК, макар че на вид целия ми изглежда солидно пропит и като пластмасов... но за тежките дървесини сигурен ли си? Защото от това място дето питах се кълнат, че мога да ида и да видя как се стабилизира бук, орех и т.н.?
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #67
                До: Предпочитана дръжка за нож?

                стабилизиране и импрегниране са две различни неща.мога да ти импрегнирам орех с парафин за няма и 10 минути в домашни условия на парче с размери 40х40х100мм.може да се импрегнира и с някви лакове с неголям вискозитет.стабилизирането става с епоксиди.целта е да не се разпада дървесината.понеже и ореха и дъба и бука са достатъчно твърди,мисля,че стабилизирането им е излишно.ако могат да го направят добре,но най-вероятно смолата ще запълни единствено порите в дървесината които са видими с просто око.всъщност въпроса е като се направи това нещо кво да се очаква?
                http://diadoblago.ucoz.net/

                Коментар


                • #68
                  До: Предпочитана дръжка за нож?

                  Предполагам че и епоксидните смоли използвани в случая са много течливи, но само предполагам... А за стабилизирането мисля не си прав... Колкото и да е твърдо едно дърво, то си остава с проблемите типични за което и да е дърво. При промяна на влажността се свива и разпуска, попива в голяма степен разни течности, сивее от UV... Колкото и да се поддържа... Пример паркетите в дворците... Както и да се мажат, все си искат през определено време пренареждане, притягане или отпускане...

                  Та имам в предвид че стабилизираното дърво, не попива нищо, не се влияе от влажността, UV и т.н., а изглежда като... дърво... т.е. би било идеалното решение съчетаващо красота и пълна функционалност... за вечни времена...

                  В случая това е само мое предположение..., не знам епоксидните смоли стареят ли, колко и как?
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #69
                    До: Предпочитана дръжка за нож?

                    Компаудни смоли не са много трайни, не държат на ултравиолит и на външни условия. Навреме съм писал курсова работа за тях па затова и влизам.

                    Коментар


                    • #70
                      До: Предпочитана дръжка за нож?

                      импрегнираното дърво също не поема влага не се измятазависи с какво се импрегнираоко се ползва восък,дори и цялото да се напои пак влагата с течение на времето му влияе.лененото масло е малко по-добро решение.има и разни други естествени материали за импрегнация,къде пълна,къде частична.когато обаче се използват синтетични материали за импрегнация нещата стават доста по-добре.епоксиди всякакви и вискозитета им зависи както от самия епоксид,така и от неговата температура,както и от налягането.при ниско налягане вискозитетът на всяка течност се повишава.въпреки това не съм срещал стабилизация на средно твърди дървесини.за твърдите като гваяка е абсурдно и ненужно.тва дърво е такова,че поставено във вода просто потъваако престои достатъчно време може и да се накисне,но в практиката просто един нож не остава толкова време във вода,освен ако рибаря не си го е загубил в реката
                      http://diadoblago.ucoz.net/

                      Коментар


                      • #71
                        До: Предпочитана дръжка за нож?

                        Привет на всички. Изчетох темата с интерес и съм изненадан, че никой не споменава един от най-предпочитаните материали за дръжките, а именно Zytel.
                        Ножовете са ми слабост и последната ми придобивка е именно с такава дръжка. Изключително лека и много удобна при това с невероятен грип.
                        Става дума за Вояджер танто на Колд Стил VG10 стомана
                        Идеята ми е да споделите какво мислите за Зител + и -?
                        Още нещо по темата. Ползваме миална машина и от нея дървените дръжки стават на паздер. Имам читаво острие и търся подходящ материал за дръжка. Условието е да става за миална.
                        [URL="http://sites.google.com/site/bonjovivonshamad/"]http://sites.google.com/site/bonjovivonshamad/[/URL]

                        Коментар


                        • #72
                          До: Предпочитана дръжка за нож?

                          Ако бяха стабилизирани, сигурно щяха да приличат на тези от Бриса.
                          Чисто родна българска Елша, неотстъпваща по шарка и красота.
                          Това ще са следващите дръжки на ножове, нищо че не са стабилизирани.
                          ... Благодаря на Човека/колега който ми ги даде.

                          п.п. .... който има финансовата възможност, нека да не се колебае, стабилизираните дървета са прекрасни за дръжки на нож.
                          Работят се лесно, полират се до блясък, и крайния резултат е прекрасен.
                          Прикачени файлове
                          Land Rover Discovery:
                          - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                          Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                          Коментар


                          • #73
                            Кратон, Терморун

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0454.jpg
Прегледи:1
Размер:65.4 КБ
ID:5255018
                            Представям Ви два от своите ножове. Всъщност, въпросът е не в ножовете, а в дръжките им. Единият го имам от три години, втория от малко по-малко, а едва преди няколко дни установих/по-скоро осъзнах/, че дръжките на двата са изработени от един и същ материал-Кратон. Изненадата ми дойде от това, че винаги съм знаел, че материала за дръжките на Fallkniven e Termorun, но се оказа, че само при А1 материала е Кратон. Имам чувството обаче, че материалът при двата ножа е различен. Още повече, че А1 го придобих чрез замяна за Н1 3G, а на Н1 дръжката е от Терморун и не се различава от тази на А1, която пише, че е Кратон. Но материала на дръжките на А1 и на Линдера се различава, поне визуално, а и на усет.
                            Дали двата материала не са едно и също нещо, произведено от различни фирми, под различно име?
                            От справката в Google не можах да се ориентирам дали Кraton не е търговска марка.
                            Ще съм благодарен на инфо по въпроса!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Кратон, Терморун

                              И аз не бях се замислял до сега, от къде идва името - кратон. Оказа се,че е търговска марка.
                              Kraton is the trade name given to a number of high performance elastomers manufactured by Kraton Polymers

                              http://en.wikipedia.org/wiki/Kraton_%28polymer%29
                              О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Кратон, Терморун

                                А тези пък, Кратон полимери са подразделение на Шел. Кратонът по същество е синтетичен каучук, един от качествените.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X