Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

    Пускам тази тема, т.к. вероятно доста хора от форума са ползвали услугите на туристически агенции. Желанието ми е да си помогнем взаимно като се предупреждаваме за некоректни постъпки и измами. В никакъв случай не може да се каже, че всички туристически агенции са измамници! Напротив, със сигурност има коректни такива. Моля за обективност, която да е от полза за съфорумците.

    ***

    Ще започна пръв с казуса на моето пътуване до Индия от 10 до 18 февруари 2010. То е и повода да започна темата.

    На 2-ри февруари прочетохме реклама в dir.bg на фирма "АРАЙВАЛС ИДИ" ООД, че организират пътуване до Индия. Хареса ни програмата и въпреки не малката цена решихме да тръгнем (аз и жена ми). Чрез моя позната се обадихме и проверихме, че могат да ни запишат и не е късно. Записаха ни. Платихме на другия ден цялата сума и поискахме ваучери, но ни бе обяснено, че ще получим ваучери на летището.

    На 10-ти февруари сутринта се явихме на летището, където ни чакаше придружител от фирмата и ... единствения друг турист освен нас! Явно стана добре, че сме се записали, защото в противен случай "групата" би била от един турист и един придружител. Ваучери не ни дадоха, но те били в придружителя... ОК. Дотук добре.

    Пристигнахме в Индия и противно на програмата ни настаниха в хотел 3* вместо в 4* за 4 нощувки. Обяснение - нещо като че двете нощувки в друг град били вместо в хотел с 5* в такъв с 5+*!!! (Нещо, което впоследствие се оказа, че не е съвсем така). Бяхме поставени пред свършен факт в 4 часа сутринта! Това е положението!

    След това се оказа, че обектите по програмата бяха посетени набързо през първия ден, за да може да се спести продължението на програмата през последния. Да, но не съвсем... През първия ден не успяхме да посетим заложените по програма Червен форт в Делхи, а Президентския дворец и Парламента видяхме само през прозореца на колата. Вратата на Делхи и един красив храм (Лакшминарян) погледнахме от другата страна на улицата, без даже да пресечем, за да ги посетим... Обещаната разходка по булевардите на Делхи, също потъна в небитието.

    Третия проблем е, че фирмата, която се "слави" с 10-годишен опит с пътуванията в Индия, беше дала погрешни инструкции за деклариране в Индия, както и не знаеше, че местна валута просто е задължително да се смени, т.к. на много и то съществени места долари не се приемат.

    Всичко това може да се приеме като липса на опит, в случай, че фирмата не претендираше за перфектен такъв именно с Индия!

    Върнахме се, предявихме претенции за рекламация и обезщетение, но бяхме категорично отрязани с мотива, че не сме направили протокол с местните туристическа агенция и хотели, с които по принцип нямаме никакви финансови и договорни отношения... Нелепо! На всичкото отгоре се оказа, че аз и съпругата ми сме виновни за смяната на хотелите, защото сме платили късно! Да де, но когато спасихме "групата" от един човек и я направихме 3 пъти по-голяма, парите ни бяха приети с охота без възражение, че сме закъснели. Платихме за едно, получихме друго без ни най-малко предупреждение или намек, че има промяна. Идеята явно беше, поради това, че сме малко, да спестят от тук от там по още някое евро. Успяха!

    Моята препоръка: не се доверявайте на фирма "Арайвалс ИДИ"! Има много по-добри и лесни вариант за пътуване до Индия. Когато подписвате договори имайте предвид горната случка, за да четете внимателно как агенцията би се измъкнала в случай на рекламация.
    Последно редактирано от Stas; 01-04-10, 11:22.
    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

  • #2
    До: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

    Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
    ... предявихме претенции за рекламация и обезщетение, но бяхме категорично отрязани с мотива, че не сме направили протокол с местните туристическа агенция и хотели, с които по принцип нямаме никакви финансови и договорни отношения...
    Как си предявихте претенциите? Писане му е майката. Всичко в писмен вид!

    Прочети раздел 2 "Организирани групови и индивидуални туристически пътувания с обща цена" от Закона за туризма.
    Виж какво са били длъжни да ти предоставят като предварителна информация в писмен вид и какво НЕ са ти предоставили.
    Сравни това, което са обещали в писмен вид (в рекламна брошура, листовка, договор за пътуването, ваучер) и това, което сте получили в действителност.

    След това седни си напиши една рекламация като подробно изброиш какви нарушения са били допуснати и какви услуги не са ви били предоставени, или са били предоставени но със съществена промяна от предварително обявеното.
    Прати им рекламацията с обратна разписка.
    Ако няма резултат - подай жалба в Комисията по търговия, като приложиш към нея копия от рекламацията си и всички други документи, с които разполагаш.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      До: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

      Аз не ползвам туроператори. Има букинг през интернета. Както и за самолетни билети.
      Сами си правиме плановете. Сами си ги реализираме.
      Просто се опитват да изкарат някакви пари, от тези които са склонни да им ги дадат.

      Коментар


      • #4
        До: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        ... Просто се опитват да изкарат някакви пари, от тези които са склонни да им ги дадат.

        В същност, всички правим точно това ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          До: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

          Да, всичко сме пуснали в писмен вид. Третия човек от групата е адвокат и тези неща са й ясни. Системата е задвижена. Рекламацията е подадена както трябва с цитирани точки от закона за туризма.

          След цялата ни кореспонденция техния последен отговор започна така:
          " Уважаеми господине,
          Откровенно казано eбезсмислено да си играеме на думи, да си правите какви ли не тълкования по законите и аз да ви отговарям."

          От тук насетне комуникацията с тях стана излишна. Правели сме си тълкувания по законите... Хаха! Еми ще видим!

          Темата е за да предотвартим бъдещи злоупотреби на подобни агенции. Иначе тази агенция ще се наложи да отговаря където трябва за това, което е направила.
          ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
          СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

          Коментар


          • #6
            До: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

            КЗП получи цялата документация по случая.
            Да са живи и здрави и да имат много успехи за в бъдеще!
            Сега да докажат на КЗП, че са прави!
            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

            Коментар


            • #7
              От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

              Здравейте!И аз реших да се включа във форума, за да ви споделя моито впечатления от една туристическа агенция.
              Миналата година пътувахме до Р. Турция през лятната отпуска на организирана от фирма „Романтик Холидейз” почивка в курорта Айвалък. Всичко беше организирано много добре, от транспорта до настаняването в хотела. Бяхме много доволни от туроператорската фирма и прекарахме чудесно. Поради тази причина решихме и през тази година да прекараме отпуските си посещавайки друг курорт в Р. Турция – Кушадасъ, резервирайки си хотел през същата фирма. Изразихме нашите искания във фирмата, относно категорията на хотела и условията на пътуването. От фирмата ни предложиха да отседнем в хотел „Прелюд”, като ни увериха че той отговаря на нашите изисквания. Имайки предвид коректността на фирмата, от която бяхме доволни при миналогодишното ни пътуване им се доверихме и резервирахме места в предложения ни хотел. След 20 часово кошмарно пътуване с много стар автобус /със съмнителна техническа изправност / на фирма „ЮБИМ” , с водач на групата на име Жоро, който се държеше по най-безобразния и гаменски начин, все едно че той ни беше платил пътуването пристигнахме в гореспоменатия „четиризвезден” хотел, който не отговаряше и на тризвезден. При настаняването ни в стаите се оказа, че в „четиризвездния” хотел нямат възглавници и завивки. При разглеждането на хотела се оказа, че в огромния район в който е разположен има един миниатюрен басей, с разположени около него 10-15 пластмасови маси и столове. Това беше единственият лоби-бар на територията на „четиризвездния” хотел, с капацитет от 200 легла. Сервирането на питиетата ставаше в пластмасови чаши за еднократна употреба, които обаче се употребяваха многократно, със съмнителна хигиена, тъй като по тях личаха следи от червила и отпечатъци от пръсти. Храната в ресторанта беше много постна и еднообразна, без предлагане на месо и риба. Хигиената в ресторанта също беше съмнителна, често липсваха прибори по масите. Нямаше организиране на никакви игри и забавления от аниматорите. За обратното ни пътуване с „известната” транспортна фирма „ЮБИМ” /на която според мен трябва да и се отнеме лиценза/ не искам да си спомням, тъй като то беше още по-кошмарно от отиването ни. В автобуса, който беше още по-стар, по-тесен/ разстоянието между седалките беше толкова малко, че аз която съм с височина 1.62 см. ми опираха краката в предната седалка, представете си на по- високите мъже/ и по-неудобен и от този с който пътувахме на отиване, освен ужасният водач на групата Жоро, бяхме принудени да търпим и ужасното отношение и на шофьорите на автобуса.
              И така се прибрахме много разочаровани от цялото пътуване и от почивката ни. Надеждите, че ще изкараме една приятна и комфортна почивка се сринаха, благодарение на туроператорската фирма и на фирмата превозвач!

              Коментар


              • #8
                От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                Много съжалявам за това, което сте преживяли.
                Аз тази година ходих в Турция със самолет в хотел Делфин Делукс (Алания) и съм крайно доволен. Почивката резервирах чрез Алма Тур и нямам никакви забележки.
                Явно зависи къде и с коя фирма пътуваме.

                Следващия път предлагам преди да резервирате да питате дали някой е ходил вече на това място. Полезно е.
                ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                Коментар


                • #9
                  От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                  Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                  Много съжалявам за това, което сте преживяли.
                  Аз тази година ходих в Турция със самолет в хотел Делфин Делукс (Алания) и съм крайно доволен. Почивката резервирах чрез Алма Тур и нямам никакви забележки.
                  Явно зависи къде и с коя фирма пътуваме.

                  Следващия път предлагам преди да резервирате да питате дали някой е ходил вече на това място. Полезно е.
                  Именно Алма Тур е фирмата, която изостави почти 1000 руснаци по черноморските ни летища да не могат да се приберат у дома. След като обявиха, че се готвят да фалират, разни техни чуждестранни партньори се опитаха да изгонят български туристи, платили през Алма Тур, от хотелите по средата на почивката без опция да се приберат същия ден у дома.
                  Имал си късмет, че не си от бедстващите и ужилените (платили и няма да заминат, а трябва да си търсят парите обратно).
                  Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                    Не си прочел другата тема, но ще го кажа и тук. Напротив, платих си капаро за скъпа екскурзия за мен и жена ми и сега чакам да си прибера парите от застрахователя, ако въобще стигнат за мен.

                    И леко не си разбрал: не Алма Тур изоставиха руските туристи на летищата, а България Ер, които при продадени билети отказаха да превозят пътниците. Оправданието им беше Алма Тур. Цялата работа смърди яко. Между другото както казах и в другата тема - целта беше да се унищожи най-големия туроператор, а не да се приберат парите, които дължи.
                    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                      Здравейте,
                      искам да споделя моето неприятно преживяване с туристическа агенция" Мисис Травел". Примамлива оферта чрез интернет търговец Bueno

                      Описание на офертата:
                      Ако според вашия календар лятото идва с един – два месеца по - рано, то вие със сигурност ще оцените пътуването до Лептокария. Хотелът е all inclusive с 4 звезди. Плажовете ви принадлежат, а слънцето е стоплило морската вода специално за вас.
                      Тези от вас, които не искат да се излежават на плажа по цял ден могат да се включат в екскурзиите до Метеорите и крепостта „Платамонас”. Накацалите по скалите 24 манастира и изворът на Афродита – според поверието, който пие вода от него се подмладява със 7 години със сигурност заслужават вашето възхищение. Византийската крепост ще заинтересува всеки, който има интерес към историята.
                      А доброто обслужване и чудесната храна в хотела, ще накарат всички да се почувстват глезени по царски.
                      На връщане ще имате време да разгледате и Солун и да изпиете едно фрапе на крайморската алея.
                      Истината - Не разчитайте на тази агенция ! Липса на организация още преди отпътуването - до последният момент не можеха да организират транспорта до Гърция, грубо отношение при поискване на информация по телефона ,както и затваряне на телефона при неудобни за тях въпроси. При настаняването в хотела ХАОС - чакахме до 2 часа , за да ни настанят.Плануваните екскурзии - ИЗНЕНАДА:никой не предложи такива по време на пътуването или в хотела.Набързо се събраха парите на тези, които проявиха желание за посещение на Метеора. В деня за отпътуване до Метеора даже не ни информираха , че няма да се състои - просто шофьора ни върна парите с вдигане на рамене.От организатора Жоро - ни вест, ни кост. Нямаше информация в колко часа ще отпътуваме за Солун, така че се наложи да чакаме около час да се съберем в автобуса.В Солун - нямаше и 2 часа време , за да разгледаме града. БЯГАЙ ДАЛЕЧ ОТ МИСИС ТРАВЕЛ!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                        Благодаря за споделената информация. В България няма кой да ни помогне да избегнем подобни неприятни моменти, освен ако ние сами не си помогнем. Надявам се повече хора да прочетат това и да игнорират офертите на подобни фирми.

                        Вярно е, че понякога и клиентите не са съвсем прави, но ние сме страната, която дава някакви пари срещу някаква услуга и настояваме за внимание и човешко отношение. А за това, което искаме да видим, си плащаме.

                        Слава богу все още има коректни агенции и се надявам да не бъдат задушени от нелоялна конкуренция.
                        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                          Не пътувайте с АНА-ТРАВЕЛ!Това е същия измамник!Половината от това което беше в офертата беше спестено а екскурзовода Ани абсолютно некомпетентна.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                            Според мен за правилната организация на пътуването е важно да се събере детайлна предварителна информация, и да не те е срам да питаш ПРЕДВАРИТЕЛНО...
                            Наскоро организирах през българска туристическа агенция едно пътуване с приятелско семейство до Мавриций.
                            Предложената цена при поставените от мен условия (конкретен хотел, дати, маршрут на полетите, авиокомпания) за мое учудване бе по-ниска от реномираните интернет сайтове (навярно защото работят през много голям немски туроператор както видях от документите впоследствие).
                            В началото разговора с агенцията бе малко тегав и с недомлъвки. Но може и аз да съм бил малко мнителен. Въпреки това задавах поредица от конкретни въпроси (като например допълнителни безплатни услуги на хотела, контакти с отговарящите за нас фирми за трансфер, хотел и т.н.).
                            В края на краищата когато приключихме резервацията, получих по пощата плик с пълната информация, брошури с услугите и т.н (агенцията бе в друг град и се чувахме само по телефона)..
                            Почивката бе разкошна с малки изключения на връщане не по вина на агенцията (изтървахме полета от Истанбул до София ). Тънките места в операцията ги знаех, и си бях поел риска, така, че не мрънкам...
                            Аз спазвам следните правила при работа с туристически агенции:
                            1. Проверете какви отзиви има за агенцията (нашата я избрахме по препоръка на приятел, който я е използвал за 4-5 пътувания по екзотични дестинации)
                            2. Изискайте агенцията да оформи пътуването ви на един билет за целия маршрут ако е с междинни кацания/различни авиокомпании. При пътуване с няколко билета (на отделните части от маршрута) е възможно някой от самолетите да закъснее, и тогава в мястото на 'смяна' на билетите оставате без поддръжката на авиокомпаниите, а последващите билети могат безвъзвратно да 'изгорят' (зависи от условията на билета). Когато пътуването е с един билет, дори и някой полет да е със закъснение и изтървете следващия полет, то авиокомпанията ще ви осигури презаверка на билети, хотел, транспорт, храна и т.н. - Накратко авиокомпанията ще ви достави до крайната точка без разходи от Ваша страна дори и при форс-мажорни обстоятелства. (обикновено изписването на полети на различни авиокомпании на един билет е малко по-скъпо)
                            3. Направете си застраховка за отмяна на пътуването - поне е някаква защита. Тъй-като обикновено такива пътувания са скъпи и се резервират и плащат предварително, то една такава застраховка би ви възстановила парите, ако не можете да отпътувате поради основателна причина. Тази застраховка покрива също и прекъсване или продължаване на пътуването, забавяне на полети, 'аварийни' нощувки (до определен лимит) и т.н.
                            4. Ако не организирате сами маршрута и хотелите, то изискайте точна информация за хотелите в които планират настаняване и ги проверете през интернет дали ви устройват. Попитайте хотела дали потвърждава ваучера (хотела ми върна потвърждение по имейл няколко часа след запитването ми).
                            5. Проверете дали електронните билети са потвърдени (става лесно и веднага онлайн).

                            Така ще имате голяма доза увереност, че туристическата агенция си е свършила съвестно работата, и неприятните изненади по пътя ще са минимизирани
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мнения за туристически агенции или как могат да ни измамят!

                              Страната, която посетихме от 19 до 28.08.2010 г., беше наистина прекрасна, екскурзоводите - компетентни, но въпреки това, не бих могла никога да препоръчам тази фирма, тъй като я намирам за некоректна... Едно пише в програмата, но винаги има промени, които развалят настроението на туриста, а в момента, в който се оплачеш, моментално си нападнат от водачките.
                              Аз лично пътувах за първи и най-вероятно за последен път с фирмата Валери90.
                              От водачката и стажантката й научихме, че всичките неуредици се знаят, още преди тръгването от София, но самата Валери забранява това да бъде казано на туристите. Най-неприятното беше, когато ни настаниха във ферибота от Бари за Корфу, лъжейки, че имаме запазени места в каюти, за които си бяхме платили по 50евро на човек, а се оказа, че ще спим на палубата и по столове в миризливи и задушни помещения.
                              Една от пътничките се свърза по телефона с офиса на Бари и от служителка и каза, че фирмата е знаела много добре, че места за спане няма, тъй като билетите не са запазени със задна дата, а се закупуват в момента на тръгване. Пътуването беше неуписуемо.
                              А за разглеждането на огромен град, като Рим и държавата Ватикана, за само 9 часа пеша не желая да коментирам, тъй като става въпрос за нещо абсолютно нечовешко, а обещанието на фирмата не отговаряше на истината - предвидена беше разходка с екскурзовод за 2 дни.
                              В заключение искам да кажа, че такъв вид организация води до големи загуби, след дълги и излишни късания на нерви, но добре, че всеки от нас има право на избор.
                              Разликата между това, което си и това, което искаш да бъдеш, е това , какво ще направиш!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X