Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

    И така, оправих му светлините, изчистих багажника, припалих го и се прибрах...

    В тези тема ще разкажа за мен, и моя автомобил Рила 1400. Ще започна малко от далече, как се запалих по ретро машините и как си купих автомобила. След като прочетох темата на Стоян за неговата Варшава (http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59023) реших, че няма да ми е лесно да разкажа моята история защото и аз съм бил същия, и с риск някой да си помисли, че съм крал... започвам.

    Когато бях малък, може би на 3-4г. и естественно бях при баба ми и дядо ми в Хасково, ясно си спомням един тъмно син Москвич 407, беше потънал до праговете и беше под наилонов навес, в ужасно състояние... Тогава нямаше никаква стойност, но въпреки това ми беше интересно какъв е този автомобил... Имахме бежов Wartburg 353W 1985 с цялата маска в цвета на купето. До тук познато, почти всички сме започнали така, ретро автомобил, стара семейна кола...
    Обичах да гледам всяко едно действие в квартала, сменяне на спукани тръби под земята, катастрофи, развалени автомобили... Имахме един съсед, който всички наричаха с добре познатото в квартала име, Бай - Илия, който живееше в сравнително голяма къща а двора му... от там минаха много автомобили през годините: ГАЗ - 24 който насече с брадва, зелена IFA, Трабант 601S който бяхме направили с една масичка вътре и наричахме "Трабантче - Ресторантче", Няколко Лади, Жигули и Москвичи, до последно си спомням, че имаха синя IFA, два сини лекотоварни камиона Mercedes, два опела и още много машини. Двора му беше като автомоморга а работилниците пълни с части. Винаги като отидох да го видя се прибирах с нещо, а добрия старец ми даваше, и даваше...

    2000г. Купихме си Мерцедес 200Д и естественно Вартбурга остана излишен, продахоме го, по - точно го подарихме, за това техн. състояние и парите които му взехме... още ме е яд.

    Дойде време да тръгна на училище, родителите ми живееха в Димитровград и аз естественно започнах да уча тук. Малко по малко соц. автомобилите започнаха да изчезват. До колкото разбирам сега, хората за разчистили Запорожците още през 1990-те. Та тях не ги помня. Имаше Москвичи, Жигули, Трабанти се намираха и разни други интересни за мен тогава (а и сега) машини. Аз растях, а те изчезваха...

    Когато станах в 5-ти клас, започнах да се интересувам от тези стари автомобили, познати ни като "Ретро автомобили". Тогава разбрах за ЗАЗ, Чайка, Победа, ГАЗ-21, ЗИС, Москвич 408, и много други стари и вече изчезнали автомобили... Започнах да се чудя какво ли е станало със бившия ни семеен Вартбург... Един ден чрез vbox7.com се запознах с човек който също се интересуваше от ретро автомобили, после се свързахме чрез Skype и тогава в един конферентен чат се запознах със Стоян.

    Той ми разказа за Варшавата му, как я е взел на 14г., как я е оголил, че е много рядък модел и така... това беше достатъчно да ми се драсне клечката...


    Тогава се запалих и по ЖП Спотинга, още есента на 2007г. бях виждал парни локомотиви (01.23 и 16.01) по време на атракционно пътуване през Димитровград. После разбрах, че е къде - къде по - интересно да се занимавам с ретро автомобили, от колкото с железници.
    Есента на 2009г. реших да започна да спестявам усилено за Москвич. И така, освен от джобни, започнах и да работя, нещо странно за моята възраст от 14г. Дните си минаваха, а аз работих, лишавах се от закуски в училище и събирах пари.

    И така, пролетта на 2010 във форума на "Клуб Москвич България" изскочи обява за светло син Москвич 408 http://metlicha.snimka.bg/automobiles/408.477169. Като видях снимките се сетих. Познати ми бяха казали, че Москвича е в Карнобат но се оказа, че е купен от човек в Пловдив, документите му бяха проблемни, беше удрян и се отказах...
    Бях пуснал и тема в която питах някой неща отностно документите (http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=89522). Дори една Събота отидох и го разгледах, повозих се, повъртях волана в едно затворено място и се бях решил да го взимам, документите ме спънаха, но пък се оказа, че е било за добро.

    Една сутрин (Четвъртък) в края на първия час (Математика) някой ми звънна. Собственникът на Пловдивския 408 ми се обади и ми каза, че е намерил друг Москвич 408, от Бургас. Едвам дочаках да се прибера и веднага влезнах в cars.bg. Видях Москвича и се обадих на човека, оказа се свестен и говорихме подробно. В Събота трябваше отидем и да го вземем, оказа се, че нотариус не работи тогава и се отложи за Сряда. Ето го:


    Станахме рано в Сряда, с баща ми се качихме на Мерцедеса и взехме един наш познат, колега на баща ми. 3-мата се запътихме към Бургас.
    Когато стигнахме, собстенника, и сина му с който говорих, сменяха водната помпа, защото старата беше с разбити лагери.

    Направихме застраховка, и се запътихме към нотариуса. Прехвърлихме го и си стиснахме ръцете. Хората ми дадоха много и оригинални части, предимно по външноста на колата.
    Баща ми и аз се качихме в Рила-та а нашият приятел караше нашата кола. И така, на изхода на Бургас, на една безиностанция загасна.

    Запали с дърпане и продължихме, като отпуснеш педала на газта и гаснеше... Минахме така 100км. И в гр. Болярово (минахме по пътя през Елхово) загасна окончателно. Не можеше да запали. Чукчето се беше повредило, сложихме ново което беше в багажника, не се учудвам изобщо... Пак не запали и потърсихме майстор. Дойде един местен човек с една лампа и отверка. Набързо провери и се оказа, че няма ток. Сменихме дистрибуторната капачка и запали от първия път. И така, прибрахме се, 250км на самоход. Спряхме го на паркинга до блока, а моите приятели ме чакаха...





    Повечето от връсниците ми не останаха особенно уволетворени като разбраха от къде съм взел колата, все пак не си ли "гъзар" с измазания с кит гоУф и надута чалга, си просто смешен.
    Днес оправих мигачите, предстои ми да го почистя и да го приведа във вид за минаване през КАТ.
    Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

  • #2
    До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

    Здравеи колега явно си запален по старите соц автомобили,аз също се бях запалил и си купих същата машина преди 2-3 го с идеята да я въстановя но явно няма да стане в този живот.
    Та мисалта ми е ако ти трябва машина за донор и части може да се договорим за някаква смешна пара.
    ТРИКРАКА МАСА НЕ КУЦА:eek:

    Коментар


    • #3
      До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

      Честита кола ! Да си те слуша много като я стегнеш и много да те радва.
      Като бях на твоите години и аз обикалях да си търся нещо ефтино. Намирал съм какви ли не коли - даже за една костенурка боледувах 3 дни като ми я взеха под носа ... След това открих едно Волво от 60-те - колко го клатих тоя собственика ... не и не. После го продал на първия срещнат.
      Да не ти казвам за един Мерцедес от 30-те .. почти в движение - май го налапа някой колекционер ... скъса ми се сърцето.

      После всички коли които съм си купувал задължително са ми правили някаква мизерия в ПЪРВИЯ ден на покупката. Толкова че да почнеш да се питаш дали токущо не си си купил паметник. За щастие - не са ме оставяли на път никога.

      Та така .. можелавам ти много търпение, упоритост и малко късмет. Стегни си я както трябва и не прави побългарявания. Ще чакаме снимки да ни се похвалиш с руската класика.

      Коментар


      • #4
        До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

        Честито,в процеса на възстановяване качвай снимки тука.
        0осем9осем7шест0осем7едно
        Миро

        Коментар


        • #5
          До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

          Здравей и от мен. Искам да те поздравя за ентусиазма. Винаги се радвам когато такива коли попадат в добри ръце. С всеки изминал ден ми нараства желанието за 408-ца но не разполагам нито с време, нито със средства. И мога да гледам само как изчезват бавно от улиците както местният винен 408 направи тази седмица.

          Коментар


          • #6
            Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

            Привет на всички!
            Тъй като Рила-та си е с редовни докумнети и е в движение трябва и да се мине КАТ за смяна на талоните и номерата. Притеснявам се да не кажат нещо за лошия вид, та реших да го стегна малко.
            Всичко което правя е времнно, след време като оправим документите на мое име, ще си намеря гараж, ще го разглобя, и малко по малко ще го въстановя.
            Та ето до къде съм я докарал.




            Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

            Коментар


            • #7
              До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

              Честит първи автомобил! Харесва ми. На 408 този цвят много му отива! Желая ти успех с това нелеко начинание! Аз започнах с автомобилите със същия ентусиазъм и на твоите години, само че получих старата кола (Жигули) по наследство... Въпросната кола още си я поддържам, макар че вече рядко я карам.
              С интерес ще следя темата. Успех!!!

              Коментар


              • #8
                До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                Здравей, и от мен!
                Честита покупка!
                Първия Москвич, който подкарах за първи път преди две години е абсолютно същия като цвят и състояние
                Дано да успееш да го завършиш за абитуренската вечер ще бъдеш уникален.
                За КАТ ти препоръчвам да обърнеш повече внимание на техническото състояние на колата като спирачки, светлини и да може да се движи поне на собствен ход зада не се заядат нещо и не те спрят от движение! На ръждите по- купето няма да обръщат никакво внимание. Да е изряден от към документи и ако всичко това ти е точно няма за какво да се притесняваш, ще преминете този тест с Москвето без грешка

                Коментар


                • #9
                  До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                  Честито и от мен, със здраве да си е стегнеш и караш! По мои изчисления ти сега си на 17, така ли е? Ако е такова положението, имай търпението докато изкараш книжка и през това време стягай колкото можеш колата, за да е готова на първия ден след като си станал шофьор. Не е лошо да пуснеш една темичка и в Москвич форума, тъй като има много хора там, които нямат рег. тук и ще се зарадват да видят новия член на семейството. Живот и здраве, догодина по съборите ще те чакаме. Успех и ще следя работата по машината. Намират ми се някои части за 408, ако ти трябва нещо, пиши и питай. Насреща съм!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                    Първоначално публикуван от Бат-Здравко Преглед на мнение
                    Есента на 2009г. реших да започна да спестявам усилено за Москвич. И така, освен от джобни, започнах и да работя, нещо странно за моята възраст от 14г. Дните си минаваха, а аз работих, лишавах се от закуски в училище и събирах пари.
                    По-скоро е на 15 г. колегата.
                    Което няма значение щом е толкова запален, тъкмо ще има време да се сблъска с всичките трудности и цялото удоволствие от ретро-автомобилите.
                    Честито и от мен ,колега!
                    Успех с колата! Безброй безаварийни километри ти желая!
                    Let there be Rock!
                    Opel Rekord C Coupe 1971
                    Opel Rekord D Coupe 1975

                    Коментар


                    • #11
                      До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                      Ето малко снимки на Московеца.
                      Прикачени файлове
                      ТРИКРАКА МАСА НЕ КУЦА:eek:

                      Коментар


                      • #12
                        До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                        Колега, извинявай, че ти пиша в темата! Въпросът ми е дали мога да купя някой елементи от този последния москвия на колегата aleksandrov1973?Ако може някакъв телефон за връзка.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                          Първоначално публикуван от Caxo Преглед на мнение
                          Колега, извинявай, че ти пиша в темата! Въпросът ми е дали мога да купя някой елементи от този последния москвия на колегата aleksandrov1973?Ако може някакъв телефон за връзка.
                          Москвето се продава цялото не на части.0879432392.
                          ТРИКРАКА МАСА НЕ КУЦА:eek:

                          Коментар


                          • #14
                            Мигачи... проблем...

                            Така, за да се закара до КАТ, автомобила ще се движи по пътищата. Съответно трябва да е изряден от към светлини и светлинни сигнали. Мислех, че няма проблеми... докъто не заваля. Протече през долния ръб на оплътнението на предното стъкло. Някога някой е навирал блукит и сега като се е спекал от слънчето се е свил и има една прилична фуга. Малко след като заваля първия дъжд когато вече беше мой, мигачите отказаха, заедно със всички датчици на таблото. Реших, че някъде замасява и е по - важно да оправя мигачите нищо, че не знам колко бензин има, и без това сега особенно не вярвам на датчика. След кратко мислене стиганх до заключението, че е от релето. Като изсъхна след няколко дни мигачите пак започнаха да работят. Днес свалих "бакелита" (при мен е отлят от алуминии както при много други) отвих болтчето което държи релето точно под най - големия теч. Пъхнах го в найлонова торбичка, после в друга и го излолирах. На всичкото отгоре го обърнах с гладката страна нагоре и го вързах със непотребни жички по - близо то таблото, във въздуха. И да се намокри няма да проникне вода през изолацията. Мигачите си работеха и реших, че съм решил проблема... Е, да ама не! Реших да проверя системата за минене на предното стъкло. Маркучите ми изглеждаха здрави одрязах краищата им и ги сложих наново за да няма течове. Добре обаче... макар и да пръскаше вода по предното стъкло течеше сериозно. И...мигачите отказаха. . Не е от релето, някой да има идея от къде е? Иначе разкачам всичко по таблото и го свалям цялото... проблема е там, че е много работа за толкова кратък срок, а и без това ще го свалям след Кат...
                            Някой има ли идеи от какво може да е?
                            Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

                            Коментар


                            • #15
                              До: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                              здравей колега...вместо да се чудиш и притесняваш,най-добре повикай някой добър авто еладжия да направи малко диагностика.....ако трябва с 1 маркуч имитирай дъжд дори и да не вали,,,,ако човека си разбира от работата с уредите си ще разбере откъде ти дава на късо.....по принцип не знам как са ти разположени бушоните....но някои предпазител ако ти дава на късо системата може да пада на контакт като включиш уреда,,,и след време се оправя сам.....при старите руски коли често е така....
                              успех..с реставрирането.....радвам се за този автомобил че е попаднал в добри ръце......всеки ден го виждах в бургас,,,,много красив

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X