Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Въпрос за морска радиостанция.

    Tъй като нашето лодче е малко, за непрофесионални цели и регистрирано за 2 милната зона, не водим корабен дневник. А иначе ставаше дума за коринтския залив, северната страна. Обикаляхме от Рио до Антикира. А иначе това за 69 канал много ми хареса. Сигутно някой зевзек го е избирал, защото в таблицата на Стандарт хоризонта срещу него пише "За удоволствие" - поза 69!

    Коментар


    • От: Въпрос за морска радиостанция.

      Мммммм да трудно се забравя пък и не се сещам дали тая станция имаше Фамилен канал който може да се ползва и на брега,но на мен не ми вярвай много,законите там много не ги следя,че са глупави.
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • От: Въпрос за морска радиостанция.

        За персонални разговори, леки шеги и закачки по принцип се използва най-малката мощност на станцията (low power), например 1W. В нашия регион са най-подходящи 15 и 69 канал. Важно е, може да се ползват и други свободни канали (напр. 9, 68, 72 ) но задължително на най-малката мощност на станцията.
        Така се избягва заглушаване на други връзки. Винаги се прослушва даден канал, преди да се използва. Ако е чист, пробвате на най-малка мощност. Ако по някаква причина връзката е слаба, се отива на следващата мощност, но не най-голямата. Сменете позицията, особено ако сте на брега, но не вдигайте ненужно мощността. Така и батерията изкарва много по-дълго.
        Show must go on!
        LZ1VES

        Коментар


        • От: Въпрос за морска радиостанция.

          Колеги имам следното питане, свързано донякъде с темата.
          Моторна яхта, оборудвана си е с радио, и с всичко необходимо, защото ще вози гости на Ловно Стопанство "Студен Кладенец". Лодката ще плава в язовир Студен кладенец.
          Има ли проблем да купим и сложим на вилата стационарна радиостанция на морските канали и кой канал е добре се ползва за вътрешна връзка. Надморска височина около 230 метра. Далечината на необходимата връзка е около 20 км.

          Коментар


          • От: Въпрос за морска радиостанция.

            Разбира се, може да се ползват морските канали. Във вътрешността КРС раздава морските честоти на таксиметрови служби например, та трябва да се чуе и да не се използват. Може да се провери в КРС за района какво е дадено.
            Добре е да се използват нетърговските канали (които са за това) - 9, 68, 69, 71, 72, 78. Във всички случаи няма да са ангажирани, подобно на радиолюбителските.
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • От: Въпрос за морска радиостанция.

              Веско, в България ти е разрешено да инсталираш стационарно и предаваш по морско УКВ от брега без специално разрешително? Тук никой не ти иска нищо, ако станцията ми е на лодка, ама не мога да си я инсталирам и предавам от балкона без разрешително.

              Към колегата по горе- тия 20километра включват ли хълмове между вилата и язовира или е пряка видимост?

              И още нещо- редовно ми се случва да чакам някой да се обади от брега да ходя да го взимам- много е по-добре да го чакам да ми се обади по телефона в джоба а не да трябва да съм залепнал с часове до радиото. Поне сложете радиото на вилата в механата, че да го слушате постоянно /много бързо омръзва да си дежурния по УКВ.../
              Последно редактирано от NIKSD; 15-11-17, 12:13.
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • От: Въпрос за морска радиостанция.

                За връзка с екипажа може да се ползват морските честоти - от брега, от лодка и т.н. - разбира се ако се ползват от лица с морска компетентност, мисля това се подразбира.
                Show must go on!
                LZ1VES

                Коментар


                • От: Въпрос за морска радиостанция.

                  Благодаря за отговорите.
                  Определено ще е в залата за гости
                  Там има постоянно някой, който следи движението на животните из резервата.
                  Тъй като си нямам идея дали някой от служителите на стопанството има капитанско, въпроса за радио връзката ще го отнеса по правомощие към КРС. Най вероятно ще трябва да регистрират като наземна радио мрежа. А могат да ни пратят във Бургас да регистрираме яхтата в МА ( нямам си идея за произхода ) и да изискват от тях документ и тогава да ни позволят регистрация на стационарно радио.
                  Предложените канали ще ги прослушам, за да мога при попълване на документите за КРС да заявя подходящия канал.

                  Коментар


                  • От: Въпрос за морска радиостанция.

                    NIKSD "Към колегата по горе- тия 20километра включват ли хълмове между вилата и язовира или е пряка видимост? "

                    Tерена е планински. Самата Вила е на 100 до 200 линейни метра от брега в зависимост от водното ниво в язовира. Денивелация не повече от 10 метра.

                    ето и линк към google maps:

                    https://www.google.bg/maps/@41.63153...!3m1!1e3?hl=bg

                    и самата база

                    https://static.pochivka.bg/sights.bg...04012ac6f6.JPG

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X