Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за морска радиостанция.

    Решил съм да си порачам морска радиостанция за лодката с фиксирани честоти, секънд хенд от щатите. Айкън за 125 долара.
    Въпросите:
    1. ще имам ли проблеми на митницата, напр. удостоверение за радиолюбител.
    2. същите ли са морските честоти у нас, четох, четох, ама не ми стана много ясно.
    3. може ли да се отключи и да ползва и други честоти.
    4. мога ли да си сглобя антена сам или да не се стискам за още 50 долара.

    благодаря!
    Няма! Свършиха.

  • #2
    До: Въпрос за морска радиостанция.

    Морските честоти са същите не само у нас ами в цял свят и са в честотен диапазони 156.025 - 157.425 MHz, 160.625 -160.975MHz и 161.475-162.025 MHz.

    Нито тази станцията, нито честотите имат нещо общо с радиолюбителите и техните лицензи.
    До сега не съм чул някой да е имал проблем по митници с внасяне на такава техника, нито да се изискват специални документи.
    Вече ако почнеш да я ползваш на тези честоти не по предназначение - проблемите ти са почти сигурни!

    За отключвания не знам, зависи много от модела - трябва да търсищ в нета, но е много малко вероятно...
    А и с този диапазон в най-добрия случай най-много да влезнеш долу в любителския 144-146 или да се качиш горе при полицията. И в двата случая няма какво да правиш на тия обхвати ако не си радиолюбител, а пък за полицейския смятам няма нужда да говорим...
    Последно редактирано от bobs; 17-03-10, 00:33.

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос за морска радиостанция.

      Не бях видял, че си написал "с фиксирани честоти" - значи може да забравиш за някакво "отключване"!

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос за морска радиостанция.

        Тоест няма разлика в американския и европоейския стандарт?
        Няма! Свършиха.

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос за морска радиостанция.

          Първоначално публикуван от horazio Преглед на мнение
          Тоест няма разлика в американския и европоейския стандарт?
          В случая няма ни европейски, ни американски, ни китайски стандарти, има морски, а те за цял свят.
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос за морска радиостанция.

            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
            В случая няма ни европейски, ни американски, ни китайски стандарти, има морски, а те за цял свят.
            Честно казано има 2 разпределения на каналите поне в интернет ( уса и други ) разликата е 1 %

            като основните канали съвпадат

            http://www.navcen.uscg.gov/marcomms/vhf.htm

            http://www.navcen.uscg.gov/marcomms/apps18.htm

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос за морска радиостанция.

              Мерси пичове!
              Няма! Свършиха.

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос за морска радиостанция.

                В случая няма ни европейски, ни американски, ни китайски стандарти, има морски, а те за цял свят.
                Еййй просто Ви виждам как викате US Coast Guard,VTS,Port Op на стандартните морски канали и чакате да Ви отговорят... Ще почакате!

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос за морска радиостанция.

                  Първоначално публикуван от Morskia Преглед на мнение
                  Еййй просто Ви виждам как викате US Coast Guard,VTS,Port Op на стандартните морски канали и чакате да Ви отговорят... Ще почакате!
                  Кое им е нестандартното на т.н. "морски честоти" (156.025 - 157.425 MHz, 160.625 -160.975MHz и 161.475-162.025 MHz.)?
                  Моля, преди да отговаряте, прочетете ако не цялата тема, то поне първото мнение!
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос за морска радиостанция.

                    Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                    В случая няма ни европейски, ни американски, ни китайски стандарти, има морски, а те за цял свят.
                    Вижте какво сте написали! Не съм го писал АЗ!!!

                    В случай как да няма? Айде сега да не спорим....че оспамихме темата на човека!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос за морска радиостанция.

                      Сега ще пиша много бавно:

                      Има международни конвенции за разпределение на ефира. В тях са определени т.н. "морски честоти" (по-горе са описани и честотните диапазони) в т.н. "двуметров обхват". Определени са и съответните модулации. За по-лесно използване (предполага се, че с радиостанции ще работят и технически неграмотни ), честотите са дефинирани като "канали" и обозначени със съответен номер.

                      Дано сега сте ме разбрали...
                      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос за морска радиостанция.

                        В някои случаи могат да ви искат документ за правоспособност. На мен са ми искали в чужбина. Капитанската книжка дава право за притежание, пренасяне и използване на радиостанция в морския VHF диапазон.
                        Show must go on!
                        LZ1VES

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въпрос за морска радиостанция.


                          Сега ще Ви дам някой от притежаваните от мен преносни VHF - Apelco или ЕМЕ и ще Ви гледам сеира как използвате канал 01А,05А 07А 18А 19А 20А 21А 22А 23А... като просто ги нямат!
                          2. същите ли са морските честоти у нас, четох, четох, ама не ми стана много ясно.
                          Изписаното досега беше с умисъм да не си купи някъква с USA Стандарт без INT стандарт...никъде не е писал какво ще купува а Вие му казвате че
                          В случая няма ни европейски, ни американски, ни китайски стандарти, има морски, а те за цял свят.
                          Нещо да съм сбъркал? Ама аз какво се обяснявам като съм технически неграмотен...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въпрос за морска радиостанция.

                            Леле, ако знаех, че ша се карате щях да се се извиня предварително.

                            Сега на въпроса - да си поръчвам ли ICOM - 500 от щатите или не!?

                            Доколкото
                            схващам
                            въпроса
                            ми
                            се
                            оказа
                            сложен, а?
                            Няма! Свършиха.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въпрос за морска радиостанция.

                              Ааа караме се! Просто обсъждаме! Дай линк да я видим...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X