Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Въпрос за морска радиостанция.

    Да де, ама никой не те пита, как си си го купил. Преди 20 години си можел да вземеш голям район на плаване с Картер, Петерсон или Дюфур, но сега не можеш или поне, според изискванията на МА не можеш. На Дюфура, да кажем е напълно възможно да му се направят херметични прегради, както отпред, така и отзад (говорим за Дюфур 1300, по-известен в България като Конрад 24), тя задната даже си му е почти готова, пък имаш и люк, през който да се навреш там, ама на Картера и на Петерсона ми се струва направо невероятно, без преди това да изрежеш половината лодка.
    There's someone in my head but it's not me...

    Коментар


    • #92
      От: Въпрос за морска радиостанция.

      Можел да вземеш.....е те за това не ги питам,според някой клатикурец дето океан е виждал по телевизията може да е какво да е,според мен поне е паля и тръгвам па той да стои и чака да му искам разрешение.

      Нямада ти казвам колко хиляди морски мили имаме с грешните според някой акълия лодки,а като го питам колко мили е плавал през живота си и се оказва,че аз ги правя за 5 месеца.Ма иначе акъл ръси,закончета мисли.Айде на ремьк........и да не псувам
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #93
        От: Въпрос за морска радиостанция.

        Проблемът е, че в България не ги мързи да запалят граничния катер и да те догонят насред морето, дори и само затова, че си тръгнал от Балчик за Созопол, без да ги уведомиш по УКВ-то, пък какво остава да минеш покрай Резово, посока Истанбул, където онези постоянно дебнат. Ако не си държиш лодката в България, тогава проблемът е никакъв, но ако ти се налага често да взимаш контрола от Царево, тогава трябва и документите да са ти изрядни.

        Има ли начин, темата да се премести в другия форум, че проблемът с радиостанциите май остана далеч на заден план
        There's someone in my head but it's not me...

        Коментар


        • #94
          От: Въпрос за морска радиостанция.

          А ако нямам УКВ и не ги предупредя какво,длъжен съм да имам и радио ли?
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #95
            От: Въпрос за морска радиостанция.

            Идея си нямам, за това се опитвам да науча, какви проблеми бих могъл да имам, ако се регистрирам под холандски флаг, без радио-лиценз (респективно - без радио) и си карам лодката в България.
            There's someone in my head but it's not me...

            Коментар


            • #96
              От: Въпрос за морска радиостанция.

              Лодката, като си я регистрираш, може да си ползваш радиото без лиценз! Ползването на обикновена VHF морска радиостанция идва автоматично с капитанското право. Преди години, като са ме проверявали за радиостанция (на сушата), питат - имаш ли документи за радиото и имаш ли капитанска книжка да я ползваш. По съществуващите наредби, трябва радиото да има сертификат за съответствие (обикновено е напечатан на последната страница на ръководството) и документ за собственост - фактура например. Като си лицензиран капитан, по закон ТРЯБВА да можеш да ползваш УКВ радиостанция, значи имаш право да притежаваш и носиш. Абсолютно нищо друго не трябва.
              Презумпцията е, че УКВ станциите имат малък обхват и не пречат на основния морски трафик, на практика се ползват в същия обхват като светлинните, звуковите и др. морски сигнали.

              Когато се ползват радиостанциите в режим DSC, там се изисква регистрация, callsign и MMSI, защото цялата цифрова идентификация, обмяна на съобщения и аларми се предават на една единствена честота (канал 70), цифровата модулация предполага много по голямо покритие и трябва да има много точен регламент и ред.

              Притежаването на КВ (късовълнова) станция на лодките, особено район V (без ограничение разстоянието на плаването), дава възможност за проходимост и връзка на практика по цялото земно кълбо. Затова там изискванията за радиообмен, дисциплина, DSC и т.н. се подчиняват на много по-строги правила и се изисква съответната квалификация на радиооператор.
              Show must go on!
              LZ1VES

              Коментар


              • #97
                От: Въпрос за морска радиостанция.

                Попринцип съм склонен да повярвам, че не всяко VHF радио трябва обезателно да се регистрира, защото това мен ме устройва и ми е приятно да го вярвам. Но, не съм съгласен, че капитанската книжка ти дава право да работиш с VHF радио. Преди години сме плавали с приятели на чартърни лодки в Гърция и в Хърватска. В Гърция, никой нищо не ти иска, ама в Хърватска ти искат кетап за оператор на VHF радио или т.нар short range certificate, така че ми се наложи да си извадя и този кетап, който е даже много по-важен от капитанската книжка. По света, за да караш яхта (до някакъв определен размер), въобще не ти е нужно никакво капитанско право, но на борда трябва да има поне един лицензиран радио-оператаор, ако лодката е оборудвана с VHF радио. За справка, на моя кетап за радио-оператор, никъде не пише, че се касае за радио с DSC или без. Пък и лодките в Хърватска не бяха обезателно оборудвани с такива радиа, но във всички случаи ти искат лиценз при наемането на лодката, като капитанската ти книжка не я възприемат като радио-кетап.
                There's someone in my head but it's not me...

                Коментар


                • #98
                  От: Въпрос за морска радиостанция.

                  А, става въпрос за различни законодателства. Досега говорим само за българското.
                  Ако имаше Македония например море, сигурно ще трябват още 10 кетапа.
                  Ако искаш да си изряден навсякъде, вадиш съответния GMDSS лиценз.
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #99
                    От: Въпрос за морска радиостанция.

                    Именно в България, накараха всички, които имат лодки за разходка и трябва да носят на борда VHF-радио (без DSC), да изкарат въпросния GMDSS-курс, откъдето им издадоха нещо от сорта на ROC, за да имат право да си ползват легално радиостанциите.
                    There's someone in my head but it's not me...

                    Коментар


                    • От: Въпрос за морска радиостанция.

                      Не за всички, според района на плаване.
                      Show must go on!
                      LZ1VES

                      Коментар


                      • От: Въпрос за морска радиостанция.

                        Говоря за район на плаване до 500м. от брега. В това съм сигурен, защото имам доста познати от Созопол, които карат туристи насам-натам и, които по-миналото лято трябваше да карат този курс, защото иначе нямаше как да си регистрират лодките за сезона. Просто капитанското свидетелство не ти дава право да ползваш VHF-радио.
                        There's someone in my head but it's not me...

                        Коментар


                        • От: Въпрос за морска радиостанция.

                          Еее, това не е лодка за собствен кеф, а за возене на туристи! Нека не бъркаме любителското плаване с бизнеса.
                          Това изискване е от същата наредба 68.

                          Нека се придържаме към темата за любителско плаване...
                          Show must go on!
                          LZ1VES

                          Коментар


                          • От: Въпрос за морска радиостанция.

                            Не е така. Искат им кетап за радио-оператор, защото трябва да носят радиостанция. Обикновените рибарски лодки, със същия район на плаване не са длъжни да носят УКВ, но ако носят - и на тях ще им искат същия кетап. Тъй като не ми се искаше да продължавам да споря, без да съм се подготвил, затова изчетох отново "любимото" си Разпореждане 68 или поне тази част от него, която касае радиооборудването. Ето какво пише там:

                            Корабите снабдени със стационарна радиостанция трябва да имат поне един член от екипажа с минимална правоспособност:

                            -радиооператор "местно плаване" - за район II и за плавателните съдове, извършващи сезонен превоз на хора
                            -радиооператор "ROC" за район II и международно плаване
                            -радиооператор "GOC" за райони III, IV и V

                            Корабите от международно плаване, на които има монтирана стационарна корабна радиостанция (включителни излъчващите средства) трябва да имат издадено Разрешително за корабна радиостанция от ИА Морска администрация.

                            Тук ключовата дума според мен е "стационарна радиостанция", така че може би, ако се шматкам с едно преносимо УКВ, никой не може да ми направи проблем.
                            Последно редактирано от Zeehond; 23-10-13, 19:19.
                            There's someone in my head but it's not me...

                            Коментар


                            • От: Въпрос за морска радиостанция.

                              Колеги Мореплаватели!
                              1-Купи си едно радио с DSC 25W и една антеса с кабел.Цена на марината в Созопол 500 520лв за всичко!ICOM -работи отлично.
                              2-Няма да ходиш в морска администрация за лиценз за корабна радиостанция защото:куп причини-ако те интересува пиши ще ги опиша.
                              3-Гранична Полиция (препоръчително да се обадите с цел безопасност, защото когато влезем да ви търсим със спасителен катер или друг съд е добре да знаем колко души да търсим.Пример намираме вас и жена ви а детето не.Вие сте в хипотермия или безсъзнание и ние сме доволни, че сме си свършили работата.След ден два вие се възстановявате и питате за детето си което е било с вас на лодката и ние чак сега разбираме....
                              4-НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ЧЕ ВСЯКО ИЗИСКВАНЕ НА МОРСКА АДМИНИСТРАЦИЯ Е НАПИСАНО С МНОГО МОРЯШКА КРЪВ.УВАЖАВАЙТЕ ГИ!
                              5-При Сезонен превоз на пътници никъде не е написано че трябва да имате УКВ с DSC.Кораб с отдалечаване 500 метра от бряг може да има преносимо УКВ 5W или 9W, но те нямат DSC(Digital Selective Calling) следователно не е необходим и GMDSS сертификат Global or Restrictet(GOC or ROC).

                              Коментар


                              • От: Въпрос за морска радиостанция.

                                5.- Имам 2 ръчни УКВ станции с DSC
                                4. И на други места загиват моряци, но си нямат такива простотии в правилника. Не е до кръв, до мозък е. Да се чустват уважени!
                                3. Точно на гранична полиция лично аз никога не бих се обадил.

                                Заповядай-

                                http://www.dschandheld.com/
                                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X