Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Въпрос за морска радиостанция.

    Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
    Колега, ти в морето плавал ли си?
    Не само за това се ползва радиото. Когато напускаш порта се обаждаш на гранична полиция и казваш къде и за колко време излизаш, метеопрогнози и актуална информация за морето( къде какво свети/несвети, кой/какво е паднало зад борда, къде и т.н). Като се прибираш пак на граничарите. Въобще радиото е много необходим жизнеобезпечаващ уред.
    Че е полезна станцията в морето - полезна е, спор няма! Даже е задължителна!

    И всъщност плавал съм в морето главно с малки лодки и скутери и туристически корабчета около бреговете и това с обаждането по станцията за международните пристанища и големите търговски кораби
    може и да важи, но за малките дето не напускат териториалните води със сигурност го няма или поне никой не го спазва...

    По морето яхтени пристанища колкото искаш с всякакви рибарски лодки и плаващи черупки. Колко от тях мислиш имат радиостанции? Само по-големите и повечето изобщо не ги използват щото съм ги гледал...

    Колегата ако ще я ползва тая станция за някое скутерче или надуваема лодка с мотор, никой никъде няма да го кара да се обажда по станцията!

    Коментар


    • #32
      До: Въпрос за морска радиостанция.

      Добреее, хайде за да не спорим напразно кажи ми за тези неща:
      Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
      ...Когато напускаш порта се обаждаш на гранична полиция и казваш къде и за колко време излизаш...
      Като се прибираш пак на граничарите....
      Ако наистина е така - къде и в кой закон или местна наредба е дефинирано, че си задължен да го правиш?

      А за колегата със станцията съм извадил някой документи и го съветвам да ги прочете задължително, ако има намерение да ползва радиостанцията от плавателно средство:

      Наредба № 14 за оборудването, регистрацията и използването на радиотелефонната служба в корабоплаването по вътрешните водни пътища, изд. МТС, ДВ бр. 89 от 12.10.2004г.:

      Ето някои акценти от нея:

      Раздел II
      Регистрация по обща лицензия. Разрешителни и удостоверения

      Чл. 5. (1) Далекосъобщения чрез корабни радиостанции в корабоплаването по вътрешните водни пътища на Република България се осъществяват по условията на Обща лицензия № 205 за осъществяване на далекосъобщителна дейност за собствени нужди за целите на морска подвижна и въздушна подвижна радиослужба (обн., ДВ, бр. 108 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 96 от 2001 г.) и след издаване на разрешително за корабна радиостанция.

      (2) Удостоверението за регистрация по обща лицензия и разрешителното за корабна радиостанция се издават от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).

      Чл. 7. Разрешителното по чл. 5, ал. 2 се съхранява на борда на кораба и при поискване се представя на контролните органи за проверка.

      Чл. 8. (1) На всяка корабна радиостанция преди да бъде пусната в експлоатация, Изпълнителна агенция "Морска администрация" (ИА "МА") извършва преглед и издава удостоверение за корабна радиостанция.

      Чл. 12. (1) Всяка корабна радиостанция, участваща в радиотелефонната служба по вътрешните водни пътища, трябва да има наименование и специфичен повиквателен сигнал, чрез който да бъде повикана и разпозната при установяване на радиотелефонна връзка.
      (3) Наименованието и сигналът за повикване се предоставят от ИА "МА" след заявление от корабопритежателя.

      Чл. 14. Всяка радиостанция, намираща се на борда на кораба и участваща в радиотелефонната служба по вътрешните водни пътища, се оборудва с идентифициращо (разпознаващо) устройство за предаване на кодови сигнали от Автоматичната система за разпознаване на предавателя (ATIS).

      Чл. 15. (1) На корабите се изполват радиостанции с изходна мощност до 25 W.

      Чл. 18. До работа с корабна радиостанция се допуска лице, което притежава свидетелство на оператор на корабна радиостанция, работеща в режим на радиотелефония, издадено по реда на Наредба № 6 от 2003 г. за компетентност на морските лица в Република България (обн., ДВ, бр. 83 от 2003 г.; изм., бр. 100 от 2003 г.). (капитанското право няма нищо общо с това свидететлство и не съм сигурен, че капитанското ти дава право да работиш с такава станция...)

      Чл. 19. Операторът на корабна радиостанция е длъжен постоянно да носи свидетелството по чл. 17 за представяне на контролните органи при проверка.

      ---------------------------------------------------

      ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПРАВИЛА ЗА МОРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

      Акценти:

      Глава втора.
      РАДИООБМЕН В МОРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА
      Чл. 8. (1) При извършване на радиокомуникации в откритите български морски пристанища се спазват разпоредбите на Конституцията и Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения, радиорегламента, резолюциите и препоръките, включени в тях.

      (2) При радиокомуникациите се забранява:
      1. да се използват честоти, канали, класове и мощности на излъчване, които не са указани в разрешението за използване на радиостанцията (радиолиценза);

      2. да се нарушават действащите норми по отношение на използване на радиочестотите, стабилност на честотата, девиацията на модулацията, хармонични и извън лентови излъчвания;

      3. да се увеличава мощността на предавателите над тази, която е указана в разрешението за ползване на радиостанцията (лиценза);

      4. да се установява връзка с кореспонденти, на които не е разрешено това;

      5. да се ползват повиквателни сигнали и идентификации, които не са им присвоени;


      6. да се приемат за предаване радиотелеграми и да се допускат телефонни разговори, съдържащи непристойни, обидни, оскърбителни и накърняващи човешкото достойнство думи, а така също - и текстове, насочени срещу безопасността и държавните интереси на Република България;

      7. да се извършва какъвто и да е радиообмен на честотите за бедствие и повикване, с изключение на излъчване на сигнали за бедствие, срочност и безопасност, а така също съобщения за бедствие;


      8. да се използват радиотелефонните и радиотелеграфните предаватели, освен УКВ радиостанциите при подхождане, престой на котвена стоянка и в пристанище, с изключение на корабни земни станции от морската подвижна спътникова служба и при аварийни ситуации, с разрешение на директора на съответната дирекция "Морска администрация";

      9. да се открива и закрива радиовръзката без излъчване на установените повиквателни сигнали;


      10. да се разгласяват съдържанието или факти за приемането на каквито и да е съобщения, да ги публикуват, а така също да прехващат и използват прехванати съобщения, които не са предназначени за общо ползване;

      11. да се употребяват произволни кодове и съкращения;

      12. да се излъчват лъжливи или фалшиви сигнали, повиквания и съобщения за бедствие;

      13. да се променя формата на установената отчетна документация;

      14. да се инсталират в станциите от морската подвижна служба и морската подвижна спътникова служба радиоелектронни средства без необходимите документи за одобрение и разрешение за ползване (радиолиценз).

      Ето и още един важен документ:

      Разпореждане № 68 - изисквания към корабите, които не попадат в обхвата на международните конвенции


      Акценти:

      * При условие, че на плавателния съд е монтирана стационарна корабна радиостанция, използваща DSC, то тя трябва да има издаден от ИА”Морска администрация” повиквателен сигнал (Call Sign) и идентификационен номер от Морската подвижна служба (MMSI).


      Забележки:
      1. Корабите, превозващи повече от 12 пътника трябва да бъдат снабдени допълнително с 1 бр. преносима или стационарна УКВ радиостанция;

      2. Корабите снабдени със стационарна радиостанция трябва да имат поне един член на екипажа с минимална правоспособност:
      • радиооператор „местно плаване” – за район II и за плавателните съдове, извършващи сезонен превоз на хора.
      • радиооператор ”ROC” за райони II в международно плаване;
      • радиооператор “GOC” за райони III, IV и V;

      ------------------------------------------------------------------------

      Това са законите, а вече кой какви радиостанции ще монтира и как ще използва - легално/нелегално, със занци без знаци, с тапии или без, си е негова работа и отговорност...

      Успех!
      Последно редактирано от bobs; 19-03-10, 12:28.

      Коментар


      • #33
        До: Въпрос за морска радиостанция.

        Единственото, което успях да намеря за задължителна радиокомуникация е указано в задължителните правила (документа от горния пост) и се отнася само за кораби с дължина над 24 метра маневриращи в контролирани пристанища и комуникацията се състои в искане на разрешение от дежурния контрольор по трафика. Описаните такива пристанища са само Варна и Бургас!

        Какви гранични полиции, какви чудеса...?

        Иначе ако няма наредба - ти можеш да си се обаждаш на когото си искаш и да си докладваш каквото си искаш, но това изобщо не означава, че е задължително...
        Последно редактирано от bobs; 19-03-10, 17:13.

        Коментар


        • #34
          До: Въпрос за морска радиостанция.

          Първоначално публикуван от bobs Преглед на мнение
          Единственото, което успях да намеря за задължителна радиокомуникация е указано в задължителните правила (документа от горния пост) и се отнася само за кораби с дължина над 24 метра маневриращи в контролирани пристанища и комуникацията се състои в искане на разрешение от дежурния контрольор по трафика. Описаните такива пристанища са само Варна и Бургас!

          Какви гранични полиции, какви чудеса...?

          Иначе ако няма наредба - ти можеш да си се обаждаш на когото си искаш и да си докладваш каквото си искаш, но това изобщо не означава, че е задължително...
          Официално те каня лятото на разходка с мойта лодчица. Няма да се обадим като излизаме, та да видиш кой ще ни посрешне като се прибирамеее...
          С написан АУАН при това. Плащали сме няколко такива, има я нормативната база. Ако толкова много те интересува, обади им се на граничарите и ги питай. Аз не се интересувам когато виждам логика в изискването им(знаят кога да почнат да те търсят). Опита който споделям е базиран на ежедневно пребиваване в морето като екипаж и капитан на 30 футова ветроходка и на 11 м моторна лодка.
          Поздрави
          I get High by going Down

          Коментар


          • #35
            До: Въпрос за морска радиостанция.

            Хм... значи все пак го има това разпореждане някъде. За пристанище Варна ли става дума това?

            Като са ви глобявали така - питали ли сте ги на какво основание ви глобяват (иначе си е чист рекет )? Понеже това е интересен казус. А ако някой идва от друго място и не знае, че трябва да говори с граничните какво става? Ами ако лодката няма радиостанция???
            Последно редактирано от bobs; 19-03-10, 20:07.

            Коментар


            • #36
              До: Въпрос за морска радиостанция.

              Хора, полемиката се оказа интересна и много поучителна, за съжаление скъпите ни хамерикански приятели поискаха 300 /триста/ долара за доставката до БГ и това ме накара да размисля.
              Да има някой случайно разходка да САЩ тия дни???
              Няма! Свършиха.

              Коментар


              • #37
                До: Въпрос за морска радиостанция.

                Първоначално публикуван от horazio Преглед на мнение
                Хора, полемиката се оказа интересна и много поучителна, за съжаление скъпите ни хамерикански приятели поискаха 300 /триста/ долара за доставката до БГ и това ме накара да размисля.
                Да има някой случайно разходка да САЩ тия дни???
                Хах... педерастка работа... Питай ги няма ли опция да ти я изпратят по US mail или нещо по-евтно?
                Тоо честно казано не знам дали и по DHL ще излезе чак толкова пари за 1 кило пратка....
                Или това е просто някакъв търговски трик - уж ти я продават за $100, пък после дай още $300 за доставка... Егати...

                Коментар


                • #38
                  До: Въпрос за морска радиостанция.

                  Гадно,
                  имам приятел, който ходеше поне веднъж месечно, ама от нова година насам кризата претакова бизнеса и не е ясно кога ще ходи.
                  Няма! Свършиха.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Въпрос за морска радиостанция.

                    Първоначално публикуван от horazio Преглед на мнение
                    Гадно,
                    имам приятел, който ходеше поне веднъж месечно, ама от нова година насам кризата претакова бизнеса и не е ясно кога ще ходи.
                    А не може ли европа - виж това

                    http://cgi.ebay.co.uk/ICOM-M-411-Fix...b#ht_684wt_939

                    или това

                    http://cgi.ebay.co.uk/LOWRANCE-LVR-2...ht_2331wt_1165

                    в ебай ма и др. морски радиа

                    поне можеш да го внесеш бе мито че е от еврозоната.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Въпрос за морска радиостанция.

                      Да, но какво ли им е състоянието? на ползваните...
                      А другите скъпички ми се виждат май...
                      Няма! Свършиха.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Въпрос за морска радиостанция.

                        Първоначално публикуван от bobs Преглед на мнение
                        Единственото, което успях да намеря за задължителна радиокомуникация е указано в задължителните правила (документа от горния пост) и се отнася само за кораби с дължина над 24 метра маневриращи в контролирани пристанища и комуникацията се състои в искане на разрешение от дежурния контрольор по трафика. Описаните такива пристанища са само Варна и Бургас!

                        Какви гранични полиции, какви чудеса...?

                        Иначе ако няма наредба - ти можеш да си се обаждаш на когото си искаш и да си докладваш каквото си искаш, но това изобщо не означава, че е задължително...
                        Колега, няма начин да влезеш в марина където и да е по света и да не се обадиш по станцията. Редовно ползвам станция например в Гърция лятото, Холандия през есента и т.н. Обаждаш се на честотата на марината, казваш си името на лодката и питаш - "може ли да вляза?". Ако си на зор, казваш просто че влизаш ама гледаш много внимателно да не те измете някой от входа...

                        Затова е и обаждането на излизане - ако например входа е дълъг и крив, ако няма добра видимост или просто не можеш да видиш и знаеш всичко...

                        Та във всякакъв смисъл е задължително да има радиостанция за моторни лодки и яхти. И всички предписани и препоръчителни средства за сигнализация и спасяване, дори някои за по-горен клас съд.

                        Слушането на 16 канал е полезно и задължително - пуска се винаги на макс, та да го чуеш и задрямал. Викали са ме от лодка със счупен двигател. Нямаше други наблизо - без радиото нямаше как да ги видя.
                        Последно редактирано от Веско; 03-04-10, 13:20. Причина: Допълнение
                        Show must go on!
                        LZ1VES

                        Коментар


                        • #42
                          До: Въпрос за морска радиостанция.

                          Слушането на 6 канал е полезно и задължително
                          За какво го слушате този канал? Или само някъде локално?
                          Или имате предвид 16 канал Стига сме обърквали хората...

                          Коментар


                          • #43
                            До: Въпрос за морска радиостанция.

                            Да, за 16 канал става въпрос, ама стават грешки... Извинявам се!
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #44
                              От: Въпрос за морска радиостанция.

                              Здравейте,

                              Нов съм тук и виждам, че темата е стара, но не попаднах на по-подходяща, за да изложа проблема си, а и нова не ми се отваря, защото тук вече сте обърнали внимание и на правния въпрос, който всъщност ме вълнува мен. Казусът е следният:

                              Имам лодка, която искам да регистрирам под холандски флаг, защото е много по-лесно и евтино, от това да я регистрирам в България. Лодката си има станция с DSC, но от холандския регистър не могат да ми издадат лиценз за нея, както естествено и MMSI-номер, при положение, че нямам постоянен адрес в Холандия. Иначе, аз си имам т.нар. short range certificate, което ми дава право да боравя с яхтено УКВ, но очевидно законът не ми позволява да го правя, тъй като самото УКВ няма лиценз.

                              Въпросът ми е, дали има някакъв начин да регистрирам това УКВ в България или, ако не това, то някое преносимо, без DCS, защото очевидно от българската морска администрация, няма как да получа Call-sign и MMSI-номер, при положение че лодката е под холандски флаг.

                              Иначе, с холандската регистрация нямам ограничение в района на плаване, но пък нямам възможност да ползвам УКВ или поне нямам такова право.

                              Благодаря предварително за мненията ви.
                              There's someone in my head but it's not me...

                              Коментар


                              • #45
                                От: Въпрос за морска радиостанция.

                                Не виждам с какво е по-скъпо и по-сложно регистрирането на лодката в България. Просто трябва да имате документите и задължителното оборудване. Процедурата става и от София, за максимум 2 седмици. Подавате заявлението, уговаряте се с инспектора да види/снима лодката и оборудването и всичко е наред. В същата молба за регистрация на съда, се пишат една или колкото имате морски радио станции. Заедно с регистрацията, получавате и MMSI номера.
                                Show must go on!
                                LZ1VES

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X