Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фотографията през нощта

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фотографията през нощта

    Да, но по какъв начин това променя как една матрица "шуми"? Това, че снимаш гняс между теб и обекта дали прави една матрица по-лоша? И как би ти помогнала мартицата, ако имаш препятствия между предната леща и обекта на интерес?

    Примерно в моя случай все "препятствия" ми пречат на кадрите. Ама те тея препятствия май са най-вече на около разстояние 3-20см зад окуляра.
    Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

    UaZ 469B

    Коментар


    • От: Фотографията през нощта

      Не мисля че може "лош" обектив да причини шум, но това което може да се получи са повече зони които изглеждат не на фокус. При тях пък често апарата губи акъл и започва да ги заглажда по някаква своя логика. В такива случаи (включително и в случая описан по-горе, с мараня и гняс), често се получават едни "артефакти" които изглеждат именно като гаден шум, а всъщност не са шум а артефакти.

      Особено лесно се получава и при употребата на обектив с не особено читави параметри върху апарат с много мегапиксели и заводски реглаж на "острота" (sharpness) на ръба на бръснача. Е-М5-цата ми с китовия обектив на заводските настройки на жпег-а вадеше едни гадни гръцки дантели в зоните не на фокус като увеличиш на 100%, които изчезваха с по-читавите ми обективи.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • От: Фотографията през нощта

        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
        По-скоро смятам, че става въпрос за разстоянието от което е правена снимката с всички натрупващи се неблагоприятни условия като мъгла, смог, тотално слаба осветеност и др.
        Количеството светлина, която улавя един широк обектив, дори и от не чак толкова близо е значително по-голямо от това, което може да хване един дълъг, насочен към единичен обект. Допълнително и факта, че когато имаме само отразена светлина от някаква повърхност тя е много повече в близост до обекта, отколкото на голямо разстояние от него.

        Ето какво се получи с ISO 100 и 152 секунди, с тая разлика, че горната половина на кулата е някъде в облака:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0702.jpg
Прегледи:1
Размер:68.8 КБ
ID:5560628
        Шум определено има, но е доста по-фин и загубата на детайл е съвсем минимална. Апарата се е справил завидно добре с горещите пиксели от дългото експониране.
        п.п. По някаква причина, при качването във форума се е омазала повече, отколкото е при мен.
        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

        Коментар


        • От: Фотографията през нощта

          Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
          п.п. По някаква причина, при качването във форума се е омазала повече, отколкото е при мен.
          Получава се заради това, че настройката на форума е снимки по-големи от 1024х768 да ги преоразмерява на тоя размер използвайки gd с jpeg качество 85. За да ги няма тия проблеми преоразмерявайте предварително до тоя размер и ги качвайте така. Тогава форумът не ги пипа, и не ги омазва допълнително. Говорих с Дани преди два дни по тоя въпрос, но засега няма техническа възможност за нещо по-добро (например по-голям размер, по-малко компресия и прочее).
          LZ2NKM

          Коментар


          • От: Фотографията през нощта

            Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
            Получава се заради това, че настройката на форума е снимки по-големи от 1024х768 да ги преоразмерява на тоя размер използвайки gd с jpeg качество 85. За да ги няма тия проблеми преоразмерявайте предварително до тоя размер и ги качвайте така. Тогава форумът не ги пипа, и не ги омазва допълнително. Говорих с Дани преди два дни по тоя въпрос, но засега няма техническа възможност за нещо по-добро (например по-голям размер, по-малко компресия и прочее).
            Бях останал с впечатление, че границата е 1200 и толкова си ги правя от край време... ма досега не бях забелязвал да има проблем.
            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

            Коментар


            • От: Фотографията през нощта

              Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
              Бях останал с впечатление, че границата е 1200 и толкова си ги правя от край време... ма досега не бях забелязвал да има проблем.
              Аз от 100 години ви разправях, а вие ... После Любо се усети и накрая и ти!
              Дори и да ги намалиш с PS качествено (без никаква видима разлика в качеството) форумния софтуер ги омазва, малко или много!

              Коментар


              • От: Фотографията през нощта

                Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                Количеството светлина, която улавя един широк обектив, дори и от не чак толкова близо е значително по-голямо от това, което може да хване един дълъг, насочен към единичен обект. Допълнително и факта, че когато имаме само отразена светлина от някаква повърхност тя е много повече в близост до обекта, отколкото на голямо разстояние от него.
                Само за илюстрация на горното ми твърдение - 24mmf4 ISO250 30 секунди, на същото тяло.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0252.jpg
Прегледи:2
Размер:37.2 КБ
ID:5561063
                Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                Коментар


                • От: Фотографията през нощта

                  Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                  Аз от 100 години ви разправях, а вие ... После Любо се усети и накрая и ти!
                  Дори и да ги намалиш с PS качествено (без никаква видима разлика в качеството) форумния софтуер ги омазва, малко или много!
                  При мен проблема беше в ресйазването. При него се губеше и острота и цвят на снимката.
                  Във форума знам, че макс размера 1024 и винаги съм ги намалявал предварително на толкова, и едва ли е имало проблем от софтуера на самия форум.
                  Поздрави!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • От: Фотографията през нощта

                    Нощна панорама на София в лека мъгличка, от миналият уикенд Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0000DSC_3046_panorama00000000.jpg
Прегледи:1
Размер:64.8 КБ
ID:5564093
                    Моите снимки...
                    https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                    https://500px.com/ivankoo

                    Коментар


                    • От: Фотографията през нощта

                      Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                      Нощна панорама на София в лека мъгличка, от миналият уикенд [ATTACH=CONFIG]683101[/ATTACH]
                      Станала е готина снимка!
                      Това от къде е снимано?
                      Не съм запознат с възможните места над София и затова задавам този въпрос.
                      Поздрави!
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • От: Фотографията през нощта

                        От Копитото... по-точно хотелът след него... 5 кинта вход и те пускат да снимаш на терасата
                        Това са около 9 кадъра всеки с експонация от 90s. Голямо мръзнене падна понеже направих 3 панорами, но тази най ми харесва като композиция
                        Моите снимки...
                        https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                        https://500px.com/ivankoo

                        Коментар


                        • От: Фотографията през нощта

                          Супер...
                          При последното ми гостуване в София около Коледа имаше хубавичка мъгла над града.Тогава така ми се искаше да се кача на копитото и да видя дали няма да изкочи някоя интересна гледка към града, ама...както винаги...не остана време
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • От: Фотографията през нощта

                            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                            Супер...
                            При последното ми гостуване в София около Коледа имаше хубавичка мъгла над града.Тогава така ми се искаше да се кача на копитото и да видя дали няма да изкочи някоя интересна гледка към града, ама...както винаги...не остана време
                            Поздрави!
                            Другия път вместо на Копитото, може да ми дойдеш на гости - почти същото е
                            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                            Коментар


                            • От: Фотографията през нощта

                              На мен не ми се биеше път из гъстата мъгла до София, че после и до Копитото... иначе по снимки които съм гледал от тогава е било доста яка гледка
                              Моите снимки...
                              https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                              https://500px.com/ivankoo

                              Коментар


                              • От: Фотографията през нощта

                                Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                                Другия път вместо на Копитото, може да ми дойдеш на гости - почти същото е
                                Че колко му е...само да се очертае гости към София и може да се видим !
                                Поздрави!
                                NISSAN FOREVER
                                -----------------------------------------------------------------------------
                                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X