Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Техники на каране

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Техники на каране

    Реших да пусна пълните текстове на две книги, които много точно и ясно отговарят на въпроса - как се кара по пътищата.
    Сега в началото на сезона, мисля че е важно да си припомним някои неща. Аз лично съм ги чел и се старая да карам по описаните начини. Книгите са доста големи и затова ги прилагам като файлове. На български са и може би повечето са ги чели, но ще има и такива, на които ще са интересни и полезни. Едната е в PDF формат и е необходима програма като Acrobat Reader.
    Темата пуснах тук, защото техниката на каране е също толкова важна като екипировката, но ако някой мисли, че има по-подходящо място, може да я премести.
    Прикачени файлове

  • #2
    От: KTM Adventure 990 (2009) подобрения и поддръжка

    Само на мен ли ми се струва, че моторът е полегнал повече от тялото, или аз не карам правилно?

    Последно редактирано от giorgio; 23-02-11, 08:19.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      От: KTM Adventure 990 (2009) подобрения и поддръжка

      Абсолютно грешна стойка ! Гарантираща падане рано или късно
      Ако с тяло ще "дърпаш" мотора неможеш да разчиташ , че ще завиеш . Единствения ефективен и правилен начин на асфалта е с кънтър стеринг.
      Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

      Коментар


      • #4
        От: Техники на каране

        Що пък да не може да пуснеш коленце с куфари


        Не се завива с тяло, особено с мотор тежащ 300кг без ездача.... Гаранция че ще рипне мотора на обратно само след леко дръпване на дясната ръчка. Дали стойката на по-горната снимка е правилна трудно може да се прецени, защото е в много динамичен момент и наистина трябва видео...

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KneeDown7.jpg
Прегледи:1
Размер:204.9 КБ
ID:5254619
        Последно редактирано от boiko73; 26-02-11, 23:43.

        Коментар


        • #5
          От: Техники на каране

          На това му викат "Cornering Dirt Bike Style, pushing the bike inside the corner", и на мен така ми е по-лесно. http://unusvita.com/2005Photos_BMW_Enduro_Course.html - канадците нали ходиха на курс 2005, разгледайте снимките.
          Ride to arrive.

          Коментар


          • #6
            От: Техники на каране

            Междувременно ето тук има добро описание на counter steering плюс експеримент с невъртящо се кормило - http://bikerz.bg/viewtopic.php?f=1&t=546#p4777
            Последно редактирано от boiko73; 26-02-11, 23:44.

            Коментар


            • #7
              От: Техники на каране

              Премествам всичко тук
              В тази тема се надявам да допълваме с материали свързани с техниките на каране и да не обясняваме кой как кара мотор. Нека който иска да може да прочете какви са уроците на различни инструктори, пък после да си прецени как ще кара.

              Коментар


              • #8
                От: Техники на каране

                Малко теория относно физиката при завиване, ако на някой му е интересно:
                Steering in bicycles and motorcycles - J. Fajans - Department of Physics, University of California, Berkeley, California, 1999

                Contrary to common belief, gyroscopic forces play only a limited role in balancing and steering. - Противно на общоприетите разбирания, жироскопичните сили имат съвсем ограничена роля в балансирането и завиването.

                Коментар


                • #9
                  От: Техники на каране

                  Прегледах ги на бързо и съм сигурен че ще ми бъдат много полезни на мен и други.Благодаря от мен и всички други за полезната информация.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X