Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ДТ-54

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: ДТ-54

    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
    О да, с. Веселиново, Ямболско - там е внесен първият съветски трактор в България - 1940 година са го докарали на ход направо от Пловдивския панаир. Не знам в какво състояние е и дали го има още - преди десетина години е снимката и яко изтърбушен.




    Предшественика на ДТ-54 - СХТЗ-НАТИ, гори керосин, резервоар пред кабината /ако има/, манивела отпред. Един комшия имах на село, 52-3 година на такъв е учил занаят. Много пушели...
    Долу-горе и аз тогава го видях за последно.С гордост ме заведе и ми го показа един от бившите ръководители на ТКЗС-то все пак е реликва от един отминал,но преходен период в селското ни стопанство към механизирането му.Разказа и някаква история за него,но за пръв път от едното ухо влязло от друго излязло-не запомних почти нищо само това,че е бил една от най-големите гордости за селото.
    Колкото до тези с манивелата за палене на пусковия и при нас имаше такива.На празен ход като се върнеше газта работеха само два от цилиндрите рейката на ГНП-то спираше притока на гориво към двата цилиндъра.С такива с въжени лебетки построиха язовира на родното ми село с тях влачеха и скреперите.

    Коментар


    • #47
      От: ДТ-54

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      Да, народът викаше на всичко голямо тогава или Сталинец или Кировец. Как да му кажеш на тоя туч Тетка или Еска... Производство в Челябинск - Танкоград
      На баща ти най-вероятно е бил Т-100М



      Това е модернизация на последния по официално име Сталинец - С-100. По-мощен двигател, някои други доработки, кабината е с метален покрив и скосена челно. Ето го С-100, такъв съм виждал само неработещ, имаше и скрепер на въжета към него, а на Т съм се возил даже...



      И двата модела имат модификации с хидравлика и индекс Г /гидрофицираный/, както и Б/болотоходный/. Т-то е в производство от 63 г., като към края даже имат един преходен модел към Т-130, който вътре в кабината вместо два лоста за управление има един вляво/вдясно. Разбира се лека-полека всичко минава на хидравлика. Пусковият е мощен, два цилиндъра май че беше и се върти отгоре с манивела, но са имали комплектация и с елстартер за пусковия. Втори и трети цилиндър, на празен ход може да им се спре горивото.

      П.п. А, попаднах на още една интересна фотография.



      Това вляво са първите ДТ-75, които започват да ги произвеждат 63 тодина и са 75 к.с., двигател СМД. Вдясно е ДТ-75М, с по-мощния двигател, изпъкнала кабина, допълнително тежести и нова решетка. Стандартно са с пусков двигател с елстартер, но имат и с ремъчно палене. 75М е наречен Казахстан и предаден за производство в Павлодар, там основен цвят е син и бял таван на кабината. От първите не знам дали са вкарвани в България, освен единични бройки за изпитания. От 75М имаше бройки, предимно булдозери /в едно съседно село преди десетина години гледах че работеше един такъв/, щото основната кърска работа вече се поемаше от Т-150 и К-700, а и ДТ-54 имаше доста и с тях до изчерпване на ресурса. От следващите - със страничната кабина - вече имаше повече и пак като булдозери основно.
      И двата Кировеца са ми познати.Първия ми е от първите детински спомени ,при палене бегах далече щото му стресираше пусковия и интересното е че не беше с манивела а с въже.Втория вече го подкарвах ,беше си с класически патерици и пидали,като управление,за ножа отделно.С ДТто 75 ,направо можех да си карам машиносмени нелегално.За ДТ 55 нищо не се пише ,щото съм му гледал техническата инструкция,баща ми имаше за всичките машини по това време,то на кемафите верижните са им в кръвта по принцип.
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • #48
        От: ДТ-54

        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
        Пусковият е мощен, два цилиндъра май че беше и се върти отгоре с манивела,
        Мощен, мощен, колко да е мощен-пак 10 коня, като на прословутия ПД-10. Е, с два цилиндъра, и четири такта, гласът му беше съвсем друг.
        Ама мощен ще да е бил, чото Кировеца в нашата кооперация на връщане към стопанския двор(дето сега модерно му казват "база") свършил нафтата, и понеже оставали някакви 500 метра-тракториста запалил пусковия двигател, вдигнал декомпресора на основния, и така минал последните метри, за да се добере до стопанския двор. Отдалече прилича на Кировец-а, заради шума от веригите. Ама като наближи-звука много неестествен...
        И като го видяхме-разбрахме защо.

        А маниовелата си имаше специфичен начин на хващане, защото ако я хванеш обратно(а е много вероятно, защото така хвата е по-здрав)-има опасност, ако "ритне" да ти изкълчи китката.

        Мамка му и Кировец-вземаше осем кофи вода, и сутрин никой не искаше да помага на "кировчията" да го зареди с вода. И кой, кой... сещате се кой. Ама бях новобранец, и мераклия за всякакъв вид техника с ДВГ.
        А тогавашните тарикати сега стоят преед селския магазин, и се м,олят някой да ги черпи цигара... А ако им вземе и бира-ехееей...
        А аз бях будалата дето помагаше да носим кофите с вода.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #49
          От: ДТ-54

          ще ги учим ли
          Ще бачкаме ли ?
          То и тез дет учат и те бачкат...

          Коментар


          • #50
            От: ДТ-54

            Фастер, има и ДТ-55, производство са на Волгоградския тракторен, втората половина на 50-те години. Специално разработен за заблатени местности и торфища, няма как да е толкова популярен у нас. Представлява ДТ-54 с различна ходова част - широки вериги с различна стъпка, ленивци с голям диаметър и някои преработки по рамата. Може да се оборудва и като чисто 54. Има модификация и 55А - с хидравлика назад и навесна система.
            У нас вероятно ги е имало из Хидромелиорациите и т.н. Една година на село беше дошъл един от някъде - с голям навесен каналокопател отзад, оригинален жълт цвят. Ходих да го гледам как работи, ама пък тъй и не видях на кой завод е пр-во и дали е 54Б или 55 модел...

            Ето го 55ицата


            Тук е с някакъв челен скрепер, с хидравлика.


            ВгТЗ имат няколко години производство и на ДТ-56, преходен към ДТ 75.

            Кольо, те руснаците - нали знаеш, конете за нищо ги нямат. Даже на големия двигател са му само 108 коня, ама явно му стигат. Вашият кировчия, между другото, добре е слушал уроците на курсовете. Пусковият на Т-то е предвиден да заработи и като основен за кратко, кога се наложи. Даже е като вариант за супер бавна скорост, без натоварване - например при измъкване от кал. Изобщо казано, съветските инженери някога като са разглобили първите Катерпилари до шушка, после не само че не са им направили копие, ами са се опитали да предвидят всичко каквото ще им се случва из необятната шир. Например, за нас е непонятно, ама тия машини са работили и на места където водата е по-ценна от нафтата... Затова охладителната им система е предвидена да се зарежда със солярка ако няма вода, и са го правили даже...
            На първите серии Т-100М на решетката е имало едно К, да се знае че са от Челябинския Кировски завод, да не стане грешка някаква

            Коментар


            • #51
              От: ДТ-54

              В наше село (Старо Оряхово Варненско) имаше МТС. Тракторите ги разхождаха с един бордови Краз. Често се случваше да забравят трактора на скорост като го палят с пусковия двигател. Имаше две -три кабини от Краза намачкани!
              Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

              Коментар


              • #52
                От: ДТ-54

                Вече са рядкост тези машини. Спомням си като ученик в часовете по практика правихме пусковото на ДТ-75 и тогава за пръв път карах такава верижна машина и бях много впечетлен - газеше всичко наред.
                Старата любов ръжда не хваща, а непоправимо гние!

                Коментар


                • #53
                  От: ДТ-54

                  На това греблото наистина ли се вдига с въжета или аз нещо недовиждам на снимката?
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #54
                    От: ДТ-54

                    Правилно виждаш колега греблото се вдига с въже което се задвижва от лебедка намираща се зад кабината.Предимно тракторите С100 бяха с такова въжено изпълнение.

                    Коментар


                    • #55
                      От: ДТ-54

                      Те руснаците никога не са били особено силни в хидравликата. Там се иска доста прецизна обработка за да се получат нещата.
                      Е, правят хидравлики, ама и резултатът е майко мила...
                      По онези времена явно не са имали достатъчно хора които да са достатъчноспособни(трезви) за да направят необходимите бройки хидравлични елементи които са нужни за цялата промишленост.
                      По старата, изпитана рецепта-механично повдигане.
                      Чиста работа...
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #56
                        От: ДТ-54

                        И на Т100 булдозера е с лебедка,на много късен етап хидравлика.
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #57
                          От: ДТ-54

                          Всяко нещо си има предимства и недостатъци.Хидравликата си е доста скъпо нещо,но удобна-въжето е евтино,но в някой случай е доста не удобно.Всяко време със своите технически решения така,че е трудно да се каже кое е правилно и кое не за времето в което е правено дадено съоръжение.И досега багерите с въжета се работят.

                          Коментар


                          • #58
                            От: ДТ-54

                            Оле ДТ 54 ! Баща ми беше майстор по автомобили и трактори в едно ловно стопанство. Уж горско, а обработваха земи като за цяло ТКЗС. Там имаха 4 ДТ 54 и като отидат на нивата нареждат се един след друг и докато не свършат с орането не ги гасяха(само трактористите се сменяха). Спомените ми са доста ясни как един ден отидохме с баща ми на авария. Единия от тракторите беше счупил вилка и трактористите се тюхкаха . че трябва кабина да свалят всичко да разглобяват и докато правеха планове, аз с малката детска ръчичка бръкнах в топлото масло между зъбните колелета и валовете, събрах парченцата на един вестник (като 3 д пъзел) викнах баща ми да ги види. А трактористите се побъркаха от кеф , щото са един час трактора беше в браздата. за мен беше като кръщене започнаха да ме наричат "малкия майстор" и ми даваха мнооого омаслен бензин да си джиткам с балканчето. След време докараха нови. червени ДТ 75 дето руснаците им викаха пощальони. Много ме кефиха , на него време бяха като за "космически кораб' с кожена мека седалка, с уплътнена кабина, с много готни , лъскави инструменти, дори имаха в комплекта и ръчна помпа(тая като на лада). Тракторите трябваше да се разработват и ги даваха да ги караме от работилницата до ГСМ около 500метра , Много кръгчета навъртяхме с един приятел. В рова стопанство понеже беше към УБО, имаше яка дисциплина и машите се поддържаха на ниво. на село още има от ония готините ключове дето пише хром-ванадиум...много яки.

                            Коментар


                            • #59
                              От: ДТ-54

                              Първоначално публикуван от Mais Преглед на мнение
                              дори имаха в комплекта и ръчна помпа(тая като на лада).
                              Всичко супер, ама с атази помпа коя верига, и кой точно трак помпеха
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • #60
                                От: ДТ-54

                                С тази помпа мисля,че се продухваше филтъра за пречистване на въздуха който се вкарваше в кабината.До колкото си спомням имаше груб филтър и под него вода.Въздуха се подаваше с вентилатор задвижван от един доста як ел.двигател имаше и клапа да насочва въздуха в кабината.При сегашната техника това е доста примитивно нещо,но за времето си е било така да се каже лукс.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X