Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ДТ-54

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: ДТ-54

    С тази помпа мисля,че се продухваше филтъра за пречистване на въздуха който се вкарваше в кабината.До колкото си спомням имаше груб филтър и под него вода.Въздуха се подаваше с вентилатор задвижван от един доста як ел.двигател имаше и клапа да насочва въздуха в кабината.При сегашната техника това е доста примитивно нещо,но за времето си е било така да се каже лукс.При тези трактори ДТ-75 има вече и парно с радиатор захранван с топла вода от двигателя обдухван от вентилатор и още екстри де нужни де не нужни.
    Извинявам се,но по някаква причина писането ми се дублира.
    Последно редактирано от Stefan55; 26-07-19, 22:14.

    Коментар


    • #62
      От: ДТ-54

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Всичко супер, ама с атази помпа коя верига, и кой точно трак помпеха
      На ладите помпата беше стока с двойно и тройно предназначение.От една страна за гуми, от друга страна за продухване на жигльори на карбуратора, от трета страна за продухване на горивния тръбопровод.Та може да са ги ползвали за карбуратора на пусковия двигател и други подобни занимания.В колесен трактор да носиш помпа е също толкова безпредметно, например на ТК80 задната гума събира 2500 помпи, не питай откъде знам.

      Коментар


      • #63
        От: ДТ-54

        Комплекта инструменти и прословутата помпата не се използва само за трактора, а за инвентара на трактора*дисковата брана и ма гума , която със 100 помпи може да те прибере. Сеялките новите в комплектацията си също имаха едни сандъци пълни с инструменти и също имаха помпа. Явно по ГОСТ в ЗИП -а има задължителен минимум от комплектация . Бях малък , но книгите дебелите на тракторите ме кефеха. Харесваше ми да ги разглеждам и чета. В библиотеката с техническа литература още пазя инструкциите за експлоатация на К701, Т159, ТК 80-82, ЮМЗ, СМД14 до 21 имам и за победа , газ 51, варшава Зук ...и много. понякога си ги чета ей така с носталгия.

        Коментар


        • #64
          От: ДТ-54

          Първоначално публикуван от Mais Преглед на мнение
          Комплекта инструменти и прословутата помпата не се използва само за трактора, а за инвентара на трактора....
          Всъщност, предназначението и беше точно за инвентара .Иначе нов идваше с към 25-30 кила инструменти. Изчезваха ( нали руски и следователно по-добри от Петко Денев - Габрово) за около седмица .
          А най важния от всички инструменти беше такламита. Без него си загубен .
          Е , и Партиеца . Но трактористите си слагаха български - единствено хубавото нещо , плод на българската индустрия и безусловно превъзхождащо както съвецките чукове , така и западните образци .
          Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
          С тази помпа мисля,че се продухваше филтъра за пречистване на въздуха който се вкарваше в кабината.....При сегашната техника това е доста примитивно нещо,но за времето си е било така да се каже лукс....
          Всъщност , колкото примитивно - толкова и неефективно . Затова никакъв лукс не беше.
          Работеше докато се задръсти филтъра . После нема чистене .
          На всичко отгоре - болшинството от трактористите на ДТ75/75М идваха от ДТ54 и по стар навик обичаха вратата им да е отворена . А вечер като се прибират от оран - покрити с пепел отгоре до долу , светят им само очите и зъбите .Филтър ( тази изначало капиталистическа екстра) им не требеше .
          Първоначално публикуван от nissan_1978 Преглед на мнение
          ...Вече са рядкост тези машини...
          Съвсем логично е . Архаична техника.
          Последно редактирано от Vlado_Ts; 27-07-19, 10:50.
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #65
            От: ДТ-54

            Архаично ,обаче си беше голема тръпка и школа.Въпреки ,че съм бил само като помощник на баща ми .С него си карах летните бригади на булдозера ,щото познаваше всички агрономи и кметове из Софийско,а на мене с нова ми се занимаваше .Вечер се прибирахме на маймуни.
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • #66
              От: ДТ-54

              Чкайте сега, не се отнасяйте толкова. Верижните трактори нито са започнали, нито са свършили с ДТ-то. Това е клас машини, който никога няма да умре в земеделието. Винаги ще се търси, винаги ще има нужда от него. Проблемът на оня строй е бил, че изобщо не държи сметка за човешкия фактор. Това филтър, климатик, пък шумо и виброизолация...
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #67
                От: ДТ-54

                На Т100 бяха стигнали по-далече с вентилацията. Въздушният филтър за двигателя беше в кабината, вероятно за да се оползотворят спиртните пари от машиниста. За сметка на това шумът в кабината не позволява заспиване.
                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                Коментар


                • #68
                  От: ДТ-54

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  Всъщност, предназначението и беше точно за инвентара .Иначе нов идваше с към 25-30 кила инструменти. Изчезваха ( нали руски и следователно по-добри от Петко Денев - Габрово) за около седмица .
                  За това, че руските ключове са по-добри от нашите сигурен ли си?

                  Коментар


                  • #69
                    От: ДТ-54

                    За инструментите руските и българските...имам и от лъскавите новите, скъпи сега и мога да кажа , че на габровските са си"скрита сила". Тези гайчените на Габрово си правя специални ключове като ги изтънява изпилявам за отвиването на гайка на 'терсене ' място и въпреки всичко не се чупят и разпъват. Имам и цял червен сандък руски със щанги , ключове(гаечени тръбни), чук със смазката армаган от бащата ама не мисля да го пускам в действие нека си стои. Относно колегата дето казва , че им липсва ергономика, нека гледа филми от 70 те години да види нашите съседи , турци и гърци , че и французи , италианци са трактори без кабини. Същата работа и с колите . Скоро гледах френски филм от 70 те години в Париж масово рено , пежо ситроени ....долу горе с конфорта на москвич 403 .

                    Коментар


                    • #70
                      От: ДТ-54

                      Ние сега започнахме да търсим кусурите на машините от време оно и да ги сравняваме със сегашните .Не трябва да се забравя,че на каквото ниво е техническия прогрес на такова ще са и машините.Ще минат 20-30г. и нашите внуци и правнуци ще чудят как сме работил със сегашните "първобитни" машини защото за тях те ще са като за нас машините от 60-70години на миналия век.Според мен/това е мое лично мнение/трябва да се отдава нужното уважение на всяка една машина като се отчита периода и времето в което е създадена.Има образци който са пълен провал,но това не означава,че не са допринесли някаква нищожна частица за прогреса най-малкото е била поуката кое как да не се прави.
                      Колкото до верижните машини/намират приложение не само в цивилния живот/ напълно съм съгласен с написаното по-горе от колегата,че те няма да изчезнат никога те си имат така да се каже ниша в техническия прогрес от която няма с какво да бъдат изместени.

                      Коментар


                      • #71
                        От: ДТ-54

                        Напълно съм съгласен с това.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #72
                          От: ДТ-54

                          За мен върха на съветската ергономия е монтирането на гребло/кофа на навесната система на К700.
                          Никакъв шанс да хванеш шипове на врата

                          Коментар


                          • #73
                            От: ДТ-54

                            Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                            За това, че руските ключове са по-добри от нашите сигурен ли си?
                            Сега загледах какво съм писал . Грешката ми е че вместо кавички съм сложил скоби . От което не става ясно , че съм искал да цитирам чужда мисъл.
                            А личното ми мнение : ами трудно е да се каже кои са по-добри . Общо взето на едно дередже са .
                            Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                            ...Архаично ,обаче си беше голема тръпка и школа.Въпреки ,че съм бил само като помощник на баща ми ....

                            Е именно че си бил помощник . Ако ореш днеска 10 часа и като слезеш пепел е влязъл и в г@@О ти даже, не знам каква тръпка ще да е . А още 2 часа продължават да ти бръмчат бръмбари в главата ... А требе и още един час да гресираш де що има гресьорка , щото да не казвам кво става иначе . .. че и некой клин да смениш ...
                            Иначе отстрани е голема романтика .
                            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                            .... Това е клас машини, който никога няма да умре в земеделието. ...
                            Мдааа .... за теб не знам , ама аз лично пътувайки по милата ни Татковина в последно време - все във верижни трактори по полетата се препъвам
                            Последно редактирано от Vlado_Ts; 29-07-19, 10:17.
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #74
                              От: ДТ-54

                              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                              Мдааа .... за теб не знам , ама аз лично пътувайки по милата ни Татковина в последно време - все във верижни трактори по полетата се препъвам
                              Не знам какво искаш да кажеш с това,но много фирми произвеждащи селскостопанска техника произвеждат доста верижни трактори и комбайни: Катър пилар,Джон диир,Ню Холант и доста други. По нашия край се навъдиха доста такива машини,вярно не руски макар и с гумени вериги,но все пак вериги.

                              Коментар


                              • #75
                                От: ДТ-54

                                Търсят се. Знам го, понеже някога през мен минаваше част от процеса по субсидиране на покупката им. Държат си там едни 15-20% от пазара.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X