Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Частни училища?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Частни училища?

    Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
    При матурите няма нищо страшно . На тази по Български се иска просто човек да е грамотен /разбирай да не прави правописни грешни и за поставя правилно препинателни знаци/ и само от това му е вързана една тройка, че и отгоре. При другите матури е същото - санитарен минимум за 3. Контрола в стаите го няма никакъв, двете пазачки играят сякаш на "доброто ченге и лошото ченге", но има варияции с 2 добри ченгета, както и такива с 2 лоши. Апатията ги тресе и при 3-те положения. Като цяло средата за преписване е благоприятна, стига да не се паднеш с егоисти.

    пп като те гледам с тоя захарен памук и на мен ми се прияжда
    Мисълта ми беше, че е толкова безмислено и жалко цялото "външно оценяване" и изобщо и дума не може да става за изравняване на оценките. Въпросната оценка нищо не доказва.
    Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
    A2 (+)

    Коментар


    • #17
      До: Частни училища?

      Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
      Мисълта ми беше, че е толкова безмислено и жалко цялото "външно оценяване" и изобщо и дума не може да става за изравняване на оценките. Въпросната оценка нищо не доказва.
      Мии доказва всъщност. Много ученици минват от клас в клас по милост. Когато дойде матурата ако не припишат от някъде, остават и влачат после. Правилно е да го има този изпит. Незнам защо си така настроена към тия оценители , все пак нямат никакъв интерес да лъжат и късат или помилват .

      Коментар


      • #18
        До: Частни училища?

        Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
        Мии доказва всъщност. Много ученици минват от клас в клас по милост. Когато дойде матурата ако не припишат от някъде, остават и влачат после. Правилно е да го има този изпит. Незнам защо си така настроена към тия оценители , все пак нямат никакъв интерес да лъжат и късат или помилват .
        Да, ама в села и "градове" с 1 училище, пет учителя и има-няма 10 зрелостника, дето всички се познават дали доказват нещо.
        Миналата година случайно хванах интервю в някакво село( или град, не съм съвсем сигурна) по друг повод, но ги питат и за матурите. И те гордо (на развален български) отговарят "Ооо, да! Провеждат се матури, даже са отличници!" Е, силно ме съмнява, че хора, които не могат правилно да говорят, умеят да пишат правилно.
        Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
        A2 (+)

        Коментар


        • #19
          До: Частни училища?

          Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
          Да, ама в села и "градове" с 1 училище, пет учителя и има-няма 10 зрелостника, дето всички се познават дали доказват нещо.
          Миналата година случайно хванах интервю в някакво село( или град, не съм съвсем сигурна) по друг повод, но ги питат и за матурите. И те гордо (на развален български) отговарят "Ооо, да! Провеждат се матури, даже са отличници!" Е, силно ме съмнява, че хора, които не могат правилно да говорят, умеят да пишат правилно.
          Права си, но какъв е броя на учениците в селата, спрямо тези в градовете. Сама знаеш, че тези от селата след 7 клас почти всички отиват в техникумите в градовете. Напрактика % е пренебрежимо малък. А за отличниците по матурите няма да коментирам. Човек който идея си няма от материала който се учи, никога няма да изкара 6, дори 5 е много. Тези хора гледат да минат с 3 и да се свърши. Колкото и учебници да са пред тях, колкото и акъл да им дава съседа, борбата пак остава за 3. А на тия от медиите не може да им се вярва и сиилно реувеличават във всички случаи.

          Хубаво е да има матура, изпита е съвсем смислен.

          Пък и не е хубаво да слагаме всички под общ знаменател.

          Коментар


          • #20
            До: Частни училища?

            Ползата от скъпарските училища и колежи няма нищо общо с качеството на образование.
            Напр:, Ако бях пратил дъщеря ми /дете на прост диджей и автомонтьор/ да изкара детството си в един клас с милионерските и министерски дечица, то тя сега щеше да има сещате се какви връзки.
            Това, всъщност е идеята на най-престижните световни колежи. Деца на банкери, шейхове и президенти са заедно през цялото си детство. После те командват света. Тук е същото, но в по-малък мащаб.
            В цял свят се просперира най-лесно именно благодарение на връзките.
            Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
            -----------------------------------------------
            Питието определя съзнанието....
            -----------------------------------------------
            0887770735

            Коментар


            • #21
              До: Частни училища?

              В крайна сметка и при тези училища се наблюдава някакъв спад в обучението. В началото - дисциплина, малки паралелки, голямо внимание към всеки ученик, всичко на ниво. И така след няколко години всичко започна по Български. Всеки си прави каквото си иска. Родителите ( по-заможните да ги нарека) започнаха да нарушават правилата с обяснението " Аз толкова пари давам. Никой няма да ми казва да спазвам някакви си правила." Децата ( повечето) гледат от родителите си и си правят каквото искат, защото на това са научени. Почти няма такива деца, които с "голямо удоволствие" да оставят всичко интересно и да залягат над учебниците ( и ние сме били такива, но бързо го забравяме). И като няма контрол, нещата са готови изпуснати. Тъй като другата година ми се очертава избор на училище за първокласничка ще се старая да избирам по учители( колектив), а не по училище. Ще продължавам да помагам с каквото мога ( както правя и сега в детската градина - нищо, че е държавна). И да материалните бази са зле, но с общи усилия ги подобряваме ( бавно, но сигурно) - преподавателите ни са страхотни, а това е най-важното. И не не става въпрос за парите. Бих гладувала без проблем, ако това ще помогне детето ми да получи по-добро образование, но не и в такова училище.
              Женя Вълчанова 0888272565

              Коментар


              • #22
                До: Частни училища?

                Не слагам частните под общ знаменател.Има нива и там .Лоши учебни и детски заведения също има.Елитните гимназий.Ехе това е друга приказка.Днес мога само в разговор да разпозная възпитаник на елитна стилична гимназия.С лека завист,но ги разпознавам.Личи си класата бе.Изказа,словореда,общата култура...познават се.Моите страхове са други.Аз бях в гимназия не елитна ,но нова i с перsпектива да стане елитна.Отличници от цяла София,зубъри и какви ли не.Така попадайки в тази среда аз не завърших с пълна шестица.Когато кандидатствах се видях в приключение.Първа "стърга"-успех.Гледам аз трима полуграмотни ,говорят на някакъв безумен диалект,почти чужд език.Слушам им разговора за да вдена от къде са.Това не разбрах,но разбрах че са пълни отличници.По -късно ги видях приети да учат,а доста интелигентни не можаха.

                Та образованието,реализацията след него и нивото на интелект са различни неща и често са въпрос на късмет.Аз съм за частните учебни заведения,които имат ниво,както съм "за" елитните училища и ВУЗ-ове,но те не винаги ще ни дадат това ,което търсим...
                Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                Коментар


                • #23
                  До: Частни училища?

                  По-миналата година бяхме група родители на посещение в новоизградено частно уч-ще в София (нарочно не казвам кое) - честно казано възхитих се и ми стана жал за всички останали училища, особено за държавните. Направено по новите изисквания, с качествени и скъпи материали, широко и просторно, по-скоро като луксозен комплекс, отколкото учебно заведение. Със зали по физика, химия, биология, инф. технологии, рисуване, музика оборудвани с нови и модерни апаратури, и всичко нужно за лабораторни и практически упражнения. С кино и театрален салон за изяви на учениците, сладкарница с различни джаги за игри и забавления за свободното време, фитнес салон, открит и закрит басейни, тенис кортове и баскетболни/волейболни игрища, столова и кухня; общежитие с библиотека и зала за своб.занимания и пр...
                  Не знам какво ще е качеството на обучението там, но искрено ми се иска всяко едно училище в България да прилича на това. Мисля си, че и обстановката оказва голямо влияние върху ученици, учители и родители. А това, че директори и учители са принудени да просят от общината, фирми и родителите, за да може поне малко уч.стаи да изглеждат прилично е...
                  Кога ли (и дали) ще имаме навсякъде подобни училища?
                  ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Частни училища?

                    Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                    С кино и театрален салон за изяви на учениците, сладкарница с различни джаги за игри и забавления за свободното време, фитнес салон, открит и закрит басейни, тенис кортове и баскетболни/волейболни игрища, столова и кухня; общежитие с библиотека и зала за своб.занимания и пр...
                    За какво ти е всичко това, като има карти , 5 тестета в клас и няма празно .

                    Коментар


                    • #25
                      До: Частни училища?

                      И училищата, както и всичко у нас вече полека губи смисъла си. Говоря за елитните училища. Първо да кажа кои училища наричам " елитни". Всички училища преподават по програмата на МОН, ОБАЧЕ.....
                      Преподаването и духът в елитните е на съвсем друго ниво. Допреди 10-15 години за елитни се смятаха горе-долу следните-Класическата гимназия, Гимназията за древни езици и култура, НПМГ, Големите езикови-Първа английска, Немската в Пазарджик, езиковата в Русе и тн., сещате се за какво говоря. Сега вече част от тези училища минаха в графата обикновени. Няма го духа, няма го напредничавото, появиха се наркотиците и проституцията. От всички тях единствено елитни май останаха "почти" НПМГ и Класическата......Учениците от тях си личат между другите. Но бавно и сигурно загиват и те.
                      Извода-яко учене на езици-поне 2 или 3 от малки още. Яко събиране на пари от фамилията и разучаване на къде що може да се докопа стипендия. И после.......В ЧУЖБИНА. Щом искате образование-там. Ако останете тук, не се хабете да се образовате а си градете връзки, те са далеч по-нужни. Образование в Бг се купува, ама връзките.......не. А съм виждал много умни, начетени и интилигентни дечица изместени от връзкари. Не е правилно, но това е тук. Който не му харесва-да се бори или да бяга.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Частни училища?

                        Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                        ... А това, че директори и учители са принудени да просят от общината, фирми и родителите, за да може поне малко уч.стаи да изглеждат прилично е...
                        Кога ли (и дали) ще имаме навсякъде подобни училища?
                        Училищата в РБ са общински и държавни.Понеже община и държава отдавна са абдикирали от ЗАДЪЛЖЕНИЯТА си да потдържат материално-техническата база,за да не се затварят учебни заведения от ХЕИ,Директорите просят от родителите.От държава и община не просят а искат това ,което по силата на закона им се дължи.
                        Въпроса ми е ,къде са общината и държавата.Питам ,защото "селския "лаф "ами няма пари" ми е писнало да го слушам.
                        Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                        NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Частни училища?

                          Мили хора, дано повече от вас прочетат това - никога, никога не си записвайте детето в частно немско училище "Ерих Кестнер" в Люлин. Това, което преживя детето на сестра ми там е повече от чудовищно. Въпреки високата такса и усмихнатия директор - за цялото ни семейство настъпи истински ад. Малките деца са без надзор. След приключване на часовете има около 15 минути преди пристигането на бусчетата, които ги карат по домовете, а учителка не ги придружава в буса - просто си тръгват след часовете и ги оставят на произвола на съдбата и на агресията на по-големите. Взимат ти пари за обед в стола, храната е под всякаква критика - нито едно от децата не си я изяждаше, но срещу допълнително доплащане можело да получат друга, различна порция или им остава изборът в лавката - шоколади и чипс. На повечето деца им дават по 30-40 лв, джобни и ако за вас това е неразумна или непосилна сума - детето е подложено на подигравки и присмех. Има жестоко агресивни деца, но това не се наказва, нито съобщава, за да не загубят таксата и от вас. Учителките са тотално некомпетентни и незаинтересовани. В тетрадката по математика има елементарни грешки, нищо не се обяснява, всичко се оставя за домашна работа - принципът е да те принуждават постепенно да ставаш все по-строг с детето си. Въпреки очакванията ни, че при такава такса и при класове от по 10 - 12 деца ще има специално и индивидулано внимание за всички - не, не се развива фантазията на децата, не се стимулира мисленето им, не се обръща внимание на всеки по отделно. Повечет деца са ужасно агресивни - заключват се в тоалетните и бият едно дете, има вербална агресия, обиди, псувни - учителите си затварят очите, за да не влизат в конфликти с родителите на по агресивните деца. Детето на сестра ми се превърна в мишена, защото си е купило ябълка от лавката, а не шоколад. въпреки многократните ни желания да бъде спрян тормоза над него - нищо не се предприе. Доста често беше бит и в бусчето на прибиране към дома, защото там са деца от всички класове, оставени без учител. В това училище е валидно правилото - ако си агресивен, биеш се и псуваш - печелиш. Повечето деца са с наднормено тегло - няма изготвена програма по физическо за справяне с подобен проблем, в лавката няма здравословни храни, няма учителски контрол, който да спре децата да си купуват по 10 шоколада и чипса и да се наливат с газирани напитки. Фантазията не се поощрява - напротив. За една година от часа по рисуване детето върна само няколко картинки, за които му бяха правени забележки, че са грозни и то пред целия клас - не изработват нищо - нито за Деня на майката, нито за Коледа, нито за хелоин - номерът се отбива и насреща получаваш само забележки. Малките държат учебниците си в едни малки шкафчета, които нямат отделни рафтчета и съвсем скоро нещата им се объркват и учителката никога не им помага да си ги подредят или да си намерят нещо. Ако нещо не е намерено - се пише забележка в електронния дневник. Ако детето забрави да запише някое домашно - учителката не проверява това и просто остава ненаписано домашно и нова забележка или двойка за него. Няма никаква обратна връзка с родителите. Няма група във фейсбук или размяна на мейли. Едвам взехме телефона на класната и специално беше казано на сестра ми, че не е удобно да звъни по телефона и да я притеснява. Когато започнахме да подозираме за училищния тормоз - тя започна да звъни по често на детето и се въведе правило, че е забранено да водят разговори в междучасието и да си ползват телефоните. Съкрушени сме, детето спря да се усмихва, спря да рисува, стана наплашено и тревожно. Срещу парите, които сестра ми даде за доброто му бъдеще получихме сблъсък с една нова, зловеща реалност - тази на пълното безхаберие, алчност, безразличие и агресия. Ако някой от вас е решил да се ориентира към това училище - искрено го съветвам да проучи много добре нещата, класа, класната си и никога да не оставя да минат и три дена без да е бил в училището.

                          Коментар


                          • #28
                            От: До: Частни училища?

                            Има си и добри и лоши страни в частните училища. Детето на една позната беше бито в немското училище Ерих Кестнер в кв. Люлин от други ученици и от училището не взеха никакви мерки, въпреки обещанията. Не знам дали заради таксите или заради нещо друго.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X