Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мазане на верига

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мазане на верига

    Първоначално публикуван от sardokar Преглед на мнение
    Едно сравнение от мен:

    Поддържам 2 мотоциклета, и двата пътуват почти винаги заедно. Веригата на единя се маже(ше) със скотбойлер (че даже с двойна църцорилка), на другия с бояджийска четка и трансмисионно масло, като мия мотора. Като пътуваме на по-големи разстояния нося едно малко спрейче за верига и пръскам този без ойлера - ама от дъжд на вятър, когато се "мотивирам" И на двата мотора веригите ги мия като ги напръскам с пулвелизатор с керосин и после от далече и отстрани с водоструйката да не прецакам О пръстените.

    За 25 хил. км. не намирам осезаема разлика в състоянито не двете вериги. Или поне не такава, която си струва да бъде обсъждана. Тази, която се маже без ойлер е разтегната на около 50%, съдейки по маркерите отстрани. Съмнява ме да изкара още 25, но колкото-толкова.

    Дотук с фактите. Сега моите размисли и страси, които са си лично мои и са базирани на моя мироглед и опит:

    - Това не цапащия ойлер е като бялата лястовица - всички говорят че го има, ама никой не го е виждал. Рано или късно идва момента в който караш на по-топло време без да си намалил дебита на ойлера и всичко става на мазаляк
    - Мотора без ойлер се движи непосредствено зад мен. Дори и да съм го рекулирал както трабва и не цапа моя мотор - запа мотора и екипа на ездача зад мене!
    - Миенето на екип омазан с гняс от ойлер ми отнема поне 2 часа. Смяната на верига + преден пиньон ми отнема около час.

    В момента ойлера е демонтиран и скоро ще го измия, окомплектовам и го засилвам някой друг да му се любува. Сега съм си купил съм си едно ей такова и мисля сега да тествам как са нещата с него:

    [ATTACH=CONFIG]952859[/ATTACH]
    И така... като цяло целия тая задача с мазането на веригата ми се струва доста преекспонирана и доста търговци се възползват от този факт.
    Бях на това мнение пък и не мога да твътдя че съм го променил все още, но скотойлера ми изпадна почти без пари, та защо пък да не опитам! Далеч съм от вярването че няма да цапа изобщо, затова и си купих от оригиналното им масло, което било на разстителна основа, еко и се перяло лесно! Още не съм се изцапал та не знам дали се пере! Още не се е омазал и мотора, вече към 600 км. Резервоарчето е до двигателя така че се подгрява от топлия въздух. Мога да си го връткам и в движение ако искам да регулирам капката. Мога да го изскубна и хвърля за по малко от минута ако не ми хареса как ще е през лятото! Но засега съм доволен - веригата е мазна а мотора не е! Е явили са се гледам десетина мазни пръски по джантата за тия километри, предпазителя на веригата също цапа ако го пипна отвътре. А със спрея всичко ставаше мазало на всеки 200-300 км. или когато се сетя да напръскам. Като не се сетя или ме домързи пък карах със суха верига. Та засега от краткия ми опит съм доволен от ойлера, пък нататък живи и здрави ще видим! Поне личен опит ще натрупам.
    "Do not correct a fool, for he will hate you;
    Correct a wise man, for he will appreciate you."

    Коментар


    • От: Мазане на верига

      Да се изцепя и аз. Първата верига я хвърлих на няма 8000км., беше разтегната до края на маркера и със затегнати звена. До около 7000км. е поддържана и мита със спрейове за тази цел и последните 1000км. е карана в дъжд. НИКОГА повече спрей!!! Сложих нова верига с ойлер. В момента съм на около 13 000км. и все още не се е налагало да натягам верига. Вече 6000км. без разлика от нова. Да - каплата е омазнена, капката зависи от околната температура, но маслото е едно лигаво и се "точи" като сополи хахаха, но е разтително и се мие с обикновено веро. Нито крачола ми е омазван някога, нито гумата (каплата да, но гумата не!), а това че цапало мотора, който кара зад мен е меко казано несериозно. Нямам поглед над маслата на Скотойлер, но тези на Туторо си вършат добре работата. При разход от 100-200гр. на сезон ( ~3000км.) и цена мисля 8€ за литър... няма какво да се коментира повече. Може да се замени с 80W90 трансмисионно, но да ми смърди и да ми цапа, и да се чудя как да го измия - не, мерси. С такова мажа, когато се сетя, безринговата верига на малкия мотор - с масльонката.

      Пп.: Абе важното е "да съ лъзга"
      HONDA NC700X '13
      HONDA Wave 110i '13

      Коментар


      • От: Мазане на верига

        Първоначално публикуван от mutragen Преглед на мнение
        Да се изцепя и аз. Първата верига я хвърлих на няма 8000км., беше разтегната до края на маркера и със затегнати звена. До около 7000км. е поддържана и мита със спрейове за тази цел и последните 1000км. е карана в дъжд. НИКОГА повече спрей!!! Сложих нова верига с ойлер. В момента съм на около 13 000км. и все още не се е налагало да натягам верига. Вече 6000км. без разлика от нова. Да - каплата е омазнена, капката зависи от околната температура, но маслото е едно лигаво и се "точи" като сополи хахаха, но е разтително и се мие с обикновено веро. Нито крачола ми е омазван някога, нито гумата (каплата да, но гумата не!), а това че цапало мотора, който кара зад мен е меко казано несериозно. Нямам поглед над маслата на Скотойлер, но тези на Туторо си вършат добре работата. При разход от 100-200гр. на сезон ( ~3000км.) и цена мисля 8€ за литър... няма какво да се коментира повече. Може да се замени с 80W90 трансмисионно, но да ми смърди и да ми цапа, и да се чудя как да го измия - не, мерси. С такова мажа, когато се сетя, безринговата верига на малкия мотор - с масльонката.

        Пп.: Абе важното е "да съ лъзга"
        А ойлера ти Туторо ли е? Попрочетох малко за тях и доколкото разбрах се задейства от друсането при движение! Няма никаква връзка с мотора, нито електронна нито вакуумна! Интересно устройство!
        "Do not correct a fool, for he will hate you;
        Correct a wise man, for he will appreciate you."

        Коментар


        • От: Мазане на верига

          Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
          Обаче пропускаш някои неща. Продължителността на действие на центробежните сили , което е три пъти по-голямо при задния пиньон. Капката масло , капвайки на задният пиньон /да не обяснявам как се зацепва зъб и звено/ е със съвсем различна маса от това което достига до предният пиньон , защото част от нея изхвърча между ролките на звеното.
          По-научно не мога да го обясня , нямам висше , но когато си смазвах веригите на кросовите мотори виждах къде как пръска и къде се цапа. А когато започнах да си смазвам веригите , имах диплома само от детската градина , та нямах възможност да права такива изчисления. И не виждам смисъл от толкова наука и изчисления за да си смаже някой веригата.
          Много неща пропускаме, направих най-базовата сметка, за да видим разликата в центробежните сили, отпред и отзад, по-просто не успях да обясня, макар че се старах, без количествено изражение, няма как да сравняваме.

          Аз също съм противник на ойлерите, при съвременните запечатани вериги смятам, че са безмислени, но това всеки преценя за себе си.

          Коментар


          • От: Мазане на верига

            http://www.offroad-bulgaria.com/show...=204639&page=5
            HONDA NC700X '13
            HONDA Wave 110i '13

            Коментар


            • От: Мазане на верига

              Първоначално публикуван от Ro-di Преглед на мнение
              ...
              Силата, която ще действа на капката в посока обратна на оста около която се върти пиньона ще е равна на нейната маса умножена по ускорението, значи капка с една и съща маса ще излети с 2,58 пъти по-голяма сила от предния пиньон отколкото от задния пиньон, затова мазането трябва да е колкото може по-далеч от предния пиньон, където маслото ще бъде подложено на най-голямата сила, която ще се опита да го отдели от веригата.

              ...




              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tenor.gif
Прегледи:1
Размер:499.3 КБ
ID:5784926

              Коментар


              • От: Мазане на верига

                Първоначално публикуван от mutragen Преглед на мнение
                , а това че цапало мотора, който кара зад мен е меко казано несериозно.
                Това е светлоотразителния ръкавел на екипа:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mazalqk.jpg
Прегледи:1
Размер:245.7 КБ
ID:5785066
                Проблема не е в миенето на "зехтина", а в гняста която той е измил от веригата и пиньона

                Моля, не ме разбирайте погрешно - нито отричам, нито защитавам тия системи. Просто споделям моя опит и причинити за моето решение. Всеки сам трябва да достигне до своята си истина.
                Калин - О88 б579I9I
                Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                Коментар


                • От: Мазане на верига

                  Оня ден поразгледах веригата и пиньоните. За около 20к не виждам причина да ги сменям поне за още 10к поне.
                  Смазвам със спрей на 200-300 км макс, рядко на повече, но винаги под 500 км.
                  Всякакъв спрей: Репсол (оранжевия), Моторекс, Мотул с тефлона (дето стават едни буци с гняз по веригата), от Лидъл "някакъв спрей" и комбинации между тях. Смазването е винаги обилно и напоително, като минавам поне два пъти веригата отгоре и отдолу.

                  Написаното е като наблюдение.
                  Бих пробвал и ойлер, но все не остават средства.
                  Публикувайте отговор

                  Коментар


                  • От: Мазане на верига

                    Пробвал съм всякакви спрейове, но съм най-доволен от Motorex 822 (или 322), който си е за офроуд и чисти веригата перфектно, като с него съм изкарвал най-дълго с един флакон и беше 14-15лв.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • От: Мазане на верига

                      А този на мотип за силно натоварени вериги дали става за мотоцикъл?
                      Реално и аз имам мотор и такъв спрей,но официално съм се обявил за пишман моторист. Миналата година имам 20 км.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • От: Мазане на верига

                        Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                        А този на мотип за силно натоварени вериги дали става за мотоцикъл?
                        Реално и аз имам мотор и такъв спрей,но официално съм се обявил за пишман моторист. Миналата година имам 20 км.
                        Всеки сам трябва да прецени кое го устройва, щото няма универсално средство за мазане.
                        Пръскаш/мажеш, караш, пак пръскаш или мажеш, и пак така докато ти хареса. Важното е по веригата да няма полепнали боклуци и да не е суха.

                        То с тия 20км/година спокойно може и да не я бараш.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • От: Мазане на верига

                          Прав си ,на мен ми трябва смазка за дълбоко консервиране. То деца,строежи...
                          Интересно ми беше дали е пробвал някой.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • От: Мазане на верига

                            По-назад в темата някой беше писал за спрейчетата на CARLUBE и че вече не може да ги намира. И аз съм ги пробвал не са никак лоши, в момента се продават в homemax и метро, на щандовете за авто-простотии. Цената е 8-9лв. или нещо от сорта.
                            Калин - О88 б579I9I
                            Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X