Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Спомени на танкистите.

    Темата произлиза от тук.

    Един интересен случай от войниклъка ... След занятия на различни нива, най-добрите танкови екипажи ни пратиха на "армейски стрелби" на полигона Ново село. При стрелба с оръдието на "кратка" (по 3 сек!) нямах "празно", но с куполната картечница се стреляше в движение, а за "поразяване на целта" се изискваха по няколко попадения и резултатът зависеше твърде много от терена. Моят кемаф (най-добрия, който познавам) си беше наумил "да не се излагаме". Юнакът си взел АК-47 (десантен, боен, пълен и говов ... за стрелба) и торба с пълнители. При минаване край "вече поразената цел" той й тегли по един тегел пред амбразурата на корпусната картечница, за по-сигурно...
    Когато "проверяващите" началници броили дупките по мишените, установили, че по нашите те са повече от раздадените патрони. Ами сега ... Тогава по 3 машини атакуваха едновременно. Ком-бата (стара крмка) подметнал "сигурно страничния танк е объркал мишените!"...
    При официалните гости номерът мина, ама после - яко "конско". Отървахме се само защото се класирахме първи. Като питаха кемафа "Защо ?!?", той рече "В днешно време да нямаш вяра на никой!"
    Последно редактирано от giorgio; 01-03-10, 12:48.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    До: Качествата на танк Т-34

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Това ми напомни един интересен случай от войниклъка ... След занятия на различни нива, най-добрите танкови екипажи ни пратиха на "армейски стрелби" на полигона Ново село. При стрелба с оръдието на "кратка" (по 3 сек!) нямах "празно", но с куполната картечница се стреляше в движение, а за "поразяване на целта" се изискваха по няколко попадения и резултатът зависеше твърде много от терена. Моят кемаф (най-добрия, който познавам) си беше наумил "да не се излагаме". Юнакът си взел АК-47 (десантен, боен, пълен и говов ... за стрелба) и торба с пълнители. При минаване край "вече поразената цел" той й тегли по един тегел пред амбразурата на корпусната картечница, за по-сигурно...
    Когато "проверяващите" началници броили дупките по мишените, установили, че по нашите те са повече от раздадените патрони. Ами сега ... Тогава по 3 машини атакуваха едновременно. Ком-бата (стара крмка) подметнал "сигурно страничния танк е объркал мишените!"...
    При официалните гости номерът мина, ама после - яко "конско". Отървахме се само защото се класирахме първи. Като питаха кемафа "Защо ?!?", той рече "В днешно време да нямаш вяра на никой!"
    Коя година?

    Коментар


    • #3
      До: Качествата на танк Т-34

      82-84-два зимни и два летни лагера по 1 месец плюс командно щабно на Корен 84 плюс 1 месец в Русия-Украйна Широкий лан близо до град Николаев-83

      Коментар


      • #4
        До: Качествата на танк Т-34

        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
        Коя година?
        1975
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #5
          До: Качествата на танк Т-34

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          )) ... За картечницата е трябвало да вземете една туба спирт, и да идете при кашиците да им помогнете в чистенето на оптиката.
          Човече, къде се е чуло (след времето на Чапаев) танкист да раздава спирт???
          За последно тогава Чапаев оставил на Петка за съхранение една цистерна спирт, като го уведомил, че ако изпие и 1 капка, ще го разстреля. ... Като се върнал, почукал по цистерната с нагана - кънтяло на празно... Насочил оръжието към пишман-пазача и питал:
          - Петка, где спирт???
          - Продал...
          - А денги где???
          - Пропил ...
          Последно редактирано от trapper; 28-02-10, 20:36.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #6
            До: Качествата на танк Т-34

            Грешка.
            Това не е раздаване, това е професионална взаимопомощ.
            Никой танкист не може каквото кашиците с куполните картечници, нито десанта може каквото танковия мерач с оръдието. Честото професионално общуване очевидно подпомага всички участвали в ъъъ ... общуването.
            Докато имах отношение към темата, примерно 80% от оптиката чистехме за моя сметка, съвместно с обслужваните танкови и други роти. Което ни се връщаше многократно и с чистене, и с безценни знания.

            Коментар


            • #7
              До: Качествата на танк Т-34

              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
              Никой танкист не може каквото кашиците с куполните картечници, нито десанта може каквото танковия мерач с оръдието.
              Да се похваля-като мерач на Т-72, на втората година в казармата се бях научил да отсичам само по един изстрел, това с електромеханичен спусък. И така бяхме научили разположението на мишените, че само с появяването, само с един изстрел и мишената си падаше. Гледката е красива-с целика си се прицелил в разровеното от куршумите местенце-там където се появява мишената, и още с първия признак на раздвижване-стреляш. Виждаш следата от трасиращия куршум, как минава през мишената, проблясъка от отражението на слънцето по прясната боя на мишената, как самата мишена се вдига до вертикално положение, и веднага след това пада.
              Та с картечниците бяхме станали много добри, стига да са със сравнително нови цеви, и много добре простреляни!

              А това с кръста от конци върху дулния срез се ползва главно за прострелка на оръдието, като освен конците се използва и специален оптичен прибор-трубка за прострелка която се слага посрдством стойка ли, дорник ли, в началото на цевта. През нея се настройват кръста в самата нея-начертан в оптиката да съвпадне с кръста от конци, и двете заедно да сочат в целта. Нещо като мушка-мерник. И след това насочване се настройва и мерният прибор да сочи в същата точка. След няколко проби с щатен изстрел се донастройва окончателно. При добре простреляно оръдие и добър мерач-отпуските за екипажа са сигурни. Аз имам 77 дни отпуск, повечето изкарани от стрелби
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                До: Качествата на танк Т-34

                Понеже аз отървах казармата...да питам има ли нещо вярно в тая история на приятел...служил на последните 55-ци.

                Учение... стрелби...вози се 55-цата, моя човек кемаф. Твърди че куполната или вътрешната картечница, всъщност е ПК и тва чудо като стреля, сичкото гилза вътре, целото пукотовица, и то. Та за да се избегне това, сичко което се дигне като мишена се стреля с бронебойни снаряди...картечна мишена - бронебоен, РПГ мишена, пак бронебоен. По едно време от кулата (нещото дето управлява мишените) им нареждат да спрат. Спират и чакат...по пътя се задава УАЗ-ка на мръсна газ (хората дето подържат мишените) и следва много бой. Моя човек вика понеже съм кемаф се скрих при педалите на танка и не можаха да ме докопат....другите от екипажа много ги били. Идеята че с бронебойните снаряди късаш задвижки, захранвания и др. управляващи мишените.

                Тва има ли неква истина????????

                Коментар


                • #9
                  До: Качествата на танк Т-34

                  То ако смериш АПМ-ката(Автоматично Появяваща се Мишена) с какъвто и да е снаряд-нищо освен скрап не остава от нея. За да не се повреждат бяха им сложили "брони"-кутия от 10-12 мм ламарина, но тя помагаше само против куршумите от ПКТ-то(Пулемет Калашников Танковой) Виждал съм пробита такава кутия от снарядче от вкладна цев(22 мм), минава като рез кажкавал ако попадне под добър ъгъл. Та какво остава за боен снаряд. Даже не и бронебоен.
                  Не знам някога в българско поделение да се е стреляло на обикновени стрелби с бронебойни снаряди, обикновено се ползваха осколъчно-фугасни. Май е партенка цялата история.
                  Ама има и някаква доза правдивост-за 2 години в Айтос се е случвало 3-4 пъти да объркат спусъците, и вместо с картечницата да "оправят" мишената с оръдието. После следваха наказания, и няколко часа без стрелба-толкова трябваха за да се поправи машинарията.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Качествата на танк Т-34

                    Ми, ако са млатили по стрелкови мишени с оръдието, вишкаджиите сигурно са ги ритали. И с право
                    Машините на танковите мишени са заровени дълбоко, и залети с бетон. Случва се пряко попадение, и те се изпаряват. Само че това не се брои за попадение - улучили са земята до нея, не силуета на целта.
                    Колкото до другото - всички войници имат остро чувство за справедливост. Когато не е прав, и най-свирепия десантчик ще отнесе шамарите от готвача - инвалид. А когато е прав по справедливостта, и последния слабосилен флейтист ще нарита началника на стратегическите ракети. И никой няма да му връзва кусур.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Качествата на танк Т-34

                      По времето когато бях в армията в полка в Крумовград смениха Т-34 с Т-55. Танкистите бяха свикнали с Т-34 и изкарваха все отлични оценки. Както вече се писа 34-ката стреля само от място. Т-55 трябва да стреля от движение и на стрелбите се получаваха двойки. Помня, че много зор видяха - с месеци на лагер, без прибиране в поделението, спукваха ги от занятия и стрелби. Колкото благославяха 55-ците, толкова си искаха 34-ките. Накрая работата се изясни. За да стрелят в движение танковете са снабдени със стабилизатори за оръдието, но се оказа, че по неизвестна причина последните нещо не са били регулирани. Чак като ги оправиха и 55-ците започнаха да поразяват мишените.
                      Не съм специалист по танкове, но от това което съм чел нещата не се свеждат само до броня и оръдие.
                      Т-34 е прост и лесен за производство, но също така и за управление и експлоатация от лошо подготвен екипаж. Произвеждали са ги в огромни количества, което им е позволило да компенсират големите загуби които са понасяли при появата на немските тежки танкове. Само, че руснаците също са имали тежки танкове. Те пък са си имали други проблеми - по-бавни, успявали са да разрушат всички мостове по които преминават и на практика не са могли успешно да взаимодействат с 34-ките.
                      Защо американците са продължавали да бълват калпавите си Шърмъни? Защото, ако е трябвало тепърва да въвеждат в производство нов танк са щели да загубят темпото на производство. Вместо това са произвели огромни количества, нищо, че са били неравностойни на немските.
                      В техническо отношение немците са доста по-напред от немците и са си позволили да въвеждат в хода на войната нови тежки танкове, но и те са имали цял куп детски болести. Количествата им са мили нествними с масовите, но по ниско технологични танкове на съюзниците.
                      Не знам колко е известен факта, че преди началото на войната германия и СССР са били съюзници, провеждали са съвместни военни парад и учения и са си разменяли образци на бойна техника.
                      Всяка от страните е имала правото да закупи всяко оръжие на другата страна.
                      Покрай тези размени руснаците не са дооценили Щуките като щурмови самолети - изработени по остаряла концепция не заслужаващи вниманието им, поради което не са закупили бройки за разучаване. За сметка на това руснаците са мислели, че немците крият козовете си в областта на танковете, защото не са можели да повярват, че германия като високотехнологична страна не разполага с танкове равностойни на руските. В последствие се е оказало, че Германия не е крила никакъв модерен танк - просто не са имали нищо по-добро.
                      В началото на войната Т-34 са били без конкуренция, но са използвани неправилно - за поддръжка на пехотата, разпръснати по частите на пехотата. Германците пък са концентрирали танковете си в ударни групировки и са постигали успехи.
                      По онова време сериозно се готвехме за война с армиите на НАТО и бях много учуден през 1983 година да заваря в първоешалонно поделение на южната граница Т-34.
                      /За сметка на това страшно ме кефеше МТЛБ-то на което бях старши./
                      А номера със стрелба с оръдието по картечна мишена съм го гледал на живо от върха на вишката за управление на мишените. Добре, че мерача не улучи, че трябваше да плаща мишената.
                      Впрочем при по-късните танкове при войните в Близкия Изток руските танкове се оказват по-малки по размери мишени, но това е постигнато с по-тясно пространство за екипажа. Поради особеностите на климата екипажите в тях са можели да прекарват по-кратко време отколкото евреите в техните по-големи като размери танкове. Въпрос на концепция. Само не знам как не са се усетили да им сложат по един климатик.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Качествата на танк Т-34

                        Първоначално публикуван от Izparitel Преглед на мнение
                        Само не знам как не са се усетили да им сложат по един климатик.
                        Съвременното танкостроене е много близко до автомобилостроенето съвременни танкове произвеждат реално само шест голями държави Русия ; Щатите ; Англия ; Франция ; Германия и Израел китайците не ги слагаме в сметката защото те произвеждат лицензни руски машини. Щатите и Израел произвеждат машини само за собствени нужди на абрамса дори и те вече трудно се справят с поддръжката на двигателя а евреите си произведоха машина удачна само за техния район така че останаха реално четири държави производителки. Всеки купувач поръчва къкво иска в машината и понеже пазара на тези играчки е малък но много печеливш производителите ще сложат в танка при желание на клиента и душ кабина с биде .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #13
                          До: Качествата на танк Т-34

                          Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                          .... моя човек кемаф. Твърди че куполната или вътрешната картечница, всъщност е ПК и тва чудо като стреля, сичкото гилза вътре, целото пукотовица, и то. Та за да се избегне това, сичко което се дигне като мишена се стреля с бронебойни снаряди...картечна мишена - бронебоен, РПГ мишена, пак бронебоен.
                          Тва има ли неква истина????????
                          Възможно е (не отричам фатмашкия гений), но е малко вероятно. Бронебоен няма да се взриви от картечна мишена, само ще я пробие, а това не се приема за поразена цел. А и обикновено се ползваха осколочни изстрели. За да се взривят при попадение в мишената, им сваляхме капачките на взривателите и при точно попадение мишената сякаш се изпаряваше.
                          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                          Коментар


                          • #14
                            До: Качествата на танк Т-34

                            Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                            Понеже аз отървах казармата...да питам има ли нещо вярно в тая история на приятел...служил на последните 55-ци.

                            Учение... стрелби...вози се 55-цата, моя човек кемаф. Твърди че куполната или вътрешната картечница, всъщност е ПК и тва чудо като стреля, сичкото гилза вътре, целото пукотовица, и то. Та за да се избегне това, сичко което се дигне като мишена се стреля с бронебойни снаряди...картечна мишена - бронебоен, РПГ мишена, пак бронебоен. По едно време от кулата (нещото дето управлява мишените) им нареждат да спрат. Спират и чакат...по пътя се задава УАЗ-ка на мръсна газ (хората дето подържат мишените) и следва много бой. Моя човек вика понеже съм кемаф се скрих при педалите на танка и не можаха да ме докопат....другите от екипажа много ги били. Идеята че с бронебойните снаряди късаш задвижки, захранвания и др. управляващи мишените.

                            Тва има ли неква истина????????
                            По въпроса... Нееема истина!
                            Ще обясня защо. Едно учение за стребла с танк се прави по следния начин: 3 или 4 танка /взвода на батальонен или бригаден п-п/ се нареждат на начален рубеж. Обстрелват се 1 или 2 мишени с щатно оръдие, 2 или 3 мишени с ПКТ, като 1 или 2 са движещи и се достига до крайния рубеж. Кара се на първа /бойна/ скорост без "кратки" за Т 55 и с кратки за Т 34. След достигане на краен рубеж машините се подреждат в колона-и към изходно положение. Тогава може да има команда "нальот" за стрелба по въртолетни /самолетни/ цели с 12,7мм картечница ДШК или ДШКМ. Екипажа разполага с 3 осколочно-фугасни учебни с намален заряд за 1 цел или 4 за 2 цели. Картечните цели са близки и малки и трудно биха били уцелени с 1 изстрел, а докато презаредиш 9-те сек. за мишена РПГ са изтекли. Освен това с картечница никога не можеш да събориш мишена "танк". А вътре в танка не се задимява, защото двг. смуче въздух от там. Естествено от щатния изстрел дима е многократно по-голям.

                            ... продължавам...

                            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                            Възможно е (не отричам фатмашкия гений), но е малко вероятно. Бронебоен няма да се взриви от картечна мишена, само ще я пробие, а това не се приема за поразена цел. А и обикновено се ползваха осколочни изстрели. За да се взривят при попадение в мишената, им сваляхме капачките на взривателите и при точно попадение мишената сякаш се изпаряваше.
                            За учения се използват осколочно-фугасни снаряди, учебни с намален заряд. Взривателя им мисля, че е без капачка, или поне имаше такава версия, не съм сигурен, но при преминаване през мишената от зебло, ако не срещне някоя чамова разпорка снаряда не се взривява, но мишената пада, т.к. снаряда дава контакт м/у 2 мрежи тип рабица. А при мишените за картечници и 22мм вкладна цев куршума преминава през 2 слоя алумин. фолио с диелектрик-гума.

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            То ако смериш АПМ-ката(Автоматично Появяваща се Мишена) с какъвто и да е снаряд-нищо освен скрап не остава от нея. За да не се повреждат бяха им сложили "брони"-кутия от 10-12 мм ламарина, но тя помагаше само против куршумите от ПКТ-то(Пулемет Калашников Танковой) Виждал съм пробита такава кутия от снарядче от вкладна цев(22 мм), минава като рез кажкавал ако попадне под добър ъгъл. Та какво остава за боен снаряд. Даже не и бронебоен.
                            Не знам някога в българско поделение да се е стреляло на обикновени стрелби с бронебойни снаряди, обикновено се ползваха осколъчно-фугасни. Май е партенка цялата история.
                            Ама има и някаква доза правдивост-за 2 години в Айтос се е случвало 3-4 пъти да объркат спусъците, и вместо с картечницата да "оправят" мишената с оръдието. После следваха наказания, и няколко часа без стрелба-толкова трябваха за да се поправи машинарията.
                            Кутията за "танкова" мишена тежи 270 кг. и за да я вдигне има 1.2kW ел. двг. Тя е вкопана в почвата и пред нея има "бруст" отлят дебел 40 см. бетон. При "къс" оръдеен изстрел кутията го отнася, Също капака и става на дупки от осколките на преминалите през мишената и взривили се близко снаряди.
                            Кутиите за малките мишени тежат 40-50 кг. и обикновено се крият, като кашиците. Но мисълта ми е че всеки "къс" щатен изстрел бракува всяка кутия.
                            Най-честите повреди по мишенното поле са от прекъснати кабели, опасно е също попадане на снаряд в/у движещите мишени, но те са защитени от полегат и дебел насип и обикновено снаряда рекушира и се взривява "по време"
                            Последно редактирано от s_s1; 01-03-10, 13:09. Причина: Благодаря Джорджо.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              До: Спомени на бившите танкисти.

                              Абе хубаво си говори за танкове ама колко останаха на въоръжение и къде . Не говорим ли вече за нещо екзотично за нашата армия . Навремето на полигона на Беляковец не можеше да видиш трева че и на стрелковия на Самоводене . А сега май само джипари и мотористи ходят там . Иначе и аз имам хубави спомени от стрелби с ПКТ , КПВТ , АК , ТТ и ПМ . Хубаво време
                              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X