Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Спомени на бившите танкисти.

    Нормално е да има много разлики всяка страна поръчва машини според на първо място финансовите си възможности природоклиматичните си условия евентуалния противник и военната си доктрина. След като си плаща клиента и душ кабина с биде ще им сложат вътре в танка . Индийските фактори влияещи на конструкцията на машината са коренно различни от руските. Индийската поръчка спаси завода в Нижни Тагил от фалит което не е хич малко. http://vbox7.com/play:5753ce6f
    Последно редактирано от sek.1; 10-03-10, 18:03.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #32
      До: Re: Спомени на бившите танкисти.

      Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
      ... така се наложи да ги покарам - наистина скоростите се сменят ужасно - особенно ако не си свикнал.
      Така беше ... едни се сменят с крак, други с "палче"... Положението се усложняваше, когато при стрелби под щангите се събираха гилзи.

      [/QUOTE] Другото интересно което се сещам от мойта служба са едни стрелби, където командира ни показа как се сваля купол на 34 с осколъчно фугасен снаряд ... Става страхтно гюле, купола на 34 ка направо се откача и пада на земята.[/QUOTE]

      Купълът на Т 34 е едно от слабите места - при попадение а снаряд около венеца той изхвръква заедно с 3-мата от екипажа (или с части от тях). Моята машина беше с 3-ти купол (по сведение от фатмака), а по бронята имаше следи от снаряди като одраскано с нокът масло.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #33
        До: Спомени на бившите танкисти.

        Няма съвършенна машина всяка си има слаби места Т 34 не е изключение както и всички машини преди и след него та до ден днешен. Всеки си има поне няколко ахилесови пети. Конструкторите по презумция създават винаги съвършенния а екипажите в реални условия разбират колко грешат.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #34
          Re: Спомени на бившите танкисти.

          Купълът на Т 34 е едно от слабите места - при попадение а снаряд около венеца той изхвръква заедно с 3-мата от екипажа (или с части от тях). Моята машина беше с 3-ти купол (по сведение от фатмака), а по бронята имаше следи от снаряди като одраскано с нокът масло.
          За времето си е била добра машина. Лесна за обслужване и ремонт, без никаква електроника която може да се скапе. И като се има в предвид, че и боеприпасите по онова време не са били като днешните съвременни снаряди спокойно може да се каже че е бил по добрия танк

          55 цата вече става по капризна - въпреки че не съм срещал трудности в ремонт и експлоатация. Много карахме на времето а имаше и ресурси за стрелби. Добре поддържана и регулитрана 55 ца спокойно изпреварваше всичики уазки и газки.

          72 който не е карал старите танкове няма да разбере за какво става въпрос - кара се като лек автомобил. Много маневрена и подвижна за тонажа си. Съвсем спокойно можеш да си я въртиш при по високи скорости, заднася много добре и при рязко подаване на газ вдига предница При 55 цата ако имаш проблем със завиването спокоино можеш да дръпнеш съответния лост на 2 ра позиция натискаш с единия крак спирачката с другия газта и си завил докато на 72 ката откаже ли хидравликата заминаваш. Всички центровки на 55 цата могат да се направят с помоща на един ключ и клечка кибрит за луфтомер. За да караш 55 ца ти трябва повечко опит 72 ка се кара като колело - хидравлични полуавтоматични скорости който можеш да превключваш и без съединител, хидравлика на лостове и спирачки, достатъчно мощен двигател за да не изпадаш в смешни ситуации и т.н.

          Доста често кемафите на 55 ца правят грешката да качват баири на по висока предавка и поради неопитност когато танка загуби скорост и тръгне назад става страшно (обръщат хода на двигателя) ей колко бой ядяха в школата и колко обиколки на веригата се правеха

          Но въпреки по трудното обслужване на 72 ката тя е много по добра и като огнева мощ, точност при стрелби, подвижност.
          Последно редактирано от Daniel; 11-03-10, 07:09.

          Коментар


          • #35
            До: Спомени на бившите танкисти.

            Добре сте се забавлявали, а аз какво да кажа като бях на танк без вериги
            Ако си спомняте за едни куполи от 34-ки монтирани на бункери по границата с Турция, е аз бях командир на един такъв ТОТ (танкова огнева точка).Поделението се намираше в с.Факия, но отдавна вече го няма.Лятото на 1995 бяхме на школа в Ямбол, където ходехме и на стрелби.Като се прибрахме във Факия (вече младши сержанти), помагахме на кемафите при обслужването на десетте Т-55, чукане на тракове, мазане със смола, мъкнене на акумулатори, абеее весел живот
            Бяхме последния набор служил година и половина, септември 1996 се уволнихме и от тогава чакам да се обадят запас да се видя с колегите ама тц, нема запас
            DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
            Skype: pach_bs

            Коментар


            • #36
              Re: Спомени на бившите танкисти.

              Факия, Грудово, Ружица, Болярово, Мамарчево
              все интересни поделения със танкови роти
              Изкарах около година в Мамарчево и въпреки че не се прибрах в тази година беше интересно.
              Никога няма да забравя гадните гъсеници падащи отвсякъде и причиняващи парещи обриви
              Когато не карахме танкове ги чистехме а през останалото време боядисвахме тротоарчета в бяло и черно , нямаше баня та ни водеха от време на време да се къпем в болярово , през останалото време се къпехме на чешмите или водоноските.
              6 месеца изкарах като дежурен влекач - супер по цял ден се занимавах с ремонти на танкове центровки, каране от тук дотам и т.н. (казвам супер зашото това те откъсваше от еднообразието, нямаш проверки, караули, не чистиш и боядисваш, собствена стая демек - всички екстри).
              Там именно ми се наложи да ремонтирам и карам 34 ки.
              а ТОТ оевте бяха супер яки - бетонен бункер с купол от 34 ка няма мърдане от там - чудя се не бяха ли абсолютна безмислица...

              Коментар


              • #37
                До: Спомени на бившите танкисти.

                Не, те си бяха част от УР-а. Беше проектиран отлично, и можеше да издържи много дълго време, или изобщо да не успеят да го преодолеят.
                Служил съм в поделения, от тия които трябваше да го населяват и да поемат първия удар, и в такива, които се събираха зад него за контраудар. Настроенията в тях бяха за зловещо отмъщение за хората, загинали още на границата.

                Коментар


                • #38
                  До: Спомени на бившите танкисти.

                  Т-55 си бяха живи гробници. За всяка от трите места в куполата (мерач, командир, пълнач) си имаше специална поза, иначе излизаш инвалид... Често нещо ме подръпваше за гащеризона, като се завърти куполата. И това разположение на снарядите... навсякъде... "само в джобовете дето нямахме". На Т-72 вече си се наслаждавахме на емоциите. Само автоматичното пълнене изглеждаше страшно (ония железа и вериги като се разшават)
                  Каквато и машина да използвам за движение сред природата, най-приятно си остава ходенето пеш...

                  Коментар


                  • #39
                    До: Спомени на бившите танкисти.

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Не, те си бяха част от УР-а. Беше проектиран отлично, и можеше да издържи много дълго време, или изобщо да не успеят да го преодолеят.
                    Служил съм в поделения, от тия които трябваше да го населяват и да поемат първия удар, и в такива, които се събираха зад него за контраудар. Настроенията в тях бяха за зловещо отмъщение за хората, загинали още на границата.
                    Влизал съм в такъв бетониран Т 34 още докато линията се водеше действаща цялото задно двигателно отделение беше отрязано и се влизаше през желязна врата дебела над 20 сантиметра.Всичко беше направено изключително масивно и се поддържаше в много добро състояние. Боекомплекта който се подвозваше до такава точка беше 10 снаряда и като питах един старшина защо толкова малко човека ми отговори че реалния живот в бой на такава точка е максимум 2-3 истрела а теоритичния при идеални условия 10 истрела.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #40
                      До: Спомени на бившите танкисти.

                      Да пипа баките и да изчезва към кухнята, че тука войската вече реши че кво свински, кво фатмашки бутове - месо са си ...
                      Старшина, кво да го правиш ... Ако знаеше повече - щеше да е майор.
                      Не разбира се, за безопастност е. Ако го улучат, детонацията на голям БК ще демаскира унищожаването му. Не бива. Така ще гръмне като бомбата, и ония няма да знаят че вече го няма.
                      Колко живеят огневите точки е въпрос на общото развитие на боя. Изтребителите живеят два часа, танкистите ходят в атака три пъти, пехотните лейтенанти осем часа, подводничарите - в два похода, ... Статистика, разпиляна по ЦЯЛАТА война. При това - по предишната. Всяка армия се подготвя по опита от последната война която е водила, а в следващата всичко се оказва другояче. И всички - неподготвени.
                      Минаването през граничната зона, без ОМП, тогава щеше да струва на турците практически цялата им първа армия. Заради което после нямаше и къде да ходят, понеже нямаше да има и кой. А зад смазания първи ешелон ги чакаше пълния втори, в конфигурация за контраудар. Три - седем денонощия до Босфора и Дарданелите. Към азиатската част ние нямахме интерес. Капут. Затова и не смятаха даже да пробват сами.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Спомени на бившите танкисти.

                        Стефане,с цялото ми уважение към теб:
                        Нали си съгласен,че бойния разчет и реалното развитие на бойни действия,почти никога не съвпадат.
                        Служил съм в Ракетната бригада в Ямбол,дето уж в нея нямаше нищо,пък после ги нарязаха в завод "Ивайло"...
                        И бойни глави нямаше,само климатици в хангарите на бившето немско летище на Кабиле.
                        Викаш-нямаше сами да се зъбят...А турският F-16,дето ни пробва август/май,или юли/ 1989 и мина над Безмер като на разходка?Махнатия шеф на ПВО,както и самото ПВО пък къде бля/те също имат ясни разпореждания и са първа линия/?
                        И ВВС и те...
                        Бил се заблудил,та да не се ритаме по комшийски,не са му отвинтили каквото трябва...
                        После-мускули,дислоцираха ни край Веселиново,та ме отвя задръжката и почти бях забравил,че съня е полезен.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Спомени на бившите танкисти.

                          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                          Минаването през граничната зона, без ОМП, тогава щеше да струва на турците практически цялата им първа армия. Заради което после нямаше и къде да ходят, понеже нямаше да има и кой. А зад смазания първи ешелон ги чакаше пълния втори, в конфигурация за контраудар. Три - седем денонощия до Босфора и Дарданелите. Към азиатската част ние нямахме интерес. Капут. Затова и не смятаха даже да пробват сами.
                          На теория всичко изглежда добре но опита от втората световна война показва че времето на такива укрепени райони е минало. Мажино не е дала и един истрел снега помогна много повече от линия Манерхайм на финландците атлантическия вал не издържа и 24 часа .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #43
                            До: Спомени на бившите танкисти.

                            Не знам какво да кажа.
                            Тръгнах да отговарям на Куздов в съседната тема. Излезе тъпо. Опитах да напиша смешно - стана ми тъжно. Изтрих всичко.
                            89-та, 39-та, други години ... Въпрос на обстановка. От нея произлиза моментната готовност. Не само на войските, ами по-важното - на щабовете, и политическото им ръководство. Примери без контекст са несъстоятелни. Понякога гледам - в интернета някакви пишлегари, именно тая дума, чели - недочели жълти вестници и откъслечни данни, давай да си играят на нещо. Това добре, но се самонавиват бързо, и става бетер мексикански сериал. Отчайваща глупост и невежество. Чиста психиатрия.
                            Не искам тук да заприлича на чалга дискотека. Щабните игри имат място, където им е мястото. В частност - през 82-ра, примерно, същия Ф щеше да се окаже плевелни добавки в картофената нива на местното ТКЗС. Но това е въпрос на политическо, не на оперативно решение.
                            Ако ти е интересно какво и как е щяла да прави българската армия в разни ситуации - върви в библиотеката, това е история. Можеш да попиташ и тук, каквото знам - с удоволствие. Това също е история. Сега нямаме армия, така че няма и актуална щабна игра.
                            Оставете това. Наистина нямам какво да кажа, само ми е мъка.
                            Последно редактирано от Стефан; 12-03-10, 00:41.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Спомени на бившите танкисти.

                              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                              Не знам какво да кажа.
                              Тръгнах да отговарям на Куздов в съседната тема. Излезе тъпо. Опитах да напиша смешно - стана ми тъжно. Изтрих всичко.
                              89-та, 39-та, други години ... Въпрос на обстановка. От нея произлиза моментната готовност. Не само на войските, ами по-важното - на щабовете, и политическото им ръководство. Примери без контекст са несъстоятелни. Понякога гледам - в интернета някакви пишлигари, именно тая дума, чели - недочели жълти вестници и откъслечни данни, давай да си играят на нещо. Това добре, но се самонавиват бързо, и става бетер мексикански сериал. Отчайваща глупост и невежество. Чиста психиатрия.
                              Не искам тук да заприлича на чалга дискотека. Щабните игри имат място, където им е мястото. В частност - през 82-ра, примерно, същия Ф щеше да се окаже плевелни добавки в картофената нива на местното ТКЗС. Но това е въпрос на политическо, не на оперативно решение.
                              Ако ти е интересно какво и как е щяла да прави българската армия в разни ситуации - върви в библиотеката, това е история. Можеш да попиташ и тук, каквото знам - с удоволствие. Това също е история. Сега нямаме армия, така че няма и актуална щабна игра.
                              Оставете това. Наистина нямам какво да кажа, само ми е мъка.
                              Хм,и аз се затруднявам да дам еднозначен отговор и становище.
                              Че армия няма-няма,всяка власт се страхува от офицерите си и войската,ако нещо скатава и премълчава/справка-комшиите/.Нашите дебелосерковци са спокойни като преял добитък.
                              От друга страна-лятото на '89 нямаше индикации да ритат Тато и всичко работеше по план,уточнен от ВД.
                              А неизпълнението на заповеди и разпоредби си е за съд и присъда-ако на Ф-а му беше "случайно" сработил ракетния механизъм над Безмер?
                              Защо тогава/като сме вече бозаджии/ ни наритаха в гората и старшите офицери имаха кординати да поразчистим някой друг град?
                              За мен не е така-минал границата,паднал.Не да се разхожда като у тъща си.
                              Не дай Боже днес нещо аналогично.
                              п.п.-Русофоб съм,но ме смаяха стрелбите в Каракум и организацията им/на всичко/.
                              Там да литнеше и пчеличка с чужд флаг на крилцата...
                              Последно редактирано от maxxx; 11-03-10, 23:51.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Спомени на бившите танкисти.

                                По между другото изкам да попитам,има ли някой колега от танковата бригада в Горна баня 91-92г.А 90-та в Сливница.
                                JEEP GRAND CHEROKEE 2.7crd 088-570-53-52

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X