Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спускане по кал, трева-моля за съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
    аз джип дето няма 1 чифт МТ-та не го броя за Жип ми за паркетник, а са ме яще
    Е, зависи за какво се ползва джипа. При много асфалт и по-лек офроуд няма нужда от МТ-та. Едни добри АТ ще вършат чудесна работа.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #47
      аз спускам големи кални наклони или на 1ва или на 2ра бавно ,но си преценявам и понякога леко притискам педала на спирачката още в началото на наклона и докрая него пускам, но непроменян натиска върху педла
      "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

      Коментар


      • #48
        Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
        Е, зависи за какво се ползва джипа. При много асфалт и по-лек офроуд няма нужда от МТ-та. Едни добри АТ ще вършат чудесна работа.
        е да, право думаш, но тогаз се питам за чий гявол жип? тук поне е ясно, човека си има маршрут и по него коварен момент, не мисля си струва да се рискува, а и кал има цялата година почти, сняг хмм... с добри мт-та смятъм рискът ще намалее. дано не бъркам...

        Коментар


        • #49
          Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
          е да, право думаш, но тогаз се питам за чий гявол жип? ..
          Ами защото иска да ходи на риба с по-високо возило, или защото иска да дърпа ремарке с лодка, или просто защото така му харесва.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #50
            Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
            аз джип дето няма 1 чифт МТ-та не го броя за Жип ми за паркетник, а са ме яще
            Вече си изяден

            Разбира се че е хубаво да имаш гуми за всеки терен но понякога това не е възможно. Трябва място да ги складираш както и постояно да ги сменяш. При положение че джипа се кара само с едни гуми мисля че АТтата като на Яро са наи-добрия компромис. Половин година карах МТта и постояно в главата ми бяха разбити главини полуоски кардани дифове скорости абе с една дума всичко което се върти и може да вие. За моя радост като ги махнах всичко си беше на ред но чувството с МТ на асвалт не беше много приятно.

            За спускането пак казвам не знам при другите колко са бавни бавните. При мен 2-бавна е до към 30км/ч. Това определено беше висока скорост при спускането на връх Влък защото по средата на нанадолнището вече се борех да овладея колата. Ако си спомняте Георги Василев също изтърва УАЗката. Не знам на каква предавка е бил. Не виждам проблем ако си на 1-бавна и гумите почнат да губят сцепление да дадеш малко газ. Макар че подобно нещо на мен никога не ми се е налагало. При наклон които не може да се изкачи тоест максимален спускането на 1-бавна е 100% контролирано. Да не говорим че ако ти предстои завои с обратен наклон и има малко сняг трябва да пълзиш като охлюв защото и най-малкото подхлъзване може да завърши с неприятен край.

            Коментар


            • #51
              Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
              Не виждам проблем ако си на 1-бавна и гумите почнат да губят сцепление да дадеш малко газ.

              Като гледам, и аз я предпочитам. Щото, ако се засиля прекалено надолу и трябва да пипам спирачките ...
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #52
                Когато джипа е празен,не е сложно.Когато УАЗа е пълен с дърва и се спуска по лигавата кал,за мен изхода е само един.Отрязвам едно клонесто дърво(обикновено някоя стара джанка),връзвам го с дебело стоманено въже отзад за теглича и на долу само с газ иначе спира.

                Коментар


                • #53
                  е то си зависи и от мт-тата и от това. на което са монтирани. аз за вече близо 2 години и над 40 000 км с МТ/Р-ите не съм имал никакви оплаквания на асфалт и без. гумите правят перфектно това, за което са създадени. А гудиър са американци и точно МТ/Р моделът им е създаден за да може да отрази типовете настилка за цялата страна, а не само за скали, основното и предназначение. а кобрите може и да са много хвалени, за мен си остават бутонки със специфична подредба. сиреч гоми за конкретна ситуация. доста хора не си дават сметка че МТ при 1 прозводител значи мъд терен, но при гудиър означението не е такова, а Максимум Тракшън/Реинфосед. е за удивителен брой терени тоз максимум съм го наблюдавал и съм се дивил. Да, има много по-добри гуми за кал примерно, не много по-добри за скали, има за асфалт и зимни. ми тва дето му викате АТ си е асфалтова гума за мен, истинското АТ са гуми като МТ/Р-а, и други подобни, бъркани с такива само за кал. Гуми ставащи и за кал и за камъни и скали и за трева, също и за сняг и лед, но съобразено и с ниска скорост. катерил съм ужасен лед с тях, но ба 1-ва бавна и с междинен. то малко стана на офтопик за тема гуми. а има доста такива теми. сравнявали сме доста марки. обсъждани са както техники за каране, така и за оцеляване и т.н. единственото, което се опитвам да кажа, е че за разлика от много други, тук става дума за конкретно трасе, довело до необходимостта отпо-висок 4х4. и става дума също за момент от трасето, който се случва да е често кален. също така трасето се преминава често. извинете ме ако грешЪ и ме поправете, ще се радвам, и не бих спорил, тогава зимните гуми са си за предпочитане. но ако не съм разбрал криво, значи си трябва сериозна гума, че тва дере не ми харесва там. по същата причина ако карах често по асфалт от А до Б и някаде по пътя има много сняг и лед, бих сменил МТ/Р-ите със зимни...

                  Целта ОПРЕДЕЛЯ средствата

                  Коментар


                  • #54
                    ами пътя си е към няколко километра лош терен, с най-различни лоши участъци, този е само един от тях, а джипа го взех, щото ще го ползвам и като камионче, и по добре се катери от лека кола, а и щото исках джип. чустваш се по-независим от инфраструктурата
                    а че има гадни моменти по трасето е факт, този път който описвам съм го проправил с леката кола, има и няколко други по хълма , само че единия вече е съсипан от колите и времето, а другия е със страничен наклон от около 15 градуса и има ли малко кал си в дерето , тоест само за сухо време.
                    Изобщо надявам се с тая тема като нахълта някой новобранец кат мен дет се е цъклил по стръмното, да има какво да научи, нали за това сме "клуба Пикуик" шегъ де стана офропик сори

                    Коментар


                    • #55
                      Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                      сложи си гуми за кал и караи по съсипания от колите и времето път иначе тревата много бързо ще свърши

                      Коментар


                      • #56
                        Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                        Ето още едно кратко филмче за спускане по стръмен наклон (далеч не от най-страшните) покрит с трева и сняг.

                        Спусках го на 1-а бавна, без газ (докато не слязох до завоя).
                        По звука добре се чува как на по-стръмните места джипката се ускорява.
                        Мисля, че 2-а щеше да е твърде бърза в случая и долу, на десния завой, скоростта щеше да е прекалено висока за моя вкус.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #57
                          Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                          Карам Pajero 2.5 kъса база. В момента съм с Кобри, но повода да ги сложа беше едно кошмарно спускане в Троянския балкан. Времето , студено но слънчево около 14h. Слука нямаше и този ден и хайде за Софето та да не вися няколко часа на влизане в София. Пъта замръзнал, аз съм с AT Yokohama. Слизам спокойно, колата се държи стабилно, 1ва-2ра бавна без блокаж. По южният склон обаче изненада, слънцето размекнал горния слой и вече кал. Стръмно, но коловозите ме държат в пътя въпреки лек страничен наклон на 1ва. Стигам обаче до място, където коловози няма, стръмно и 50 метра по-надолу завой с по няколко дървета точно около пътя. Спирам някък и включвам и блокаж. На 1ва с леко спирачки и на съединител се приплъзвам малко по малко, но страничния наклон ме унася надолу, тогава, малко газ и се връщам в пътя, но колата усещам че набира, пак леко средния педал и пак към дерето встрани, така няколко пъти, но стигам вече към завоя и хич не ми е по вкуса скоростта която сякъш се увеличава. Почти никакъв контрол като на лед. Гумите полепнали с кал като както се прави снежен човек. Тогава не знам как ми хрумна, но набивам спирачки и вклучвам задна с мръсна газ.........
                          Имах чувство че се окопавам, отпред хвърчи кал, а жипката се тресе.
                          Спрях!!!!!!!!!
                          По следите се оказа че спирачния път от приплъзването до покоя е около 1.8 м. После на долу беше лесноооооохх.
                          Това на трева май няма да мине, но на кал ми спаси задника. Вие кажете колко е било правилно??????? С кобрите на полигона на Голди никакви грижи, без блатото. Там Соти каза че няма никой наблизо с лебедка и нема нужда да се окопавам.

                          Коментар


                          • #58
                            Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                            ако няма коловоз, как ще се задържиш на пътя с буксуване на задна? ще те занесе, може и напряко да се завъртиш...
                            помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                            Коментар


                            • #59
                              Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                              Бих добавил само, че е от значение и с какви хъбове е колата..
                              С инерционните в конкрентния случай ще те задържат само задните колела.
                              Предно предаване липсва при спускане когато използваш двигателя за спирачка. Това беше една от причините да си сложа ръчни...
                              Видеото е готино
                              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                              Коментар


                              • #60
                                Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                                Първоначално публикуван от GOLDY-Владиан Христов Преглед на мнение
                                Показаната гума не е ЗИМНА.


                                Едно спускане е сбор от много фактори.
                                Фактор джип
                                С какви спирачки разполага джипа.(Уаз или други)
                                Фактор гуми
                                Фактор предавателни съотношения.
                                .......... наклон на пътя
                                ...........продължителност на наклона
                                ...........наличие на страничен наклон
                                ...........вид терен (кал,кал и сняг,трева и др.)
                                ...........Сигорно още доста които не се сещам в момента.

                                Практиката ми на спискане при голям наклон е да подходя с минимална скорост изцяло разчитайки на спирачките с включена втора бавна предавка и натиснат докрай съединител.

                                Важно уточнение. Това препоръка за какъв джип е? Защото моята практика показва следното. Уаза ( с 409 двигател) поради по-високите обороти, който държи, спускането на 1-ва бавна е като влакче на ужасите. Но съм гледал Патрол ( дизел) който на 1-ва бавна даже подава газ, защото спира по наклона.
                                Също така има наклони, при които и най-малкото натискане на спирачките докарват колата до положение да вдигне задницата във въздуха и всячески да се опитва се обърне с краката нагоре.
                                Лично аз с Уаза се опитавам винаги,когато е възможно да вляза в наклона с двигател с високи обороти. тогава 1-ва бавна държи Уазката с равномерно темпо и няма никакви проблеми. Ако се налага се спусна в много стръмно място, работя със спирачките ( с много шубе) много плавно.
                                Но това е личен опит. Според мен всеки трябва да пробва и така да разбере как се държи машината му при наклон. А да не забравяме и гумите също.
                                Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
                                NULLA TENACI INVIA EST VIA

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X