Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спускане по кал, трева-моля за съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Има наклони дето 1-бавна хич не е бавна и направо си се засилва. Сама за себеси засилката не е страшна обаче ако трябва да се завива тогава става трудно. Още повече с междинен блокаж. За това казвам колкото по бавно толкова по добре. Ако не се блокират гумите нищо не поднася. Така работят и електроните системите за спускане по наклон. А до 20см сняг и наи-лошата зимна гума е по добра от всяка МТ.

    Коментар


    • #32
      Първоначално публикуван от GOLDY-Владиан Христов Преглед на мнение
      Първо не го спускай на първа скорост. Прекалено бавна е и обикновенно води до неконтролирано хлъзгане.
      Пробвай на втора бавна с която и печелиш динамика ако ти се наложи да изтеглиш колата със скорост от критично място.
      Влади, сигурно на някои места или при някои джипки 1-а бавна може да бъде прекалено бавна. Ама 2-а пък дали няма да доведе до твърде висока скорост.
      Примерно, този баир до Райово го спуснах на 2-а бавна и ми се видя малко бързичко.



      Дали при по-стръмнички баири (като оня над Бухово да речем) при спускане на 2-а скоростта няма да се окаже твърде висока? Особено ако след спускането няма достатъчно свободен терен за намаляване на скоростта или пък ако по терена има неравности, които могат да те подхвърлят при по-бързо преминаване.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #33
        По наистина стръмни и дълги спускания, според мен е по-добре на втора да се прави това упражнение , но разбира се си зависи от мястото
        sigpic УАЗ-452

        Коментар


        • #34
          Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
          Ако не се блокират гумите нищо не поднася. Така работят и електроните системите за спускане по наклон. А до 20см сняг и наи-лошата зимна гума е по добра от всяка МТ.
          Аз не мисля, че мога да се конкурирам с АБС-а по фино помпане на спирачката ...

          Снегът хубаво, ама при тия скитания по планините тая зима констатирам, че снегът си е сняг, ама под него и калта си е кал.
          Много ще те черпя, ако със зимни гуми го качиш този баир




          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #35
            Може и да се пробвам ама по снега. Щото другото е кал с киша - зимна гума няма шанс.

            Коментар


            • #36
              Показаната гума не е ЗИМНА.


              Едно спускане е сбор от много фактори.
              Фактор джип
              С какви спирачки разполага джипа.(Уаз или други)
              Фактор гуми
              Фактор предавателни съотношения.
              .......... наклон на пътя
              ...........продължителност на наклона
              ...........наличие на страничен наклон
              ...........вид терен (кал,кал и сняг,трева и др.)
              ...........Сигорно още доста които не се сещам в момента.

              Практиката ми на спискане при голям наклон е да подходя с минимална скорост изцяло разчитайки на спирачките с включена втора бавна предавка и натиснат докрай съединител.
              Държа спирачките силно натиснати при пълен контрол на превозното средство и много бавно подавам първо предните гуми опипвайки терена и постепенно отпускам и задните гуми в наклона.
              Тук вариантите са няколко , примерно джипа е послушен и не тръгва неконтролируемо по склона, значи мога да си позволя да отпусна частично спирачките за сметка на задържането на вече отпуснатия съединител. Работя и с двигателя и с спирачката за да намаля скороста.
              Опасна е комбинацията при която пускаш на първа бавна при хлъзгав терен. Тогава се получава прекалено голямо задържане на джипа с последвало неконтролирано хлъзгане, в този случаи губиш баланса между подаване на газ и рязко отнемане на газ (Направо си направил белята.)

              Не забравяй, че в долната част ще ти потрябва не мощност на двигателните колела , а скорост на изтеглянето от критичното място.
              Особено ако е на завой
              LZ1VMH

              Коментар


              • #37
                Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                Аз не мисля, че мога да се конкурирам с АБС-а по фино помпане на спирачката ...
                Защо да не можеш да се конкурираш. Че тои АБСа на малка скорост хеч го няма. Аз даже моя до сега не съм го чул.

                Коментар


                • #38
                  да, Голди доста точно го описа, обаче нали всички отричат съединителя при спускане?

                  Коментар


                  • #39
                    Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                    Влади, сигурно на някои места или при някои джипки 1-а бавна може да бъде прекалено бавна. Ама 2-а пък дали няма да доведе до твърде висока скорост.
                    Примерно, този баир до Райово го спуснах на 2-а бавна и ми се видя малко бързичко.



                    Дали при по-стръмнички баири (като оня над Бухово да речем) при спускане на 2-а скоростта няма да се окаже твърде висока? Особено ако след спускането няма достатъчно свободен терен за намаляване на скоростта или пък ако по терена има неравности, които могат да те подхвърлят при по-бързо преминаване.
                    На дадения от теб пример има като даденост сравнително сух терен ,не много хлъзгав така че бих пускал на първа предавка с натисната спирачка едновременно.
                    Единствената ми идея ще бъде да намаля скороста на мах.
                    До тук добре, но я си представи, че същия този наклон трябва да го пуснеш в кал и сняг...
                    Я перни една първа бавна и се свлечи по гъз настрани
                    LZ1VMH

                    Коментар


                    • #40
                      Явно различните джипки се карат по различен начин. Аз повече 2-бавна по нанадолнище няма да включа. Дървета не ми се целят.

                      Коментар


                      • #41
                        Първоначално публикуван от GOLDY-Владиан Христов Преглед на мнение
                        До тук добре, но я си представи, че същия този наклон трябва да го пуснеш в кал и сняг...
                        Я перни една първа бавна и се свлечи по гъз настрани

                        А бе, то е ясно, че общовалидна рецепта трудно ще се изведе, защото условията на терена могат да бъдат безкрайно различни.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #42
                          мдам , миналата събота докато се хлъзгах надолу с изцъклен поглед за пореден път си мислех , че тук ще е панацеята ама май наистина няма такава

                          Коментар


                          • #43
                            има голяма доза истина и за 1-ва и за 2-ра. ако се прави както влади казва, демек да се държи спирачката натисната и да се пълзи, може но не и да се опитваш да намаляваш нараснала скорост. за предавката се преценява, в кал 1-ва не виняги е удачна, а и при мен примерно е твърде бавна за някои моменти. а и има голям начален тласък. но пък от гумите много зависи. аз незнам какво да кажа, зимни не съм слагал, с калните не съм имал проблем извън пътя... там не е като сняг на асфалт...

                            Коментар


                            • #44
                              Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
                              миналата събота докато се хлъзгах надолу с изцъклен поглед
                              Ами много е вероятно да си хлъзгал надолу повече заради гумите, които не са подходящи за кал. Нищо, че имат индекс M+S.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #45
                                аз джип дето няма 1 чифт МТ-та не го броя за Жип ми за паркетник, а са ме яще

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X