Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

    А някои ръчни кутии се карат с ATF. Тях дали ще ги бъде с GL- нещо си, трансмисионно?
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      А някои ръчни кутии се карат с ATF. Тях дали ще ги бъде с GL- нещо си, трансмисионно?
      Някои да.

      Аз пък съм виждал автоматична скоростна кутия заредена с ЕП90. Не беше стигнала далече.

      Коментар


      • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

        Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
        Скоростните кутии от жигули до последните ниви очакват ГЛ4,синхронизаторите са абсолютно еднакви до последната цифра в каталожния номер,известно подобрение има във вилките, утре ако остане време и представлява интерес за някой ще отворя книжките и ще видя какво очаква диференциала.
        Скоростите ясно. Интересни са диференциалите - те в Жегули са същите ама работят не точно в същите режими и съответно може и маслото да е друго. В Нива твърдо си искат GL5.

        Коментар


        • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          ...
          Аз пък съм виждал автоматична скоростна кутия заредена с ЕП90. Не беше стигнала далече.
          Който е настоятелен, винаги успява !
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Скоростите ясно. Интересни са диференциалите - те в Жегули са същите ама работят не точно в същите режими и съответно може и маслото да е друго. В Нива твърдо си искат GL5.
            Е ако изходим от тази гледна точка, то за скоростите, особено за 5 степенните кутии на новите ниви руснаците трябва да предписват масло не по-евтино от 40 лева/ литъра, понеже също не работят в най-добри условия на труд.Като ми остане време ще се разровя в литературата.

            Коментар


            • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

              Моят опит с Нива показва че 40лв/л масло в скоростите е оправдано. Поне спрямо разправията като се счупят. 2004-2005 им направиха нещо и започнаха да умиргат по-трудно ама аз пък останах без Нива и не съм се занимавал по-натам.

              Коментар


              • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                Имат леки промени в лагери,в блоковата ос,която наричат гиричка, за 5та и задна, това което аз видях като най-съществено подобрение е подобреното мазане на 5та скорост по-големи са отворите към картера и.Моят опит с тези кутии ме докара до там да им слагам семеринги различни от руски и всеки път да ги пълня през отвора за скоростния лост с 2л масло.Недоизмисленото мазане на картера на 5та скорост, не може да го разреши и най-доброто масло.Стигаме до извода на Спарки за калпавата ракета, понеже четиристепенните си работят дълго и безпроблемно и без да им се налива масло по-скъпо от кутията втора ръка.

                Коментар


                • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                  Точно защото е крива ракета, тази кутия може и да не се строши от гл5, което за другите кутии няма да е валидно.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                    Тази кутия си произхожда от съвсем права ракета, руската модификация на базата на кутията от Фиат 124, дори по сегашните стандарти смяната е бърза и гладка, а за началото на 70-те сигурно са я гледали като космически кораб.И противно на общите представи че всичко руско е лайно, на тавана имам такава кутия на над един МИЛИОН километра, все още работеща.Проблема тръгва оттам, че в даден момент от производството са се опитали да направят от пръдня боя и с минимално напъване на мозъка, да залепят отзад на 4 степенната кутия още една скорост.И всичко това в място, което е предвидено за правозъбата предавка за задна скорост и вилките за избиране на предавките, все детайли крайно непретенциозни към мазането.

                    @Ясен
                    И българската и руската книжка казва ГОСТ нещо си и след кратко сравнение се оказа че отговаря на GL4 за главното предаване на обикновените лади, в ръководството за старите ниви също дават еквивалент на GL4 навсякъде и в кутия и в раздатка и в диференциалите.

                    Коментар


                    • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                      Последно, от GL5 или GL4 с еднакъв вискозитет би страдала повече една и съща скоростна кутия?
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                        Последно, от GL5 или GL4 с еднакъв вискозитет би страдала повече една и съща скоростна кутия?
                        Зависи от кутията

                        Коментар


                        • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                          Уж така ги карам, но
                          https://www.offroad-bulgaria.com/sho...96#post3427496
                          та затова.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                            Аз съм писал малко по-надолу с какво масло карам, марката не съм я споменавал, за да не сметне за реклама, но е доста популярна във форума с претенции за състезателни масла.Въпроса го отправих, защото видях в темата цитат от сервизно ръководство където пише, че грешката в маслата ще УБИЕ кутията.А съм срещал доста кутии, на които в по-стари модификации се препоръчва GL4, после понеже са надживели двигателя и купето и вече се монтират в следващия модел в литературата пише GL5.Типичен пример е кутията монтирана на Ауди 80 с предно предаване с минимални изменения се ползва в А4 първо поколение, после и във второ и в трето, пък пустите синхронизатори ги дават взаимозаменяеми?

                            Коментар


                            • От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                              Да не забравяме,че освен базите еволюция търпят и добавките..даже те най-вече. Корозионната активност на съвременните EP-добавки не е същата,както на тези отпреди трийсетина години,затуй нищо чудно някой производител днес да кандисва на (съвременни !) GL-5 в агрегата, за който 1990г. е предписвал някое GL-4. Съвременните GL5/GL4/MT1 (Total Drive Line) се рекламират като миролюбиви към цветните метали ( по ASTM D130 теста-обикновенo 1b..или даже 1а. За сравнение - маслата по MIL-L-2105D ,тоест "класичeските" API GL-5 ,към 1987г. са имали изискване за оценка "максимум 3" ...десетина години по-къснo ,с въвеждането на MIL-PRF-2105Е , изискването е вече "макс. 2а").
                              Тъй че нищо чудно едно GL-4 по технология отпреди 30 години да е по-агресивно към цветните метали от много от съвременните GL-5.


                              Изискването на API GL-5 и към момента май e лабавото "макс. 3". Ведомствените и фирмените лимити,разбира се,са по-строги...винаги.




                              Типично TDL:
                              https://www.cepsa.es/stfls/comercial...-P1-080409.pdf


                              http://www.valvolineeurope.com/engli...wer_tdl_75w-90


                              Сега...ще тръгна ли да наливам универсалката GL5/GL4/MT1 и в кутията?Едва ли-заради изредените в горните постове съображения. Дори и да няма грам цветен метал,ще гледам да намеря нещо близо по характеристики на заводското...или точно туй,което препоръчва производителят към момента.


                              -ATF по вискозитетни х-ки съответства горе-долу на моторно SAE 10....10w-20.... или на трансмисионно MTF 75w . От зор-заман могат да се ползват вместо предписания от производителя ATF в механична кутия.

                              Коментар


                              • много интересна тема, прочетох я с интерес и научих много

                                бих искал да попитам дали някой е използвал ли е Motul Gear 300, на скоростна кутия, и по специално на Диско2 (R380)
                                https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.ne...pdf?1492017242

                                четох из австралийски форуми че са доволни от Gear 300, което се води състезателно

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X