Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    аНеприятният ефект от GL5 в кутиите, които страдат от него не е непосредствен, а след пробег.
    Яяя погледни пак поста. Никъде не споменавам чисто GL5 масло.

    Теоретично на някои кутии по-доброто мазане на GL4+5 масло би пречило именно заради по-доброто си мазане. Пречи на синхронизаторите да си свършат работата, в резултат трябва да натискаш повече лоста за да влезе. Това на теория. На практика нито една от моите 2 вида архаични кутии никак не се сърди на GL4+5 масло.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #62
      От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

      Синхронизаторите работят чисто на вискозитет, граничните свойства на мазане там не влияят на леснотата на превключване.

      Коментар


      • #63
        От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Синхронизаторите работят чисто на вискозитет, граничните свойства на мазане там не влияят на леснотата на превключване.
        Физически на такава кутия не съм попадал, но съм попадал на не едно сервизно ръководство, в което е указано да се ползва само точно определено масло, на което пък понякога си има написан и вискозитет, същия като на масовите. Сега, дали заради синхронизатори или заради друго - нямам идея.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #64
          От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          аз.

          Неприятният ефект от GL5 в кутиите, които страдат от него не е непосредствен, а след пробег. Иначе GL5 със сигурност маже по-добре от GL4 и тази разлика се усеща веднага - и по шум, и по температура, и по превключване, и по други косвени признаци.
          Дай малко по подробно, това голо АЗ няма голяма тежест.Какво се случи отвори кутията и синхронизатора ти се разпадна в ръцете разяден от маслото?Или кутията си беше пътник и маслото излезе виновно за смъртта и?Скоростните кутии, ако са правилно оразмерени и проектирани са едни от най-слабо капризните агрегати към маслото.Ако по начало не биват,маслото и GL 10 да е няма да оправи проблема.Споменават се кутиите на лада самара, които трябва да вървят с двигателно масло, това почти никой от собствениците не го знаеше и въпреки всичко не съм виждал такава кутия убита от маслото, при все че ги караха масово с EP90.

          Коментар


          • #65
            От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

            Ми аз не тежкарея пред тебе.

            Почти нямаше Самара която да включва втора без хъркане. Разглобявал съм такава - синхронизаторът е износен по работната си повърхност. Проблемът категорично го няма с правилното масло (било то и моторно). При колите, които не са "сделани" проблемът крайно рядко се вижда, защото обикновено си вървят с маслото от завода и не се налага доливане.

            Коментар


            • #66
              От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

              Реших да сменя маслото на скоростите на Мини-то.Дават го GL 3+, SAE 75W-80.LIQUI MOLY.Mисля да сложа и добавка:MoS2-Leichtlauf,също Liqui Moly.
              Някой да има нещо против?
              Дизелов Jeep, не е Jeep.

              Коментар


              • #67
                От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                Аз нямам такива наблюдения, пък и защо само на втора скорост ще се отрази,останалите синхронизатори да не се мажат отделно?Все още чакам да видя тази кутия карана с GL5 масло,която си отворил и е имала проблем със синхронизатора точно заради маслото.

                Коментар


                • #68
                  От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                  Първоначално публикуван от Krelion Преглед на мнение
                  Реших да сменя маслото на скоростите на Мини-то.Дават го GL 3+, SAE 75W-80.LIQUI MOLY.Mисля да сложа и добавка:MoS2-Leichtlauf,също Liqui Moly.
                  Някой да има нещо против?
                  Минито има против.

                  Не слагай добавки.

                  Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                  Аз нямам такива наблюдения, пък и защо само на втора скорост ще се отрази,останалите синхронизатори да не се мажат отделно?Все още чакам да видя тази кутия карана с GL5 масло,която си отворил и е имала проблем със синхронизатора точно заради маслото.
                  Ще трябва да ми се случи нещо драстично, за да започна отново да отварям скоростни кутии. Тези които съм отварял вероятно отдавна са претопени. Така че можеш да разчиташ или не на честната ми дума.

                  Във всеки случай е много забавно когато даден проблем или процес има описани проявления, изследван е и е описан и механизмът по който се случва, съществуват пазарно и регулативно значими артефакти (различни модели, стандарти и тн), някой даже заяви че го е наблюдавал лично - и друг го пресече че няма такова нещо и всичко е заговор на империализма.

                  На повечето ръчни скоростни кутии, използвани в градски условия, синхронизаторът на втора предавка работи в пъти повече от другите. Когато има условия за този вид износване, втора предавка става нетърпима преди останалите да почнат да тракат. Това произлиза от използването на втора предавка за спиране с двигател (най-често включвана в низходящ ред) и механизмът на това износване, който изисква едновременно химически и механични фактори.

                  Това не е корозия, не и в нормалния смисъл на думата. Без триене не се случва.

                  п.п. от някой момент нататък даже и сделаните започнаха да ги правят със синхронизатори които търпят GL5 - ама беше след ВАЗ-110 и аз го забелязах от чисто любопитство. Съответно се смени и препоръката за маслото.
                  Последно редактирано от Ясен; 16-02-19, 15:56.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Минито има против.

                    Не слагай добавки.....
                    Малко спам.Има шум на “нулева“.При натискане на съединителя шума изчезва.В движение не знам.На пета при подаване на „газ„–вие леко,без “газ“–не.В сервиза казаха : Това е от “нещо на немски“,карай! Това,още като я купих,преди една година.Миналата седмица минах ТЮФ и проверяващия спомена нещо за getriebe-то.Предположих,че не е толкова сериозно,щом мина прегледа.Маслото и добавката са в багажника.За добавката аз разсъждавам така:Може да не помогне,но няма да навреди.
                    Цитат от описанието:“Добавката MoS2 образува смазващ филм за тежки натоварвания върху всички повърхности на триене и плъзгане. Намалява триенето, износването и намалява пиковите температури.
                    За ръчни, вторични и диференциални предавки - особено при високи термични натоварвания. Съдържанието е достатъчно за до 1 l трансмисионно масло. Не е подходящ за мотоциклети с мокър съединител“
                    Дизелов Jeep, не е Jeep.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                      Сега наближават изборите и ще се наслушаш на такива описания.

                      Маслото ще стане черно като партийна каса с перлен отблясък. В това ни потъмняване можеш да видиш, ни стружки, ни дявол. Щом спецификацията е GL3 значи никъде в механизма няма налягания при които MoS2 да сработи. Има трансмисии на които такъв вид добавки запушват каналите за масло ама тая най-вероятно няма такива канали изобщо.

                      Шумът на нулева е безпроблемен, шумът на 5 - по-скоро не е ама ако от маслото се оправи значи маслото е било малко.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        ...Почти нямаше Самара която да включва втора без хъркане...
                        Имаше. Моята.

                        В интерес на истината с нищо съществено по нея не съм имал грижи, изключая типично руските болежки - скапани седалки, нискокачествена горивна помпа/платно, спестена гарнитура в полза на херметик на тръбата на антифриза, тръгваща от помпата към термостата (ако помня добре).
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Минито има против.

                          Не слагай добавки.


                          Ще трябва да ми се случи нещо драстично, за да започна отново да отварям скоростни кутии. Тези които съм отварял вероятно отдавна са претопени. Така че можеш да разчиташ или не на честната ми дума.

                          Във всеки случай е много забавно когато даден проблем или процес има описани проявления, изследван е и е описан и механизмът по който се случва, съществуват пазарно и регулативно значими артефакти (различни модели, стандарти и тн), някой даже заяви че го е наблюдавал лично - и друг го пресече че няма такова нещо и всичко е заговор на империализма.

                          На повечето ръчни скоростни кутии, използвани в градски условия, синхронизаторът на втора предавка работи в пъти повече от другите. Когато има условия за този вид износване, втора предавка става нетърпима преди останалите да почнат да тракат. Това произлиза от използването на втора предавка за спиране с двигател (най-често включвана в низходящ ред) и механизмът на това износване, който изисква едновременно химически и механични фактори.

                          Това не е корозия, не и в нормалния смисъл на думата. Без триене не се случва.

                          п.п. от някой момент нататък даже и сделаните започнаха да ги правят със синхронизатори които търпят GL5 - ама беше след ВАЗ-110 и аз го забелязах от чисто любопитство. Съответно се смени и препоръката за маслото.
                          Ясене, мисля че втори гагич не ни е нужен, заговорите на империализма можем да ги оставим за друг път.С уважение към знанията ти по химия, която на мен не ми е сила, мисля че знанията ти откъм скоростните кутии са повече откъм разглобяване, без ремонтиране, сглобяване и евентуално заработване на кутиите.Нарочно съм питал за синхронизатор убит точно от маслото, понеже за мен причината е доста по-тривиална, за да сработи синхронизатора при нормално превключване на предавките му трябва време,за да изгони достатъчно количество масло от конусната повърхност.Когато му сменим маслото с такова,което е предвидено да се задържа по-добре по метала и същевременно е по-"хлъзгаво", ние го убиваме по чисто механичен път, вместо да работи примерно половин секунда, му се налага да работи една, оттам и скъсения му живот.А синхронизаторите, които търпят ГЛ5 не са нищо друго освен синхронизатори с различна конусна повърхност, която по-лесно изплюва маслото.
                          Иначе аз нищо не отричам и карам с масло, което покрива и двата стандарта.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                            А производителите на масла защо пишат ,,не за жълти метали" или обратно?
                            И съм против добавката.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #74
                              От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                              "Жълти" метали в практиката няма колега, има цветни.В много правозъби несинхронизирани кутии, които без проблем се карат с GL5 масла, а и с какво ли още не, има бронзови втулки, до ден днешен не съм видял такава втулка разрушена по химически път от такова масло, бронзови елементи се срещат и в някои главни предавания, там също не съм срещал проблем.Синхронизаторите в масовите скоростни кутии работят в доста неблагоприятни условия, често и този, който ръчка скоростния лост допринася за това.Когато се търси сериозна здравина, въпреки неудобството за водача, те първи отпадат, те и ограниченото количество масло в скоростната кутия са основните причини да се вдига летвата за качествата на маслото.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Синхронизаторите работят чисто на вискозитет, граничните свойства на мазане там не влияят на леснотата на превключване.
                                Влияе. При наливане на GL5 където не трябва, скоростите започват да се превключват бавно, или трудно.

                                Втора скорост на колите страда много, защото много хора неправилно форсират двигателя до високи обороти на първа, с което създават много работа на синхронизатора на втора. Другата причина е голямата разлика между първа и втора. Третата, която си измислям сега, е че втора може да има повече инерционен момент в сравнение със следващите. Последното може да е глупост. Сега няма да седна да чета за това или да рова за кутия на части и да смятам.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X