Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Re: От: Re: От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

    Първоначално публикуван от ники72 Преглед на мнение
    Маслото ми е 75W90 GL-4. Да наливам ли?
    Искам да го сменя и,защото тази зима при ниските температури витарката отначало(първите 200-300м.,докато разбие маслото в дифовете) беше като спъната.Не знам с какво масло е в дифовете,но определено мисля че е доста гъстичко.
    75W90 e пълна синтетика,което означава че ако го сложиш на дифовете,значи наистина много си обичаш Витарата,и си е чиста проба глезене на машината,а в очите на другите ще е разточителство,иначе точно това е правилното масло за ск.кутия и раздатка.
    п.с. моята Витара я карах с 75w90 по цялата трансмисия!
    GL-4 e стандартно масло,GL-5 e с подобрители,и по добро мазане,но когато няма наличие на цветни метали,иначе действа абразивно след много дълга употреба.В дифовете няма значение,някои ги карат още с М10Д,и са повече от доволни.
    Последно редактирано от belata; 09-03-11, 16:22. Причина: моята Витара я карах с 75w90 по цялата трансмисия!
    LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
    Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

    Коментар


    • #17
      От: Re: От: Re: От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

      Първоначално публикуван от belata Преглед на мнение
      ...
      GL-4 e стандартно масло,GL-5 e с подобрители,и по добро мазане,но когато няма наличие на цветни метали,иначе действа абразивно след много дълга употреба.В дифовете няма значение,някои ги карат още с М10Д,и са повече от доволни.
      Няма никакво абразивно действие. Чисто GL-5 масло действа зле върху елементите от цветни метали, не збразивно, а химически. А като мазителни качества е по-добро от GL-4. Маслото за дифове е GL-5, заради по-добрите му мажещи качества. Щом в книгата пише GL-5, значи ако сипваш GL-4, сипва масло с по-лоши мажещи качества от препоръчваното.

      Истински модерно хубаво масло покрива и GL-4 и GL-5, тоест, маже хубаво като GL-5, а пази частите от цветни метали като GL-4. Него можеш да сипваш навсякъде.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

        GL-4 и GL-5 имат точно определени и нарочно търсени различия. Няма по-добро и по-лошо, има правилна и неправилна употреба.
        Изкуственият хибрид GL-4/GL-5 e нито кон, нито кокошка. Там тъдето трябва GL-4 e крайно нежелателно да се слага GL-5 или GL-4/5. Така че GL-5 e по-лошото масло (последното изречение е за любителите на простите неща и обобщенията)

        Основните различия са свързани с различното поведение на мазането при определени условия. Да, GL-5 е по-плъзгаво. Което е лошо в много случаи (любителите на обобщенията няма лесно да схванат това).

        Коментар


        • #19
          От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

          GL5 е по-агресивно към някои метали спрямо GL4, така че не са взаимозаменяеми. Каквото казва производителя, такова се слага.
          If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

          Коментар


          • #20
            От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

            Ето една статия по темата за съжаление на английски език ...

            Transaxle_oil.pdf

            и извадка от текста, която касае темата

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:API.png
Прегледи:1
Размер:56.4 КБ
ID:5462266

            така, че четете внимателно необходимите спецификации за вашите нужди, защото от мястото къде си вземам консумативите категорично ми заявиха, че GL5 покрива GL4 и смело да го наливам в раздатката.
            Последно редактирано от DimitarNikolov; 18-03-13, 10:11. Причина: JPG
            Има ли файда, ако направя една диагностика? В смисъл, някакви показатели, които биха косвено показали наличието на проблем, имащ нещо общо със случая?
            Бахти, как се изказах...

            Коментар


            • #21
              От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

              Химическата активност е решена при GL4/5 комбинацията, но по шишетата не пише за проблема с физичните параметри, който всъщност е по-сериозният в много случаи.
              Да, като трябва GL3 или GL4 не трябва да се слага хибрида или GL5. Уточнявам за пореден път, че това още не е достигнало до Бг, уж е изяснено преди 15 години по света.

              Коментар


              • #22
                От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                Изкуственият хибрид GL-4/GL-5 e нито кон, нито кокошка.
                Баш си е кон, при това породист. Не случайно и цената му е една друга.

                Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                Там тъдето трябва GL-4 e крайно нежелателно да се слага GL-5...
                До тук добре...
                Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                ... или GL-4/5.
                ама с това си изказване сам се сложи в групата на любителите на обобщения.

                Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                Основните различия са свързани с различното поведение на мазането при определени условия. Да, GL-5 е по-плъзгаво.
                Съвсем основно различие е и че е по-агресивно към някои метали. И това е основната причина да не се слага във възли, които имат детайли от такива метали. Нищо не пречи на конструкторите да направят въпросната кутия да работи и с по-хлъзгаво, както и с по-малко хлъзгаво масло. И както практиката показва, често се справят. И двете ми джипки, искащи GL-4, в скоростите са с GL4/5, от което не последва нищо повече от това, че греят малко по-малко.

                Първоначално публикуван от Dimitar Nenchev Преглед на мнение
                GL5 е по-агресивно към някои метали спрямо GL4, така че не са взаимозаменяеми. Каквото казва производителя, такова се слага.
                Производителя казва какви са минималните изисквания. Тоест, докарал е средностатистически нормална като изисквания и цена експлоатация по времето, когато е проектирал въпросния възел. Ама това време може да е било преди 20 или 30 години, а от тогава е изтекла малко водица и едни технологии са мръднали напред. Щото, ако слушам производителя, трябва да си карам двигателя с минерално масло 15W40, дето зимата на студено е туткал, а лятото на горещо е водица. С маслото в дифове и скорости впрочем хавата е точно същата.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                  Ами не точно, на това всичкото. Пропускаме възможностите производителите да напредват в различни посоки. Не са коне с капаци. Очаквах по-аргументиран отговор, след като аз съм докарал въпроса до едно ниво, няма нужда да се връщаме назад до надприказване.
                  GL5 има твърде устойчив маслен филм* за GL4 приложенията. Греша ли? "Да" не е отговор, защото нищо не изяснява.
                  Не намесвайте вискозитета, той определя част от нещата само. Неголяма.

                  *опростено за по-лесно смилане. Не е точно маслен филм.
                  Последно редактирано от lodkar; 18-03-13, 11:13.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                    Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                    GL5 има твърде устойчив маслен филм за GL4 приложенията. Греша ли? "Да" не е отговор, защото нищо не изяснява.
                    Обобщавайки грешиш. Има различни кутии, различни дифове, различни двигатели. Има възли, които дори изискват точно определено масло, не като спецификации, а точно определено като марка и модел. А има и такива, дето се справят и при доста различни качества на мазилата. Точно в това грешиш - обобщаваш. При това сам казваш че обобщаването е грешно. Например има скоростни кутии, които корено си променят поведението дори като смениш производителя на маслото, нищо че е със същите спецификации. Има и такива, които не го правят. Има двигатели, на които ако не им сипеш правилното за тях, започват да горят масло, да тракат, да текат като лейки и да не могат да вдигнат нужното налягане на маслото. А има и такива, на които можеш да сипваш всичко от архаично минерално масло до модерна пълна синтетика с много по-високи показатели, като високите показатели само им се отразяват добре, например държат ги по-чисти, износват се по-малко, работят по-добре, загряват по-малко при високи режими.

                    Та, не обобщавай, щом сам твърдиш че обобщението е грешка. Безусловно е грешка и в това нямаме различия във вижданията си.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                      А па дедо поп за "стандартите" мисли така:

                      Това, че даден продукт покрива API-GL4, значи че е подходящ за цели, които изискват API-GL4. Това, че едновременно продуктът покривал API-GL5, Скания-нещо си, ГОСТ-друго си или одобрението на Офроуд-България за разпалване на скара при разходки в Люлин планина не отменя годността му по API-GL4.

                      Изключенията от това разсъждение са са малко и обикновено са добре известни.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                        4/5 отменя пригодността за изрични изисквания за 4 - точно това обяснявам. И е специфично за начина на каране, климатични условия, повреди на кутията.
                        Разбира се, по-лесно е да грабнеш каквото ти тикват в ръцете в магазина масов и да гледаш колко грее, защото си решил, че това е ясен признак за начина на работа на маслото и кутията.

                        Понеже има милиони коли, не е зле да се въведе някакво ниво на обобщаване. Не може да се прави изследване и тестове за всяка отделно. Добре е да знаеш как да обобщаваш, тъй че който не знае да не се обажда

                        Във връзка с долното - защо производителите упорито предлагат GL4 масла, вече и синтетични, с много добри параметри? Няма връзка с архаичността.
                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        ...Производителя казва какви са минималните изисквания. Тоест, докарал е средностатистически нормална като изисквания и цена експлоатация по времето, когато е проектирал въпросния възел. Ама това време може да е било преди 20 или 30 години, а от тогава е изтекла малко водица и едни технологии са мръднали напред. Щото, ако слушам производителя, трябва да си карам двигателя с минерално масло 15W40, дето зимата на студено е туткал, а лятото на горещо е водица. С маслото в дифове и скорости впрочем хавата е точно същата.
                        Последно редактирано от lodkar; 18-03-13, 22:09.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                          Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                          Във връзка с долното - защо производителите упорито предлагат GL4 масла, вече и синтетични, с много добри параметри? Няма връзка с архаичността.
                          Много просто - има връзка с цената.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                            Не се разбра какво каза. Аз знам за връзка с температурните качесва и че нищо не струва да бъде и GL5 или GL4/5, но с питането си подказах нуждата от именно GL4. Често в комбинация с GL3.
                            Каква е връзката с цената? Във варели разлика няма. На дребно не съм купувал.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                              Малко да изтупам от прахта тази тема. В нея никой не казва нищо за синхронизираните скоростни кутии. Дали синхронизирането е с двойни, тройни, единични, или керамични синхронизатори. Е аз ще споделя моя богат опит в тези води... Ще го направя малко кратко, защото няма смисъл от дълги постове.

                              Та започвам с това как преди години си купих така наречения "син мотул" 75-140 и доволен от това, че съм дал едни 250 лева за 4 литра го налях в моята синхронизирана правозъба кутия на състезателния ми автомобил... Замазаха се муфите, замазаха се и гривните на зъбните колела, които поемат муфата след синхрона... Просто ме заблудиха едни хора, че това е манна небесна. Да, може би, но не и за синхронизирана кутия... Просто мазилните свойства на това масло са перфектни, което води до недостатъчно триене между синхрона и конуса на зъбното колело, няма успокояване, или достатъчно намаляване на оборотите му, което води до замазване на гривната и муфата...

                              Разрових се насам-натам, започнах собствено разследване какво и как се случва. Значи едно от най-важните неща са да се чете ТОЧНО и ДОСЛОВНО какво е написал и предписал производителят. Защото често ставаме модерни с модерните масла и си разрушаваме кутиите. Хубавото масло е нож с две остриета, хубаво - маже, няма триене, ниска температура и..... скъп ремонт, трудно превключване при високи обороти и куп още главоболия. Същото се отнася и за гл4 и гл5, никога няма да сипя гл5 в синхронизирана кутия за гл4. В диференциали и хипоидни предавки съм склонен да се съглася, че можем да сме по-модерни, но от отрезвяващия си опит съм твърдо против експериментирането. На мен лично ми излезна доста скъпичко това упражнение. Като финал ще напиша, че преди два месеца купих едно субару, кутията със "синята мания" на мотул - 75-140...При високи обороти скоростите влизат с двойно амбриране като на газка...Днес я смених с гл4 75-90 на ОМВ, нещата се подобриха, ама май преди мен вече са замазали муфите и сега ще сърбам попарата аз. А предишният собственик просто е искал да е модерен и е налял най-скъпото масло, което пък е най-неудачното в случая
                              ТКЗС за цял живот

                              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

                              Коментар


                              • #30
                                От: Кое е най доброто масло GL-5 или GL-4

                                Аз тия дни пак се върнах на темата.
                                Имам синхронизирана скоростна кутия, която има в корпуса си и хипоиден диференциал. Маслото, което производителят препоръчва (Tranself TRX 75W80), вече не се прави, сведенията за аналози са неточни.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X