Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

    Ясно открил си в някъде в нета тест, който e правен от "някого" и дава грешен резултат при верен отговор ...
    За това най-добре е да сесвалят тестовете от официалната страница на КРС
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #47
      От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

      Както и да е, днес взехме изпита успешно.

      Коментар


      • #48
        От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

        Браво за помагалото! Взех изпита на ужким

        Коментар


        • #49
          От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

          Здравейте знаещи,
          подготвям се за изпита за клас 2, но с кодовете и съкращенията нещо не мога да се оправя още. Намерих това http://www.qsl.net/lz1iii/html/sakr.html из нета, но да си кажа честно, освен да ги назубря за изпита не намирам логика за около половината. Нещо за жокер, плииз?

          Записал съм се за следващия изпит на 17 април.



          П.П. Например QRM
          В теста:
          10. Какво е значението на кода QRM? (Б)А. Зает съм;Б. Друга станция смущава Вашия сигнал;В. Сигналът Ви е със силен мрежов брум;Г. Преустановете излъчването.

          В други обяснения: QRMER Смущавач


          Последно редактирано от automax; 08-03-15, 18:10.

          Коментар


          • #50
            От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

            Първоначално публикуван от automax Преглед на мнение
            Здравейте знаещи,
            подготвям се за изпита за клас 2, но с кодовете и съкращенията нещо не мога да се оправя още. Намерих това http://www.qsl.net/lz1iii/html/sakr.html из нета, но да си кажа честно, освен да ги назубря за изпита не намирам логика за около половината. Нещо за жокер, плииз?
            Жокер: фонетичната азбука ти трябва, от таблицата със съкращенията се ползват 1/20 и повечето са очевидни съкращения на английски думи или даже цели думи. Извън телеграфа такива неща не се правят. Е, освен че има смисъл да знаеш английски език ама то не само в радиолюбителството. Q-кода трябва да го запомниш, 5-6 неща от него често се рецитират и в телефонията - QSL, ORM, QRN, QSO...

            Клас 2 изпитват ли за телеграф?

            Коментар


            • #51
              От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Жокер: фонетичната азбука ти трябва, от таблицата със съкращенията се ползват 1/20 и повечето са очевидни съкращения на английски думи или даже цели думи. Извън телеграфа такива неща не се правят. Е, освен че има смисъл да знаеш английски език ама то не само в радиолюбителството. Q-кода трябва да го запомниш, 5-6 неща от него често се рецитират и в телефонията - QSL, ORM, QRN, QSO...

              Клас 2 изпитват ли за телеграф?
              Май, не.

              Нещо ми се върти от едно време, като ЩЩД?

              Коментар


              • #52
                От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                ЩЩД е неофициално допълнение към Q-кода, няма да те изпитват на него. Значението му е очевидно за всеки който ползва морзова азбука. Джокер: сляти букви.

                Коментар


                • #53
                  От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                  Ще се поровя още.

                  Има да се учи........

                  Коментар


                  • #54
                    От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                    Току що намерих и това
                    http://pencho.my.contact.bg/start/comp/test/codes.htm

                    и това
                    http://www.qsl.net/lz2nb/info/q_kod.htm

                    Коментар


                    • #55
                      От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                      Кодовете в тестовете са много малко и се наизустяват.
                      А на практика за клас 2, тоест телефония, безпредметно говорене по ретранслаторите из страната, не ти трябва нищо освен да знаеш как да повикаш някой, как да отговориш на повикване и как да приключиш един разговор (QSO), от време на време може дa се чуят (и видят в интернет на някоя страничка/форум с радиолюбителска тематика) - QRM (смущения), QTH (местоположение), QSL (потвърждение за приемане, картичките не знам дали си ги разменят още), код за качество на връзката (има го в теста) и разбира се 73
                      нема начин да нема начин
                      Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
                      LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

                      Коментар


                      • #56
                        От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                        73

                        Коментар


                        • #57
                          От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                          Това е файл, който сътворих върху идеята (доръзвита и усъвършенствана) на LZ1SSH за тест за Клас 2 (excell)
                          Надявам се да е в помощ на всички.
                          Тестван е и работи безупречно - взех си изпита вчера с "0" грешки
                          сега чакам за знак LZ . . . . и започвам да правя такъв "тест файл" и за Клас 1.
                          Ще го публикувам скоро (до 6 месеца)
                          Class-2_Test.zip

                          73!

                          Коментар


                          • #58
                            От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                            Здравейте,

                            Съвсем наскоро ми беше и моя изпит за Клас 2 и за целта си направих тестова система. Самите данни за тестовата система съм ги извлякал автоматизирано от публикуваните конспекти в страницата на КРС и до колкото ми позволяват възможностите - проверил съм ги за грешки по време на извличане. Тия дни реших да пусна системката публично - макар и не напълно завършен вид, я публикувам тук. Към момента има данни само за клас 2, но утре ще активирам и за клас 1, понеже все още не съм ги проверил, а там нещата не са толкова елементарни като в клас 2

                            Адреса на системата е http://ham.shumen.org - рекламни банери или друга комерсиализация на този сайт няма да има.

                            73 de lz2ppp

                            Коментар


                            • #59
                              От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                              Мдаа - с клас 1 още има проблеми
                              Дава ми, че съм отговорил грешно на един въпрос, а за верен отговор ми дава същия . Друг проблем, който видях е, че не се изрисуват диаграмите и имам 4 празни варианта за отговор ... ходи познай какво да отговориш..
                              При клас 2 не видях проблем, но се тествах само веднъж - не знам дали няма и там пропуск някъде.
                              Недявам се скоро де е ОК Мерси за линка и успех в начинанието. Много полезно би било за всички мераклии.
                              Последно редактирано от upi; 22-04-16, 17:15.
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар


                              • #60
                                От: Помагало за изпит за радиолюбители клас 2

                                Здрасти,
                                При клас 1 всъщност няма диаграми като при клас 2, но има един въпрос, който включва математическа формула, за която трябва специално внимание. Идеята ми беше да я прекарам през матлаб-а както на мен и е удобно, но в първия вариант просто направих една картинка от pdf-a, която всъщност не съм я качил и затова не излиза. Когато се върна другата седмица в България - ще го оправя, заедно с някои допълнения.

                                Относно другия проблем - случайно да се сещаш кой е проблемния въпрос?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X