Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как компютърът определя разхода на гориво ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как компютърът определя разхода на гориво ?

    Повечето от съвременните автомобили имат такава опция. Показват моментен разход, колко километра можеш да изминеш до следващо зареждане, колко литра имаш в резервоара... Някой знае ли как тази дяволия смята и колко надеждна е ? То, смятането е ясно, ама от къде черпи данни. Според мен, би трябвало да има един датчик за оборотите на някоя от осите (полуоските) който да мери изминатия път. Разходът на гориво би могъл да се "хване" от подкачващата помпа или с дебитомер по горивоподаващата система... Има ли принцип на работа на тези компютри или всяка марка си прави нейна система ? До колко са надеждни и мога ли да знам, че наистина мога да ги измина тези 275 км., които ми ги обещава дисплея?
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

  • #2
    До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

    Бе това японците са голяма работа. От доста години имам едно видео, като му вкараш касета и след малко излиза до секунда колко лента вече е превъртяна и колко остава, още не съм разбрал как го прави без да пренавива цялата лента
    Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
    0894328706

    Коментар


    • #3
      До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

      Старите взимаха данните от вакуумен датчик от всмукателния колектор, модерните са още по-лесни, там директно си лови информацията от електрониката която така или иначе знае колко бензин подава и кога. Така ти засича моментния разход, от него и от данните за оставащото количество гориво изчислява колко можеш да минеш.

      По принцип може да им се вярва и почти винаги се застраховат, показвайки че ти остава малко по-малко гориво отколкото всъщност имаш, освен ако не става въпрос за Рено 25 от първите. Там бордовият компютър лъжеше като дърт циганин и беше редовен трик да ти свърши бензина докато компютъра показва че ти остават още десетина литра.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

        Не знае разбира се, а каквото казва са брадати лъжи. Които по принцип са в рамките на безочието на маркетолога, и на програмиста избрал алгоритъма, по заявка на същия жалък бакалин.
        Мигновенния разход може да се мери леко и непринудено по различни канали, и той естествено няма нищо общо с горивния остатък. Той пък може да се мери с нивомер, който е неточен по принцип, или с разходомер, който е много точен. Но иска обратен брояч, от гарантирано известно количество гориво. Което с мъка се получава даже в гражданската авиация, за колите не си струва и да се говори.
        Плюй и забрави, няма как да се отървеш от тубата в багажника.

        Коментар


        • #5
          До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

          Първоначално публикуван от gorosop Преглед на мнение
          Бе това японците са голяма работа. От доста години имам едно видео, като му вкараш касета и след малко излиза до секунда колко лента вече е превъртяна и колко остава, още не съм разбрал как го прави без да пренавива цялата лента
          Колега,има и нещо още по-интересно,че показва сама още колко запис остава.При наличие на свободна лента след записа нея отчита,а отчита само лентата със записа.
          0885719173-Красимир

          Коментар


          • #6
            До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
            Повечето от съвременните автомобили имат такава опция. Показват моментен разход, колко километра можеш да изминеш до следващо зареждане, колко литра имаш в резервоара... Някой знае ли как тази дяволия смята и колко надеждна е ? То, смятането е ясно, ама от къде черпи данни. Според мен, би трябвало да има един датчик за оборотите на някоя от осите (полуоските) който да мери изминатия път. Разходът на гориво би могъл да се "хване" от подкачващата помпа или с дебитомер по горивоподаващата система... Има ли принцип на работа на тези компютри или всяка марка си прави нейна система ? До колко са надеждни и мога ли да знам, че наистина мога да ги измина тези 275 км., които ми ги обещава дисплея?
            Не слушайте Стефан. Задачата е принципно решима, на някои машини даже е направена грамотно.

            Моментният разход се определя като се съберат цикловите количества от инжекторите - числа, които компютърът много добре знае, щом си върши криво-ляво работата.

            Средният разход се определя, като се интегрира моментният разход - по изминатия път, за който изминат път все едно има датчик някъде в скоростите - компютърът го ползва и за други неща.

            Количеството в казана се определя от нивомера, който може да се самокалибрира по горните данни. На някои коли го прави.

            В Рено съм наблюдавал обратния случай - на излизане от бензиностанция (до горе!), кихва нещо в двигателя. На въженце - и в другия край на България на ремонт. След което - налей ми гориво, налей ми гориво, налей ми гориво и така следващите 2000км, докато се усети.

            Първоначално публикуван от gorosop Преглед на мнение
            Бе това японците са голяма работа. От доста години имам едно видео, като му вкараш касета и след малко излиза до секунда колко лента вече е превъртяна и колко остава, още не съм разбрал как го прави без да пренавива цялата лента
            И аз съм мислил как става тази хитрина, но измислих само един начин:

            лентата е навита на две ролки, които си променят диаметъра с намотаване и размотаване. Със съвсем малко завъртане на лентата, може да се определят диаметрите по скоростта, с която ролките се завъртат. После - по таблицата.

            Коментар


            • #7
              До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

              Да, разходомера може да е например такъв, и е достатъчно точен. Колко има в резервоара обаче, пак не знаеш.

              Коментар


              • #8
                До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                Да, разходомера може да е например такъв, и е достатъчно точен. Колко има в резервоара обаче, пак не знаеш.
                Що да не знаеш?!За тия системи се ползват и подходящи (като принцип на работа) измервателни сонди.Има и разни филтри,за грешки при движение и плискане в резервоара,и накрая точността им е доста добра(2-4%).Като количество,е незначително малко...


                Отделен е въпроса,че показанията на някои такива системи се променят умишлено от електрониката и това си е заводски заложено.Най-често ни лъжат, данните за моментен разход(които няма как да се сгрешат от компютъра).Това е направено с цел да не се изписват стряскащи цифри на таблото,при определени условия(примерно при студен мотор и на ниска предавка,реалните цифри могат,за момент да бъдат над 100л/100км).
                Не при всички марки се използват "лъжливите" показания....
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #9
                  До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                  Щото не знаеш. Замисли се. Измеряемата величина е височината на огледалото, над какво обаче. Хубаво, ще построиш някаква лъчева диаграма на поплавъка, ще сложиш нелинеен датчик според нея, и всичко това ще има прилична точност при някакво хоризонтално положение на автомобила. Можеш да избереш строителното, можеш конструктивното. Как ще отчиташ формата му при произволен крен? Един сантиметър грешка вече е много литри.
                  За температурните отклонения не си струва да се говори в случай на малък резервоар, а в случай на голям и от това не можеш да избягаш, ако искаш тия единици проценти.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Щото не знаеш. Замисли се. Измеряемата величина е височината на огледалото, над какво обаче. Хубаво, ще построиш някаква лъчева диаграма на поплавъка, ще сложиш нелинеен датчик според нея, и всичко това ще има прилична точност при някакво хоризонтално положение на автомобила. Можеш да избереш строителното, можеш конструктивното. Как ще отчиташ формата му при произволен крен? Един сантиметър грешка вече е много литри.
                    За температурните отклонения не си струва да се говори в случай на малък резервоар, а в случай на голям и от това не можеш да избягаш, ако искаш тия единици проценти.
                    Стефане, (магаре такова), ти ли не можеш да се сетиш, че троица поплавъци (или даже два, на дълъг резервоар) решават проблема радикално?

                    Ама крив бил казанът - не е казано, че обработката трябва да може да се напише направо от програмистите. Трябва си акъл за целта.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                      Ъхъ, почна се. Така ще стигнем и до матрица от датчици. Или до два перпендикулярни пръстена от световоди, които да мерят едновременно нивото по четирите стени, и резултата да се смята бързо. Или до ултразвук и лазери. Само дето никой няма да купи високотехнологичен резервоар.
                      Някаква смисленост има в датчик, разположен в средата на резервоара. Немските често са такива. Реостата е навит на един вертикален фишек, а поплавъка - плъзгач ходи вътре в него. Така може да се приеме че в някаква степен резултата е автоматично усреднен, ако резервоара е достатъчно симетричен и с проста форма. Обаче така и не съм намерил такова чудо за ескперименти. Не че очаквам кой знае какъв резултат.
                      Нивомерите си остават една от най-гнусните задачи в следящата електроника.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                        Ето ти идея, почти готова:

                        в казана има въздух и бензин. Точиш горивото - ясно е с каква скорост, но въздух пускаш на порции и мериш подскоците в налягането.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                          Остави - никой няма да го купи. Иначе методи - бол, всеки си има кусури и предимства.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                            И да имаш 5% точност - какъв е смисълът, като разходът на гориво се колебае в пъти? С други думи компа няма как да знае колко гориво ти трябва за да минеш следващите 200 км.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                              Компа не знае,ама изчислява на базата на средния разход,до момента...
                              Имах следния случай:
                              Преди 4-5години,карах за кратко такси.Колата беше чисто нова Шкода Фабиа комби 1,9SDI.Имаше и бордкомпютър,отчитащ разхода,времето,температура и т.н.(Между другото беше доста точен)
                              Тази кола,я карахме двама души и си я предавахме между смените с пълен резервоар,та от там ги понаучих нещата....
                              Средния разход,спрямо пробега,даваше точно количеството,което зареждах след смяна.
                              Та,случи се да карам една седмица с друг ортак,който не беше много точен,ама не беше и много умен.
                              Често човекът не зареждаше колата,след смените си,като използваше разни оправдания.И за да не ме ощетява,ми показваше на борд-компа,колко километра пише,че остават до зареждане,та и аз да не я пълня догоре,а само до тези показания за оставащи километри.
                              Добре,ама човека имаше среден разход към 7-7,5л/100км,по компютъра,и при тоя разход му даваше и оставащите километри.
                              На мен и на стария ми ортак средния разход,никога не е бил повече от 6-6,4л/100км в най-големите задръствания през деня,а обикновенно беше под 6л/100км.(за нощните смени около и дори под 5л/100км).
                              Човека ми дава колицата,за нощна смяна,а аз само занулявам показанията на компа,и си карам цяла нощ.С моя среден разход(около 5л/100км),и без да доливам гориво,след 200 и кусур километра,навъртени за смяната,се оказва,че компа изчислява повече оставащ път до зареждане,отколкото отчиташе при предаването на колата,с неговия среден разход.
                              Предадох му колата,без да сипвам нафта,а той дори се притесни,че съм му оставил повече гориво,заради повечето оставащи километри до зареждане.
                              Чак ми стана съвестно,за човека...Ама и той си го заслужаваше...

                              P.S.Има разни усложнени поплавъци,от няколко части,виждал съм ги в по-новите камиони.
                              Сигурно те компенсират неточностите,в голяма степен,както каза Ясен.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X