Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как компютърът определя разхода на гориво ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
    И какво значи достатъчно точни, ако наистина датчикът за изминато разстояние е някъде по скоростната кутия ? Боксувам, примерно, 10 минути на някой заснежен баир, изминавайки 200 м., а машинката ми отчита изминати 5 км. Не е ли по- правилно да се сложи този датчик на незадвижваща ос (когато има такава, де) ?
    На по новите автомобили информацията за скоростта я смята ABS модула, според това какво му подават датчиците на 4-те колела.
    А той много бързо се усеща кога някое колело буксува и кога не.

    Принципно единственото слабо място на цялата тази система за мерене на колко гориво остава и колко не си остава меренето на наличното гориво в резероара. С нашите горива трябва да ги чисти човек през месец ако иска адекватни показания. Мога да дам пример:
    Бензинова кола с 80л. резервоар при светнала лампа че е остават 10л гориво(поне така е според "мануел") наливам гориво за 50лв (около 25л) и хоп стрелката на таблото на 40л. Два пъти чистих поплавъците и датчиците - показва както трябва в рамките на месец от чистенето после пак глупости.

    Коментар


    • #32
      До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
      Навигациите отда-а-а-авна смятат по тези показатели. Даже ти препоръчват "най- икономичен маршрут". Друг е въпросът колко общо с действителността имат техните сметки. ГПС може да ти даде сравнително точно само едната компонента, а именно изминатото разстояние. За другата, обаче (изразходваното гориво), тази макина е в пълно неведение и резултатите й са по- скоро пожелателни.
      Знам де,не слизам от клона.Ама намекнах само,че ако трябва може да се обедини бордкомпа с GPS-a.Ама много сложно и прочее...обориха тази възможност.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #33
        До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

        [QUOTE=Tisho;1028036]На по новите автомобили информацията за скоростта я смята ABS модула, според това какво му подават датчиците на 4-те колела.
        А той много бързо се усеща кога някое колело буксува и кога не.

        Да ама не . Обикновено за изминати километри се приемат тези от най-бързо въртящото се колелото .

        Коментар


        • #34
          До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

          [QUOTE=valeri_at;1031722]
          Първоначално публикуван от Tisho Преглед на мнение
          На по новите автомобили информацията за скоростта я смята ABS модула, според това какво му подават датчиците на 4-те колела.
          А той много бързо се усеща кога някое колело буксува и кога не.

          Да ама не . Обикновено за изминати километри се приемат тези от най-бързо въртящото се колелото .
          Тва на няква немска кошница ли?
          Щото на нормалните коли скоростта е средно аритметично от 4те датчика
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #35
            До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

            Според мен, тази система трябва да е достатъчно проста (надеждна) и данните за двете компоненти да се черпят от независими източници. Примерно :
            1. Датчик за изминатия път, някъде по незадвижващата ос.
            2. Една турбинка, малко след резервоара мери скоростта на придвижване на горивото. Оттук, смятането на количеството подадено гориво се заключава в пресмятането на обема на цилиндър.
            Разходът на гориво, вероятно, би могъл да се реши и по друг начин, но би трябвало да е максимално близо до резервоара. Така, ако имам теч на гориво някъде по системата, той ще бъде "хванат" и като видя, че моментният ми разход е 27 л./100 км. (примерно) ще ми е ясно, че трябва да търся най- близкия сервиз. Всякакви други датчици навряни в карбуратори, дюзи и прочие, в този случай ще са безполезни.
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • #36
              До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
              2. Една турбинка, малко след резервоара мери скоростта на придвижване на горивото. Оттук, смятането на количеството подадено гориво се заключава в пресмятането на обема на цилиндър.
              Сложноооооооо. Много сложно.
              Компира на колата знае колко гориво е впръскано от всяка дюза
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #37
                До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Според мен, тази система трябва да е достатъчно проста (надеждна) и данните за двете компоненти да се черпят от независими източници. Примерно :
                1. Датчик за изминатия път, някъде по незадвижващата ос.
                2. Една турбинка, малко след резервоара мери скоростта на придвижване на горивото. Оттук, смятането на количеството подадено гориво се заключава в пресмятането на обема на цилиндър.
                Разходът на гориво, вероятно, би могъл да се реши и по друг начин, но би трябвало да е максимално близо до резервоара. Така, ако имам теч на гориво някъде по системата, той ще бъде "хванат" и като видя, че моментният ми разход е 27 л./100 км. (примерно) ще ми е ясно, че трябва да търся най- близкия сервиз. Всякакви други датчици навряни в карбуратори, дюзи и прочие, в този случай ще са безполезни.
                И още една турбинка за измерване на обратното гориво, за да не се пулим на разход от порядъка на 100 - 200л/100км.
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #38
                  До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Сложноооооооо. Много сложно.
                  Компира на колата знае колко гориво е впръскано от всяка дюза
                  Точно така,а и тия турбинки са с много относителна точност...
                  А за това
                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  Така, ако имам теч на гориво някъде по системата, той ще бъде "хванат" и като видя, че моментният ми разход е 27 л./100 км. (примерно) ще ми е ясно, че трябва да търся най- близкия сервиз.
                  ...си има решение-измерването на количеството гориво в резервоара е достатъчно точно,за да отчете течовете.
                  Освен това течовете могат да бъдат само от резервоара или от обратната нафта,и като се отчете разлика отговаряща на теч на гориво,компа предприема уведомителни и/или направо активни мерки-изписва повреда и при някои гаси мотора.Тази функция,не е налична за всички системи,но определено съществува и се ползва главно в товарни автомобили,където течовете и точенето на гориво са по-вероятни.Вероятно я има и в леки автомобили...
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • #39
                    До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Сложноооооооо. Много сложно.
                    Компира на колата знае колко гориво е впръскано от всяка дюза
                    И кво му е сложното- принципа на работа на всеки водомер, само че още по- просто.
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                      И още една турбинка за измерване на обратното гориво, за да не се пулим на разход от порядъка на 100 - 200л/100км.
                      Нищо подобно. Освен ако не са намерили начин изгорелите газове да ги връщат в резервоара. Май, някъде по- напред ги вкарва за вторично горене.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                        Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                        Нищо подобно. Освен ако не са намерили начин изгорелите газове да ги връщат в резервоара. Май, някъде по- напред ги вкарва за вторично горене.
                        Ама ти сериозно ли. Нали няма да се наложи да се уграмотяваме как работят системите за впръскване на горивото?

                        Редакция:
                        За да спестим излишни спорове:
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от ittso; 27-03-10, 00:55.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #42
                          До: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                          Вай ! Голямо мазало съм направил. Аз си мисля, че ми говориш за отработените газове, дето се връщат да въртят турбото, а в някои системи и за пречистване, дообогатяване и вторично горене. За нафтата, дето се връща от клапана, съм писал в началните постове, но.... не в този форум, за което се извинявам. На кратко излишната нафта може да се връща и директно в подкачващата помпа или в малък сборник, разположен след моя "водомер"... Абе, издънката си е издънка, няма кво да се оправдавам. Още веднъж се извинявам.
                          Всичко това, разбира се, се отнася само за дизеловите горивни системи.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                            Продължавам да смятам, че информацията за разход на гориво може да се прецизира през "водомер" или два (на постъпилото и на върнатото) и ще е по- точен от компютъра на дюзите.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              Продължавам да смятам, че информацията за разход на гориво може да се прецизира през "водомер" или два (на постъпилото и на върнатото) и ще е по- точен от компютъра на дюзите.
                              Продължаваш да си безкрайно наивен.

                              Нека да кажем така: в колата няма датчик на аналогова величина с точност по-добра от 5% от собствения му диапазон. Такива са условията. Датчици с точност 0.5% които да работят в условията на една кола (-30..120 градуса, 0..100% влажност, вибрации, химически агресивна среда - работна и околна) сигурно ще струват половин кола, а и няма много смисъл от тях. Колата идеално си върви с 5-процентовите.

                              Тааа, горивото. Правото и обратното се различават с не повече от 20% заради начина, по който работят регулаторите на налягане. Средно да речем с 10% за круизните режими. Сега си представи грешката в разликата на две величини, различаващи се с 10%, при положение че всяка от тях е измерена с точност 5%. Няма никакъв проблем, заради различната температура, обратната нафта да има по-голям обем от постъпващата, въпреки че има и разход.

                              Даже и в приятния случай, в който регулаторът за налягане е в резервоара (такива дизели не знам дали има, бензинови има със сигурност), остават едни 5% по обем + едни 15% ако не се погрижиш за корекции по температура.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Как компютърът определя разхода на гориво ?

                                при по новите коли, като дадеш на контакт взима информация от поплавъците в резервоара, по тази информация смята колко километра ти остава, тоест гориво за колко километра ти остава...Примерно ако моето БМВ го пълня запалено (с тубичката) стрелката не отчита нищо, трябва да го угася и да го дам пак на контакт, и стрелката скача на правилното ниво..

                                Колкото за моментният разход, това е по сложно, при време на отваряне Т имаш определено количество което минава на дюзите, S имаш и изминато разстояние, примерно ако се движиш с 0 ла километра в час разхода е неограничен, тоест безкраен колкото повече засилваш толкова повече пада, аз когато се движа със 100 -120 ми дава временен разход 6-7

                                В такъв постоянен режим на движение показва точно, но из града спри тръгни тоя индикатор изобщо не му обръщайте внимание, колата трябва да се движи поне с над 50 за да показва точно..
                                Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X