Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Някой да е чувал за Drupal?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Някой да е чувал за Drupal?

    Наскоро, в блога на един пич (блогът се казваше Лайн*ната Река ), открих едно чудо Друпал. Този пич си прави всичко на него. Общо взето е улеснен начин за създаване на сайтове, блогове, форуми, с помощта на готови модули, които трябва да се нагодят по вашите желания. Свалих си го. Да, ама на всичкото отгоре трябва и да го инсталирам. Влизам в сайта им, цъкам на инсталационен гид... И като почнаха едни локуми. Главата ме заболя, но може би, защото за пръв път се срещам с такъв тип инсталация. Та мисълта ми е- дали някой е боравил с тая чудесия? Дали си струва? Търсих из форума, но търсачката ми "съжалява" и ми се "моли" Поздрави
    JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

    Манол Денев

  • #2
    До: Някой да е чувал за Drupal?

    Каква ти е карайната цел? Какво се цели да се постигне ?
    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

    Коментар


    • #3
      До: Някой да е чувал за Drupal?

      Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
      Каква ти е карайната цел? Какво се цели да се постигне ?
      Придобиване на знания. От любопитност. Помщно средство при нужда от бърза демонстрация на основни компоненти, изглед и функционалност, преди официално пускане на проект. Примерно.
      JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

      Манол Денев

      Коментар


      • #4
        До: Някой да е чувал за Drupal?

        Ако нямаш опит с подкарването нв web приложения по спомен дурпал ползваше php надали ще имаш някакъв успех дори и указанията който са дадени там навярно са предназначени за хора с някакъв опит незнам до колкого го имаш.
        When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

        Коментар


        • #5
          До: Някой да е чувал за Drupal?

          Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
          Ако нямаш опит с подкарването нв web приложения по спомен дурпал ползваше php надали ще имаш някакъв успех дори и указанията който са дадени там навярно са предназначени за хора с някакъв опит незнам до колкого го имаш.
          Мдааа- и аз това забелязах. Мерси все пак.
          JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

          Манол Денев

          Коментар


          • #6
            До: Някой да е чувал за Drupal?

            Първоначално публикуван от Александър Белов Преглед на мнение
            Наскоро, в блога на един пич (блогът се казваше Лайн*ната Река ), открих едно чудо Друпал. Този пич си прави всичко на него. Общо взето е улеснен начин за създаване на сайтове, блогове, форуми, с помощта на готови модули, които трябва да се нагодят по вашите желания. Свалих си го. Да, ама на всичкото отгоре трябва и да го инсталирам. Влизам в сайта им, цъкам на инсталационен гид... И като почнаха едни локуми. Главата ме заболя, но може би, защото за пръв път се срещам с такъв тип инсталация. Та мисълта ми е- дали някой е боравил с тая чудесия? Дали си струва? Търсих из форума, но търсачката ми "съжалява" и ми се "моли" Поздрави
            Той Друпала не е от вчера, но много вода изтече, откак съм има някакво взимане-даване с тая система, та не знам сега на какво ниво е. От това, което знам - като база за блог, с известно донагласяне, псуване и рисуване, работи добре, стига да не прекаляваш с изискванията и крайния брой на едновременно работещите потребители да е в някакви разумни граници. Ако ще закачаш 2-3000 потребителя накуп ... де да знам, поне преди 5-6-7 години не ставаше. Но пак казвам, доста ми е стара информацията.

            В инсталацията няма нищо странно, но ако ще се заиграваш, няма да е зле да почетеш малко за PHP, MySQL и за идеологията на базите данни изобщо.
            Всъщност, ако IT сферата те влече, тези неща са си направо в графата задължителни.
            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

            Коментар


            • #7
              До: Някой да е чувал за Drupal?

              То дали ще е друпал, нюк, мамбо и хилядите тем подобни трябва да имаш минимум базови познания по php mysql и работа с уеб сървъри

              Почти всички безплатни уеб програми са писани на php и ползват mysql за база

              И понеже работи на уеб сървър, което реално не е домашното ти PC е почти невъзможно да се направи инсталация с два цъка
              EnduroX Alba-Damascena 2019

              Коментар


              • #8
                До: Някой да е чувал за Drupal?

                Първоначално публикуван от Тодор Пашов Преглед на мнение
                То дали ще е друпал, нюк, мамбо и хилядите тем подобни трябва да имаш минимум базови познания по php mysql и работа с уеб сървъри

                Почти всички безплатни уеб програми са писани на php и ползват mysql за база

                И понеже работи на уеб сървър, което реално не е домашното ти PC е почти невъзможно да се направи инсталация с два цъка
                И това разбрах. По този случай- чакам баща ми да си вземе нов компютър, защото ми е обещал стария му. Аз само минавам като смъртта (грим рийпър) и гледам кутията злобно, защото като попадне в мои ръце- ще я мъча, докато се науча. А докато това време дойде- да наблягам на рhр и МySQL. Мерси- много ценни съвети до тук.
                JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                Манол Денев

                Коментар


                • #9
                  До: Някой да е чувал за Drupal?

                  Всички LAMP или WAMP приложения се подкарват еднакво.
                  (LAMP = Linux Apache MySQL PHP, WAMP = Windows Apache MySQL PHP)

                  Трябва да инсталираш MySQL, Apache и PHP, включително Mod-PHP (това е модул на Apache за работа с PHP, може да се инсталира автоматично с PHP, не помня). Мисля, че из нета има пакети с трите накуп, ако не - всяко от тях си има сайт, откъдето се сваля безплатно. После Drupal се поставя в директорията, от която Apache сервира уебстраници. После отиваш на http://localhost и почваш да редиш и настройваш своя си Drupal.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Някой да е чувал за Drupal?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Всички LAMP или WAMP приложения се подкарват еднакво.
                    (LAMP = Linux Apache MySQL PHP, WAMP = Windows Apache MySQL PHP)

                    Трябва да инсталираш MySQL, Apache и PHP, включително Mod-PHP (това е модул на Apache за работа с PHP, може да се инсталира автоматично с PHP, не помня). Мисля, че из нета има пакети с трите накуп, ако не - всяко от тях си има сайт, откъдето се сваля безплатно. После Drupal се поставя в директорията, от която Apache сервира уебстраници. После отиваш на http://localhost и почваш да редиш и настройваш своя си Drupal.
                    И това видях. От там си направих извод, че ми е нужин сървър, но преди това- mysql и php.
                    JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                    Манол Денев

                    Коментар


                    • #11
                      До: Някой да е чувал за Drupal?

                      Няма такова нещо като "изобщо сървър". И трите приложения, които споменах, вървят върху всякакви по-популярни операционни системи. В частност, на всякакъв Windows от 95 насам. От тях Apache и MySQL са сървъри, а PHP е виртуална машина за изпълнение на програми, написани на едноименния език за програмиране.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Някой да е чувал за Drupal?

                        Погледни за видео уроци на следните адреси:
                        http://drupaldojo.com/lessons/
                        http://www.lullabot.com/

                        С Друпал можеш и да правиш сайтове само с мишката, но рано или късно ще ти се наложи да пишеш php код. php код се налага да се ползва дори и при работа по визията.

                        Според мен Друпал е много мощна и гъвкава CMS.

                        Много интересно ми се стори и "learning curve". Когато се интересуваш само малко от Друпал ти се струва лесно. Колкото повече навлизаш в материята толкова по-бавно напредваш.
                        http://buytaert.net/drupal-learning-curve
                        Иван
                        ivanp98[at]mail.бг

                        Коментар


                        • #13
                          До: Някой да е чувал за Drupal?

                          Дъра-бъра, два чадъра... Свали си Apahe Friends XAMPP for Windows от сайта (http://www.apachefriends.org/) или от тук (http://downloads.sourceforge.net/pro...use_mirror=ovh - директен линк), инсталирай го и си на половина готов. След това си сваляш Друпал, разархивираш го в папка C:\xampp\htdocs или където си инсталирал XAMPP и отиваш на http://localhost/drupal-6.15/ за последната версия. От там вече следваш упътванията на самата инсталация и не би трябвало да имаш проблем.

                          Edit: Ако ползваш скайп има голяма вероятност уеб-сървъра да не тръгне. Изключи скайп или го нагласи да ползва порт различен от 80 за входящи свързвания- Инструменти -> Настройки -> Разширени -> Свързване

                          Коментар


                          • #14
                            До: Някой да е чувал за Drupal?

                            Само с това няма да стане. Трябва да се направи mysql база, потребител с права за базата минимум според ръководството за дадената версия на Друпал.
                            Иван
                            ivanp98[at]mail.бг

                            Коментар


                            • #15
                              До: Някой да е чувал за Drupal?

                              Вярно... явно не са си свършили работата тия момчета За щастие XAMPP върви с phpMyAdmin. Отиваш на http://localhost/phpmyadmin/ и в полето под Create new database пишеш примерно drupal и натискаш Create. Връщаш се към инсталацията на Друпал и като ти потърси база, потребител и парола пишеш съответно drupal (или както си кръстил базата), потребител root, а паролата я оставяш празна.

                              Edit: Друпал не съм ползвал, но имам опит с други приложения и инсталациите като цяло са подобни. Давам пример за максимално бърза инсталация, съответно без много настройки, в това число и специален потребител за базата данни. Колегата явно иска летящ старт, а инсталационните упътвания често включват един куп неща, който имат отношение само към продукционни среди, и са ненужни в случая. За инсталация на домашен компютър това би трябвало да е напълно достатъчно.
                              Последно редактирано от chanchito; 25-01-10, 16:15.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X