Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стари автомобили на служба

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Стари автомобили на служба

    Чичо Митко от съседния блок нави 1200000км на Лада 1600. Първо баща му имаше Варшава (първата Варшава, която изобщо съм виждал). Митко почнал в такситата и 78г. купуват тая Лада 1600, червена чисто нова. Тръгват на почивка с двете коли, не завил с ключ болта на капака на филтъра за фино пречистване на маслото, а само на ръка от мързел. Съответно Варшавата останала без масло и позорно умряла. Имали и втора вноска, която излязла и купили Лада 1500 (2103) - зелена. Варшавата оправили, обаче с годините им омръзнала и някъде в средата на 80-те я зарязали (не беше местена до може би 1999) и асфалта отдолу беше по-черен. Както и да е, Митко карал държавно такси до 1990 и след това става частник с въпросната Лада 1600. Ладата я караха с ортак и нави 1200000км с нейния си двигател и май един ремонт и още един след като я спира като такси 2001-2 като наложиха ограничение по възраст. Колата стоя до преди няколко години. Всъщност първо изхвърлиха Варшавата към 2001-2, после зелената 1500 я продадоха като умря стареца и остана тая 1600, вече жълта. Като хлапак редовно се навъртах и гледах как се правеха ремонти на таксита пред блока...
    Дядо ми Васил нави 570000 пак на Лада 1600, Драго я помни - ВрВ 29-65. Купето изгни в началото на 90-те и май 93-та му я кърпи един белослатински тигър - Дончовеца. Била е на 14 години. Ремонтът на мотора го направи 1995, негов приятел - монтьор му каза, карай ми я в държавния сервиз - сега е без пари, та я направи и така я и продаде 1996-та. Вървеше до 2002г. поне - тогава чух за нея последно, даже видях поредния собственик (бяха се сменили 5 след дядо ми) - един черен циганин. Оня доволен, хвали ладата каква е хубава...

    Бившият ми шеф като началник в Градски транспорт - София пряко е оформял документите на такситата за търг или основен ремонт. От него знам - Ладите са карали максимум 3-4 години или 300-400000 и после са продавани на търг без никакви ремонти. Докарват нови Лади и старите заминават. Било е супер изгодно да се вземе такава според него - ако не е бита, купето е здраво, мотор се прави ако трябва и продължава, а си е кола на 3-4 години. А какви схеми са се въртели през "Вторични суровини" с бракувани купета след удар... Правене на 2 в 1 и после продажба на супер печалба. Имам колега - фантастично добър тенекеджия, който по време оно работил в сервиз Изток (даже двама колеги оттам имам), та е развил як частпром и ежемесечно е продавал направено купе след Вторични.
    Волгите са държали и те по 3-4 години между основните ремонти - по план са ги карали в Севлиево. Особено из провинцията съм чувал за Волги по на 12 г. в такситата, а това са над 1000000км при всички положения.
    В крайна сметка и аз съм покарал не малко Жигула. За 160000км беше в практически заводски вид, с изключение на предницата, която сменихме след мой челен удар 2002г. За всичките 40 години преди реставрацията и 160000км са сменени веднъж дискове, два пъти долни шарнири и веднъж горни, някой и друг маркуч, чукчета, капачки и палци (делкото си беше заводското). Гарнитура на главата - протече накрая от старост. Гърнета. Съединител, карета на кардана, четки на алтернатор... Разни семеринги. По спирачките - и тръбички, и цилиндърчета, то е ясно... Все пак улична кола на 40г.

    Та и аз съм супер доволен от Ладата като надеждност - поддържах я с джобни пари, а ме возеше из цяла България.

    Коментар


    • От: Стари автомобили на служба

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100 000.jpg
Прегледи:2
Размер:36.0 КБ
ID:5806371Натиснете снимката за да я уголемите

Име:200 000.jpg
Прегледи:3
Размер:32.2 КБ
ID:5806372Натиснете снимката за да я уголемите

Име:300 000.jpg
Прегледи:2
Размер:55.9 КБ
ID:5806373
      Отново се сещам за хилядниците... Явно е имало защо...

      Коментар


      • От: Стари автомобили на служба

        Имало е. Да изминеш 200000км без основен ремонт на ГАЗ-51 или ЗиС-150 при условия, които сега квалифицират като офроуд не е малко, нито лесно. Още повече, какво е било нивото на техниката 40-те и 50-те... Ладите например са на светлинни години от нея. В Софийски условия Икарусите 280 навиха милиони километри всеки - пак са модел от 70-те.
        Съвсем не е случайно и че още 60-те за международен транспорт се купуват Мерцедес, Волво и Берлие, а не КрАЗ например.

        Коментар


        • От: Стари автомобили на служба

          Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
          Имало е. Да изминеш 200000км без основен ремонт на ГАЗ-51 или ЗиС-150 при условия, които сега квалифицират като офроуд не е малко, нито лесно. Още повече, какво е било нивото на техниката 40-те и 50-те... Ладите например са на светлинни години от нея. В Софийски условия Икарусите 280 навиха милиони километри всеки - пак са модел от 70-те.
          Съвсем не е случайно и че още 60-те за международен транспорт се купуват Мерцедес, Волво и Берлие, а не КрАЗ например.
          Само едните са руски
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • От: Стари автомобили на служба

            Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
            Имало е. Да изминеш 200000км без основен ремонт на ГАЗ-51 или ЗиС-150 при условия, които сега квалифицират като офроуд не е малко, нито лесно. Още повече, какво е било нивото на техниката 40-те и 50-те... Ладите например са на светлинни години от нея. В Софийски условия Икарусите 280 навиха милиони километри всеки - пак са модел от 70-те.
            Съвсем не е случайно и че още 60-те за международен транспорт се купуват Мерцедес, Волво и Берлие, а не КрАЗ например.
            Руснаците си работеха с МАЗ и Камаз на международно вярно голяма мъка за шофьора е ама се работи . В началото на демокрацията и тук всеки работеше с такова за което му стигнат възможностите Мадари ; Европи и Камази си бяха нещо нормално . Аз съм работил навънка с Шкода Европа вярно наоколо Турция ; Сърбия и Албания през Македония . Такива бяха времената .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Стари автомобили на служба

              Иранците продължават да си карат маз и камаз и то баш от старите. Много често засичам по някой иранец с 30+ годишен руски камион на митница Пловдив.


              Коментар


              • От: Стари автомобили на служба

                Първоначално публикуван от A.pantev Преглед на мнение
                Иранците продължават да си карат маз и камаз и то баш от старите. Много често засичам по някой иранец с 30+ годишен руски камион на митница Пловдив.
                Другия път като ги засечеш , ше може ли една снимка ? Хем от любопитство , хем това (снимката) ше запуши устата на еврогейско ориентираните соросоЙди тука у темата веднъж завинаги .
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • От: Стари автомобили на служба

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  Другия път като ги засечеш , ше може ли една снимка ? Хем от любопитство , хем това (снимката) ше запуши устата на еврогейско ориентираните соросоЙди тука у темата веднъж завинаги .
                  По принцип 70% от иранските камиони са магарцедес, местно производство.

                  Те това е месната фирма

                  http://www.ikd.ir/EN/
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • От: Стари автомобили на служба

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    По принцип 70% от иранските камиони са магарцедес, местно производство.

                    Те това е месната фирма

                    http://www.ikd.ir/EN/
                    В Иран може и да е така, но тук забелязвам много ирански Скании и Волва. Подчертавам че не водя статистика, а просто впечатления. Интересното при тях е, че доста карат с по-високи гуми от колкото европейските им колеги. Не мога да цитирам размер, но понякога на око се забелязва осезаема разлика. В някои арабски страни също съм виждал да се карат камиони с много високи гуми, не съм виждал толко високи гуми в Европа никога на стандартен влекач.


                    Коментар


                    • От: Стари автомобили на служба

                      Първоначално публикуван от A.pantev Преглед на мнение
                      В Иран може и да е така, но тук забелязвам много ирански Скании и Волва. ...
                      Аз това го забелязвам вече над 30 години. Затова ми стана любопитно като прочетох това :

                      Първоначално публикуван от A.pantev Преглед на мнение
                      Иранците продължават да си карат маз и камаз и то баш от старите. Много често засичам по някой иранец с 30+ годишен руски камион на митница Пловдив.
                      ... та ще ми е интересно. За снимките де. Предполагам, че няма да е проблем, след като ги засичаш много често .
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • От: Стари автомобили на служба

                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        Руснаците си работеха с МАЗ и Камаз на международно вярно голяма мъка за шофьора е ама се работи . ..
                        Международно каране с руски камионе не е работа, а каторга. Шофьорите им винаги бяха каталясали от умора и приличаха на църни дяволи потънали в чад и горивосмазочни смеси.

                        Относно такситата дето навъртали по еди колко си стотин хиляди километра- може, сигурно е имало и такива. Ама изпускате едни тънки игри и шашми на таксиметровите шофьори от едно време, покрай които километражите литваха в небесата.
                        Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                        Коментар


                        • От: Стари автомобили на служба

                          Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                          Международно каране с руски камионе не е работа, а каторга. Шофьорите им винаги бяха каталясали от умора и приличаха на църни дяволи потънали в чад и горивосмазочни смеси.
                          Само дето за 150- 200$ + храна, водка и спане отиваха всякъде, с всичко
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • От: Стари автомобили на служба

                            Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                            Само дето за 150- 200$ + храна, водка и спане отиваха всякъде, с всичко
                            Абе то японските камикадзета за едно саке торпилирираха кораби, ама...
                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • От: Стари автомобили на служба

                              Ми то горе долу все за такива времена говорим- до и след революционни.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • От: Стари автомобили на служба

                                Тук километраж няма кой да пипа, особенно на такси. Цените са достатъчно високи, а и клиенти не липсват. Въпросния човек с такси и жена медицинска сестра определено не е зле с парите, и чак сега на 64 години почна да работи по около 8 часа. иначе вика че ако му се бачка може и да не се прибира с дни. Ладата се била изплатила за 4 месеца навремето според негови сметки, та не вярвам,че ако е трябвало да смени нещо и да я спре от движение за повече от ден два е щял да се занимава. От 18 годишен е бакшиш в Лондон, сменя колите през средно 6 години и макар и невероятно за англичанин е много технически грамотен. Даже и реставрирано мини си има. Чудното е че след Ладата се е качил на Форд ескорт 1,8 дизел, и казва че почти нямало разлика...
                                0-

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 1 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X