Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пататник?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пататник?

    Моля някой да сподели рецепта,наскоро пак ядох в Девин,но ми се иска да знам как става по-добре на фурна или тиган,а също как става с кората отгоре и какви подправки се слагат? Ако има още някой чалъм при пататопроизводството дайте го насам!

  • #2
    До: Пататник?

    Ето какво намерих:

    ПРОДУКТИ:

    500гр Картофи
    250гр Сирене
    1 глава лук
    2-3 стръка джоджен или 1ч.л сух
    2 яйца
    Черен пипер на вкус
    1 к.ч. Олио
    Точени кори за баница
    50г Краве масло
    Олио за тавата

    ПРИГОТВЯНЕ:
    Настъргват се обелените картофи и се смесват с натрошеното сиренето и ситно нарязаните лук и джоджен.Прибавяме яйцата,черния пипер и 1/2 от олиото и объркваме добре.
    В голяма,намазана с олио тава слагаме 5 листа от корите,като всяка се намазнява.Сместа се изсипва върху намазнените листа и покриваме с останалите листа кори,като отново намазняваме свяка една.
    На най-горната кора разпределяме маслото,нарязано на пърчета.
    Пече се около 30 минути в предварително загрята фурна до 180 градуса,докато от горе пататникът се зачерви.


    Крайния резултат трябва да е нещо подобно:

    Коментар


    • #3
      До: Пататник?

      Брях че красота.Потекоха ми течностите .
      ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
      LZ1YBB

      Коментар


      • #4
        До: Пататник?

        Веднъж съм гледала как се прави и определено се пече на фурна.Не знам на тиган дали може да стане.
        Женя Вълчанова 0888272565

        Коментар


        • #5
          До: Пататник?

          еййй, ама как огладнях само...

          ето една рецепта за пататник:
          • 2 кафени чаши вода
          • брашно, колкото да поеме водата, за да се получи тесто
          • 1 кг. картофи
          • 2-3 глави кромид лук
          • 3 яйца
          • 100 мл. растително масло
          • 1 стрък джоджен
          • сол и черен пипер на вкус
          Картофите и лука се настъргват на едро ренде и се разбъркват с яйцата, смления черен пипер, стрития джоджен и сол на вкус.
          От тестото се правят две дебели кори. Едната кора се слага в тава или тиган и върху нея се разстилат картофите. Отгоре се слага другата кора. /Мазнината се слага само отвън, а не в самата плънка, тоест намазва се обилно съда преди да се сложат корите, и после пак се намазва след като се обърне пататника./

          По-добре е да се пече на котлона, а не в печката. Така става по-хрупкава кората, а плънката си се задушава без проблем.
          Става в тефлонов тиган - по-лесно за обръщане, пък и не залепва. Като се изпече от едната страна (като стане златиста), захлупва се с капак, обръща се върху него и после се приплъзва обратно в тигана, за да се изпече и от другата страна.
          За повече разкош в плънката може да сложите малко сирене, или кашкавал.
          На същия принцип са и родопските клинове, само плънката е различна.
          Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

          Коментар


          • #6
            До: Пататник?

            От моите скромни познания съдя, че това е нещо средно между клин и пататник. Кумовете ни са от Родопите (Чепеларе) и при тях се прави страхотен пататник, но е без кори и е на тиган.
            И има значение дали се прави на електрическа или печка на дърва. Естествено на дърва става по-вкусно.

            Коментар


            • #7
              До: Пататник?

              Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
              От моите скромни познания съдя, че това е нещо средно между клин и пататник. Кумовете ни са от Родопите (Чепеларе) и при тях се прави страхотен пататник, но е без кори и е на тиган.
              И има значение дали се прави на електрическа или печка на дърва. Естествено на дърва става по-вкусно.
              Класическия пататник се прави без кори за баница и не във фурна а се прави на тиган
              Търговията е проста работа ама не е за прости Люде.

              Коментар


              • #8
                До: Пататник?

                И аз на тиган го харесвам повече. Някои пък го харесват с кори, като баница. Ще взема да ви дръпна една рецепта тия дни само да се консултирам, че мен ме няма в готвенето.
                http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                Коментар


                • #9
                  До: Пататник?

                  Класиката си е на тиган!
                  Леле как ме върнахте в студентските години-кума ми е доста обемист родопчанин от Смолян и като си спомня само денонощните купони със гайди,родопски песни и многото унищожени пататници,смилянски бобища,веяни бутове от разни животни и т. н. и т. н......
                  Камен Механджиев

                  Коментар


                  • #10
                    До: Пататник?

                    Днес го правих с чубрица,оооооох преядох.Айде лека!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Пататник?

                      На тиган става най-добре. Важно е обаче да се направи тъничък, за да се получи коричка и да се посготви отвътре
                      LZ1DWW

                      Коментар


                      • #12
                        До: Пататник?

                        Като гледам общо взето рецептата я има само да добавя, че става много хубав с праз лук. Аз го харесвам повече с такъв, отколкото с кромид. Другото нещо е, че освен джоджен може да се сложи чубрица, веднъж пробвахме и с малко риган или накратко може да се експериментира с различни подправки, като задължителните са джоджен /сух/ и малко черен пипер. Яйцата също са задължителни, както сте отбелязали и последната забележка да е по-тънък /е не съвсев като палачинка/ също е важна. Отгоре може сирене или кашкавал, може и без нищо или с квото си искате. Добър апетит!
                        http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                        http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                        http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                        Коментар


                        • #13
                          До: Пататник?

                          Да,важно е да е по-тънък,защото може да не се опече добре.Кашкавала го слагам 5 минутки преди да го извадя.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пататник?

                            Скоро правихме сефте, няколко пъти на тиган и веднъж на фурна....... на фурна стана по-дОбър.............. естествено, той беше гарнитурата на съседните запеканки

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170901_200305.jpg
Прегледи:1
Размер:1.35 МБ
ID:5771756
                            ________________________________________________
                            Subaru OUTBACK 2,5
                            Hyundai TUCSON 2.0

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X