Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мусът - технически характеристики

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мусът - технически характеристики

    Първоначално публикуван от Краси Преглед на мнение
    Кайроли кара с камерни гуми защото за неговите килограми 450-ката му идва въз тежка и гледа от къде какво да смъкне колкото може повече. А мусовете си тежат особено на мотор над 100 кила при 40 мин каране не килограм а грамовете се усещат !!!
    Иначе муса определено си е страхотно решение за жалост скъпо. На нашето любителско каране изкарват по половин година долу горе в добър вид, макар че показателите им падат сравнително бързо. На световното съм виждал мусове на по 1 манш съдрани като парцал, предполагам от ударите при приземяване, но не си мислете че на ендурото няма такива удари при преминаване на препядствия, особено за 450 моторите които с карача често минават 200 кг.
    Може би аз не разбирам, или има друго нещо. Или ги карат сухи или икономисват гел.

    Ади кара повече от година с мусове, при това на Голден тайър. Да не кажа, че може и да са по-добри от мишленовите.
    За това време сме врътнали повече от 10-12 гуми. Почти няма състезание в БГ дето да не го е карал, плюс всяка събота и неделя, а по ваканциите и другите дни. Само на Бухово родео замина изцяло една задна. Преди 3 месеца на двигателя на 12 000 му сменихме всичко.
    За това време оплаквания няма никакви от муса. И мусовете не са мръднали, видимо. Тия дни пак ще сменяваме задната, че е като слик вече и ще снимам да видите муса в какво състояние е.
    А не бих казал, че ги пази, по-скоро зверски ги експроатира.
    Само не мога да смогна на гел. (За гела ще пусна отделна тема, какъв "рисърч" правих в Германия миналата седмица за него, та даже с немски шампиони от близкото минало се запознах)

    Вместо гел много в БГ се полза каква ли не гняс - от гел за миене до не знам какво си. Ама не е същото. Липсата на специалната смес или грешната такава вреди на мусовете - къса ги или влиза във взаимодействие с каучука на муса. Да не говоря, че след всяко кално състезание е хубаво да се извади муса, да се изчисти боклука вътре в джантата и муса да се почисти и смаже отново с нов гел и монтира.
    Според мен тези 6 месеца в инструкцията...нещо не ми се връзват.

    Без мус е несериозно да искаш сериозни резултати.

    Аз не се състезавам, но също от 1 година карам само с мусове. И сменям около 6 задни гуми на година плюс 2-3 предни Просто ми писна като колегата да правя гуми - по едно време на излизане прекълцвах или пуках по 3 пъти. Гълъбин пък обратното - никога не е прекълцвал задна гума. Затова и не скара с мусове...ама не кара и на състезания. На къмъните не връщам и не се притеснявам...Е, побити джанти имам, ама кой ли няма.

    В началото на смяна губехме по 3 часа, сега 3 минути са много...За двама в екип става въпрос.

    Горното е написано единствено на база лично и "емпирично" наблюдение. Теорията може да е точно обратната. Но не ми се вярва един манш на мотокроса да е по-скапващ за муса от един състезателен сезон в ендурото, при цялото ми уважение към Краси . Освен това за сухо трасе не виждам и смисъл от мусове в мотокроса. Пак лично мнение.

    П.С. ...Май цяла книга мога да напиша вече за гела и мусовете в ендурото - какъв, кога, с каква външна гума и защо неправилната комбинация(за размери говоря) е по-вредна( в смисъл безполезна) от карането с обикновена вътрешна дори.
    А понеже ми и писна да се моля на тоз или онзи вносител да му купя гел, си купих на килограм...ама и затова в другата тема. Както и като ми излязат лабораторните анализи - в кой гел какво има! Щот имам вече 4 вида, оригинални. Не само на Мишлен и Голдън тайър...
    Mitsubishi L200 DobbleCab

    KTM XC 450 RW 2009
    KTM 350 SX 2011

  • #2
    До: Система за безкамерни гуми TUbliss

    късат се на мотокроса защото всички гледат там екстремно да омекотят муса за да има тракшън и ги дупчат


    Освен това за сухо трасе не виждам и смисъл от мусове в мотокроса. Пак лично мнение.
    ..точно на сухо трасе ..най много бива да си с мус


    иначе на мишелин муса за над 6 месеца без почти да го вадя компресиран през цялото това време няма и грам скъсано а си е каран и мотокрос и то и по нашето трасе дето няма някой да не е пукал гума по него че..на доста места стърчат камъни и остри скали

    от 6 тия месец на там /даже още от към 4 тия/ просто става по мек муса но за засукано ендуро каране е дори по добре..в момента като го гледам имитира гума напомпана на около 0,5-0,7 а като бе нов имитираше гума напомпана на около 1,00
    ..също така има разлика дали ще сложиш гума фим размер-120 /90 или 100 на 100 -със 120 /90 стои по мек естественно ..нейният обем е маалко по голям

    геловете ..и аз бях взел на мишелин -килограмов буркан и още съм до няма и средата но и не съм и сменял кой знае колко гуми тази година де..между другото забелязвам че много хора злоупотребяват с количеството гел което слагат..вижте си пак инструкцията за поставяне внимателно и ще видите че не е дадено да се слага чак толкова много гел там е описано бих казал като за пълни идиоти да разберат..лошото е че май никой не я гледа ..да не споменавам имена и инциденти поради тези причини

    ..а за състава им ..предполагам не само той е важен но може би и някаква разлика в самият технологичен процес на приготвяне ..но наистина ще ми е интересно да видя анализа на съдаржанието
    Последно редактирано от mitkov; 31-12-09, 08:52.

    Коментар


    • #3
      До: Система за безкамерни гуми TUbliss

      Първоначално публикуван от miki64 Преглед на мнение
      ...за гела ще пусна отделна тема...

      ...Май цяла книга мога да напиша вече за гела и мусовете в ендурото - какъв, кога, с каква външна гума и защо неправилната комбинация(за размери говоря) е по-вредна( в смисъл безполезна) от карането с обикновена вътрешна дори.
      Информацията за мусовете е интересна и може би трябва да се отдели в тема , която бих следил с голямо любопитство.Ако на някой му се занимава нека разкаже това-онова.Чакам с нетърпение!!!
      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
      Джон Кенеди

      Коментар


      • #4
        До: Мусът - техническа характеристика

        Първоначално публикуван от miki64 Преглед на мнение
        Аз не се състезавам, но също от 1 година карам само с мусове. И сменям около 6 задни гуми на година плюс 2-3 предни Просто ми писна като колегата да правя гуми - по едно време на излизане прекълцвах или пуках по 3 пъти. Гълъбин пък обратното - никога не е прекълцвал задна гума. Затова и не скара с мусове...ама не кара и на състезания. На къмъните не връщам и не се притеснявам...Е, побити джанти имам, ама кой ли няма.
        Не ги хврърляй в смут хората.Не съм кълцал моите гуми- 5 мм Bridgestone, освен това при монтаж се слага и талк да не се залепват за външната.Всичко останало са еднодневки.
        Все пак факт е че при пробиване с остър предмет 5-те мм не помагат.Аз също се замислям за мусове.
        offroad фен
        1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
        TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

        Коментар


        • #5
          До: Мусът - технически характеристики

          Така, сега остана време да пусна снимките от смяната на задната гума на Ади и работата с мусовете и гела.
          Така изглежда 752 на Дънлоп 120/100 нова и слик.


          А така изглежда една гума на Мишлен Крос Компетишън 130/80, кална, доставена от Стефан(БобиМХ) за проба. Вижда се разликата между двете.
          Днес ще монтираме Мишлена, за да видим как се държи на кал и в гора.(Отговора на Ади е - перфектно, само че за него всичко е перфектно след старата).


          Приготвяме се за сваляне на старата гума и муса(който е Голден тайър 120/90).


          Новият ми гел, за който ще има отделна история, както писах в предишен пост.


          Следва отлепване на гумата от двете страни.




          Гумата с муса в нея е извадена от джантата и се вижда каква "гняс" покапа по цимента.


          ЕДна доработка, която Мишо-69(вече 9) ни я показа и я ползваме - изхвърля се гумения о-ринг, джантата се почиства перфектно и с обезмаслител, подсушава се и се намотава сивата здрава изолираща лента. Целта е минимизиране влизането на вода и мърсотия вътре в джантата. Другото, което трябва да сложим е един вентил за безкамерна гума на дупката за вентила на "камерната гума". Целта е да се изолира навлизането на вода през дупката, както и улесняване изкарването на външната гума по борда на джантата след монтаж(чрез надуване с момпресор. (За целта се слага и един гумен ринг на болта на папиона, за да не изпуска оттам въздух).
          Та така, почистваме и изсушаваме и джантата е готова за повторен монтаж.


          Така излиза муса с гумата.


          Вадим муса и се вижда водата, която е навлязла в процеса на експлоатация вътре между муса и гумата.


          Муса се вади и почиства и подсушава. Върху него има доста останал гел от предишното поставяне.




          ПО моя преценка реших, че новата Мишлен 130/80 ще е прекалено малка за муса на Голден Тайър 120/80 и за калното време, което е сега, ще бъде прекалено твърда като краен резултат. Затова извадих един стар не знам каква марка, дето Митков ми го беше дал и аз го карах с Мишлен АС-10 и ми беше доста добър, имам предвид че крайният резултат беше гума с налягане 0,6-0,7.
          От снимката и с просто око се вижда разликата между двата муса.


          А това са следите от първият ни монтаж/демонтаж на мус. Което не съм забелязал да пречи през последната година.


          Гела е една идея по-твърд от този на Голден Тайър. Което не означава, че е по-лош, нито по-добър. Резултатът е един и същ.


          Както обикновено аз снимам, а Ади бачка!


          Първо мажем отвътре новата външна гума, както и бордовете отвън.


          После се маже муса. При икономично мазане - 25 мл стигат и за гумата и муса. При неикономично - до 50 мл. Толкоз е и в опаковката, която идва с нов мус или се продава от вносителите.


          Намазан, муса е лепкав, като намазан с пресен мед.


          По обратния ред - поставяме муса вътре в гумата.


          След което монтираме гумата едновременно с муса.


          Тези щанги са идеалните за целта. И ти трябват поне 4 такива, в началото ползвахме и още 2 по-къси(та 6), както и една голяма накрая за изваждане на борда по джантата(при липса на монтиран вентил за безкамерна и надуване с компресор).


          НООО...!!!
          КАкво се оказа - този мус е прекалено малък за гумата и не става!


          Въпреки всички усилия на Ади с голямата щанга да го "извади" по борда - не става и "хлопа".


          Принудихме се да го извадим и да поставим по-големия мус на Голден Тайър, с риск крайният резултат да бъде една по-твърдо "напомпана" кална гума, което поне според мен не е много добре, ама...


          Едно мое "изобретение" - за да нямам ядове с папийона, започвам монтажа на гумата с муса от него. Внимателно го постовям на мястото му от долната страна и го стягам със здрава свинска опашка(в случая 2, една за друга). Случвало ми се е да избяга от между гумата и муса и да излезе извън гумата по време на монтажа. А така стегнат - нямаш никакви грижи и си работиш спокойно. На снимката вече виждате крайният резултат - след като сме вкарали външната гума и от горната страна.


          А сега - най-важното - да стегнете здраво папийона! Че боли....
          И резултата е на последнатга снимка.


          Субективно този монтаж е вече по-твърд, може би 0,85 даже 0,9. Което за кално време е гадничко, ама нали сме шампиони, ще трябва да се справим!
          Толкоз.
          Отговаряме и на глупави въпроси. Казвам го, щот и аз имах такива, ама ми беше неудобно да ги задавам преди година. Добре, че Мишо беше подръка! ДА оздравява бързо между прочем, че ни липсва по БАлкана.


          Субективен извод и съвет при евентуален избор на мус за задна гума(щото с предната наляганията не са чак от толкова голямо значение, поне според мен):

          1. По възможност си изберете един размер външна гума за кал и за сухо.
          2. Съобразно 1 - решете с какво налягане ще карате и тогава си изберете какъв размер мус да си купите. Тъй като мусовете не се ползват с голяма популярност, е възможен и обратния ред - купувате първо муса и после си търсите подходящия размер външна гума.
          Mitsubishi L200 DobbleCab

          KTM XC 450 RW 2009
          KTM 350 SX 2011

          Коментар


          • #6
            До: Мусът - технически характеристики

            Отговаряме и на глупави въпроси
            Ами да започваме .
            Най-напред благодаря за ценната информация и снимки!!! Съжалявам , че не мога да ти чукна репутация-явно наскоро си ми взел акъла с нещо друго...
            -Първия важен въпрос-цени???
            -До колкото разбрах имате опит с мусове на Мишелин и на Голдън тайър.Имат ли разлика като поведение и евентуално плюсове и минуси на двете марки.
            -От къде може да се купят?
            -Един папион справя ли се със задържането на външната гума или са необходими повече?
            -Как успявате да накарате външната гума да си легне на мястото при положение , че няма вътрешна-естествено става дума за варианта без вентил за безкамерна гума(аз обикновено помпам вътрешната до 2,5-3,0 атм и след заветното "понк" спадам до нужното налягане).Този въпрос го задавам защото нямам компресор , пък не ми се мъкнат гумите до най-близкия гумаджия.Прочетох нещо за щанга,но не мога да се светна как точно го правите.
            -Има ли по-твърди и по-меки мусове(в смисъл да се имитира по-напомпана и по-мека гума).До колкото разбирам за "твърдостта" на гумата играете чрез размерите на муса , но тогава не хлопа ли той във външната гума(ако да речем е сложен по-малък мус за да се имитира "по-мека" гума).
            -Размери гуми и мусове-до колкото схващам за всеки размер гума си има и размер мус.При слагане на по-малък мус,гумата се усеща като по-мека.На база опит , би ли обяснил при една и съща гума (да речем 120х100х18 )с какъв размер мус би се създало впечатление примерно за 0,6-0,8 атм,съответно за 0,8-1,2 и над 1,2атм.
            За сега са тия,но със сигурност ще ми изплува още нещо.
            Благодаря предварително!!!
            Последно редактирано от ЕМО; 03-01-10, 14:30.
            Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


            "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
            Джон Кенеди

            Коментар


            • #7
              До: Мусът - технически характеристики

              Благодаря и аз за информацията и щом позволяваш да питаме тъпи въпроси, започвам и аз.То засега е само един де.

              Какво представлява мусът?Предполагам вътре няма въздух в него щом проблема със спуканите гуми се решава.От снимката със скъсания мус ми изглежда да е като плътен обръч от някаква лека пяна или гума която търпи доста деформация.Така ли е?

              Благодаря предварително!
              Иван Маринов
              Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
              ЕНДУРО ВАРНА

              Коментар


              • #8
                До: Мусът - технически характеристики

                Първоначално публикуван от VaHk0_ Преглед на мнение
                Благодаря и аз за информацията и щом позволяваш да питаме тъпи въпроси, започвам и аз.То засега е само един де.

                Какво представлява мусът?Предполагам вътре няма въздух в него щом проблема със спуканите гуми се решава.От снимката със скъсания мус ми изглежда да е като плътен обръч от някаква лека пяна или гума която търпи доста деформация.Така ли е?

                Благодаря предварително!
                Това, че аз съм пуснал темата(което не е точно така, защото първият пост от тази тема беше отговор в една друга тема, но модератор е преценил, че става за начало на нова тема...) не означава, че съм най-компетентния и единствения, който може да отговаря на въпроси. Напротив - сервиза на Калин, старозагорци, Едимоторс и кой ли не още работят с тази технология много преди аз сигурно да се кача на ендуро. Така, че както се казва - микрофона е ВАш също!

                НА въпроса - не знам защо, но най-лесно ме разбират като обясня, че муса на външен вид е като не пре-помпана вътрешна гума, чиято вътрешност е като по-фин каучуков "аеро-шоколад".
                Mitsubishi L200 DobbleCab

                KTM XC 450 RW 2009
                KTM 350 SX 2011

                Коментар


                • #9
                  До: Мусът - технически характеристики

                  Интересна тема Виждам я малко късно, за това ще нахвърлям няколко мнения може би малко хаотично. За да не стане ужасно дълъг поста, а и за да не се получи неправомерна реклама ще сложа и няколко линка (дано и това не е некоректно...)
                  Първо...
                  Мнение на Краси:
                  Кайроли кара с камерни гуми защото за неговите килограми 450-ката му идва въз тежка и гледа от къде какво да смъкне колкото може повече. А мусовете си тежат особено на мотор над 100 кила при 40 мин каране не килограм а грамовете се усещат !!!
                  Тежестта на вътрешната гума (още повече на муса), която на пръв поглед е нищожна всъщност е от съществено влияние върху управлението, динамиката и поведението на окачването на мотоциклета. Обяснено е за най-доброто решение на този проблем- безкамерни гуми, а спукването при тях е също ПОЧТИ невъзможно ако се добави специална течност.
                  Въпроса с пукането на гуми като цяло е интересен, защото аз за цял живот съм спукал по-малко от 5 гуми, а един приятел преди няколко години на всяко ендуро състезание пукаше предна гума. С различни гуми, с различни мотори!!

                  Правилната експлоатация на Мусовете е от първо значение за трайността им. Miki64 е много светъл пример в това отношение. Обаче нов мус да се скапе само за 30мин. каране е напълно невъзможно.
                  Като ставаше въпрос за цени, нашите са по 200лв./бр.

                  Интересен факт е, че в световното MX1/MX2 карат задните GoldenTyre без папион! Много ме учуди. Ако ми го бяха казали нямаше да повярвам, но е така.

                  VaHko_ човека каза тъпи въпроси, не ужасно тъпи
                  Муса е пореста гума, заместител на вътрешната. Имитира налягане (при нашите 0,9 Bar), ако се спазват размерите.
                  Ако има други въпроси, бих се опитал да отговоря.

                  ПП. От къде произлиза тази тема? От коя я отделихте?
                  Последно редактирано от Тануцо; 05-01-10, 13:39.
                  К. Кулев

                  Коментар


                  • #10
                    До: Мусът - технически характеристики

                    -Първия важен въпрос-цени???
                    - Голден тайър ги внася Калин Кулев и за състезатели от РЕШ цената беше 220 лв.(имам и някъде пост за опаковката какво съдържа - мус в черен плрик, инструкция и 50 мл гел.)

                    - Мишлен - "Гладиатор" в Пловдив, в неговия магазин от 1 година е и магазина на КТМ. Цена 360-400 лв.

                    - В Германия преди коледа купих Пирели 21 цола на 100 евро.

                    -До колкото разбрах имате опит с мусове на Мишелин и на Голдън тайър.Имат ли разлика като поведение и евентуално плюсове и минуси на двете марки.
                    Разлика в поведение - не, според моя мижав опит. Отговор на такъв въпрос не би следвало да давам аз. Плюса на Калиновия е ясен - цената.

                    -От къде може да се купят?
                    По-нагоре.


                    -Един папион справя ли се със задържането на външната гума или са необходими повече?
                    Мисля, че да. Поне досегашните смени не са отрекли това. Предполагам, че с 2 папийона човек има повечме сигурност.

                    -Как успявате да накарате външната гума да си легне на мястото при положение , че няма вътрешна
                    -естествено става дума за варианта без вентил за безкамерна гума.

                    Прочетох нещо за щанга,но не мога да се светна как точно го правите.
                    Предполагам, че почистените и третирани с гел повърхности на външната гума позволяват това естествено да стане. Обикновено(ако не разглеждаме случай на монтаж на много малък мус спрямо външната гума) долният борд винаги е успял в процеса на монтажа да отиде на мястото си, а на горният борд остава само една полоса от 20-30 см от борда за "оправяне". Тук става внъпрос вече за голямата щанга(заради рамото е голяма и заради по-острия и край, който позволява да се "закачи" борда и извади) и умението на Ади да го прави. Просто я подпъхва под борда на джантата и мм по мм като с лост вади. И става.


                    -Има ли по-твърди и по-меки мусове


                    (в смисъл да се имитира по-напомпана и по-мека гума).До колкото разбирам за "твърдостта" на гумата играете чрез размерите на муса , но
                    тогава не хлопа ли той
                    във външната гума(ако да речем е сложен по-малък мус за да се имитира "по-мека" гума).

                    Не знам дали има по-твърди или по-меки, поне не сме направили разлика като нови съществено да се различават. А сигурно има някаква разлика, нормално е - технологиите на производителите вероятно са празлични.
                    Ами хлопа, ама като хлопа - обикновено външната гума не е и плътно по бордовете. Значи муса е по-малък от минималното за тази външна гума. Мисля, че дори и да се кара така - ще се разбордира гумата, вътре влизат пясък, камъни, кал и каквото щете от терена. И ще се унищожи муса...Знае ли човек, трябва да се провери.
                    Освен това, вече беше казано в темата от колеги, че с времето мусовете стават на една идея( а може и повече) по-меки.


                    -Размери гуми и мусове
                    -до колкото схващам за всеки размер гума си има и размер мус.При слагане на по-малък мус,гумата се усеща като по-мека.На база опит , би ли обяснил при една и съща гума (да речем 120х100х18 )с какъв размер мус би се създало впечатление примерно за 0,6-0,8 атм,съответно за 0,8-1,2 и над 1,2атм.


                    Мога да споделя само нашия с Ади опит.
                    Първо - на един и същ монтаж под мен изглежда като да е 0,6 , а под Ади 0,8.... Ясно защо.
                    Пример - монтаж на мус на Мишлен М14 на дънлоп 752 120/100 буквално анулира предимствата на калната гума(субективно под мен над 1,2). Поставих нов мус на Голден тайър с размера на този от снимките и ми заспа на 0,8 - 0,9 под мен. Проходимостта скочи с 10 пъти!!! НЕ се шегувам, поне усещането ми е такова. СЪщата комбинация, но с мус на Голден Тайър на 1 година - резултата е 0,6 - 0,7. Още по-проходима!
                    Комбинацията на Същият мус с новата Мишлен крос компетишън на Стефан от Севлиево(това е крайният резултат на снимките) - около 0,85 - 0,9. Всичко това е СУБЕКТИВНО, няма как да го премеря!

                    Затова не считайте всичките ми съвети за правилни. Споделяме само нашия опит.

                    ...................
                    Мм..да...Калин вече е отговорил на доста неща преди мен.
                    Последно редактирано от Chinela; 03-01-10, 16:33.
                    Mitsubishi L200 DobbleCab

                    KTM XC 450 RW 2009
                    KTM 350 SX 2011

                    Коментар


                    • #11
                      До: Мусът - технически характеристики

                      Първоначално публикуван от Калин Кулев Преглед на мнение
                      ПП. От къде произлиза тази тема? От коя я отделихте?
                      От тук:
                      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=75999


                      ПП.Гледайки линка на Калин , ми се върти един въпрос.До колкото схващам за да се постигне имитация на налягане 0,9атм е необходимо гумата и муса да са от един и същи размер и по възможност от една и съща марка-в случая голдън тайър(всички знаем , че различните марки гуми са различно твърди-т.е. ако се сложи на Митас ще имитира 1,1-1,2атм).Та в този ред на мисли освен тези размери

                      " Мусовете на GоldenTyre са налични в
                      следните размери:
                      80/100 – 21
                      100/90 – 19
                      110/90 – 19
                      120/90 – 19
                      140/80 – 18 "

                      има ли възможност да се поръчат и други-все пак нито един от тях не ми се връзва за гума 110/100/18(каквато е моята) или греша?
                      Последно редактирано от ЕМО; 03-01-10, 20:30. Причина: допълване
                      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                      Джон Кенеди

                      Коментар


                      • #12
                        До: Мусът - технически характеристики

                        Започвам да отговарям.
                        Цената за всички клиенти е 200лв, без значение размера. Милко, нали скоро купихте още един? Цената беше 200лв. Провери посредникa

                        Нямам опит с различни марки мусове. Информацията която имам от feed back-а на всички клиенти по света за последната година е, че нашите мусове по нищо не отстъпват на другите марки (най-скромно казано). Много казват, че са дори по-добри, но аз не твърдя непроверена лично от мен информация!

                        Отлепянето на външната гума става просто с напомпване. Най-добре е да се сложи вентил за безкамерни гуми, за да не влиза вода и т.н. Напомпва се, докато "ръбовете" на гумата излязат, точно както се помпи и вътрешна гума, но после просто се изпуска всичкия въздух, който е между муса и външната. Няма нужда от щанги в този случай, а и е много по-лесно. Би станало и с помпа, ако има човек здрави ръце

                        Няма по-твърди и по-меки. Може би на различните марки са с някаква разлика. Като поостареят мусовете омекват. Тогава муса се реже и се слага парче (нашите идват в комплект с парчета дори). Така става по-твърд- имитира по-голямо налягане.

                        ЕМО, съществуващите размери са посочени.
                        Вариантите ти са следните:
                        Ако сложиш 120/90-18 ще имитира налягане около 0.9/1.0 Bar
                        Можеш да вземеш и 110/90-19 и според това дали ще го сложиш направо с този размер или ще отнемеш от муса, ще имитира налягане от може би към 0.8/0.9/1.0/1.1 Bar

                        Колкото до различните марки и различните размери, принципно не би трябвало да има разлика между различните марки от един и същ размер, но на практика често производителите често не са съвсем коректни като обявяват размерите си (пример SM гумите на Dunlop с които карахме до мин.год.- обявени за 170, те са реално 162-163...)*, а и различните модели са с различен дизайн и форма...
                        Извода е, че работа би свършил всеки не генерално сгрешен мус, но ако се търсят точни данни, ако се цели професионална работа, трябва много опити и наблюдения.

                        * Нашата фирма се опитва да бъде точна в информацията която дава за собствените си продукти! Имаме модели за мотокрос с размери 100, 105, 110, 115... (не на един и същ модел гума!)
                        Последно редактирано от Калин Кулев; 03-01-10, 22:28.
                        К. Кулев

                        Коментар


                        • #13
                          До: Мусът - технически характеристики

                          Първоначално публикуван от Калин Кулев Преглед на мнение

                          Отлепянето на външната гума става просто с напомпване. Най-добре е да се сложи вентил за безкамерни гуми, за да не влиза вода и т.н. Напомпва се, докато "ръбовете" на гумата излязат, точно както се помпи и вътрешна гума, но после просто се изпуска всичкия въздух, който е между муса и външната. Няма нужда от щанги в този случай, а и е много по-лесно. Би станало и с помпа, ако има човек здрави ръце

                          Няма по-твърди и по-меки. Може би на различните марки са с някаква разлика. Като поостареят мусовете омекват. Тогава муса се реже и се слага парче (нашите идват в комплект с парчета дори). Така става по-твърд- имитира по-голямо налягане.
                          Моя заден мус (Голден таяр) го карам от 6-7 месеца и почти не е мръднал - много малко е омекнал (аз очаквах много повече)... Като се има на предвид ,че аз бая наблягам на задния баланс... И предния много държи - след толкова много приземявания и то с удар. За сега сме много доволни , ако се сметне ,че им дават 6 месеца животец при нормално каране... А относно парчетата, които идват с муса - вече почти си сглобихмие задния мус!
                          Последно редактирано от viki terzieva; 04-01-10, 08:05.
                          KTM sx-f 350 2011
                          Honda Montesa Cota 250
                          KTM exc 450 Supermoto

                          Коментар


                          • #14
                            До: Мусът - технически характеристики

                            Извадка от един пост на Калин в другата тема за безкамерни:

                            Колкото до окачването... Чувството за мекота с мус в сравнение с доста напомпана гума няма нищо общо с окачването. Тези вибрации и отскачания се поемат от еластичността на самата гума и съм учуден да разбера, че има вариант с мус нещата да изглеждат по-добре. Муса по принцип си е кило две повече окачена маса, което при всички случаи си е по-зле за окачването. Тази маса е по-инертна и окачването не може толкова добре да си върши работата. Може би всеки е усещал разликата, когато сложи доста по-тежки гуми на кола или джип. Започва на най-малките неравности да ти се струва, че ще нямаш окачване. За чудовищния жироскопичен ефект да не говорим.
                            Няма идеално щастие.
                            Субективно усещане то несъстезател, но каращ ежеседмично и целогодишно почти:
                            - прав си, че муса се усеща като по-инертен, но аз това го усещам като предимство;
                            - а чудовищният жироскопичен момент на мен ми е само от полза - усещам мотора много по-стабилен на по-високи скорости, особенно при спускане през камънак. Освен това с вътрешна гума същото не си го позволявам, заради опастността от спукване.

                            Абе, няма такова животно, дето да няма недостатъци...То при вътрешна гума другото предимство е, че можеш да си правиш каквото си искаш налягане - може и под 0,5 да спуснеш, за да минеш отнякъде. Кой как му е изгодно(на джоба) и удобно, пък и както е свикнал.

                            П.С. Дано довечера да се сетя да премеря на кантара за бебета една 4 мм външна и един мус, че да видя каква е реалната разлика.
                            Mitsubishi L200 DobbleCab

                            KTM XC 450 RW 2009
                            KTM 350 SX 2011

                            Коментар


                            • #15
                              До: Мусът - технически характеристики

                              Според мен бъркате за дето мажете и външните бордове с гела, те се мажат с нещо друго смазващо, но не и с гела, защото той си остава мазен и след време.

                              Аз го мажа с разтвор на веро ил чисто такова и така го дават и в инструкциите С гел се маже само в средата гумата и малко може и муса, но не и отстрани. В инструкцията на Мишелин дори това е изрично забранено. А също така и ползването на папион.. Та камо ли два

                              ..Аз лично отначало също слагах папиона по пример на заралии, но.. реално в инструкциите изрично е забранен. Да не говорим, че усложнява демонтажа и монтажа и съсипва и муса, защото го компресира.. Като мажете с гела бордовете обаче .. наистина ще ви тр папион след това.
                              ..ЧЕТЕТЕ СИ ХУБАВО ИНСТРУКЦИИТЕ И ГЛЕДАЙТЕ ВНИМАТЕЛНО
                              Също вижте на някое ендуро състезание световно как си монтират мусовете-никой не слага папион ..То това май не трябваше да го издавам, та да се мъчите ама..карай ще почерпите

                              Аз лично вече бая време не слагам папион, не мажа с гел бордовете и не ми и буксува гумата в джантата

                              Що се отнася до помпането с вентил за безкамерна гума -след като я напомпат, я дупчат с шило на няколко места, за да изпусне хубаво въздухът от всякъде. Да, правилно четете -тънко шило-със Събин ги гледахме на световното в Серес и не вярвахме на очите си, но..е факт То наистина е съвсем тънко и вода едва ли ще влезе сл това от там ..но и това не всички го правят а и няма и време на ден имате 15 мин за ремонти само и да смените гумите а и е забранено ползването на уреди задвижвани от външни енергоизточници..може да ползвате само акумулаторни дрелки или отвертки но не и такива с външен ток или от компресор задвижвани инструменти и приспособления

                              А мусът, за който стана въпрос, дето бях дал на Милко, го купих от ISDE 6 -Days Intenational състезанието в Серес 2008 ма от отбора на Австралия, мисля мислех че е на мишелин..-защото те бяха там основни доставчици но е възможно да е метзелер или пирели /което е едно и също поне там / щом не пише на него нищо -метзелер също са едни от основните които пращат камион на световното по ендуро а и са обвързани с отборите на ктм ..май и е за гума 140 /80 -какъвто е и ФИМ стандарта за категориите Е2 и Е3
                              Последно редактирано от Chinela; 05-01-10, 18:42.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X